Eskişehir gezi rehberi

Eskişehir son yıllarda yerli turizmin yıldızları arasında yer alan, Anadolu’nun en güzel kentlerinden biri. İstanbul, Ankara ve Konya’dan hızlı tren seferlerinin başlaması şehre olan ilginin artmasında etkili olan faktörlerden. Adalar bölgesi, Odunpazarı semti, Kurşunlu Camii ve Sazova Parkı en önemli gezi noktaları.

Eskişehir Gezi Rehberi

Büyük turizm firmalarının birçoğu Eskişehir’e en az 1 gece konaklamalı turlar düzenliyor. Tabi şehre dilerseniz bireysel olarak da gidebilirsiniz. Hatta tren ve kara ulaşımının kolaylığı düşünüldüğünde şehre bireysel olarak gitmek hem daha zevkli hem daha rahat olacaktır.

Tabi iki durumda da eğlenceli bir Eskişehir gezisi için biraz araştırma yapmanızda fayda var. Eskişehir gezi rehberi yazıları boyunca, Eskişehir hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler

Eskişehir Gezi Rehberi
Gezip Gördüm Eskişehir Gezi Rehberi

Son yıllarda yerli turistlerin büyük ilgisini çeken Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara ve Bursa’ya yakın konumda yer alıyor. Şehirde yapılan bir çok düzenleme ve açılan yeni gezi noktaları ile şehir hafta sonu gezginlerinin büyük ilgisini çekiyor.

Tarihi M.Ö 14. yüzyıla dayanan Eskişehir yüzyıllar boyunca bir çok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. M.Ö 12 yüzyılda Friglerin kontrolüne geçen şehir Lidyalılar, Persler ve Romalılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Yakın tarihte ise Eskişehir, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği mücadele ile dikkat çekmektedir. Günümüzde ise şehir üniversiteleri, operaları, tiyatroları ve gelişmiş şehircilik anlayışı ile dikkat çekmektedir.

Yazların sıcak ve kurak, kışların ise soğuk geçtiği Eskişehir’de tam bir karasal iklim görülmektedir. Özellikle kış aylarında hava çok soğuk olabilmektedir. Bu nedenle keyifli bir Eskişehir gezisi için en ideal aylar, havaların sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Eskişehir tarihi ve hava durumu hakkında detaylı bilgileri Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Her rehberde olduğu gibi Eskişehir gezi rehberimizin de en önemli bölümlerinin başında Eskişehir’de gezilecek yerler listemiz geliyor. Eskişehir’de gezebileceğiniz bir çok tarihi yapının yanı sıra şehirde yeni açılan parklar ve eğlenceli müzeler gezi boyunca keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Şehrin en eski yerleşim bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan tarihi evler restorasyondan sonra gezginlerin büyük ilgisini çekiyor.

Porsuk Çayı ve Adalar, Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Sazova Parkı, Atlıhan El Sanatları ÇarşısıKentpark, Eskişehir Balmumu Heykel Müzesi, Doktorlar Caddesi ve Haller Gençlik Merkezi şehirdeki en önemli gezi noktaları.

Eskişehir gezi rehberi
Eskişehir’in en renkli noktalarından “Köprübaşı”.

Eskişehir’de gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Eskişehir Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Eskişehir’de nerede kalınır?

Eskişehir, sahip olduğu öğrenci nüfusu ve gelişmiş sanayisinden dolayı birçok kalitede otele sahip. Şehir içerisinde sıcak sularda yer alan termal otellerde kalabileceğiniz gibi yeni yerleşim bölgelerinde yer alan yeni birçok modern otellerde de konaklamanızı sağlayabilirsiniz.

Şehirde otellerin büyük çoğunluğu birbirine yakın konumda yer alıyor. Üniversite Bulvarı ve İsmet İnönü I Caddesi konaklama için ideal yerlerden. Bölgede birçok kafe, restoran ve eğlence mekanı yer alıyor. Otellerin çoğu tren istasyonuna 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde.

Şehrin en çok ilgi gören alışveriş merkezi Espark AVM  yine burada. Porsuk Çayı ve Adalar bölgesi gibi gezilecek yerlerin çoğu 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. 4★ The Merlot Hotel Eskisehir, 4★ Divan Express Eskişehir, 3★ ibis Hotel, 3★ Grand Namlı Hotel ve La Vie Suite bu bölgedeki en güzel tesislerden.

Madame Tadia Hotel Eskişehir
Madame Tadia Hotel, konaklama için güzel bir seçenek.

Eğer konaklama için biraz daha otantik bir yer arıyorsanız şehrin en eski ve turistik yerleşim bölgesi olan Odunpazarı’nda yer alan butik otellere göz atabilirsiniz. Kısa zaman önce restore edilen Tarihi Odunpazarı Evleri içinde konaklama yapmak güzel bir deneyim olabilir.

Abacı Konak Otel, Arslanlı Konak Otel ve Han Royal Otel tercih edebileceğiniz butik otellerden. Eğer daha lüks olanaklara sahip, termal bir otel ararsanız Odunpazarı’nın tepelerinde yer alan 5★ Tasigo Eskişehir Bademlik Termal‘i seçebilirsiniz.

Eğer şehirdeki çoğu yere yürüyerek gitmek isterseniz, Eskişehir tren istasyonuna 3 dakika yürüme mesafesinde yer alan Madame Tadia Hotel‘e göz atabilirsiniz. Eskişehir’de konaklama hakkında genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Eskişehir’de Nerede Kalınır? başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Ulaşım

Eskişehir ulaşım konusunda Anadolu’nun en şanslı şehirlerinden biri. Tren hattının kuruluşundan itibaren, hattın merkezinde yer alan Eskişehir’e otobüs ile de ulaşım son derece rahat.

Ankara, Bursa ve İstanbul’a akın konumda bulunan şehre gün boyu otobüs seferleri düzenleniyor. Bunun yanında Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı Eskişehir ve Ankara arasında kuruldu. Gün boyu karşılıklı olarak Ankara ve Eskişehir arasında hızlı tren seferleri düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 1,5 saat. Ankara’dan sonra Eskişehir-Konya hızlı tren hattı da açılmış durumda. Gün içinde karşılıklı 2’şer sefer düzenleniyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık 2 saat.

Eskişehir gezi rehberi, ulaşım rehberi
İki Eylül Caddesi ve şehrin yeni sembollerinden tramvaylar.

Eskişehir şehir içi ulaşım konusunda ise Anadolu şehri olmanın avantajını yaşıyor. Şehir içinde gezilmesi gereken çoğu önemli nokta birbirine yürüme mesafesinde bulunuyor. Eğer toplu taşımayı kullanmak durumunda kalırsanız da şehrin tramvay hattı olan Estram’ı tercih edebilirsiniz. Tramvay ile şehrin bir çok noktasına ulaşmak mümkün. Hat uzatma çalışmaları ise halen devam ediyor.

Eskişehir gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Alışveriş

Eskişehir gezi rehberimizin en zevkli sayfalarından biri de alışveriş bölümü. Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Eskişehir nüfusunun hatırı sayılır bir bölümünü öğrenciler oluşturuyor.

Öğrenci nüfusunun fazla olmasından dolayı şehirde yaşam çok pahalı değil. Eskişehir’e ait en önemli hediye alternatiflerinin başında lületaşından yapılma eşyalar geliyor. Lületaşından pipolar en popüler olanlar. Bunlar dışında; Sorkun Çömleği, cam işlemeler ve met helva da şehirden kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz çeşitli hediyeler.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde yer alan Atlıhan Çarşısı hediyelik alternatiflerinin en bol olduğu yer. Yerli halkın günlük alışverişlerini yaptığı en popüler yerler ise Taşbaşı, Hamamyolu Caddesi ve İki Eylül Caddesi. Espark AVM şehirdeki en popüler alışveriş merkezi.

Eskişehir alışveriş rehberi
Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’den satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Eskişehir’den Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Eskişehir Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Yeme İçme

19.yy ortalarında Kırım, Balkanlar ve Kafkaslar’ dan yoğun göç alan Eskişehir’de yemek kültürü de bu göçlerden etkilenmiş. Şehirdeki ünlü bir çok yöresel yemek bu kültürün etkisinde gelişen yemeklerden.

Çibörek, şehirdeki en ünlü yöresel yiyecek. Bunun dışında hamur işlerinin sıkça tüketildiği Eskişehir’de Balaban Köfte diğer ünlü bir yöresel yemek. Bunlar dışında şehirdeki yoğun öğrenci nüfusundan dolayı başta Porsuk Çayı etrafı olmak üzere şehirde bir çok kafe ve restoran yer alıyor.

Eskişehir gezi rehberi, Eskişehir yemekleri
Eskişehir’in ünlü yöresel yemeği “Çibörek”

Eskişehir’de yemek kültürü hakkında genel bilgileri Eskişehir Yemek Rehberi sayfasında, şehirde tadına bakabileceğiniz yöresel yemekler hakkında bilgileri ise Eskişehir’de Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

25 Yorum

  • Orhan Bey merhabalar. Kayıt yeri konusunda bilgim yok maalesef. Bir ara otobüsler Anadolu Üniversitesi önünde de duruyordu, sorabilirsiniz. Ayrıca otogarın önündeki tramvaya binerek şehir içinde gitmek istediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

 1. biraz pr si abartılmıs sehir adalar civarı salt kafe bar olmus hamamyolu tamirde binalar iç içe gecmiş belediye sazovadan milleti söğüşlüyor resmen

 2. sami bey bizde kendi aracımızla grup halinde gelecegiz ve eskişehiri dolaşmak istiyoruz nasılbir yolizlemeliyiz? birde gıda fabrkasına teknik geziye gideceğiz bunun neresi olmasını tavsiye edersiniz?

 3. Merhaba Sami bey iki günlük bi gezi yapmak istiyorum iki kişilik otel olarak deda termal hakkında ne düşünüyorsunuz bide öğrenciyiz yeme içme konusunda bütçemizi zorlamayacak tavsiye edebileceğiniz yerler var mı?

 4. Merhabalar Sami Bey biz arkadaşlarla pazartesi günü Eskişehir’e günübirlik bir gezi planlıyoruz. Otobüsle gelcez otogardan itibaren en stratejik şekilde nasıl gezebilirz nereden başlamalıyız geziye?

  • Süheyla Hanım merhabalar,

   Otobüsten indiğiniz an tramvay hattı ile şehir merkezine geçebilir buradan Adalar bölgesinden başlayarak merkezde yer alan yerleri gezebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler haritası adındaki yazımızda bu bölgeye yakın yerleri görebilirsiniz. Merkezi gezip sonrasında ya da ertesi gün Odunpazarı bölgesine geçebilirsiniz. Bu arada terminalin hemen karşısında Eskişehir’in önemli parklarından Kent Park var. Kış ve bahar dönemi biraz sakin olsa da yazın burada yer alan yapay plaj ve havuz eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Eskişehir’de eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

 5. Sami Bey merhaba, biz arkadaşlarımızla haftasonu Eskişehire gideceğiz inşallah ama arabayla gitmek istiyoruz. Park problemi olur mu, teşekkürler.

  • Ayşenur Hanım merhabalar. Eskişehir merkezinde maalesef otopark biraz sıkıntı. Ama zaten gezinize göre 2-3 bölgeyi topluca gezebilirsiniz. Odunpazarı’nda Kurşunlu Külliyesi tarafına aracınızı yol kenarına koyarsanız Odunpazarı bölgesini gezebilirsiniz. Eğer o kısımlarda yer bulamazsanız Tarihi Odunpazarı Evleri’nin az ilerisinde, Atatürk Bulvarı üzerine park edip biraz yürüyebilirsiniz.

   Porsuk Çayı, Adalar Bölgesi ve Doktorlar Caddesi için Kızılcıklı Caddesi üzerinde ücretli park yapabilirsiniz. Eğer yol üzerinde bulamazsanız Kanatlı AVM otoparkına ya da o bölgede ara sokaklarda yer alan belediye parklarına aracınızı koyabilirsiniz.

   Sazova Parkı ve Kent Park’ın kendi otoparkları var. Fiyatları cuzi ve yer sorunu olmuyor. Eskişehir’de keyifli vakit geçirmenizi dilerim…

 6. Sami Bey merhabalar Eskişehir’e tur düzenlemeyi düşünüyoruz onun için rehber gerekiyor. Yardimci olur musunuz?

 7. merhabalar. ilk defa eskisehire geleceğim. otel değilde günlütk ev tutmaya karar verdim.fakat evlerin konumları Tepebaşı (eskibağlar mah.) ve odun pazarı (arifiye) dir. hangi konumdan ev tutacağıma karar veremedim. onerdiğiniz yerlere yakın yürüme mesafesinde merkezi evler hangi bölgede acaba ?

  • Merhabalar,

   Ben günlük ev kiralamaya mesafeliyim işin aslı. Ne kendi evimi kiraya verirdim ne de başkasının evinde kalırdım. İnanın güzel bir araştırma ile çok uygun fiyatlara otel bulabilirsiniz. Bence riske girmeyin. Kiralarsanız da güvenilir otel rezervasyon siteleri üzerinden kiralayın. Arifi (Odunpazarı), şehrin tarihi yerleşim yeri olan Tarihi Odunpazarı Evleri başta olmak üzere tüm gezilecek yerlere yakın. Tepebaşı ise daha çok Anadolu Üniversitesi tarafına yakın. O bölgede yeme içme ve gece hayatı hareketli.

 8. Şehir merkezinin dışında kalan turistik yerlerin tanıtımı hiç yapılmıyor. Yazılıkaya, frig vadisi, gürlek şelaleleri gibi

   • İsmet İnönü tramvay hattı ile gar arası yürüyerek kaç dakika sürer ? Gardan öğretmenler evine hangi ulaşım aracını kullansam daha kolay olur ?Gezmek için gidiyorum ve arabada olmadığı için otobüs ve tramvaylara binek zorundayım .Acaba otobüs ve tramvay da kullanılan kartlar(boş) ne kadara satılıyor ?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın