El Hamra Sarayı Endüslü bilgi

Nereden başlasam, nasıl anlatsam… Sadece bir saray değil, saraylardan, bahçelerden, kale ve yerleşim yerlerinden oluşan devasa bir kompleks, bir çeşit şato, hatta bir şehir El Hamra Sarayı. 8 yüzyıllık hükümdarlıklarında Arap kralları bölgeyi buradan yönetmiş çoğunlukla. El Hamra Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra yeryüzünde cennetin ne anlama geldiğini tekrar düşünüyor insan. Arap kültürü ve sanatının tüm dünyadaki en iyi örneklerinden, Endülüs seyahatinin olmazsa olmazı El Hamra’yı bu yazıda yakından tanıyalım.

El Hamra Sarayı Tarihçesi

Granada El Hamra Palace
Generalife – Bahçeler

Müslümanlar’ın İspanya’da hüküm sürmeye başlamalarından önce sadece bir Roma şatosundan (Alcazaba) ibaret olan El Hamra birkaç yüzyıl öyle kalmaya devam etmiş. 1237 yılında bölgede egemen olan Arap Hanedanlığı Nazariler’in kralı 1. Muhammed’in Hükümdarlık Sarayı’nı karşı tepedeki Albaicin’den buraya taşımasıyla bölge gelişmeye başlamış.İlk önce kule bir saraya dönüştürülmüş.

14. yüzyılın ortalarına kadar farklı krallar tarafından yeni saraylar, park, bahçe ve avlular eklenmiş. Bu süre zarfında Nazari Krallarının evi, yönetim yeri, devlet memurlarının ofisi olan El Hamra artık bir şehir yapısına bürünmüş.

1492 yılında şehrin düşmesiyle Boabdil tarafından Kraliçe 1. Isabelle ve Kral Ferdinand’a devredilen saray ve çevresinde artık Katolik kültüründen beslenen bir yapılaşma başlamış. Takip eden yüz yıllarda aslı korunan İslam dönemi eserlerine ek saraylar ve bahçeler yapılarak bugünkü halini almış.

El Hamra Sarayı Yerleşim Planı ve Gezilecek Yerler

El Hamra Sarayı’nda görülecek yerlerden özetle bahsetmeden önce öncesinde yerleşim planını incelemelisiniz.

El Hamra Sarayı haritası

Çok büyük bir yer olmasından dolayı El Hamra ziyaretini belirli bir rota izleyerek yapmalısınız. GeneralifeSaraylarAlcazaba veya tam tersi rota izlemeniz halinde zamanı daha verimli kullanabilirsiniz. (Bu yapıların bilet ofisine mesafesi ortalama 20 dakika, birbirlerine mesafesi ise yaklaşık 30 dakika.)

Generalife

El Hamra Sarayı İspanya
Patio of the Irrigation Ditch

13. yüzyılda inşa edilen Generalife bir çeşit yazlık saray aslında. Hükümdarların daha çok dinlenmek için tercih ettiği Generalife asıl El Hamra kompleksinin de biraz dışında kalıyor. İslam döneminde yapılmasına rağmen Katolik hükümdarlar tarafından da değişiklikler ve eklemeler yapılan saray sonunda bugünkü halini almış. Bütün Granada’yı panoramik olarak izlemenin de mümkün olduğu Generalife’da yapılar sade iken bahçeler son derece görkemli.

Sarayın en güzel yerleri ise Patio of the Irrigation Ditch avlusu (ki Generalife’daki en dikkat çeken yer) ve selvi ağaçlarıyla meşhur Court of the Sultana’s Cypress Tree avlusu.

Nasrid Palaces (Nazari Sarayları)

El Hamra Palace
Lions Sarayı

El Hamra içerisindeki en zengin bölüm olan Nazari Sarayları birden çok yerleşim yeri ve bahçeden oluşuyor.

1. Muhammed’in hükümdarlık sarayını El Hamra’ya taşımasından sonra Alcazaba’da yaşadığı ve herhangi bir saray yaptırmadığı düşünülüyor. Ebu 1. Valid’in Büyük Camii yanına yaptırdığı sarayın ise Nazari sarayları arasında ilk olduğu söyleniyor. Zaman içerisinde o saray yıkılsa da Mexuar olarak adlandırılan yapı çevresinde saraylar ve bahçeler inşa edilmiş. Bugün Nazari Sarayları’nda ziyaret edebileceğiniz yerler ise; Mexuar, Oratory, Gilded Room avlusu, Myrtles Bahçesi, Comares Sarayı ve Kulesi, Elçiler Salonu diyebileceğimiz Hall of Ambassadors, Lions Sarayı ve Avlusu, Abencerrajes Hall, Harem, Krallar Salonu (Hall of Kings), Daraxa Bahçesi ve hamamlar.

ÖNEMLİ: Nasrid Palace’ı istediğiniz her an ziyaret edemeyebilirsiniz. Bu saraylara belirli bir kapasitede turist alındığı için El Hamra biletinizin üzerinde bir zaman dilimi yer alır. Nasrid Saraylarını ancak o belirtilen saatlerde ziyaret edebilirsiniz, aksi halde hakkınızı kaybediyorsunuz.

5. Charles Sarayı

El Hamra hakkında bilgiler
5.Charles Sarayı

Yapımına 1527 yılında başlanan saray El Hamra içerisindeki Katolik döneme ait en önemli eserlerden. 5. Charles tarafından yaptırıldıktan sonra da çalışmalar hiç bitmemiş 4 yüzyıl boyunca eklemeler ve değişiklikler geçirmiş olan yapı çoğunlukla yazlık saray olarak kullanılmış.

Justice Tower, Cisterns Meydanı ve Wine Gate burada görmeniz gereken yerlerden.

Alcazaba

El Hamra Endülüs bilgi
Alcazaba

El Hamra kompleksi içerisindeki en eski yapı olan Alcazaba’nın tarihi Müslümanlar’dan da öncesine dayanıyor. 1. Muhammed tarafından yenilenerek The Broken Tower, Keep ve Watch Tower kuleleri eklenen Alcazaba, kraliyet sarayının Nazari Sarayları’na taşınmasından sonra sadece askeri amaçlarla kullanılmış. El Hamra içerisindeki en az korunmuş yer olduğunu da söylemeliyim.

Saydığım 3 kulenin dışında Alcazaba’da görebilecekleriniz arasında; Arms Meydanı ve Kulesi ile Ramparts Garden yer alıyor.

Yukarı El Hamra ve Kuleler

Granada El Hamra Sarayı

Bir şato ve hatta bir şehir olmasından dolayı El Hamra sayısız kule de içeriyor ve içlerinden bazıları son derece güzel. En önemlisi Ladies Tower olarak adlandırılan Kraliyet Sarayı’na ait kule. Bunun dışında Tower of Mihrab, Rauda Tower, Tower of the Judge, Tower of the Princesses ve Tower of the Point kulelerini görebilirsiniz. Ancak yukarı El Hamra Bölgesi bunlarla sınırlı değil. Döndüğünüz her köşede, girdiğiniz her sokakta bir kule, bir avlu veya kalıntılara rastlayabilirsiniz.

El Hamra Sarayı Ziyaret Bilgileri

Endüslü El Hamra Sarayı bilgi
Generalife’dan Alcazaba görünümü

Adres: Birden çok yapıdan oluşan devasa bir kompleks olması sebebiyle bir adres verilemiyor.

El Hamra Sarayı Ulaşım

Şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Plaza Nueva’dan Cuesta del Rey Chico yolunu kullanarak gitmeniz halinde mesafe 1 kilometreden daha kısa.

Otobüsle gitmek istemeniz halinde C3 numamaralı otobüsü kullanarak Generalife Bilet Ofisi’nde inebilirsiniz.

El Hamra Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

ispanya el hamra sarayı ziyareti

El Hamra Sarayı Giriş Ücretleri

el hamra sarayı giriş ücreti

ÖNEMLİ: El Hamra Sarayı son derece kalabalık bir ziyaretçi sayısına sahip dolayısıyla girişte uzun kuyruklarda bekleyebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için biletinizi önceden internetten veya Granada’daki satış noktalarından (Carrefour, Corral Del Carbon önündeki stand, HaconViajes Turizm Acentası) satın almanızı öneririm. 1 veya 2 gün öncesinde El Hamra bilet ofisinden de alabilirsiniz.

Web Sitesi: https://tickets.alhambra-patronato.es/en/

Şu yazılar da işinize yarayabilir;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

10 Yorum

 1. Merhaba ışıl hanım nasrid Saray’ına 9:00 da giriş bileti aldık ama önce general life bölümünü mü gezmemiz gerekiyor. General life nasrid ve Alcazaba bölümüne sırasıyla mı girebiliyoruz. Teşekkürler

  • Merhaba,

   Aldığınız bilet sadece Nasrid Sarayı bileti mi, yoksa El Hamra Genel Ziyaret bileti mi?

   Eğer El Hamra Genel Ziyaret Bileti aldıysanız;
   Generalife ve Alcazaba Bölümlerini Nasrid Sarayları’ndan önce veya sonra gezebilirsiniz, size kalmış. Sadece saat 09:00’da Nasrid Sarayları’nda olmanız şart.
   Arazi büyük olduğu için Alcazaba – Nasrid Sarayları – Generalife
   Veya tam tersi; Generalife – Nasrid Sarayları – Alcazaba şeklinde sıralama yaparsanız daha az yürür, daha az yorulursunuz. Onun dışında önemli olan sadece Nasrid Sarayları’nda 09:00’da olmalısınız.

   Eğer sadece Nasrid Sarayları bileti aldıysanız;
   Zaten başka bir bölüme giremezsiniz.

   Keyifli tatiller dilerim

 2. Merhabalar, El Hamra Sarayı için bilet almak istiyorum. Ancak http://alhambra-patronato.es/ bu siteden almak istediğimde uyarı veriyor ” Format error enter the data of the identification document. ” bu şekilde. Identity document ve Document Number ne seçmeliyim? TC Kimlik yazdım olmadı, pasaport numaramı yazdım olmadı. Nerede hata yapıyorum acaba?

 3. Sayın Işıl hanım.
  Güzel ve detaylı açıklamalarınız…Teşekkürler…Yukarıda verdiğiniz link ten El hamra sarayı bileti alımı yapmak istedim ancak sizin belirttiğiniz fiyatların çok üzerinde miktarlar ve yine sizin belirttiğiniz birkaç kategoride değil biletler ve günlere göre 29- 39- 45 Euro bile var.. bu kadar artmış olamaz bir yanlışlık mı yapıyorum acaba

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın