Ege’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 25 Yer!

Ege’de gezilecek yerler denilince herkesin hayalinde bambaşka bir tablo canlanabilir. Kimimiz güneşli kumsallar ve buna eşlik eden sessiz bir doğa hayal ederken, kimimiz yine bir kumsal ama yanında da hareketli bir parti ortamı, kimimiz Anadolu’da binlerce yıl önce yaşamış insanların bıraktığı kültürel miras ve mimariyi gözlerinin önüne getirirken kimimiz de lezzetli yöresel yemeklerle donatılmış sofralar hayal ediyor olabilir.

Baştan sona gezildiğinde Ege’de bunların hepsini art arda bulmak mümkün. O yüzden Ege’de Gezilecek Yerer yazısında yaklaşık 20 yıldır defalarca çeşitli bölgelerine gittiğim, hatta bazı kısımlarına tekrar tekrar gittiğim bu cennet bölgeye dair her şeyden bahsedeceğim.

Doğal olarak liste uzun olacak ancak baştan sonra kapsamlı bir Ege’de Gezilecek Yerler Rehberi de bunu gerektirir.

Hadi o zaman Çanakkale’den yola çıkalım ve Fethiye’ye kadar Ege’yi kimi zaman sahilden, kimi zaman biraz iç kısımlardan karış karış gezelim.

Ege’de Gezilecek Yerler Listesi

1. Gelibolu

Gelibolu Ege'de görülmesi gereken yerler

I. Dünya Savaşı’nın en sıcak çatışmalarının olduğu, hüzünlü ama aynı zamanda gurur da verici bir yer Gelibolu Yarımadası ve buradaki Çanakkale Şehitliği.

Eğer bugüne kadar görmediyseniz Ege’de Gezilecek Yerler turuna başlarken en azından bir yarım gününüzü ayırmalı, şehitlerimizin mezarlarını ve hatta daha 14- 15 yaşında, ne için bu savaşa girdiğini bilmeyen çocuk Anzac askerlerinin mezarlarını, Anafartalar’ı ve buradaki müzeyi görmelisiniz.

Detaylı rehberler:

2. Kazdağları

Ege turu Kazdağları

Ege’de yeşilin en güzel görülebileceği yer diyebilirim Kazdağları için. Daha çok trekking ve kamp için tercih edilen bu nefes kesici cennet yüksekliği sebebiyle de bir oksijen deposu.

800’den fazla bitki türünü görebileceğiniz Kazdağları Milli Parkı ise özellikle botanik bilime meraklı kimseler için ideal adres.

İsterseniz ve zamanınız varsa buraya birkaç günlük kamp ve yürüyüş için gidebilirsiniz. Ancak zamanı olmayanlar bile en azından yarım gününü bu cennette geçirebilir, biraz oksijen alıp yemyeşil doğanın tadını çıkarabilir.

3. Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri, Mıhlı Çayı ile Zeus Altarı

Adatepe Yesilyurt Ege'de gezilecek yerler

Aslında Kazdağları sınırları içerisinde yer alan Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri ile Zeus Altarı buradan geçerken mutlaka durup biraz zaman ayırmanız gereken, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile önemli yerler.

İlyada Destanı’na göre mitolojik tanrıların Truva Savaşı’nı İda Dağı’ndan (Kazdağları) yönettiği söyleniyormuş. Ki bugün Dede Tepe üzerinde bulunan Zeus Tapınağı da destanda bahsedilen bu yere karşılık geliyor.

Bir kayadan oyularak oluşturulan merdivenlerle çıkılan tapınakta sarnıç, sunak ve oturma alanları bulunuyor. Aslında küçük bir tapınak olmasına rağmen Zeus Altarı hem tarihi açıdan değerli hem de muhteşem bir manzarası var.

Adatepe ise İstanbul’dan sıkılarak buraya yerleşmiş, sonrasında kendi imkanları ile köydeki harabeye dönmüş evleri restore ederek sıra dışı, sevimli, sıcacık ve orijinal bir köye çevirenlerin kurduğu yerleşim yeri.

Kurduğu diyorum ama aslında Osmanlı’dan beri var olan ancak sihirli bir değnekle bir masal köyüne dönüştürülen bir yer.

İsterseniz burada yer alan butik otellerde konaklayabileceğiniz gibi isterseniz de meydandaki sevimli kır kahvesinde keyifli bir dondurma molası verebilirsiniz.

Zeytin ve çam ağaçları arasında, tarihi taş evler ve daracık sokaklarla dolayı küçük köyleri seviyorsanız bir sonraki durağınız da Yeşilköy olmalı. Burada da isterseniz konaklayabileceğiniz gibi isterseniz köyde butik otellerden birinde kahvaltı veya öğle yemeğinin tadına bakabilirsiniz.

Bu bölgede son olarak bahsetmek istediğim yer ise Mıhlı Çayı. Eğer şöyle gürül gürül akan bir şelalenin yanında, yemyeşil bir ormanda keyifle oturmak, daha küçük şelalelerle dolu orman yollarında yürüyüş yapmak, tarihi bir taş köprüden geçerek bol bol da fotoğraf çekmek isterseniz gitmeniz gereken yer Mıhlı Çayı.

4. Assos ve Behramkale

Assos Behramkale Ege'de gezilecek yerler

Gitmediyseniz bile isimlerini mutlaka duymuşsunuzdur. Behramkale Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 17 kilometre mesafede sevimli bir köy.

Arnavut kaldırımlı sokakları, tam Instagram’lık taş evleri ile bu güzel köyde biraz zaman geçirip, ufak tefek de hediyelikler aldıktan sonra Lidya, Pers ve Romalılar’ın mirası olan tarihi eserlerine zaman ayırabilirsiniz.

Ki bunların başında da Assos Antik Kenti geliyor. Zamanında bölgenin en büyük limanına sahip olduğu için fazlasıyla zengin bir kent olan Assos tarihi hazinelerinin bir kısmını da bugüne kadar ulaştırabilmiş.

Buradaki en önemli yer MÖ 500 yılında yapılan Athena Tapınağı. Helenistik Dönem’den kalma nekropol (mezarlık), hamamlar, antik tiyatro ve dönemin eğitim merkezi Gymnasium ise mutlaka görmeniz gereken diğer tarihi yapılardan.

5. Ayvalık

Ayvalık Ege gezi notları

Ege’de Gezilecek Yerler listesinin sıradaki durağı ise ünlü Ayvalık. Çevresi zeytin ağaçları ile kaplı, hatta ülkenin en büyük zeytin üreticisi olan ilçenin elbette en önemli özelliği nefis Ege yemekleri. Ancak Ayvalık bundan ibaret değil.

Ayvalık’taki restoranlarda Ege mutfağının lezzetli yemeklerini ve mezelerini keşfetmenin yanı sıra kasabanın güneyinde yer alan Sarmısaklı Plajı gezinizde mutlaka durmanız ve mevsim yazsa uzun bir yüzme molası vermeniz gereken bir yer.

Detaylı rehberler:

6. Cunda Adası

Ege gezi rehberi Cunda Adası

Aslında adı hep Ayvalık’la birlikte anılır Cunda Adası’nın, ki yakınlığından ve idari olarak Ayvalık’a bağlı olmasından dolayı gayet normal.

Tarihi kiliseleri, daracık Arnavut kaldırımlı sokakları, yerlileri Türk olsa da adaya damgası vurmuş Rum etkisi ve plajları ile Cunda Adası sakin ve keyifli bir tatil için ideal adres. Üstelik Ayvalık’ta başladığınız Ege lezzetleri turu burada da fazlasıyla devam eder.

7. Bergama

Bergama Ege'de gezilecek yerler

Ege’de gezilecek yerler yazısında plajlara ve deniz keyfine biraz ara verip, biraz tarih ve kültürel miraslara dönme zamanı. Ve bunun için de İzmir’e 100 kilometre mesafedeki Bergama’ya gitmemiz gerekiyor.

Hitit, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi bölgenin en güçlü imparatorlukları altında geçen binlerce yıldan sonra Bergama müzesi ve antik tiyatrosu ile bölgenin geçmişine ışık tutuyor. Burada özellikle antik tiyatro, tapınak ve akropolü görmenizi öneririm.

8. Dikili

Ege gezisi Dikili

Bergama’nın sahil tarafındaki komşusu Dikili ise ormanları ve krater gölleri gibi doğal güzelliklere sahip olmanın yanı sıra nefis plajlarıyla da deniz severlere hitap ediyor.

Çok hareketli bir yer değil ancak sakin tatil sevenler mutlaka uğramalı hatta birkaç gün de kalıp tadını çıkarmalı.

9. Foça

Foça Ege'de gezilecek yerler

Ne zaman adını duysam ölenen tatil beldemiz sevgili Foça’nın notalarının tınladığı yerdir benim için Foça.

Ege’de gezilecek yerler yazısının bir başka deniz-güneş-kumsal kasabası olmakla birlikte, ille de tarih ve genel kültür de istiyorum diyenler için Fatih Sultan Mehmet’in mirası Foça Fatih Camii ve Siren Kayalıkları gibi yerler de mevcut.

10. Urla

Urla Ege'de gezilmesi gereken yerler

Ege’nin kendine özgü sahil kasabalarından bir diğeri de İzmir’den 35 kilometre mesafede yer alan Urla.

Sadece denize girip güneşlenmek size yetmiyorsa, öğleden sonraları limanda yürüyüş yapmak, akşamları sanatçıların ürünlerini sattıkları daracık bir sokakta (Sanat Sokağı) keyifle dolaşmak, bazen alışveriş yapmak bazen de sadece ürünlere bakmak istiyorsanız mutlaka Urla’da birkaç gün geçirmelisiniz.

Uzun turunuzda yolunuza buradan geçiyorsa ve uzun da kalamaycaksanız limandaki restoranlarda Ege usulü hazırlanan lezzetli deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

11. Seferihisar

Ege'de gezilecek yerler Seferihisar

Hazır İzmir’e gelmişken Ege’de Gezilecek Yerler yazısına sahil kasabaları ile devam edelim. Ki İzmir’in 45 kilometre güneybatısında yer alan Seferihisar da bunlardan biri.

Hayatın olabildiğince yavaş ve sakin aktığı, hatta “cittaslow” unvanına da sahip olan Seferihisar da diğer Ege sahil kasabaları gibi deniz, kumsal, lezzetli yemekler üçlüsüne sahip.

Üstelik burada Teos ve Lepedos Antik Kentleri ile Dionysus Tapınağı sayesinde tarih ve kültürel mirasları da bulmak mümkün.

12. Karaburun

Karaburun Ege'de gezilmesi gereken yerler

Karaburun; Urla, Foça, Çeşme kadar adını sık duymadığınız sahil kasabalarından biri.

Kabul etmeliyim ki her zevke hitap etmiyor. Ancak nefis bir doğa, huzurlu ve sakin bir sosyal ortam ve pırıl pırıl, dingin bir deniz arayanlardan biriyseniz işte siz Karaburun’u çok sevecek o kitledensiniz.

13. Çeşme ve Alaçatı

Çeşme Alaçatı turu Ege'de gezilecek yerler

İzmir’in 70 kilometre batısında yer alan Çeşme ve Alaçatı adını milyonlarca defa duyduğunuz, belki zaten gidip gördüğünüz, fazlasıyla hareketli, fazlasıyla popüler ve evet fazlasıyla da pahalı tatil beldelerinden.

Yine de gitmeyenler için burada bulabileceklerini kısaca özetleyelim, ki Ege’de Gezilecek Yerler turuna çıktığınızda uğrayıp uğramamaya karar verebilesiniz.

Çeşme özellikle deniz girmek ve lezzetli Ege yemeklerini tatmak için ideal bir sahil kasabası. Komşusu Alaçatı ise daracık ama cıvıl cıvıl sokaklar, tarihi taş evler, sevimli butik oteller, yerel lezzetleri tadabileceğiniz cafeler, restoranlar ve bir de rüzgar sörfünün merkezi.

Tatil anlayışınız sakinlikten ziyade hareket ise, kafa dinlemekten ziyade görmek ve görülmekse sizin ideal adresiniz Alaçatı…

Detaylı rehberler:

14. Artemis Tapınağı ve Sardis (Sart)

Artemis Tapınağı Sardis Ege tatili

Ege’de Gezilecek Yerler listesinde yine sahillerden uzaklaşıp, biraz iç bölgelere yönelme zamanı, ki bu sefer destinasyon Sardis.

Lidya Krallığı’nın başkenti Sardis İzmir’in 90 kilometre doğusunda büyük bir antik kent. Kentin önemi; Lidyalılar’ın parayı bu bölgede icat etmiş olması, antik dönemlerin teknolojisine göre mükemmel bir kanalizasyon sistemi (ünlü matematikçi Thales tarafından MÖ 660’larda yapıldığı söyleniyor) ve şehircilik anlayışıyla yapılmış olması ve İran’ın Susa şehrinden başlayan Kral Yolu’nun burada son bulmasından geliyor.

Ve buradaki en önemli yapı da MÖ 334 yılından kalma Artemis Tapınağı. Ancak tapınak Sardis’deki tek kültürel miras değil. Buraya kadar gitmişken hamam, sinagog, kilise, agora (çarşı) ve akropol (yaşam alanları) kalıntılarını da mutlaka görmelisiniz.

15. Tire, Ödemiş ve Bayındır

Tire Odemiş Bayındır Ege'de gezilecek yerler

Artık İzmir’den çıkıp güneye doğru yol alırken karşılaşacağınız bu üç ilçenin ortak özellikleri var. Hepsi de dar sokaklı, taş evli klasik Ege kasabalarından ve hepsi de doğal, organik yiyecekleriyle ünlü.

Tire’den süt ürünleri, Ödemiş’ten köfte ve zeytinyağı, Bayındır’dan ise organik sebze ve meyve alabilir, her birinde beğendiğiniz bir restoranda yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

16. Şirince

Şirince Ege'de gezilecek yerler

Ege’de Gezilecek Yerler listesine yine adı fazlaca duyulmuş olan bir kasaba ile devam edelim. Malum 21 Aralık 2012’de tüm dünyanın sonu gelirken bir tek Şirince’nin bu yıkımdan kurtulacağına inanmıştık topluca…

İşte adı gibi gerçekten şirin olan bu ilçe daracık sokakları ve beyaz evlerinin Instagram’a layık fotojenikliği, lezzetli şarapları, butik otelleri ve lezzetli yemekleriyle keyifli 1-2 gün geçirmek için ideal bir adres.

Detaylı rehber: Şirince gezi rehberi

17. Selçuk ve Efes Antik Kenti

Selçuk Efes Antik Kenti Ege'de gezilmesi gereken yerler

İtalya’daki Pompeii ne ise, Türkiye’deki Efes Antik Kenti de o diyebilirim.

Yerli turistlerin kültürel merak, yabancıların ise hem kültürel merak hem de hacı olmak amacıyla ziyaret ettiği Efes Antik Kenti UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan, antik Yunan Dönemi’nin en güzel ve en iyi korunmuş şehri.

Burada Dünya’nın 7 harikasından biri kabul edilen Artemis Tapınağı, antik tiyatro, kütüphane, Hadrian Tapınağı, çarşı (agora) ve liman kalıntılarını görebilirsiniz ve hatta ölmeden önce mutlaka bir kez görmelisiniz.

18. Kuşadası

Kuşadası Ege'de gezilmesi gereken yerler

Ege’de Gezilecek Yerler yazısında tekrar bir sahil kasabasına dönelim isterseniz, ki bu seferki neredeyse bir şehir, Kuşadası.

Kadınlar Plajı, Pamucak Plajı ve diğer irili ufaklı plajları ile Kuşadası özellikle yaz aylarında deniz turizminin patlama yaptığı bir kasaba. Dolayısıyla gezi planınızda denize girip, dinlenmek için tercih edebileceğiniz alternatiflerden biri.

Detaylı rehberler:

19. Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti Ege'de gezilmesi gereken yerler

Kurulduğu yıllarda deniz kenarında olmasına rağmen alüvyonlar nedeniyle şimdi denizden oldukça içeride olan Priene Antik Kenti Ege’de Gezilecek Yerler listesinin bir başka kültür durağı.

İyonyalılar tarafından kurulan, sonrasında Lidyalılar, Roma İmparatorluğu ve en son da Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde varlığını sürdüren Priene Antik Kenti’nden bugüne antik tiyatro, Apollo ve Athena Tapınakları ile hamam kalıntıları ulaşabilmiş.

Burası özellikle ait olduğu dönemin teknik bilgisine kıyasla mükemmel bir şehircilik örneği olduğu için görülmesi gereken yerlerden biri.

20. Didim, Milet Antik Kenti ve Bafa Gölü

Didim Milet Antik Kenti Ege gezi rehberi

MÖ 8000 yılında ilk yerleşimin başladığı, çevresinde pek çok kalıntı ve antik kentler de bulunan Didim Ege’nin güneyindeki sahil kasabalarından biri.

Daha çok yaz aylarında deniz turizmi açısından tercih edilen ilçe çevredeki tarihi yerlere yakınlığı sebebiyle kültür turizmi yapanlar açısından da önemli bir konaklama noktası. Ki bu tarihi yerlerden biri de Milet Antik Kenti.

Aynı Priene gibi, ilk kurulduğunda deniz kenarında olan ancak bugün denizden 10 kilometre kadar içeride olan Milet Antik Kenti’nin Taş Devri’nden beri bir yerleşim yeri olduğu düşünülmekle birlikte kentin çevresinde denizin yükselip alçalmasından ve Büyük Menderes Nehri’nin ağzının değişmesinden dolayı bu doğrultuda bir kanıt bulunamamış.

Karyalılar, Lelegler, Hititler, İyonyalılar, Yunan ve Roma İmparatorluğu Dönemleri’nde varlığını sürdürmüş olan Milet Antik Kenti’ndeki kalıntılar arasında Roma hamamları, stadyum, agoralar (çarşı), başta Athena Tapınağı olmak üzere çeşitli tapınaklar, antik tiyatro ve kiliseler bulunmaktadır.

Milet Antik Kenti aslında tamamen gün yüzüne çıkarılmış da sayılmaz ki buradaki kazı çalışmaları halen devam ediyor.

Didim’den 25 kilometre mesafede yer alan Bafa Gölü ise hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri ile ziyareti hak eden önemli bir durak.

Aslında binlerce yıl önce Ege Denizi’nin bir parçası olan göl, denizden taşınan alüvyonların birikmesi ile oluşan ovanın ortasında, denizden ayrılarak kalmış ve bundan sonra göl olarak bugüne kadar gelmiş bir doğal oluşum.

Aynı komşusu Milet Antik Kenti gibi Taş Devri’nden beri yerleşim olduğu düşünülen bu bölgede, Bafa Gölü üzerindeki adalarda antik çağlardan kalma tapınaklar ve manastırlar görülmeye değer.

Üstelik sadece göldeki adalar da değil, Bafa Gölü çevresi hemen her santimetrekaresinde manastır, kilise gibi tarihi yapılarla ve kalıntılarla dolu.

Yazıyı çok uzatmamak adına burada detaylarına giremiyorum ancak yolunuz Bafa Gölü’ne düşerse İkizada Koyu’nu, Heraklia Antik Kenti’ni, Yediler Manastırı’nı ve Stoylos Manastırı’nı mutlaka görmelisiniz. Eğer bu konuda bir rehbere ihtiyaç duyarsanız köylülerden de yardım alabilirsiniz.

21. Euromos Antik Kenti

Euromos Antik Kenti Ege'de görülmesi gereken yerler

Hazır antik kentler ve kültür turuna geçmişken Ege’de Gezilecek Yerler yazısının son antik kenti olan Euromos’dan da bahsedelim.

Aslında antik tiyatrosu, agorası ve surları ile birlikte düşünüldüğünde Efes Antik Kenti’nden de büyük bir yerleşim yeri olmasına rağmen maalesef Euromos çok da iyi korunamamış bir kültürel miras.

Ancak yine de Ege turuna çıkmışken özellikle Zeus Tapınağı’ndan dolayı görülmesi gereken antik kentlerden biri.

22. Bodrum

Bodrum Ege'de gezilecek yerler

Ege’de Gezilecek Yerler yazısında artik sahillere dönelim ve geziyi deniz, güneş, kum üçlüsüyle bitirelim. Ki bunların başında ünlü Bodrum ilçesi yer alıyor.

Daha önceden Bodrum’a gitmediyseniz kısaca bilgi vereyim. Bir yarımada üzerine dağılmış Bodrum çeşitli tatil beldelerinden oluşuyor ve hemen hepsinin kendine özgü bir atmosferi var.

Bodrum merkez denize girmek için en ideal yer olmamakla birlikte, gece hayatı, hareketliliği ve renkliliği sebebiyle tercih edilebilir.

Gümüşlük yarımadanın en bohem beldesi iken, Yalıkavak, Türkbükü ve biraz da Gündoğan daha lüks kesimleri diyebilirim.

Gümbet’i eğer İngiliz değilseniz bence tercih etmeyin. Bitez, Akyarlar, Turgutreis ve Torba ise lüks ile bohemin ortalaması, belki daha ulaşılabilir diye nitelendirebileceğim beldeler.

En güzel deniz önerisi vermem zor, kişiden kişiye değişir ancak ben Torba ve Gündoğan denizlerini tercih ederim.

Detaylı rehberler:

23. Marmaris

Marmaris Ege'de gezilecek yerler

Ege’nin Akdenizle kesiştiği en güzel yerde olan Marmaris de aynı Bodrum gibi gece hayatı, nefis denizi ve beldeleri ile ideal bir sahil kasabası. Bodrum’a kıyasla önemli bir avantajı ise daha yeşil bir doğası olması.

Yüzünüzü denize döndüğünüzde arkanızda dağların olmasından daha güzel bir his var mı?

Detaylı rehberler:

24. Datça Yarımadası

Datça Ege'de gezilecek yerler

Datça Yarımadası ulaşımı -görece- zor bir yer. Virajlı dağ yolları ve bitmek bilmeyen araba yolculukları ile insanı bezdirebiliyor ancak denize gireceğiniz yerde hem enfes bir doğa, hem de daha sakin bir ortam arıyorsanız o yolu çekmenizi öneririm.

Gerçi son yıllardaki popülerliği sebebiyle özellikle yaz aylarındaki sakinliği de tartışılır ama yine de Marmaris ve Bodrum’a kıyasla daha sakin, daha keyifli diyebilirim.

Detaylı rehberler:

25. Fethiye

Fethiye Ege'de gezilecek yerler

Ege’de Gezilecek Yerler listesinin güneydeki en son durağı, hatta artık Akdeniz’in başladığı yer Fethiye.

Ölüdeniz’i, Saklıkent Kanyonu, Babadağ ve yamaç paraşütü gibi sporları ile hem deniz hem de eğlence için ideal bir adres olan Fethiye belki de bu yüzden hem yerli hem yabancı turistler arasında fazlasıyla popüler.

Detaylı rehberler:

Yorum yapın