Eski Kraliyet Sarayı, Prag Kalesi

Eski Kraliyet Sarayı, 9. yüzyılda yapılan Prag’daki saraydır. Bohemya kral ve kraliçelerinin ikametgahı olan Eski Kraliyet Sarayı günümüzde başbakanların göreve başlama ve resmi ziyaretlerin açılış yeri olarak kullanılmaktadır.

Sarayın güneybatısından Bohemya Şansölye Binası’na geçilebilir. Burası I. Ferdinand’ın hizmetinde olan iki Katolik yöneticinin Protestan asilzadeleri tarafından camdan atılması ile bilindiği yerdir.

Eski Kraliyet Sarayı’nda “Prag Kalesi’nin Hikayesi” kalenin gelişim ve dönemlerini tasvir eder ve bu bölüm ziyarete açıktır. Prag gezilecek yerler listesinde yer alan Eski Kraliyet Sarayı’nda zarif tonozların bulunduğu Vladislav Salonu, şövalye salonuna geçişi sağlayan Süvari Merdiveni, Rönesans mimariyi yansıtan Louis Kanadı, Otuz Yıl Savaşları’nın ilk kıvılcımının çıktığı Bohemya Şansölyeliği, kayıtları gösteren Yeni Topraklar, Bohemya Soylularının toplandığı Diet kısmı, Bütün Azizler Şapeli, 11. yüzyıldan kalma Sobeslav Konutu, Gotik ve Romanesk Mahzenler, Peter Parler’ın İşliğinden Büstler mutlaka görülmelidir.

Prag Eski Kraliyet Sarayı
Eski Kraliyet Sarayı, Prag

Eski Kraliyet Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Hrad III. nádvoří, 110 00 Praha
  • Ulaşım: 22 numaralı otobüs ile Prag Kalesi’ne ulaşarak buraya gelinebilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün Nisan – Ekim 09:00 – 17:00, Kasım – Mart 09:00 – 16:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücreti 140 Çek Kronu’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın