Erken rezervasyon önemi

Değişimin yaşanmadığı bir saniye bile yok dünyada. Teknolojinin gelişmesi evreni küçücük bir köye dönüştürürken, bizler de bu dönüşme ayak uyduruyoruz.

Bütün bir yıl geçen stresli iş yaşamının finalinde küçük zaman dilimlerine sığdırdığımız tatilimizden tam verim alabilmek yine bizim elimizde. Bunun için “erken rezervasyon” alışkanlığını kazanmamız gerekiyor.

Yurtiçi ya da yurtdışı seyahat planlarında en önemli olumsuz “bahanenin” para olduğu şu günlerde, bahaneyi aşmanın en kolay yolu erken seyahatten geçiyor.

Avrupa’da seyahate çıkanların yüzde 60’ına yakını erken rezervasyonun öneminin farkında. Bu farkındalık sayesinde aylar önceden ayarladıkları tatillerinin ücretlerini küçük taksitler halinde öderlerken hem de son dakika fiyatının neredeyse yarısına tatil yapmanın keyfini çıkartabiliyorlar.

Türkiye’de herhangi bir tatil beldesine gittiğinizde en sık duyacağınız söz kalıplarından biri “Yabancı bizim fiyatın yarısından bile ucuza tatil yapıyor” değil mi?

Peki, yabancı turistler neden bizlerin neredeyse yarı fiyatına tatil yapabiliyor? Burada anahtar kelime planlama. Turizm sektörünün önünü görmesi ve kendini risk ve avantajlara göre ayarlayabilmesi için sezon öncesinden yol haritasını belirlemesi gerekiyor.

Bu yüzden sezona aylar kala yapılan satışlar hem sıcak para akışı sağlarken hem de alıcı ve satıcının daha uygun koşullarda hizmet alması ve vermesini sağlıyor.

Ülkemizde durum nasıl?

Türkiye’de yeni yeni tanınan, özellikle online pazarlama metotlarının yaygınlaşmasıyla tablet, telefon ya da bilgisayar aracılığıyla çok pratik bir şekilde gerçekleştirilen erken rezervasyonda henüz istenilen yerde değiliz.

İstediğimiz kalite ve tarzda, istediğimiz özelliklerde tatil yapmanın, nitelikli hizmet alabilmenin püf noktası erken rezervasyon. Tanıdık seyahat acentelerinin bültenleri, havayolu şirketlerinin üye listeleri gibi alternatif kanallar erken rezervasyon fırsatlarının duyurulmasında önemli rol oynuyor.

Turizm Bakanlığı’nın erken rezervasyonu yaygınlaştırmak için 2009 yılında hayata geçirdiği proje ile birlikte olumlu gelişmeler de yaşanmıyor değil. Yıllarca son dakikacı olarak ün yapan Türkler arasında erken rezervasyon sistemini kullananların sayısı 2008’de 300 bin iken, bu sayı 2009’da 1 milyona, 2013’te ise 3,5 milyona ulaştı.

Daha uygun fiyata, daha çok seçenekle, daha geç ödeme avantajı, daha ucuza yolculuk ve ücretsiz çocuk konaklama seçenekleriyle erken rezervasyon sistemine dahil olmak için harekete geçmek gerekiyor, bu yüzden fırsat buldukça erken rezervasyon otellerine göz atmak tatilinizin daha ekonomik geçmesini sağlayacaktır.

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

1 Yorum

  1. Yeni yerleri gezmeyi cok severim.gezdiğim ve beğendiğim yerleri kendimce tanıtmaya calışırım.Tebrik ederim çok güzel yazılaıinız.Beğenerek okudum.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın