Eskişehir'den ne alınır, Eskişehir yöresel hediyelik eşyalar

Eskişehir’den Ne Alınır? & En Güzel Hediye Seçenekleri

Eskişehir, köklü tarihinin etkisiyle alışveriş açısından adeta bir cenneti andırıyor. Biliyorum, biraz klasik bir giriş oldu. Ama “Eskişehir’den ne alınır?” sorusuna odaklanarak hazırladığım bu yazımda yer verdiğim seçeneklere göz atarsanız, ne demek istediğimi gayet rahat biçimde anlayabilirsiniz.

Üstelik binlerce yıl öncesinin yapım teknikleriyle hazırlanan mutfak araç gereçlerinden ustalık kokan el işi ürünlere, klasik tipteki hediyeliklerden damak çatlatan lezzetlere kadar birçok seçeneği nerede bulabileceğinizi de kolayca öğrenebilirsiniz.

Eskişehir’den Ne Alınır?

Eskişehir'de satın alabileceğiniz şeyler

İç Anadolu’nun kültürel açıdan renkli şehri Eskişehir’de satın alabileceğiniz popüler hediyelikler:

  • Lületaşından Ürünler (Pipo, Sigara Ağızlığı, Tespih, Biblo, Kitap Ayracı vb…)
  • Cam Süs Eşyaları
  • Met Helva
  • Nuga Helva
  • Sorkun Çömleği
  • Tezhip ve Diğer El Sanatları Ürünleri
  • Eskişehirspor Taraftar Ürünleri
  • Hediyelikler, Magnet vb.
  • Leblebi Kurabiyesi
  • Cevizli Haşhaşlı Ekmek

1. Lületaşından Ürünler 

lületaşı pipo Eskişehir'den ne almalı

“Eskişehir’den ne alınır?” sorusuna verilebilecek en güzel cevapların başında, bana göre birbirinden zarif lületaşından ürünler geliyor.

Magnezyum ve silisyum esaslı kayaçların rezervlerinin büyük bölümü Eskişehir’de bulunuyor. Dolayısıyla zanaatkârların 5000 yıldır ustalıklarını konuşturarak çeşitli süs eşyaları haline getirdikleri bu değerli yer altı zenginliğine Eskişehir Taşı da deniliyor.

Lületaşı, işlemesi kolay olduğundan farklı zevklere hitap eden birçok objeye dönüştürülebiliyor. Eskişehir’de dolaşırken hediyelik eşya satan birçok dükkânda bu zarif materyalden yapılmış pipo, sigara ağızlığı, tespih ve biblo çeşitlerini görebilirsiniz.

Bunlara ek olarak aşağıda sıraladığım yerlerde dolaşırken, okumakta olduğunuz kitabın sayfaları arasına yerleştirebileceğiniz ayraçlar ve değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz küçük kutular bulabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları, büyüklüklerine ve işçiliğe göre belirleniyor.

Nereden Alınır: Kurşunlu Külliyesi, Atlıhan Çarşısı, Çukur Çarşı, Esnaf Sarayı ve Odunpazarı bölgesindeki hediyelikçiler.

2. Cam Süs Eşyaları

Eskişehir'de alışveriş cam alışveriş

Eskişehir’e ilk defa seyahat eden birçok gezgin, alışveriş sırasında lületaşı ürünlerle ilgilenmekten öteye geçmiyor. Ancak kentin cam işçiliği konusunda da gayet gelişmiş olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu ürünler de girdikleri evlerin havasını değiştirecek kadar güzel tasarımlara sahipler.

Kökenleri Osmanlı zamanına kadar uzanan bu değerli el sanatına gönül vermiş ustalar, başta dekoratif cam nar objeler olmak üzere çeşit çeşit tabaklar, bardaklar, kolyeler ve hatta kentin simge yapılarının minyatür kopyalarını üretiyor.

Cam süs eşyalarının nasıl üretildiklerini merak ederseniz Kurşunlu Külliyesi’ndeki Sıcak Cam Üfleme Atölyesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda geniş ürün yelpazesiyle de dikkat çekiyor. Üstelik fiyatlar, verilen emek düşünüldüğünde gayet makul seviyelerde seyrediyor.

Nereden Alınır: Kurşunlu Külliyesi

3. Met Helva

met helva Eskişehir'den ne alınır

Tatil sırasında biraz ağzınızı tatlandırmak ya da eve damak çatlatan bir lezzetle dönmek isterseniz, yerel mutfağın en özgün tariflerinden biri olan met helvasına yönelebilirsiniz.

Met helvası, kakaolu ve vanilyalı olmak üzere iki çeşit üretiliyor. Yemesi gayet keyifli bu harika lezzetin kökenlerinde ise ilginç bir gelenek yatıyor.

Eskiden helvayı kimin yapacağı, met oyunu sonucunda belirlenirmiş. Oyunu kaybeden taraf, kış gecesi bu enerji dolu ve dokusuyla pişmaniyeyi andıran tatlıyı kol gücüyle yapmaya girişirmiş.

Nereden Alınır: Odunpazarı bölgesi ve Taşbaşı Çarşısı

4. Nuga Helva

nuga helva Eskişehir'den ne alınır

6 santimetre uzunluğundaki silindir parçalar halinde satılan met helvası, kentte en çok ilgi gören yöresel lezzetlerin başında geliyor. Ancak bölgeye özgü bir başka harika tat olan nuga helvasını da atlamamanızı öneririm.

Bu helva çeşidi, görünüm itibariyle marketlerde blok halinde satılan türdeşlerine benziyor. Ancak hafif olması ve asla baymaması nedeniyle tüketmeye başlayınca insanın durası gelmiyor.

Nuga helvası, fıstıklı ve cevizli olarak iki farklı seçenek halinde satışa sunuluyor. Dilerseniz bu damak çatlatan lezzeti blok halinde satın alabilirsiniz. Kent merkezindeki dükkânlarda nuga helvasını dilim halinde de bulabilirsiniz.

Nereden Alınır: Odunpazarı bölgesi ve Taşbaşı Çarşısı

5. Sorkun Çömleği

sorkun çömleği Eskişehir'den ne almalı

Tatile çıkmadan önce “Eskişehir’den ne alınır?” araştırması içerisindeyseniz, seçenekleriniz arasına Sorkun Çömleği’ni de yazabilirsiniz.

Çömlekler adlarını yapıldıkları yer olan Sorkun Köyü’nden alıyor. Sakarya ve Porsuk nehirlerinin arasında kalan köyde yaşayan kadınlar, kökenleri Neolitik döneme kadar uzanan teknikleri kullanarak önce çamuru hazırlayarak işe başlıyor.

Kıvama gelen çamurdan kopardıkları parçalara elleriyle şekil vererek çeşitli boyutlarda çömlekler oluşturduktan sonraysa bunları aynı dönemde yaygın kullanılan teknikleri uygulayarak pişiriyorlar.

Sorkun Çömleği’nin kentte tatil yapan alışveriş tutkunlarının en çok ilgi gösterdikleri ürünler olmasında, binlerce yıldır süregelen yapım tekniklerinin aynen yaşatılması büyük rol oynuyor. Ayrıca doğallıkları, bu çömlekleri yalnızca birer süs eşyası olmaktan çıkartarak sağlıklı beslenmeye giden yolda önemli araçlar haline getiriyor.

Nereden Alınır: Sorkun Köyü, Atlıhan El Sanatları Çarşısı

6. Tezhip ve Diğer El Sanatları Ürünleri

tezhip el sanatları Eskişehir'den ne alınır

Eskişehir’in binlerce yıllık tarihi boyunca farklı medeniyetlerin hâkimiyeti altında kalması, özellikle el sanatları konusunda zengin bir şehir haline gelmesini sağlamış.

Hatırlarsanız, listenin ilk iki sırasında lületaşı ve cam işlemeciliğinden bahsetmiştim. Ancak kentin çeşitli noktalarında sürdürülen geleneksel el sanatları bunlarla sınırlı değil. Hal böyle olunca el emeği ürünlere yönelmek isteyen alışveriş tutkunları şehir merkezindeki dükkânlarda tezhip, hat ve ebru sanatının en güzel örneklerini rahatlıkla bulabiliyor.

Bu sanat dallarına ek olarak kentte gümüş, halı ve kilim işlemeciliğinin de gayet iyi seviyelerde olduğunun altını çizmek istiyorum. Dolayısıyla bütçeniz yeterince genişse bu fırsattan yararlanıp tarzınıza uygun gümüş takılara ya da evinizin havasını değiştirecek halı ve kilimlere sahip olabilirsiniz.

Nereden Alınır: Kurşunlu Külliyesi

7. Eskişehirspor Taraftar Ürünleri

Eskişehir'den ne alınır esstore

Türk futbol tarihine meraklı olanlar için Eskişehir farklı bir anlam ifade ediyor. Çünkü kentin adını taşıyan futbol kulübü, muhteşem seyirci desteğini arkasına alarak bir zamanlar yeşil sahalarda fırtına gibi esmiş.

Artık eski gücünde olmasa da takım hala kökenlerinden gelen rekabetçi ruhla mücadelesini sürdürüyor. Eğer siz de Türk spor tarihinin efsaneleri arasına adını yazdırmış bu takıma destek olmak isterseniz, kentte tatil yaparken Esstore’a uğrayıp bir forma satın alabilirsiniz.

Esstore’da forma dışında günlük hayatta kullanabileceğiniz daha birçok ürün bulunuyor. Daha da güzeli şanslı gününüzdeyseniz, mağazada dolaşırken takımın geçmişi hakkında detaylı bilgiler edinebileceğiniz birilerine denk gelebilirsiniz.

Bu sayede Eskişehirspor’un efsane taraftar topluluğunun ortaya çıkmasında payı olan Arsenal Spor’un hikâyesini bile dinleyebilirsiniz.

Nereden Alınır: Esstore – Doktorlar Caddesi

8. Hediyelikler, Magnet vb.

Eskişehir'den ne alınır magnet hediyelik

Alışverişle aranız çok iyi değilse ya da bütçeniz kısıtlıysa klasik tipteki hediyeliklere yönelebilirsiniz. Üstelik cüzi miktarlar ödeyerek satın alacağınız magnet, anahtarlık, kupa gibi objeler vasıtasıyla hem Eskişehir tatili anılarınızı uzun süre canlı tutabilir hem de büyük bir özenle oluşturduğunuz koleksiyonunuza bir parça daha eklemiş olursunuz.

Nereden Alınır: Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Odunpazarı bölgesindeki hediyelikçiler.

9. Leblebi Kurabiyesi

Eskişehir'den ne alınır leblebi kurabiyesi

Met ya da nuga helvası almak için herhangi bir dükkâna girdiğinizde size hemen bir tepsi uzatıldığını fark ederseniz, sakın şaşırmayın. Çünkü samimi tavırları ile tanınan Eskişehir esnafı, bir başka enfes yöresel lezzet konumundaki leblebi kurabiyesini şehirde tatil yapan gezginlere tattırma konusunda genelde gayet hevesli oluyor.

Leblebi kurabiyesi, kıtır kıtır ve ağza atıldığında hemen eriyen, gerçekten de tadına doyulamayacak kadar güzel bir atıştırmalık. Kurabiye adını içine atılan leblebi kırıntılarından alıyor.

Gerçi bazı imalathanelerde leblebinin toz haline getirilerek hamura karıştırıldığını duymuştum. Ama nasıl yapılırsa yapılsın yanında bir bardak yeni demlenmiş çayla bu kurabiyeyi yemekten insan kendini alamıyor.

Nereden Alınır: Odunpazarı bölgesi

10. Cevizli Haşhaşlı Ekmek

Eskişehir'den ne almalı çevizli ekmek

Eskişehir’den ne alınır listemizin son sırasını, gayet besleyici ve özgün bir lezzet olan cevizli haşhaşlı ekmeğe ayırdım.

Şehirde turlarken acıktığınızı hissederseniz hemen eski tipte bir fırın bulmaya çalışın. Çünkü bu fırınlarda, gerek kokusu gerekse de görünümü ile sizleri hemen cezbedecek bu ekmek çeşidini günün her saati bulabilirsiniz.

Gezginlere aynı zamanda ekonomik yolla karınlarını doyurabilme imkânı sağlayan cevizli ve haşhaşlı ekmeği paket içerisinde yanınızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Dolayısıyla hem iştahlı dostlara verilebilecek hediyelik olarak hem de eve döndükten sonra hemen mutfağa girmek istemeyenler için harika bir seçenek.

Nereden Alınır: Odunpazarı bölgesindeki fırınlar

Eskişehir ile ilgili diğer içeriklerimiz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 Yorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top