Ege'de gezilecek yerler

Ege Bölgesi, revaçta turizm beldeleriyle sadece ülkemizin değil, Dünya’nın da önde gelen turizm cenneti…

Ege’yi baştan aşağıya gezdik. Yazılara döktüğüm Ege, fotoğraf meraklıları için görsel bir cennet, deniz meraklıları için harika kumsallar ve kültür meraklıları için zengin bir tarih sunmakta.

Tam bir Ege turu yapmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. En önemli lokasyonlarıyla Ege Bölgesini arabayla gezmek isteyenler için Çanakkale’den başlayan turumuz; Balıkesir, Aydın, İzmir ve son olarak gezimizin ana temasını oluşturan Muğla ile sonlandırdık.

Kaz Dağları’nda kamp, Çeşme’de rüzgâr sörfü, Fethiye’de yamaç paraşütü, Dalyan’da skuba diving (dalış), Dalaman’da rafting ve Marmaris’in koylarında tekne turu gibi deneyimlerimiz gezimizin önemli aktivitelerinden oldu. Elbette Ege’nin gezilecek yerler bitmez. Yaklaşık on beş gün sığdırdığımız Ege’de gezilecek yerler için İstanbul’dan yola çıkanlar, Çanakkale sınırları içerisinde yer alan Assos-Behramkale’den tura başlayabilirler.

Ege’de Gezilecek Yerler

1. Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Assos-Behramkale’yi Keşfedin

Ege gezilecek yerler
Assos Limanı

Direkt otobüs seferi bulunmayan Assos için Çanakkale’ye ulaştığınızda, Ayvacık minibüs seferleri var. Oradan da Behramkale’ye kolaylıkla geçebilirsiniz. Assos, İstanbul’a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Antik Kentin en yüksek tepesinde Athena Tapınağı bulunmakta. Milattan Önce 900’lü yıllarda kurulan bu kentin en göz alıcı yeri en tepesine yapılmış olan Athena Tapınağıdır. Şehrin bir diğer turistik özelliği de tapınağın olduğu alandan görülen manzaradır. Kentin ayrıca büyük bir amfi tiyatrosu da vardır. Buraya taşlı kaplı bir yokuşu yürüyerek gelinebilir. Bu kapıdan girdiğinizde Athena Tapınağı’na ulaşıyorsunuz. Tepeye çıktığınızda karşınızda Midilli Adası‘nı görüyor, büyüleyici Ege Deniziyle karşı karşı kalıyor ve rüzgârın esintisiyle Tarih içerisinde yolculuğa çıkıyorsunuz. Özellikle gün batımında gelmenizi tavsiye ederim. Sizi antik çağlara götürecek kadar etkileyicidir.

Behramkale köy sokakları da arşınlandıktan sonra, köylü kadınlarımızın çeşitli hediyelik eşyaları sağlı, sollu sattıklarını göreceksiniz. Assos’ta gezilmesi gereken bir diğer yer Antik Limanı‘dır. Turistik tesis işletmelerin yoğun olduğu limanda son derece nezih restoranlar mevcut. Assos’u Ege turunuza mutlaka eklemelisiniz.

Assos Yazıları:

Zeus Altarı, Adatepe ve Yeşilyurt Köylerini Gezin

adatepe
Adatepe

Assos dönüşü, vaktiniz varsa Zeus Altarı, Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri gezilmesi gereken yerlerden. Zeus Altarı, o dönem de kaya kütlelerin işlenmesiyle oluşturulmuş. Bu kaya kütlesine irili ufaklı kaya kütlelerinden oluşan merdivenler ile çıkılmaktadır. Adatepe Köyü ise, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu Beldesi’nde, Kaz Dağları’nın yamacında bulunan bir köydür. Kaz Dağları sınırları içerisinde kalır ve mutlaka görülmesi gereken şirin bir köydür.

2. Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Kaz Dağları’nda Kamp

Kaz Dağları
Kaz Dağları

Kamp için konakladığımız Kaz Dağları bir ucuyla Çanakkale’ye, bir ucuyla Balıkesir’e uzanıyor. Kaz Dağları, sahip olduğu görkemli doğasıyla Edremit körfezi kıyısında Biga Yarımadası boyunca yer almaktadır. Marmara’nın Güneybatısında Ege’yle doğal bir sınır oluşturan Kaz Dağları görenlerin unutamadığı bir yeryüzü cennetidir. Kaz Dağları, doğal ve kültürel kaynak açısından en zengin Milli parklarımızdan. Doğa ve tarih meraklısı binlerce kişi özellikle yaz aylarında burayı ziyaret etmektir.

Ayvalık – Cunda Adası Lezzetlerini Keşfedin

Ege gezilecek Ayvalık
Ayvalık

Ayvalık, tarihin, Arkeolojinin göz bebeği Bergama’yı, bereketli pırıl pırıl deniziyle Altınova’yı, fıstık çamlarıyla bezeli güzelim Kozağı, Ege’nin en güzel kumsallarına ev sahipliği yapan Küçükköy’ü, geçmişi Kaz Dağları ile birleşmiş, kaderi ise denizdeki akranı Midilli ile yazılmış. Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi, Sarımsaklı Plajı ve Cunda Adası gibi doğal güzellikleri ne sahip bir yerin yaz aylarında cazibe merkezi olmaması düşünülemez zaten.  Ayvalık için Ege’nin insana sunduğu lezzet diyarı desek yanlış olmaz. Çünkü Ayvalık’ta lezzet durağı bir başkadır. Ege’nin has otlarına, balıkları ve zeytinyağları bambaşka bir lezzet katar.

Balıkesir Ayvalık yeme içme
Ayvalık kezzetleri

Ayvalık sonrası Cunda’ya doğru hareket etmeye hazır mısınız? Balıkesir’e ulaştıktan sonra şehir merkezinden minibüs ve ya otobüslerle Ayvalık’a ve Cunda’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan gelecekler deniz yolunu kullanabilir, İDO feribotları ile Bandırma’ya gelerek oradan Ayvalık ve Cunda’ya ulaşabilirler. .

Cunda Adası’nda ne yenir denildiğinde “balık” denildiğini duyar gibiyim. Sahil yolu boyunca balık lokantaları sıralanıyor. Bu yüzden hangi restorana gireceğinize karar vermek zaman zaman güç olabiliyor. Birbirinden güzel balık çeşitleri, Sardalya, İskorpit ve Levrek gibi balıklar da rağbet en çok tercih edilenler. Cunda konaklama tesisi bakımından iyi durumda. 4 yıldızlı otel, pansiyon ya da butik otellere kadar her bütçeye uygun yerler var. Ege’ye has taş evler Cunda’da var. Restore edip, pansiyon gibi işletenler de var.

Ayvalık Yazıları:

3. Aydın’da Gezilecek Yerler

Didim’de Tarihe Tanıklık Edin

Ege gezilecek yerler Didim

Antik Kent diyarı Ege’nin en görkemli kültür mirasını barındıran Didim, plajları ve altın rengi kumsallarıyla dikkat çekiyor. Didim, tertemiz plajları, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile de ön planda olan bir ilçe. Ege’nin mutlaka gezilip görülmesi gereken tatil beldesi olan Didim’de, Apollon Tapınağı, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti tarih meraklıların uğrak yeri.

Didim Yazıları:

Kuşadası’nda Doğa ile Baş Başa Kalın

Ege'de gezilecek yerler Kuşadası

Özellikle tatil sezonlarında Ege Bölgemizin turizm alanında ön plana çıkan yerlerinden olan Kuşadası’na uğramadan geçemiyoruz. Güzelçamlı Millipark yeşil doğasıyla Kuşadası’nda gezilecek yerlerin başında geldiğini öğreniyoruz. Kuşadası’nda gezilecek yerlerden bir diğeri de Güvercinada Kalesi’dir. Buradan Kuşadası Limanı ve Kuşadası şehrinin fotoğraflarını görüntülemek mümkün. Kuşadası’na yakın olması nedeniyle Kirazlı Köyü, köy kahvaltısı sevenlerin uğrak yeridir. Kuşadası’nın yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmesinin ilk sebebi altın sarısı plajlarıdır.

4. İzmir’de Gezilecek Yerler

Bergama’da Kültür Turuna Çıkın

Ege gezilecek yerler Bergama

Ege turumuzun İzmir ayağında gezilecek ilk yer Bergama oluyor. Roma ve Bizans gibi Batı Uygarlıklarına ev sahipliği yapan Bergama, Pergamon Krallığı’nın da başkenti olarak biliniyor. Antik dönemin ilk sağlık merkezlerinden biri olan Asklepeion, ilk yerleşim alanı Akropol ve milattan sonra II. yüzyıla ait Kızıl Avlu gibi muhteşem eserleri sayesinde turistik önemini arttırıyor.

Efes’te Kültürel Mirası İnceleyin

İzmir Efes Antik Kenti

Efes, Ege bölgesinin İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Roma döneminin en ihtişamlı tarihi bir Yunan şehridir. Efes’te gezilecek yerler arasında, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Antik Kent Tiyatrosu, Kuretler Caddesi, Hadrian Tapınağı, Liman Caddesi, Herakles Kapısı, Trajan Çeşmesi, Agora ve Odeonlarına kadar gezebileceğiniz büyük bir alan Efes sınırları içerisinde.  Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan ve Efes, her yıl 2 milyon’dan fazla turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Şirince’de Konaklayın

Ege'de gezilecek yerler Şirince

Efes döneminden gelen tarihi bir mahalle olan Şirince, Efes halkının yaz dönemleri için keşfettikleri bir yer olarak anılmakta. Şirince’ye geldiyseniz butik otellerinde veya pansiyonlarında konaklayabilirsiniz.  Küçük bir kasaba olan Şirince’nin  arka sokakları mutlaka dolaşılmalı. Fotoğraf meraklıların ilgiyle ziyaret ettiği Şirince, Ege turunuzda mutlaka ziyaret etmeli.

Şirince Yazıları:

Çeşme Kumsallarında Denize Girin

İzmir Çeşme

Çeşme’ye ilk geldiğiniz de marinada demirleyen yatların muhteşem görüntüsü ile karşılaşıyor, tarihi Çeşme Kalesi’nin bozulmayan dokusuna şahitlik ediyorsunuz. Boyalık Plajı, Aya Yorgi Beach ve Pırlanta Koyu’nun dingin denizi ve altın kumları tatilcilerin ve gezginlerin hayallerini süslüyor. Çeşme’de gezilmesi gereken yerlerin en önemli bölgesi, belki de Ege’nin en önemli plajlarının yer aldığı Aya Yorgi ve Altınkum. Deniz turizminin yanı sıra tarihi Rum evleri, yöreye has sokakları ve sanat galerilerini gezebilirsiniz.

Çeşme Yazıları:

Alaçatı Popüler Tatilin Adresi

Ege gezilecek yerler Alaçatı

Alaçatı, dünyanın en önemli sörf merkezlerinden… Rüzgârı açısından iyi durumda olduğundan sörfçülerin uğrak yeri olmuş. Bizlerde bu deneyimi yaşamak için Çeşme’den yaklaşık on altı km ilerleyerek Alaçatı’ya geçiyoruz. İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı küçük bir Ege köyü olan Alaçatı, son yıllarda gündemden düşmemiş ve Ege turizminin önemli bir tatil merkezine dönüşmüş.

Alaçatı Yazıları:

İzmir’de gezilecek yerler arasında mevcut lokasyonumuzun dışında gezilecek güzel yerler de mevcut. Kemeraltı Çarşısı, Tarihi İzmir Agorası, İzmir Saat Kulesi (Konak Meydan), Smyrna Antik Kenti, Tarihi Asansör, Kordon Boyu, Arkeoloji Müzesi, Alsancak, İnciraltı, Bostanlı ve Karşıyaka diğer görülmesi gereken yerlerden.

İzmir Yazıları:

5. Muğla’da Gezilecek Yerler

Dalyan’ın Muhteşem Koylarında Dalış Yapın

Ege gezilecek yerler dalyan

Dalyan, Caretta Caretta deniz kaplumbağalarıyla meşhur Ege bölgemizin cennet bir beldesi. Kaunos Antik Şehri, kaya mezarları, çamur banyoları ve bozulmamış doğasıyla, yaz tatillerinin vazgeçilmez merkezlerinden biri. Dalyan, dalış meraklıları tarafından Ege’nin favori koyları arasında yer almakta. Ege turumuzun belki de en heyecanlı deneyimini scuba diving ile gerçekleştiriyoruz. Denizin altında onlarca metre altın harika fotoğraflar çekilebilir, su altı canlılarının gizli yaşamına konuk olabilirsiniz. Yaklaşık iki bölüm halinde gerçekleştirdiğimiz dalış ile fotoğraflar ve videolar çekerek su altı dünyasının gizemine tanık olduk.

Dalyan Yazıları:

Bodrum’un Tadını Çıkarın

Muğla Bodrum

Bodrum, deniz tatili ve muhteşem koylarıyla gelen ziyaretçisini her zaman cezbetmiştir. Deniz tatili ve kültür turizmini bir ara da yaşamak isteyenler için Bodrum’un çok kıymetli bir yeri var. Enfes koylara sahip Bodrum’da birkaç koya tekne ile açılıyor ve kendimizi koyların dingin sessizliğine bırakıyoruz. Bodrum’un gezilecek yerler arasında en popüler yerler, Yalıkavak ve Gümbet yaz aylarında oldukça hareketli. St. John Şövalyeleri tarafından 15. Yüzyılda küçük bir yarımada üzerinde inşa edilen Bodrum Kalesi, şüphesiz Bodrum’da görülmesi gereken yerlerden. Antik Tiyatro, Su Altı Arkeoloji Müzesi, Uluburun ve Serçe Limanı ise Bodrum’un kültür turizmini yansıtan önemli alanlarından.

Bodrum Yazıları:

Marmaris’in Koylarını Es Geçmeyin

Muğla Marmaris

Marmaris, ziyaretçilerine çok sayıda ve etkileyici gezilecek yer imkânı sunmaktadır. Marmaris ve çevresinde çok sayıda gezilecek ve görülecek yer bulunmaktadır. Muhteşem güzellikteki koylarını gezmek bile başlı başına tatildir. Antik Kentleri, kalesi, müzeleri ve birbirinden farklı tarihi yerleri ile Marmaris’e kültür turuna çıkabilirsiniz.

Marmaris’in muhteşem plajları, İçmeler beldesi, Turunç Beldesi, Kleopatra Adası ve Plajı,  müzeleri, çevre köyleri ve Kızkumu Plajı, Marmaris’te gezilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Marmaris Yazıları:

Datça’da Kafanızı Dinleyin

Datça

Datça, huzurlu bir tatil arayanların tam adresi. Açıkçası Datça’ya gitmeden bu kadar huzurlu bir tatil beldesi olduğunu anlamıyorsunuz. Datça’ya ulaşım için Bodrum üzerinden feribotla ulaşılabildiği gibi kendi aracınızla Marmaris-Datça yolunu takip ederek bu güzel tatil beldesine ulaşmak mümkün. Datça, Ege’den, Akdeniz’e uzanan bir yarım ada. Sahil şeridi tam bir akvaryum niteliğinde. Mavi bayraklı plajları ve arkeolojik alanları, esen rüzgârı, nemsiz keyifli bir yaşam imkânı veren tatil yöremizdir.

Ege bölgesinin en meşhur yerel pazarlarını ve birbirinden süslü sokaklarıyla meşhur Datça’da hediyelik eşya satan dükkânlarına uğramadan olmaz. Datça’da gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Eski Datça’yı da eklemek mümkün. Öte yandan Knidos Antik Kentini ziyaret edilebilir, Datça Limanı’nda kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Kargı Koyu ve Ovabükü Plajı’nın tadını çıkarın ve ünlü şair Can Yücel’in Sokak’ını mutlaka ziyaret edin.

Fethiye’de Ekstrem Sporlarını Keşfedin

Ege'de gezilecek yerler Ölüdeniz
Ölüdeniz, Fethiye

Doğası ve tarihi dokusu ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Fethiye; Akdeniz ve Ege bölgesini ayıran çizgide yer almakta. Fethiye’de gezilecek yerlerin başında Babadağ ve Ölüdeniz geliyor. Önce bir doğa harikası olan Saklıkent Kanyonu’na gidiyor ve kayaların içerisinde oyulmuş vadiyi geziyoruz. Babadağ’ın yamacında yer alan Kelebekler Vadisi birinci derecede doğal sit alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılarak doğru bir karar verilmiş. Fethiye’de gezilecek yerler arasında Kayaköy’ün yeri ayrıdır. Antik Kenti üzerinde inşa edilen bu köyün büyük çoğunluğu taş yapılardan oluşmakta ve alanda yer alan kalıntılarıyla beraber yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Dünyanın en iyi kumsalları arasında gösterilen Fethiye-Ölüdeniz üzerinde uçmak, yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin ilk tercihidir. Korkmayın ve yamaç paraşütü deneyimini gerçekleştirmek için daha fazla geç kalmayın 🙂

Fethiye Yazıları:

Avatar
Tarihin izinde. Çeşitli dergi, gazete ve mecmualarda genel yayın yönetmenliği ve farklı departmanlarda çalıştı. Anadolu’nun bir çok yerinde mimari oluşumlar ve eserlerle ilgili araştırmalar da bulundu. Mesleki hayatının başlaması ile gittikçe yoğunlaşarak artan meşguliyetini fotoğraf çekerek sürdürüyor.Gezipgordum.Com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın