Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi (1)
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eskişehir’in en güzel ve önemli parklarından Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) içerisinde yapımına devam edilen Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi, tamamlandığında Eskişehir’in en önemli ve güzel tesislerinden biri olacak. İçerisinde Müzik Tarihi Müzesi, Bilgi Bankası, Maket Müzesi, Bilim Tarihi Müzesi, 3D Sinema Salonu ve Kültür Sanat Okulu gibi önemli bölümlerin bulunacağı tesisin yapım çalışmaları halen devam ediyor.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Bölümleri

Eskişehir 2013 logosundan esinlenilerek yapılan bu tesis yaklaşık 70.000 m2 lik bir alan üzerine kurulu. Yapımında çelik islet ve cam kaplamanın kullanıldığı yapı toplam 2 kattan oluşuyor. Yapının bodrum katında; Türk Dünyası Musiki Tarihi Müzesi, Türk Dünyası Bilgi Bankası, Türk Dünyası Bilim ve Sanat Okulu ile muhtelif salonlar yer alacak. Yapının zemin katında ise çok amaçlı sergi salonları, fular, konferans, konser ve toplantı gibi organizasyonlar için bölümler olacak. Bu katın en önemli bölümlerinden biri ise önemli kişilere ait düzenlenen özel odalar olacak. Bu salonların diğer bölümleri ise öğrencilerin proje sergilerini ve özel gösterilerini sunacağı alanlara ayrılacak.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi (2)
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Projesi

Örnek Şahsiyetler Bölümleri

Tesisin zemin katında yer alacak bu bölümde, dünya çapında ün yapmış 40 şahsiyetin özel odaları olacak. Bu odalar 25 m2 büyüklükte olacak ve içerisinde şahıslara ait silikon heykeller, ünlü eserleri ve 10 dakikalık tanıtım belgesellerinin gösterileceği ekranlar bulunacak. Ömer el Hayyam, Piri Reis, İbn Sina, Mimar Sinan, Farabi, Biruni bu alanda odası bulunacak önemli şahsiyetlerden bazıları.

Eskişehir 2013
Örnek Şahsiyetler Bölümleri, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin önemli bölümlerinden olan Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi’de, davul, kemençe, kanun, dombra ve tanbur gibi 187 adet Trük sazı ile 9 kaval, 4 kemençe, 7 ney, 9 şengobuz ile toplam 216 adet müzik aleti sergilenecek. Her bir enstünman için 10 adet eser seçilerek bu eserleri tabletlere yüklenecek ve ziyaretçinin hizmetine sunulacak. Bunlar dışında 50 adet enstrüman da ziyaretçilerin deneyimine sunulacak.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi (4)
Türk Dünyası Müzik Tarihi Müzesi, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilgi Bankası

Başlangıçta 1500 adet prestijli yayının yer alacağı tesis ayrıca 12000 kitaplık bir kütüphaneye sahip olacak. Bu rakamlar tesisin açılmasından sonra hızla arttırılacak.

Türk Dünyası Bilgi Bankası
Türk Dünyası Bilgi Bankası, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi

Türk Dünyası Şaheserleri Maket Müzesi

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi’nin en dikkat çekici bölümlerinden biri tesisin park alanına inşa edilen ve kısmen ziyarete açılmış olan Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi). Bu parkta Türk dünyasından seçme toplam 30 adet önemli yapının minyatür hali sergileniyor. Ulubey Medresesi, Tac Mahal, Mostar Köprüsü ve Selimiye Camii gibi önemli yapıların minyatürleri 1/25 ölçekli olarak parkta segileniyor.

Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi) Eskişehir
Türk Dünyası Şaheserleri Parkı (Maket Müzesi), Eskişehir

Yukarıda adı geçen yerler dışında tesis içerisinde 50 kişi kapasiteli bir 3D sinema salonu, Türk Dünyası Bilim Sanat Okulu ile çeşitli kafe ve dükkanlar yer alacak.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Bilim Kültür Sanat Merkezi Ulaşım

Tesis Eskişehir’in en büyük ve ünlü parkı olan Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) içerisinde yer alıyor. Eskişehir Kütahya yolu üzerinde yer alan park, merkeze araba ile 15 dakika uzaklıkta. Dilerseniz şehrin önemli gezi noktalarından olan Odunpazarı’dan da 11 ve 17 hat numaralı belediye otobüslerine binerek parka ulaşabilirsiniz. Ayrıca Atatürk Stadyumu arkasından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüsler de Sazova Parkı’na sefer düzenliyor. Kendi aracınız ile bölgeye gidiyorsanız parkın hemen dışında otopark yer alıyor.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın