Erenler Nargile

Nargile kimileri için vazgeçilmez bir keyif. Sağlığa ne kadar zararlı olup olmadığı tartışılsa da sigara içmediği halde nargile içen sayısı oldukça fazla. Günümüzde neredeyse her köşe başında bir nargileci olsa da nargile kültürünü hakkıyla yaşayabileceğiniz mekan sayısı kısıtlı. İstanbul‘daki tiryakilerin vazgeçilmez adreslerinden biri ise Beyazıt’taki Çorlulu Ali Paşa Medresesi içinde yer alan Erenler Nargile.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi
Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Çorlulu Ali Paşa Medresesi, İstanbul Beyazıt‘ta, Kapalıçarşı’ya hemen yakın bir konumda yer alıyor. Tarihi yarımadadaki medresenin giriş kısmı her ne kadar tramvay hattına bakıyor olsa da ilk kez gidenler için biraz şaşırtıcı olabiliyor. Erenler Nargile’ye son gidişimde de girişte bir kaç gencin “Burada ne var ki?” tarzındaki konuşmalarına kulak misafiri olmuştum 🙂

Çorlulu Ali Paşa Medresesi 1716 yılında Ali Paşa tarafından Mimar Davud‘a yaptırılmış. Medreseyi yaptıran Ali Paşa 1670 yılında Çorlu’da doğar. Başarıları ile kısa sürede dikkat çeken paşa 2. Mustafa’nın kızıyla evlenerek saraya damat olur. Osmanlı tarihinde çeşitli dönemlerde vezirlik ve kaymakamlık gibi görevler yaptıktan sonra 3. Ahmet‘in sadrazamı olur.

Erenler Nargile
Erenler Nargile

Erenler Nargile

Çorlulu Ali Paşa Medresesi normalde 3 adet nargileciye ev sahipliği yapıyor. Geçmişte avlu kısmında halıcı ve kilimciler de olmasına karşın günümüzde bu dükkanlar da nargileci olarak hizmet veriyor. Medrese avlusunun büyük bölümü Erenler Nargile tarafından kullanıldığı içinde “Çorlulu Ali Paşa Medresesi” denildiğinde akıllara ilk olarak Erenler Nargile gelir. Karıştırmamak için, medreseye ilk girdiğinizde sağ bölümdeki alan Erenler Nargile’ye ait.

Erenler Nargile Çorlulu Ali Paşa Medresesi nargile

Medreseye adım attığınız ilk andan itibaren ortamın kendine has mistik havası sizi etkiliyor. Sıradan, gümbür gümbür müzik yayını altında nargile hizmeti sunan kafelerin yanında burasının ayrı bir havası olduğunu ilk dakikadan fark edebilirsiniz. Ortamdaki nargile dumanı adeta tarihi mekanın kokusu ile harmanlanıyor.

İçerideki erkek yoğunluğu ilk andan dikkat çekse de mekanda bulunan öğrenciler ve turistler aslında buranın sadece erkeklere yönelik bir ortam olmadığını belli ediyor. Erenler Nargile’nin müdavimleri arasında bölgeye yakın konumda bulunan İstanbul Üniversiteli gençler ve nargile kültürünü benimsemiş orta yaş üstü içiciler var. Bunlar dışında Kapalıçarşı ve Beyazıt’ı gezmeye gelen turistler de burada çay, kahve ve nargilenin tadını çıkartıyor. Tabi Erenler Nargile’nin tirkayilerini sadece bu grup ile sınırlandırmak yanlış olur. Üniversite yıllarında arkadaş grubu ile keşfettiğimiz mekan, her ne kadar bize uzak konumda olsa da yıllar boyunca keyifli sohbetlerimizin vazgeçilmez adresi olmuştu. Bizim gibi burayı üniversite yıllarında keşfetmiş ve ilerleyen yıllarda da Erenler Nargile’den kopamayan müdavim sayısı oldukça fazla.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi Erenler Nargile

Çorlulu Ali Paşa Medresesi içinde yer alan Erenler Nargile bu kadar ünlü olsa da mekanda çok da fazla rahatlık beklemeyin 🙂 Burası sahip olduğu ortam ve nargile kalitesinden dolayı bu kadar popüler. Mekandaki oturma düzeni genellikle ufak sandalyelerden oluşuyor. Özellikle akşam ve hafta sonu gibi yoğun saatlerde biraz sıkışık oturmanız beklenebilir. Eğer hafta içi gündüz saatlerinde mekana giderseniz daha rahat ve keyifli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Erenler Nargile’de tavla vb oyun bulunmuyor. Yiyecek servisinin de olmadığı Erenler tam bir nargile keyfi üzerine kurulmuş.

Mekandaki en popüler nargile elmanı olanı. Kapuçinolu ise benim kişisel favorim 🙂 Orta yaş üstü, nargile kültürünü benimsemiş ağır abilerin tercihi ise tömbeki olabiliyor.

Erenler Nargile sahip olduğu ortam ve nargile kalitesi kadar içecekleri ile de ünlü. Türk kahvesi, adaçayı ve elmalı çay buranın favori içecekleri. Nargilenizin yanında bunlardan içmek isterseniz sipariş vermez, arada bir elinde askı ile her masayı gezen çaycı abiyi beklersiniz. Çay, adaçayı, elma çayı ara ara servis edilir. Eğer Türk kahvesi ve soda limon gibi özel şeyler isterseniz garsona söylersiniz. Fotoğraftaki elmalı çay bir çok müdavimin olduğu gibi benim de favorim 🙂

Erenler Nargile elmalı çay
Elmalı çay ve nargile

Çorlulu Ali Paşa Medresesi içinde yer alan Erenler Nargile ile ilgili en sevilen özelliklerden biri ise ücret öderken garson, adisyon vb ile uğraşmamanız. Mekandan çıkarken şef garsona ne içtiğinizi söylersiniz o da sizi borcunuzu söyler. Yani ödeme tamamen sizin beyanınıza göre yapılır.

Gelelim Erenler Nargile’nin fiyatlarına. Mekanda nargile ücreti 17 TL.  Çay, elma çayı, ada çayı ise 1,5 TL. Türk kahvesi ve neskafe ise 5 TL. (Mart 2014 tarihli)

Medrese içinde nargile ve aksesuarları satılan bir bölüm de var. Medresenin hemen arkasında yer alan Kapalıçarşı’da yüzlerce benzer dükkan bulabilirsiniz, seçim sizin.

Adres & Ulaşım: Medrese, “Beyazıt – Kapalıçarşı” tramvay durağına hemen yakın bir konumda yer alıyor. Toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz en rahat ulaşım tramvay.

  • Adres:  Yeniçeriler Caddesi Çorlulu Ali Paşa Medresesi No: 36 D:28 Beyazıt İstanbul

İstanbul’da gezip görebileceğiniz tüm tarihi ve turistik yerleri incelemek için tıklayın: İstanbul Gezilecek Yerler.

Nargile Hakkında

Eğer az çok nargilenin yanından geçmişliğiniz varsa bazı konuları kısaca bilmekte fayda var. Doğuş yerinin Hindistan olduğu tahmin edilen nargile doğu kültüründe önemli bir yere sahip. Adı Farça’da “Hindistan Cevizi” anlamına gelen “Nargil“den geliyor. Hindistan’dan doğan nargile zamanla Osmanlı’ya kadar gelmiş ve kültürümüzde önemli bir yere sahip olmuştur. Osmanlı Dönemi’nde bazı padişahlar tarafından yasaklanmıştır.

Erenler Nargile İstanbul
Erenler Nargile İstanbul

Nargile çeşitli bölümlerden meydana gelmektedir, bunlar:

  • Ser: Nargile gövdesi
  • Lüle: Tömbekinin bulunduğu delikli tabaka
  • Marpuç: Dumanı ağza ulaştıran bölüm
  • Şise: Suyun (duruma göre sütün vb) konulduğu, dumanı filtre eden bölüm
  • Sipsi: Marpucun ucuna takılan ağızlık. Kullan at plastik olabildiği gibi mermer vb de olabilir.
  • Tepsi: Közden düşen külleri tutan alan
  • Rüzgarlık: Közün sönmemesini sağlayan alan

İlk duyduğumda çok hoşuma giden, bir de eski tip tiryakilerin kullandığı bir “Nargilenin 4 şartı” var. Buna “Maşa, meşe, köşe, Ayşe” deniliyor. Közü karıştırmak için maşa, en iyi köz için meşe, nargile keyfi için köşe ve nargile yanında çay & kahve servisi getirmesi için de Ayşe deniliyor 🙂

Son olarak; nargile her ne kadar keyifli bir şey olsa da sağlığa verdiği zarar yadsınamaz derecede. Eğer hiç nargileye hiç bulaşmamışsanız böyle devam etmekte fayda var 🙂 Eğer iş işten geçtiyse, ya da benim gibi kırk yılda bir kafa dağıtmak için içenlerdenseniz yolunuz İstanbul Beyazıt’a düşerse, Çorlulu Ali Paşa Medresesi içindeki Erenler Nargile’ye bir şans verin.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın