Eski Yahudi Mezarlığı, Josefov, Prag
Eski Yahudi Mezarlığı, Josefov, Prag

Eski Yahudi Mezarlığı, Prag’ın Eski Yahudi Yerleşim Merkezi olan Josefov Bölgesi’nde yer alan etkileyici bir mezarlıktır. 1439 – 1787 arasında kullanılan mezarlık Avrupa’daki en eski Yahudi mezarlığıdır. Naziler dönem dönem Yahudi mezarlıklarına zarar verse de bu mezarlık Hitler’in emri üzerine korunmuştur.

100.000’den fazla Yahudi’nin ebedi mekanı olan Eski Yahudi Mezarlıkta bazı mezarlar 12 kata kadar ulaşmıştır. Bu alanda bulunan en önemli mezarlar 17. yüzyılda Prag’daki Yahudi cemiyetinin lideri olan Mordechall Maisel ve Haham Loew’in mezarıdır. Eski Yahudi Mezarlığı’nda görmeniz gereken yerlerden bazıları en eski mezar olan şair Avidgor Kara’nın mezarı, getto valisi Mordechai Maisel’in mezarı, Yahudi dünyasının tanınmış isimlerinden Haham Loew’in mezarı, Haham Leow’un takipçilerinden olan David Gans’ın mezartaşı, Klausen Sinagogu, mezarlığın doğu kısmında yer alan gotik mezartaşları, Yahudi Kraliçesi olarak bilinen Hendl Bashevi’nin mezarı, Zemach Mezarları, ölü doğan ya da bir yaşına gelmeden ölenler için ayrılan Nephele Tümseği’dir.

Eski Yahudi Mezarlığı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Široká, 110 00 Praha
  • Ulaşım: Staromestska metro istasyonundan metro ile ya da 17, 18 numaralı otobüs hatlarından biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Ekim Pazar – Cuma 09:00 – 18:00, Kasım – Mart Pazar – Cuma 09:00 – 16:30 arasında ziyarete açıktır. Mezarlık, Yahudi tatillerinde ziyaret edilemez.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın