Retiro Park

El Retiro Park ya da tam adıyla Parque del Retiro, Madrid’in en ünlü ve en popüler parklarından biridir. IV. Felipe’nin sarayının bahçesinde yer alan bu parkın planlanması ve yapılması 17. yüzyıla kadar uzanır. Şehrin en sevilen parklarından olan Parque del Retiro, Madrid gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir.

Parkın tam orta noktasında El Estanque adı verilen büyük bir göl vardır ve tekne gezintileri için kullanılabilir. Parkta görmeniz gereken eserlerden biri güneydoğu yönünde yer alan Ricardo Bellver imzalı “El Angel Caido” heykelidir. Parque del Retiro içerisinde bir astronomik gözlemevi ve Palacio de Cristal ve Palacio de Velazquez isimli iki tane sanat sergisi bulunmaktadır. Bu sanat sergilerinde genellikle geçici koleksiyonlara yer verilmektedir.

Madrid Parque del Retiro

Park alanı içerisinde Teatro Casa de Vacas adında bir de tiyatro bulunmaktadır. 133.5 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan bu alanda bisiklete binebilir, paten kayabilir, piknik yapıp temiz hav alabilirsiniz. Özellikle Pazar günleri park oldukça kalabalıktır. Parktan çıkarken Cuesta de Moyano’yu izlerseniz ikinci el kitap tezgahlarını görebilirsiniz.

El Retiro Park Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaza de la Independencia, 7, 28001 Madrid
  • Ulaşım: Retiro, Ibiza, Atocha Renfe, Atocha veya Banco de Espana metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Park Mayıs – Eylül 07:00 – 00:00, Ekim – Nisan 07:00 – 22:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Notlar: Palacio de Velazquez sanat galerisi Nisan – Eylül Pazartesi – Çarşamba & Pazar 11:00 – 21:00, Ekim – Nisan Pazartesi & Çarşamba – Pazar 10:00 – 18:00 arasında açıktır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın