bohem destinasyonlar

1960’larda başlayan hippi hareketi bir tür hayat tarzı, bir umut iken şimdilerde neredeyse bir din halini almaya başladı. “Düzene uymama” hippilerin mottosuydu ve “huzur” da onların sözlüğünde daha güzel bir dünya anlamına geliyordu. Tartışmasız hipplier dünyadaki en mutlu insanlardan. Ve bunun sebebi kullandıkları otlar veya müzik de değil.

Sosyal normlara uyma zorunluluğu hissetmemeleri ve dünyanın geri kalanının memnuniyetle kabullendiği “at yarışı” tarzı hayatı reddetmeleri de önemli bir özellikleri. Hırs, açgözlülük ve materyalizmin köleleri olmayıp doğaya yakın, basit bir hayat tercih ediyorlar. Artık dünyanın her yerinden daha fazla insan hippi tarzı yaşama ilgi duyuyor ve tüketim odaklı dünyadan uzaklaşmaya çalışıyor.

Tamamen böyle yaşamak belki mümkün olmayabilir ama hippi kültüründen biraz tadıp nasıl bir şey olduğunu deneyimlemek ister misiniz? En Güzel 15 Bohem Tatil Destinasyonu yazısında hippi hayat tarzını biraz da olsa deneyimleyebileceğiniz, özgürlük, barış ve mutluluk vaad eden yerlerden bahsedelim. Yalnız çok hoşlanıp geri dönmek istemeyebileceğinizi de göz önünde bulundurun.

1. İbiza

ibiza tatili

Doğru okudunuz. Her ne kadar barları ve clublarıyla gençler için parti destinasyonu olarak bilinse de İbiza 60’lardan beri en bilinen bohem tatil yerlerinden. Hala da yıl boyu pek çok hippi ziyaret ediyor. Yürüş yolları ve ilginç mimarisi İbiza’ya bohem turistleri çeken özelliklerden.

Nerede Kalınır: Amistat Island Hostel Ibiza (Bakınız: İbiza’da nerede kalınır?)

2. Goa, Hindistan

Goa Hindistan tatili

Hindistan’ı tamamen tecrübe edebilmek için bir hayatın yetmeyeceği söylenir. Ülkenin geneli olmasa da Pushkar ve Goa bohem tatil arayanlar için birebir. Renkli karnavallar ise Goa’da sıradan bir günün bir parçası.

Nerede Kalınır: Dudhsagar Farmstay, Lazy Frogveya James Gueouse

3. Kamboçya

kamboçya tatili

Hak ettiği değeri görmemiş güzellikteki yerler söz konusuysa hippilere güvenmek lazım. Yanı başındaki Tayland’ın tüketim odaklı turistlerle dolmasından sonra özgür ruhlu gezginler dikkatlerini doğal güzelliklerin hala egemen olduğu Kamboçya’ya çevirdi. Sonuçta Kamboçya bohem tatil destinasyonları arasında hızla yükselen bir ülke oldu. Koh Rong adasının ise özellikle Türkler tarafından tercih edildiğini belirtmekte fayda var.

Nerede Kalınır: Farm Stay ucuz ve çok güzel bir alternatif, The Bayon Villa ise biraz daha pahalı ancak bohem tatil için hala uygun fiyatlı.

4. Himalayalar, Nepal

Himalayalar Nepal tatili

2015’de yaşanan depremdeki yıkıma rağmen Nepal yıllardır ve hala bohem tatil sevenlerin en önemli adreslerinden. Himalayaların eteklerinden Kathmandu’nun tozlu sokaklarına kadar hippiler ve bohem hayat tarzı her yerde.

Nerede Kalınır: Hotel Kathmandu Home Nepal, Bed and Breakfast Thamel (Bakınız: Nepal gezi rehberi & Nepal gezilecek yerler)

5. Ekvador

Ekvador tatili

Güney Amerika’nın hippi başkenti olarak da değerlendirilen Ekvador, sahip olduğu ekosistem ve uygun fiyatlarıyla bohem tatil adreslerinin de önde gelenlerinden. El yapımı kıyafetler ve aksesuarlar, ilginç cafe ve barlar burada bulabileceklerinizden.

Nerede Kalınır: Apartamento Ofix 30, La-70 Laureles Estadio Apartment

6. Nelson, Kanada

Nelson Kanada tatili

Bir bohem kasabası olan Nelson hala koruduğu özgür ruhlu atmosferiyle listeye giren Kuzey Amerika şehirlerinden. Tarihi eserler arasında dağılmış benzersiz görünümde sulama kanalları, coffee shopları ve karlı dağ manzaraları arasında eşsiz bir bohem tatil destinasyonu.

Nerede Kalınır: Dancing Bear Inn Hostel uygun fiyatlı konaklamalar için, Logden Lodge ise daha yüksek fiyatlı ancak daha konforlu

7. Nimbin, Avustralya

Nimbin Avustralya tatili

Yakın zamana kadar hippi kültürü denilince pek akla gelmeyen bir ülkeydi Avustralya. Byron Bay, Nimbin ve Lismore gibi kentlerle alternatif tatil arayanlar için son dönemde gözde bir yer haline gelmeye başladı. Bunlar arasından özellikle Nimbin Avustralya’nın hippi başkenti. Sadece havayı koklamanız ne demek istediğimizi anlamak için yeterli. Avustralya’ya kadar gidecek zamanı ve birikimi olanların mutlaka denemesi gereken bir bohem tatil alternatifi.

Nerede Kalınır: Grey Gum Lodge, Rainbow Retreat Nimbin

8. Tulum, Meksika

Tulum Meksika tatili

Yeryüzündeki tartışmasız en sakin yerlerden biri Tulum. Aynı zamanda antik kalıntılar, eşsiz bir sahil ve keyifli restoranlar da burayı çekici kılan özelliklerden. Bohem tatil destinasyonu olması için gereken her şeye sahip Tulum’da keşfedilmemiş, sakin bistro ve barlar ve hemen hemen her şeyin bulunabileceği yerel pazarlar da bir başka cazibe merkezi.

Nerede Kalınır: Villa Flor De Mayo, La Negrita Hostel

9. Amsterdam, Hollanda

Amsterdam tatili

İfade özgürlüğü ve serbest uyuşturucu politikaları sayesinde Avrupa’daki hippi başkenti de Amsterdam. Şehrin yerlilerinin de bohem hayat tarzı sevenleri kucaklayan yapısı, bol yeşil alanları, pub ve partileri ile kıtanın her yerinden bohem tatil arayanları kendine çekiyor. Yakınlığı sebebiyle de bohem tatil arayanlar için bir başlangıç noktası olabilir.

Nerede Kalınır: citizenM Amsterdam (Bakınız: Amsterdam gezilecek yerler, Amsterdam’da nerede kalınır?)

10. Eugene, Oregon, ABD

Eugene Oregon ABD tatili

Amerika’daki tartışmasız en iyi bohem tatil destinasyonu Eugene özgür ruhlu gezginler ve mutlu yerlilerle dolu. Şehrin her yerinde hippilerin dokunulmazlığı da hissediliyor. Kamp, yürüyüş gibi outdoor aktiviteler açısından da son derece zengin bir kasaba Eugene.

Nerede Kalınır: Eugene Whiteaker International Hostel, Downtown Inn

11. Olympia, Washington, ABD

Olympia Washington ABD tatili

Hippi olmanın keyfinin en çok çıkarıldığı yerlerden biri de Olympia. Washington Eyaleti’nin de başkenti olan Olympia yüksek hippi popülasyonu sayesinde bohem tatil arayışındakiler için en iyi destinasyonlardan. Organik ürünlerin yetiştirildiği çiftlikler, geniş vejeteryan beslenme seçenekleri de burayı tercih etme nedenlerinden.

Nerede Kalınır: Swanton Inn & Spa

12. Chefchaouen, Fas

Chefchaouen tatili

İçten içe hippi olsa da öyle görünmeyenler için kusursuz bir destinasyon. Chefchaouen’in kendisi de ilk bakışta bir hippi şehri gibi görünmüyor. Ancak Fas’ın yeteri kadar popüler olmamış, mavi bir labirenti andıran sokaklarından geçerken fark edebileceğiniz, kendine özgü bir tarzı olan bir kasaba. Küçük dükkanlardaki bohem tarz eşyalar, el yapımı ürünler ve güler yüzlü yerel insanlarla benzersiz bir bohem tatil adresi.

Nerede Kalınır: Dar Besmellah, Casa Annasr

13. Bisbee, Arizona, ABD

Bisbee Arizona ABD tatili

Bir zamanların madencilikle ünlü kenti Bisbee zaman içerisinde hippiler için bir tatil merkezine dönüşmüş. Belirli zamanlarda gerçekleşen renkli festivaller, Meksika sınırına yakın olması ve isyankar sanatçılar… Bohem tatil için başka ne gerekebilir?

Nerede Kalınır: The Inn At Castle Rock

14. El Bolsón, Arjantin

El Bolson Arjantin tatili

Sırt çantalı gezginlerin gözdesi El Benson, yürüyüş seçeneklerinin bolluğu, taze çiftlik ürünleri ve lezzetli biraları ile bohem tatil severler için Güney Amerika’da önemli bir adres. Buraya giderseniz “Bosque Tallado” ormanını görmeden geçmeyin.

Nerede Kalınır: La Casona De Odile, Cabana Domo Chacra Santa Rita

15. Negril, Jamaika

Negril Jamaika tatili

El değmemiş plajları, masmavi suları ve sakin havasıyla içinizdeki özgür ruhu ortaya çıkaran Negril tüm bohem tatil destinasyonları arasında da değeri en az bilinenlerden. Hippiler için bile sıradışı ama güneşli havası ve sakin atmosferiyle aradığınız en bohem yer.

Nerede Kalınır: Lighthouse Inn 2, The Caves

Kaynak: https://www.triphobo.com/blog/hippie-destinations-around-the-world

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın