Eskişehir'den ne alınır

Seyahat edilen şehre özgü alışverişler yapmak, şehir seyahatlerinin değişilmez adetlerinden biridir. Eskişehir’den ne alınır? diye sorulduğunda ise bu şehre özgü, Anadolu kültürüyle özdeşleşmiş ve el emeği göz nuru birçok hediyelik eşya seçeneği mevcuttur. Bunun dışında şehirde yaşanan turizm patlaması tezgahlara da yansımış durumda. Son günlerde birbirinden ilginç ve güzel hediyeler birçok mağazada yerini almış durumda.

Eskişehir’den ne alınır yazısında neler var?

Eskişehir’den Ne Alınır?

Eskişehir ne alınır
Gezip Gördüm Eskişehir Alışveriş Rehberi

Lületaşından Ürünler

Eskişehir'den ne alınır
Lületaşından hediyeler

Tamamen bu şehre özgü bir yer altı zenginliği olan lületaşının Türkiye’de işlenebilir olduğu tek yer Eskişehir’dir. Bu sebepten dolay Eskişehir Taşı adıyla da anılmaktadır.

Eskişehir’in Odunpazarı semtindeki Kurşunlu Külliyesi’nde yer alan Lületaşı Müzesi’nde muazzam işçiliklerle hazırlanmış lületaşı aksesuarlarını görmeniz mümkündür.

Hediyelik eşya olarak da çeşitli ürünlerin yapımında kullanılan lületaşından daha çok; pipo, sigara ağızlığı, tesbih, biblo,  kitap ayracı, süs kutusu gibi eşyalar yapılmaktadır.

Özellikle lületaşından pipolar en çok karşılaşacağınız ürünlerden biri olup bu pipoların fiyatı; yapılan işçiliğe ve kaliteye göre 15 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Bunun dışında lületaşından yapılan tesbih, biblo, kitap ayracı, süs kutusu gibi birçok eşyanın fiyatı ise 5 TL gibi bir fiyattan başlamakta olup işçilik ve kaliteye göre fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Eskişehir’den ne alınır sorusuna verilebilecek en iyi cevap seçeneklerinin başında gelen lületaşından ürünleri; Odunpazarı’ndaki Atlıhan Çarşısı, Kurşunlu Külliyesi’nin içinde yer alan El Sanatları Merkezi, şehrin merkezindeki Çukur Çarşı ve İki Eylül Caddesi üzerinde bulunan Esnaf Sarayı gibi şehrin birçok noktasında bulmanız mümkündür.

Cam Süs Eşyaları

Eskişehir'den ne alınır, Eskişehir alışveriş
Kurşunlu Külliyesi içerisinde yer alan Sıcak Cam Atölyesi’nde satılan cam eşyalar

Osmanlı döneminden bu yana cam süslemeli eşyalar bu toprakların bir simgesi haline gelmiştir. Saraylar, camiler, duvarlar, vitrinler camlarla süslenmiş; bardaklar, tabaklar, kolyeler ve boncuklar camın zarafetiyle buluşup estetik bir eşya haline gelmişlerdir.

Eskişehir’de de Kurşunlu Külliyesi içinde yer alan Sıcak Cam Üfleme Atölyesi’nde yapılan cam işleme sanatıyla Anadolu’nun bu yüzlerce yıllık tarihi güzelliği gözler önüne serilmektedir.

Atölyeyi ziyaret ettiğinizde muazzam işçilikle yapılan cam işleme sanatını canlı olarak izleyebilir ve hatta tüm yapım aşamasını izlemiş olduğunuz bu cam tasarım ürününü satın alabilirsiniz. Ayrıca son zamanların en beğenilen süs eşyalarından olan Cam narlarını ve diğer camdan yapılma süs eşyalarıyla cam işlemeli takıları burada bulabilirsiniz.

Cam narların fiyatları yapılan işçiliğe ve cam narlarının boyutuna göre değişmekte olup yaklaşık 30 TL ile 50 TL arasındadır. Atölyedeki diğer cam süs eşyalarının ve cam işlemeli takıların fiyatları ise 20 TL ile 70 TL arasında değişmektedir.

Met Helva

Eskişehir'den ne alınır, Met helva
Eskişehir’in yöresel lezzetlerinden Met Helva. Vanilyalı ve kakaolu karışık.

Eskişehir geziniz sırasında yöresel lezzetlere ilgi duyan bir tanıdığınıza hediye almayı düşünüyorsanız, Eskişehir’den ne alınır sorusuna verilecek cevapların başında meşhur met helva gelmektedir.

İsmini aşık kemiği ve met adı verilen bir çubukla oynanan sokak oyunundan alan met helvayı yaparken helvanın kıvamını tutturmak oldukça zordur. Bu sebeple met helvanın lezzeti; el emeğine ve helva ustasının maharetine dayanır.

Vanilyalı ve kakaolu olmak üzere 2 çeşit üretilen met helvayı şehrin birçok yerinde bulmanız mümkündür. Ancak Eskişehir’in bu meşhur lezzetini şehrin tarihi ve ünlü helvacılarından almak isterseniz; Köprübaşı ve Deliklitaş Mahallesinde iki şubesi bulunan Balkan Şekerleme ve Helvacısı’ndan, Köprübaşı’ndaki Eriş Helva’dan, Değirmen Mahallesi’ndeki taze ve günlük helva üretimi yapan Tanınmış Helvacı’dan ve İstiklal Mahallesi Reşadiye Sokak’ta bulunan İnan Met Helva’dan alışveriş yapabilirsiniz.

Sorkun Çömleği

Eskişehir’in Sorkun Köyü’nde 800 yıllık, tarihin en eski çömlek yapım geleneğiyle yapılan Sorkun Çömleği, dünya çapında birçok üniversitenin araştırma konusu olmuştur.

Bu sebepten ötürü çömlekçilik o toprakların kültürü haline gelmiş ve günümüzde de her bir detayına dikkat edilerek yapılan çömlekler üretilmektedir.

Hikayesi itibariyle de çok özgün bir hediyelik eşya seçeneği olan Sorkun Çömleği’ni Eskişehir’in Sorkun Köyü’nde ve Odunpazarı’ndaki Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nda bulmanız mümkündür.

Ayrıca ince işçiliklerin ön plana çıktığı tezhip ve ebru sanatı gibi el sanatlarıyla yapılan birbirinden güzel hediyelik eşya seçeneklerini Kurşunlu Külliyesi’nde ve El Sanatları Çarşısı’nda bulabilir, magnet, biblo ve seramik gibi süs eşyalarını ise şehrin merkezi yerlerinden ve Atlıhan’dan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Eskişehir’de alışveriş ile ilgili genel bilgileri Eskişehir Alışveriş Rehberi sayfasında, şehirle ilgili bilgileri ise Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

5 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın