Seyahat ederken kimi zaman uzun uzun oturarak ve lüks mekanlarda akşam yemeği yemezsiniz ya da yememelisiniz. Çünkü farklı ülkelerde deneyebileceğiniz eşsiz sokak lezzetleri bulabilirsiniz. İşte en iyi sokak yiyeceklerini bulabileceğiniz yerler:

Dürüm, İstanbul

dürüm

Listemizde ilk sırada bizden biri var; Dürüm. Lavaş içerisine tavuk ya da kırmızı etin eklenmesi ile yapılan döner ile çeşitli yeşillikler, soğan, domates sosu ile servis edilir.

Tang hu lu, Şangay

Tang hu lu

Tang hu lu, çilek, kivi, portakal, muz, üzüm gibi meyvelerin şeker kaplanıp şişe dizilmesi ile yapılan bir tatlı türüdür. Bu tatlıyı Şangay’da gün boyunca bulabilirsiniz.

Jerk Chicken, Jamaika

Jerk Chicken Jamaica

Jerk Chicken, kömürde tavuğun pişirilip baharatlanması ile hazırlanır. Pişen bu karışım kıtır hale getirilmiş tavuk derisi içinde servis edilir.

Vada Pav, Hindistan

Vada Pav

VadaPav, Hindistan’da sokaklarda ya da restoranlarda bulabileceğiniz bir lezzettir. Haşlanmış ve ezilmiş patatesin unlanarak kızgın yağda pişirilmesi ile hazırlanır ve ekmek arasında sunulur.

Murtabak, Singapur ve Malezya

Murtabak

Murtabak‘ın ana maddesi ince bir pancakedir. Pancake ile bir dürüm yapılır ve içerisine körili, soğanlı ve yumurtalı bir karışım konur.

Krep, Fransa

Crepe

Özellikle Paris‘te popüler bir lezzet olan krep tuzlu ya da tatlı iç malzeme ile sunulabilir. Peynir, jambon gibi tuzlu şeylerle yiyebileceğiniz gibi çikolata, reçel, marmelatla da tüketebilirsiniz.

Cheesesteak, Philadelphia

Cheesesteak

İyi pişirilmiş uzun bir bifteğin eritilmiş peynir ve kızartılmış soğan, mantar veya biber ile servis edilmesi ile hazırlanan bir yemektir.

Choripan, Arjantin, Brezilya, Şili, Bolivya, Uruguay, Venezuella

Choripan

Choripan bir sandviç türüdür. Izgarada pişirilen sucuk, ekmek kırıntısı ve soslar ile sandviç yapılır.

Churros, İspanya, Meksika, Brezilya, Amerika

Churros

Churros, kızartılmış bir tatlı çeşididir. Çikolataya batırılarak servis edilir.

BunnyChow, Güney Afrika

Bunny Chow

Bunnychow, boş ve yuvarlak şekildeki bir ekmeğin köri ya da masala adı verilen baharatlı bir çeşit tavuk yemeği ile doldurulmasıyla hazırlanan bir yemektir.

Waffle, Belçika

Waffle

Waffle birçok ülkede yapılır. Fakat Belçika‘da  ünlüdür. Yumuşak bir hamur üstünde çikolata, meyve, dondurma gibi ek malzemeler ile servis edilir.

Mohinga, Burma

Mohinga

Mohinga, balık suyu, limon yaprağı, pirinç ya da fasulye unu ve muz ağacının yenilebilen bir kısmı ile hazırlanan yerel bir yemektir.

Daulat ki chaat, Yeni Delhi

Daulat ki chaat

Daulat ki chaat sütlü bir tatlıdır. Safran, fıstık, süt tozu, kimi zaman da varg adı verilen bir yaprak da eklenerek hazırlanır. Sıcakta eriyeceği için genelde kış mevsiminde tüketilir.

Takoyaki, Japonya

Takoyaki

Takoyaki deniz mahsulleri ile hazırlanan bir yemektir. Yeşil soğan, zencefil ve ahtapot etinin top şekline getirilip ızgarada pişirilmesi ile hazırlanır. Üstüne çeşitli soslar eklenebilir.

Poutine, Quebec Kanada

Poutine Quebec

Patates kızartmasının peynir ve tuzlu kahverengi bir sos ile servis edilen halidir.

Pizza, New York

Pizza new york

New York‘ta hiçbir şey bir dilim pizzadan daha ikonik değildir. New York’ta pizza dükkanlarda satılsa bile insanlar yürürken tükettiği için sokak yiyeceği olarak nitelendirilmektedir.

Dondurma, İtalya

Ice cream

Süt, krema, şeker, meyve ve çeşitli kuruyemiş çeşitleri ile yapılan dondurma İtalya‘da en çok talep gören sokak lezzetlerinden biridir.

RedRed, Gana

Red Red Ghana

Eğer baharat seviyorsanız soğan ve baharatlar ile çeşnilendirilen fasulyenin kızartılması ile hazırlanan bir yemek çeşididir.

Deniz ürünleri, Oslo, Norveç

sed food oslo

Oslo‘ya geldiğinizde taze deniz ürünlerini özellikle de karidesi mutlaka denemelisiniz.

Pilav, Özbekistan

Pilav özbekistan

Özbekistan‘da pilav havuç, soğan ve et ile yapılır. Ayrıca isteğe göre başka malzemeler de etkilenebilir. Nohutlu olanı da oldukça popülerdir.

Kaynak: Businessinsider

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın