Eglise Saint Eustache Paris

Eglise Saint Eustache, Paris’in en güzel ve önemli kiliselerinden biridir. Les Halles’in kuzeyinde yer alan bu kilisenin inşası 100 yılı aşkın bir sürede tamamlanmıştır. 1532-1637 yılları arasında yapılan kilisenin dış cephesinde yükselen payandaları ve merkezdeki çatısı Gotiktir. Ama kilisenin kuleleri, kolonları, sütunları ve iç dekorasyonu Rönesans tarzındadır.

Paris’teki diğer kiliseler gibi St Etache de devrim sırasında yağmalanmış ve sonrasında tekrar restore edilmiştir. Antoine Soulignac tarafından 1632 yılında yapılan vitray camlar, Peter Paul Rubens tabloları ve politikacı Jean-Baptiste Colbert’in (1619-83) gösterişli mezarı kilisenin en önemli bölümleridir.

Kilisenin bir diğer önemli özelliği ise sahip olduğu 8000 boruluk Van del Heuvel orgudur. Bu, Paris’teki en büyük kilise orglarından biridir.

Eglise Saint Eustache Interior

Eglise Saint Eustache Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 2 impasse St Eutache
  • Metro: “Chatelet” veya “Etienne Marcel” metro durakları ile kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Giriş Ücretleri: Kilise girişi ücretsizdir.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cuma 09.30-19.00, Cumartesi 10.00-19.00, Pazar: 09.00-19.15
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın