Eskişehir Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi

Eskişehir’in en güzel ve önemli parklarından Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) içerisinde yapılan Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, parkın en yeni bölümlerinden. İçerisinde Müzik Tarihi Müzesi, Bilgi Bankası, Maket Müzesi, Bilim Tarihi Müzesi, 3D Sinema Salonu ve Kültür Sanat Okulu gibi önemli bölümlerin bulunacağı tesisin yapım çalışmaları kısmen devam ediyor.

Türk Dünyası Bilim, Kültür Sanat Merkezi’nin girişi ücretsiz. Yalnız tesis şu an için saat 17.00 civarı gibi kapanıyor. Bu yüzden ziyaretinizi bu saati dikkate alarak planlamanızda fayda var.

Eskişehir Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi iç görünüm

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Bölümleri

Eskişehir 2013 logosundan esinlenilerek yapılan bu tesis yaklaşık 70.000 m2 lik bir alan üzerine kurulu. Yapımında çelik iskelet ve cam kaplamanın kullanıldığı yapı toplam 2 kattan oluşuyor.

Yapının bodrum katında; Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Türk Dünyası Bilim ve Sanat Okulu ile muhtelif salonlar yer alacak. Zemin katında ise çok amaçlı sergi salonları, fular, konferans, konser ve toplantı gibi organizasyonlar için bölümler olacak.

Eskişehir Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı Türk Dünyası

Eskişehir Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi iç görünüm

Örnek Şahsiyetler Bölümleri

Yapının tamamlanan bölümlerinden Örnek Şahsiyetler bölümü tesisin hemen giriş katında yer alıyor. Bu bölümde dünya çapında ün yapmış 40 şahsiyetin özel odaları var.

Odalarda şahıslara ait heykeller, ünlü eserleri ve çeşitli tanıtım materyalleri bulunuyor. Ömer el Hayyam, Piri Reis, İbn Sina, Mimar Sinan, Farabi, Biruni bu odası bulunan önemli şahsiyetlerden bazıları.

Eskişehir sazova parkı türk dünyası heykeller

Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi Mimar Sinan

Eskişehir Türk Dünyası Sazova Parkı

Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi balmumu

Türk Dünyası Bilim Sanat ve Kültür Merkezi Eskişehir iç görünüm

Bu bölümden sonra anlatılan kısımdan yapının projesinden alınmıştır. Anlatılan kısımların bir kısmı tamamlanmış, bir kısmının ise yapımı devam ediyor olabilir.

Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin önemli bölümlerinden Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi’de, davul, kemençe, kanun, dombra ve tanbur gibi 187 adet Trük sazı ile 9 kaval, 4 kemençe, 7 ney, 9 şengobuz ile toplam 216 adet müzik aleti sergileniyor.

Her bir enstrüman için 10 adet eser seçilerek bu eserleri tabletlere yüklenecek ve ziyaretçinin hizmetine sunulacak. Bunlar dışında 50 adet enstrüman da ziyaretçilerin deneyimine sunulacak.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi (4)
Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi Projesi, Eskişehir Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilgi Bankası

Başlangıçta 1500 adet prestijli yayının yer alacağı tesis ayrıca 12.000 kitaplık bir kütüphaneye sahip olacak. Bu rakamlar tesisin açılmasından sonra hızla arttırılacak.

Türk Dünyası Bilgi Bankası
Türk Dünyası Bilgi Bankası, Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri

Yapının bir diğer tamamlanan bölümü olan ve tesisin giriş bölümünde, bahçesine inşa edilen Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri Parkı. Burada Türk dünyasından seçme toplam 32 adet önemli yapının minyatür hali sergileniyor. Giriş ücreti 3 TL.

Uluğ Bey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii gibi önemli yapıların minyatürleri 1/25 ölçekli olarak parkta sergileniyor. Park hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Eskişehir Minyatür Parkı başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi) Eskişehir
Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi), Eskişehir

Yukarıda adı geçen yerler dışında tesis içerisinde 50 kişi kapasiteli bir 3D sinema salonu, Türk Dünyası Bilim Sanat Okulu ile çeşitli kafe ve dükkanlar yer alacak.

Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Ulaşım

Tesis Eskişehir’in en büyük ve ünlü parkı olan Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) içerisinde yer alıyor. Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan park, merkeze araba ile 15 dakika uzaklıkta.

Dilerseniz şehrin önemli gezi noktalarından olan Odunpazarı’dan da 11 ve 17 hat numaralı belediye otobüslerine binerek parka ulaşabilirsiniz. Ayrıca merkezdeki Eski Atatürk Stadyumu arkasından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüsler de Sazova Parkı’na sefer düzenliyor. Kendi aracınız ile bölgeye gidiyorsanız parkın hemen dışında otopark yer alıyor.

Eskişehir gezilecek yerler listesinin en önemli yerlerinden Sazova Parkı‘nda gezilecek birçok yer var. Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Dünyası, Esminyatürk, Masal Şatosu, Korsan Gemisi burada yer alan en önemli bölümlerden.

Son olarak Eskişehir’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın