Eski Yeni Sinagog Prag

Eski Yahudi Yerleşim Merkezi Josefov’da yer alan Eski Yeni Sinagog, 13. yüzyıldan kalma Prag’ın en önemli sinagogudur. Tarihi boyunca yangın, sel, Nazi işgali gibi durumlara rağmen Yahudiler için her zaman işler durumda olan dini bir yapıdır. Yahudiler mimarlık yapamadığı için Hristiyan mimarlar tarafından 1270 yılında inşa edilen sinagog, Prag’daki en eski gotik yapı olması özelliğiyle de dikkat çekmektedir.

Erkek ve kadınlar için ayrı bölümlerin bulunduğu sinagogda ana salon sadece erkeklere açıktır. Kadınların düzenlenen faaliyetleri izleyebileceği koridor kısımları bulunmaktadır. Prag gezilecek yerler listesindeki önemli dini yapılardan olan Eski Yeni Sinagog’da görülebilecek kısım ve eserler arasında şunlar bulunmaktadır: Sinagogun doğu duvarında yer alan Haham Loew’in Sandalyesi, Yahudi cemaatinin bağımsızlığını simgeleyen Yahudi Sancağı, İsrail’in 12 kavmini simgeleyen duvarlara çizili Nef, binanın doğusunda perde arkasında bulunan Ark, “Tanrıya itaat et, bütün emirlerine harfiyen uy! Bütün insanlık bundan sorumludur.” ifadesinin yer aldığı giriş bölümü, süslemeli tonozlar, kadınların sinagoga girmesi yasak olduğu için onlara ayrılan Kadınlar Penceresi, Bimah adı verilen vaiz kürsüsü, efsanesi Golem canavarının gizlendiği düşünülen çatı arası ve Josefov Belediye Salonu.

Eski Yeni Sinagog Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Maiselova 18, 110 01 Praha 1
  • Ulaşım: Staromestka metro istasyonundan metro ile veya 17, 18 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazar – Cuma 09:30 – 18:00 arasında ziyaret edilebilir. (Kasım – Mart 17:00’a kadar açıktır.)
  • Giriş Ücretleri: 200 Çek kronu
  • Web sitesi: http://www.synagogue.cz/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın