Emirgan Korusu İstanbul
Emirgan Korusu

Emirgan Korusu, İstanbul’da yer alan temiz, huzur verici yeşil alanlardan biridir. “Emirgan” ismi İranlı asilzade Emir Güne Han’dan gelmektedir.

17. yüzyıldaki Revan seferinde savaşmadan teslim olan Emir Güne Han, İstanbul’a getirilmiş ve Yusuf Paşa adını almıştır. Paşaya günümüzde Emirgan Korusu olarak bilinen yerdeki alan hediye edilmiştir. Aynı dönemde yaşayan Evliya Çelebi ile arkadaş olan Yusuf Paşa bir dönem burada yaşamıştır. İdamının ardından koru, Mısır Hidivi İsmail Paşa’ya verilmiştir. Bu dönemde alana Sarı, Pembe ve Beyaz Köşkler inşa edilmiştir.

1943 yılından beri halka açık bir alan haline getirilmiştir ve İstanbul Belediyesi’ne aittir. 500.000 metrekarelik koru, Boğaz’daki sayılı yeşil alanlardan biridir ve şehirdeki popüler mesire alanlarındandır. Koru içerisinde birçok papağan çeşidi yaşamaktadır. Ayrıca mevsimlik kuşları görmek de mümkündür. Sincaplar, böcekler ve kelebek çeşitleriyle hem ziyaretçilerin hem de fotoğrafçıların uğrak noktasıdır.

Emirgan Korusu denince akla ilk gelen şeylerden biri 2006 yılından beri düzenlenen Lale Festivali’dir. Rengarenk lale çeşitleri görülmeye değerdir.

İstanbul gezilecek yerler listemizdeki bu güzel yeşil alanı gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Emirgan Korusu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Emirgan Mah. 34467, Emirgan İstanbul
  • Ulaşım: Sarıyer otobüslerinden Emirgan durağında inerek ve beş dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Taksim, Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, 4. Levent, Bahçeköy ve İstinye’den buraya direkt ulaşılabilir. Özel aracınız ile gelecekseniz koru içerisinde ücretli otoparkı kullanabilirsiniz.
Önceki makaleBelgrad Ormanı
Sonraki makaleYuşa Tepesi
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın