Edinburgh'da ne yapılır, Edinburgh'da yapılacak şeyler

Edinburgh’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

İskoçya‘nın başkenti Edinburgh’da ne yapılır? Kültürel açıdan zengin, tarihi binlerce yıl öncesine uzanan, sanatla iç içe, festivallerle dolup taşan ve efsaneleriyle yaşayan bir kentte yapılabilecek her şey diyebiliriz.

Old Town (eski şehir) ve New Town (yeni şehir) olarak, birbirinden neredeyse tamamen farklı iki kısımdan oluşan 500 bin nüfuslu başkent İskoç kültürüne de bir giriş kapısı aynı zamanda. Edinburgh’da yapılacak şeyler listesi de haliyle bu kültürden doğan aktivitelerden oluşuyor.

Edinburgh’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Old Town & The Royal Mile, New Town & George Street, West End ve Leith çevresi şehirde konaklama için en uygun yerler. Edinburgh’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ ibis Edinburgh Centre Royal Mile, 4★ Radisson Blu Hotel, 5★ InterContinental Hotels şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Edinburgh’da Ne Yapılır?

Edinburgh'da ne yapılır sorusuna cevaplar, Edinburgh'da ne yapmaşo

Edinburgh’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Royal Mile’da yürüyün, Edinburgh Old Town’u gezin.
 2. Princes Street’te alışveriş yapın, Princes Street Bahçeleri’nde yorgunluk atın.
 3. Mary Kings Close’da Edinburgh’un yeraltını keşfedin.
 4. Arthur’s Seat ve Salisbury Crag’a çıkın.
 5. Royal Botanic Garden’da dinlenin.
 6. Harry Potter turu yapın.
 7. Edinburgh Dungeon turuna katılın.
 8. Calton Hill’den Edinburgh’u seyredin.
 9. Greyfriars Bobby’nin mezarını ziyaret edin, heykelini görün.
 10. İskoç lezzetlerini tadın.
 11. Skotch viski için.
 12. Bir festivale katılın.

1. Royal Mile’da yürüyün, Edinburgh Old Town’u gezin.

Royal Mile turu Edinburgh'da yapılacak şeyler

George Caddesi etrafında şekillenen Yeni Şehir’den (New Town) farklı olarak Old Town, daracık Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi evleri, yapıları ve gözlerinize bayram ettirecek sevimli meydanlarıyla keyifle zaman geçirilecek yerlerden.

Üstelik Old Town aktiviteleri bu tarihi sokaklarda dolaşmakla bitmiyor. Şehirdeki en önemli turistik yapıların büyük kısmı da bu bölgede.

edinburgh turu, Edinburgh'da ne yapılır
 • Büyük Britanya’nın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan Edinburgh Kalesi,
 • İngiltere Kraliçesi’nin Edinburgh’daki resmi konutu, aynı zamanda pek çok kral ve kraliçenin taç giydiği Royal Palace (Kraliyet Sarayı),
 • Tarihi 1243 yılına uzanan ve Edinburgh’un en önemli ibadethanesi St Giles Katedrali,
 • Ediburgh Kalesi’ni Holyrood Sarayı’na bağlayan Royal Mile (Kraliyet Yolu) sokakları, başka bir deyişle Castle Hill,
 • Kamera ve optik biliminin tarihine yolculuk edebileceğiniz Camera Obscura,

Bu bölgede yer alan en önemli turistik yerlerin başında geliyor ve Edinburgh’da ne yapılır diye düşünenlerin de ilk durağı olmalı.

Old Town’u veya burada yer alan turistik yapıları bir turla gezmek isterseniz size birkaç popüler tur önerisi de verebilirim:

Hop On Hop Off Otobüs Turu: Kişi başı 57 Pound ücreti olan ve 2 gün boyunca istediğiniz durakta inip, istediğiniz zaman herhangi bir duraktan tekrar binebileceğiniz hop on hop off otobüslerle Old Town’ı konforlu bir şekilde keşfedebilirsiniz.

Daha önceden paketi almış olan 1400’e yakın kişinin 4,8 puan verdiği hizmete Edinburgh Kalesi’ne, Holyrood Sarayı’na ve Royal Yacht Britannia’ya sırada beklemeden hızlı giriş ücreti de dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Edinburgh Kalesi Öncelikli Geçiş Hakkı Veren Giriş Bileti: Aslında bu bir tur değil, kale girişindeki uzun kuyruklarda beklemeden içeri alınacağınız giriş bileti. Tur kapsamına kısa bir İngilizce rehberlik hizmeti (tur boyunca değil, girişte) ve kale içerisindeki tüm atraksiyonlara giriş dahil. Ücreti 17,50 Pound olan paketi almış olan 7000’den fazla puanı ise 4,6. Bu arada biletler gişede 19,50 Pound, resmi web sitesinde ise 17,50 Pound. Dolayısıyla bu biletin en önemli avantajları ekstra bir fark ödemeden yerinizi önceden ayırtarak giriş kuyruğunda beklememek ve online bilet satın alırken İngilizce bilmenize gerek olmaması. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Holyrood Sarayı Öncelikli Geçiş Hakkı Veren Giriş Bileti: Kişi başı 16,50 Pound ücreti (resmi web sitesi ile aynı fiyat) olan pakete saraya giriş bileti ve audio rehber dahil. Paketi almış olan 800 kişinin memnuniyet puanı ise 5 üzerinden 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Princes Street’te alışveriş yapın, Princes Street Bahçeleri’nde yorgunluk atın.

Princes Street Edinburgh'da yapılacak şeyler

Princes Street de Edinburgh’da gidilmesi gereken önemli yerlerden biri. 1700’lü yılların sonlarından bugüne kadar şehrin alışveriş merkezi olmuş cadde lüks mağazaları, zincir markaları ve cadde boyunca sıralanmış tarihi yapılarıyla alışveriş keyfini yeni bir şehri keşfetme deneyimiyle birleştirebileceğiniz bir yer.

Alışveriş  ve yürüyüşle geçen birkaç saatin sonunda ise Princes Street Bahçeleri’nde bir kahve molası vererek dinlenmek kaçınılmaz.

3. Mary Kings Close’da Edinburgh’un yeraltını keşfedin.

Mary Kings Close Edinburgh gezilecek yerler

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısında bir de kentin antik dönemlerine uzanan bir yolculuğa çıkmanızı önereceğim.

Royal Mile’ın doğusunda yer alan Mary King’s Close antik çağlardan beri Edinburgh şehrinin ana caddesiymiş ama 19. YY’daki yapılaşma yüzünden bugün tamamen yer altına inmiş.

Adını 1600’lü yıllarda burada yaşamış olan iş kadını Mary King’den alan caddede (aslında yeraltı şehrinde) yapacağınız turla şehrin özellikle 16 ve 19. yüzyıllar arasındaki halini, sokaklarını, dükkanlarını ve burada yer alan evleri görebilirsiniz.

İçeride fotoğraf veya video çekilmesi yasak ancak resmi web sitesinde * Mary King’s Close’un nasıl bir yer olduğunu görebilirsiniz.

 • realmarykingsclose.com

Mary King’s Close turunu hem önceden rezerve etmek hem de bir rehberle yapmak isterseniz en popüler seçenek:

Mary King’s Close Turu: Kişi başı 16,50 Pound ücreti olan tura giriş bileti ve rehberlik hizmeti dahil (aslında rehberlik MKC tarafından sağlanıyor). Ki fiyat da aslında resmi web sitesi ile aynı fiyat.

Dolayısıyla bir fark ödemeden hem biletinizi önceden alabiliyor hem de İngilizce web sitesinde kaybolmadan, Türkçe açıklamaları okuyarak satın alma yapabiliyorsunuz.

Tur kapsamında ise hem şehrin geçmişteki kültürel ve ticari hayatının nasıl olduğunu görüyor hem de bu bölgenin bir zamanlar açık havadayken şimdi nasıl olup da yer altına gömüldüğünü öğreniyorsunuz. 800’den fazla kullanıcı bu tura 4,4 puan vermiş bu arada. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

4. Arthur’s Seat ve Salisbury Crag’a çıkın.

Arthurs Seat Salisbury Crag Edinburgh'da ne yapılır

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısında manzara severlere önerim her ikisi de Holyrood Parkı’nda yer alan Arthur’s Seat veya Salisbury Crag’a çıkmaları ve şehri bir de bu tepelerden seyretmeleri.

Arthur’s Seat parktaki en yüksek nokta aslında ancak Dunsapie Loch’tan çıkmaya karar verirseniz pek de zorlu bir yokuş değil. Salisbury Crags ise yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bir kayalık ve onun da tırmanışı zor değil.

Kısacası birini seçin, yukarıya çıkın ve cep telefonlarınızın kameralarını çalıştırmaya başlayın. Edinburgh’u bu açıdan görmeye bayılacaksınız.

5. Royal Botanic Garden’da dinlenin.

Royal Botanic Garden Edinburgh'da yapılacak şeyler

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısında bu yorucu aktivitelerin arasında dinlenebileceğiniz bir yer de önermezsem olmaz. Kraliyet Botanik Bahçeleri bunun için ideal adres.

Egzotik çiçeklerin yer aldığı bir tropikal bahçe, Himalayalar, Çin ve Kuzey Amerika’dan getirtilen dev ağaçların bulunduğu bir arboretum, botanik bilimine dair sergi ve dinlenme alanlarının olduğu bahçeye Edinburgh’u baştan başa gezerken biraz soluk almak için uğramalısınız.

6. Harry Potter turu yapın.

Harry Potter turu Edinburgh'da ne yapılır

Ünlü Harry Potter romanlarını bilmeyeniniz yoktur. İskoçyalı, bekar ve parasız bir yeni anne iken J.K Rowling’in yazdığı, hızla best seller olup tüm dünyada satış rekorları kıran kitap serisi Harry Potter romanlarının yazılış sürecine tanıklık edeceğiniz Harry Potter turu Edinburgh’da Ne Yapılır yazısının önemli maddelerinden.

Tura ünlü yazarın ilk kitabı yazmaya başladığı, adı bir zamanlar Nicolson’s Cafe şimdilerde ise Spoon olan bistrodan başlayabilirsiniz. The Elephant House yazarın ilerleyen dönemlerde yazmaya devam ettiği yer olup Balmoral Hotel ise yazarın son kitabına  son noktayı koyduğu yer.

Ancak bir Harry Potter turu kitapların nerelerde yazıldığından ibaret değil. Romandaki karakterlere adını veren Greyfriar’s Kirkyard Mezarlığı, Hogwarts-Esque Okulu ve Diagon Geçidi’ne esin kaynağı olan Princes Street de bir Harry Potter turunun önemli duraklarından.

Turu kendi kendinize yapmaktansa, bir rehber eşliğinde ve eğlenceli bir grupla yapmak isterseniz en popüler seçeneklerden biri:

Rehberli Harry Potter Turu: 2 saat süren ve yazara ilham veren yerler, Hogwarts evleri ve karakterleri temalı tura keyifli bir rehberlik hizmeti de dahil. Özellikle çocuklu gezginlere tavsiye edebileceğim 12 Pound ücreti olan turu almış olan 800’e yakın kullanıcı ise 4,8 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

7. Edinburgh Dungeon turuna katılın.

Edinburgh Dungeon turu Edinburgh'da ne yapılır

Edinburgh’un biraz da hayalet ve cadı hikayeleriyle ünlü olduğu belirtmem lazım. Dolayısıyla şehir, tarihini hayalet ve cadı hikayeleriyle birleştiren turlar son derece popüler.

The Edinburgh Dungeon ise bu turları yapabileceğiniz yerlerden biri. Waverly İstasyonu’ndan birkaç dakika yürüme mesafesinde yer alan, İskoç tarihini canlı oyuncuların yer aldığı sahneler, ses ve ışık şovları, cinayet, vampir ve cadı hikayeleriyle süsleyen, 2 küçük yer altı şehrinin de mekan olarak kullanıldığı biraz korkutucu, biraz bilgi verici ve çokça da eğlenceli bir tur.

The Edinburgh Dungeon Giriş Bileti: Yoğun sezonlarda hayli popüler olan turu önceden rezerve etmek isterseniz ücreti 13 Pound olan bileti alabilirsiniz. Ki 200’den fazla kullanıcı almış oldukları bu pakete 4,6 puan vermişler. Turu incelemek ve kaydolmak için klayın.

8. Calton Hill’den Edinburgh’u seyredin.

Calton Hill Edinburgh Edinburgh'da ne yapılır

Edinburgh’da ne yapılır diye düşünenlere bir başka manzara seyretme noktası olarak Princes Caddesi’nin doğusunda yer alan Calton Tepesi’ni de öneririm.

Princes Caddesi, Edinburgh Kalesi ve Old Town sokaklarının silüetini seyredebileceğiniz ve nefis fotoğraflar çekebileceğiniz tepede görecekleriniz manzaradan ibaret de değil.

Napolyon Savaşları’nda ölenlerin anısına yaptırılan Ulusal Anıt, Nelson Anıtı, Dugald Steward Anıtı, eskiden gözlem merkezi şimdilerde ise modern sanatlar sergisi olan The City Obeservatory, eski hapishaneler ve evler Calton Hill’de görebileceklerinizden sadece birkaçı.

9. Greyfriars Bobby’nin mezarını ziyaret edin, heykelini görün.

Greyfriars Bobby Edinburgh'da yapılacak şeyler

Greyfriars Kilisesi, Edinburgh’daki en eski mezarlığa sahip kilise. Ancak burayı Edinburgh’da Ne Yapılır listesine almamın sebebi bu değil. Şehrin önemli tarihi figürlerinden skye terrier cinsi köpek Bobby, onun heykeli ve mezarı.

Bugün Greyfriar’s Bobby olarak bilinen köpek 1858 yılında sahibi John Gray’in ölümü üzerine cenazesinde onu mezarına kadar, yani Greyfriars Mezarlığına kadar, takip etmiş. Ve sonrasında da buradan hiç ayrılmamış.

O zamanlar köpek için mezarlıkta bir kulübe bile yapılmış ve Bobby 14 yıl sonra kendisi de ölene kadar sahibinin mezarı başında yaşamış. Tabii sonunda da sahibinin hemen yanına gömülmüş ve 1873 yılında İskoçya Ulusal Müzesi’nin karşısına kendisinin sevimli bir heykeli dikilmiş.

Ne dersiniz, sevimli Bobby’nin heykelini görmek, mezarını ziyaret etmek, sevgi ve sadakat dolu hikayesini anmak güzel bir Edinburgh aktivitesi olmaz mı?

10. İskoç lezzetlerini tadın.

iskocya edinburgh yemekleri

Ediburgh’da Ne Yapılır yazısında sadece gezilecek yerler ve heyecanlı maceralardan bahsetmeyeceğim. Damak tadına önem verenleri, gezdiği yerlerin yerel mutfağını merak edenleri de düşündüm ve İskoç yemeklerinden de kısaca bahsetmek istiyorum.

İskoçya’nın geleneksel yemeği Haggis bu yerel lezzetlerin başında geliyor. Koyun kalbi, karaciğeri ve akciğerinin yine koyun karnı içerisinde soğan, baharat ve yağ ile pişirilmesiyle elde edilen Haggis, yerel mutfağa meraklı olanları mutlaka denemesi gereken bir yemek.

İskoç somonu, siyah pudding, mezgit balığı, patates ve soğanla yapılan çorba Cullen Skink, patatesle yapılan Stovies de tadabileceğiniz diğer İskoç yemeklerinden.

11. Skotch viski için.

Skotch viski Edinburgh'da ne yapmalı

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısında şimdi bahsetmek istediğim madde alkol tüketenler için. Eğer alkol sevmiyorsanız sizi direkt bir sonraki maddeye alalım.

Dünyanın en kaliteli viskilerini üreten ülkenin başkentinden viski tatmadan mı döneceksiniz?

İskoçya’nın dağlarından gelen yumuşak içimli kaynak sularının kullanılması mı, deniz ve yemyeşil doğanın sağladığı temiz hava ve kuzey iklimi mi, arpaları damıtmakta kullanılan bitki kömürü Turba mı, yoksa bu özelliklerin hepsi birden mi İskoç viskilerini bu kadar kaliteli yapıyor, bilmiyorum. Edinburgh’a kadar gitmişken, yerinde bir Skotch whisky tatmadan dönmemeniz gerektiğini biliyorum sadece.

Eğer bunu viski üretimi de görebileceğiniz bir tur ile gerçekleştirmek isterseniz Camera Obscura’nın karşısındaki The Scotch Whisky Experience isimli atölyede bir tura veya viski yapımı workshopuna da katılabilirsiniz.

12. Bir festivale katılın.

festival Edinburgh'da ne yapılır

Dünyanın festival şehri olarak da tanımlanan Edinburgh’da her yıl en az 11 büyük festival düzenleniyor. Her birinin konusu, teması da farklı.

Sanat, müzik, film, tiyatro ve aklınıza gelebilecek daha bir çok konuda yıl boyu düzenlenen festivallerden birine katılmak gerçek bir Edinburgh deneyimi yaşamanızı sağlar. Ki bunlardan en popüleri de dünyanın en ünlüsü, her yıl yüzbinleri çeken Edinburgh Festival Fringe.

Özellikle Ağustos ayı içerisinde yoğunlaşan festivallerden ilginizi çeken birine, seyahat tarihleriniz de uyuyorsa tabii, katılın. Festivallerle ilgili detaylı bilgiyi ise şu linkte * bulabilirsiniz.

 • edinburghfestivalcity.com

Özetle Edinburgh’da Ne Yapılır?

Edinburgh'da ne yapılır blog rehber

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısının planlarınızı netleştirmenize yardımcı olduğunu umarım. Yine de tereddüt ediyorsanız, özetle birkaç öneri verebilirim:

Kente ilk defa gidiyorsanız, ne kadar zamanınız olursa olsun Royal Mile’da yürüyüp çevredeki Edinburgh Kalesi, Royal Palace gibi tarihi yapıları mutlaka görmelisiniz. Bunun yanında Castle Hill’den şehri seyretmek ve Princess Street’te dolaşmak da var. Saydıklarım Edinburgh seyahatinin olmazsa olmazları.

Bir de bu şehirde temalı turlara katılmalısınız. Hepsine katılmak bence gerekli değil ama eğer Harry Potter kitapları ile büyüdüyseniz bir Harry Potter turuna, korku ve hayalet hikayelerini seviyorsanız Edinburgh Dungeon Turu’na, şehrin Ortaçağ’da nasıl bir yer olduğunu merak ediyorsanız Mary King’s Close turuna katılabilirsiniz.

Greyfriar’s Bobby’nin mezarını ziyaret etmeyi de unutmayın lütfen.

Edinburgh’da Ne Yapılır yazısında sizlere şehirdeki eğlenceli aktivitelerden bahsettim. Şehir hakkında detaylı bilgileri Edinburgh gezilecek yerler ve Edinburgh’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top