Havayolu ile seyahatin belkide en tatsız yönü rötarlar. Kimi zaman saatleri bulan rötarlar havayoluyla seyahati bazen oldukça sıkıcı hale getirebiliyor. Uçakların rötar yapmasının bir çok sebebi bulunuyor. Teknik sebepler, hava sahasındaki yoğun trafik, hava şartları gibi bir çok sebepten dolayı uçakların kalkış saatinde rötar olabiliyor.

Günümüzde dünya çapında yaşanan gecikmeli uçuşların yüzde 10’unun sebebini beklenmeyen motor arızaları oluşturuyor. Havayolu şirketlerinin yaşadığı itibar sorunları, yolcuların yaşadığı stres, kaçırılan toplantıları ve havaalanlarında kaybedilen zaman rötarın olumsuz sonuçlarının arasında yer alıyor.

Tüm bu sorunlara bir çözüm bulmak adına uzun süredir önemli çalışmalara imza atan GE mühendisleri, sonunda tüm uçaklarda çalışabilecek ve insan zekasının fark etmesinin mümkün olmayacağı arızaları bile önceden tahmin etme yeteneğine sahip bir uçak bakım sistemi geliştirmeyi başardı. Uçuş esnasında uçağın karadaki teknisyenlerle konuşmasını sağlayan sistem sayesinde, uçak yere iner inmez uçak motoru veya diğer aksamlarında herhangi bir bakıma ihtiyaç duyulup duyulmadığı konusunda havayolu şirketlerinin bilgi sahibi olmasına yardımcı oluyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havayolu şirketleri göz önünde bulundurulduğunda bile sistemin yılda 60 bin’den fazla gecikmeli uçuşun önüne geçmesini sağlaması bekleniyor. Bu da yaklaşık 7 milyon yolcunun gitmek istediği yere zamanında ulaşması anlamına geliyor.

Donanım ve yazılım dünyasındaki gelişmeler ve büyük veri (big data) uygulamalarının endüstiriye entegrasyonunu tanımlayan “Endüstriyel İnternet” uygulamalarının üretim sanayine girmesiyle birlikte kendini güncelleyen, aksaklıkları çok daha önceden fark edip kendi kendini onarmasının sağlan makinelerin ortaya çıkmasını sağlayacak. Bu sayede havacılık sektöründe oluşan rötarların tamamı olmasa da teknik sebeplerden dolayı oluşan rötarların önüne geçilmesi hedefleniyor.

İş dünyası için henüz çok yeni bir kavram olmasına rağmen, endüstriyel internet yakın zamanda çok daha fazla sektörün ilgi alanına girecek ve kullanım alanları hızla yayılacak yepyeni bir iş yapış sistemi anlamına geliyor. Endüstrinin geleceği, etkisini sadece şirketlerin iş yapış biçimlerinde ve bilançolarında değil, küresel ölçekte bireylerin yaşam standardında da göstermeye başlayacak.

“Endüstriyel İnternet” kavramının üretim dünyasına etkisinin nasıl ve ne sürede olacağı konusunda farklı görüşler olmakla birlikte, öngören, tepki veren ve sosyal  olan makineler ile yeni bir dünyanın bizi beklediği hemfikir olunan bir gerçek. Başta uçak motoru sanayisi olmak üzere, lokomotif sanayii, gaz tribünleri ve medikal cihazlar bu dönüşümün etkisinin hissedileceği başlıca üretim alanları olacak.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın