Eskişehir Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Gerek kısa süreli, gerekse uzun süreli tatiller için olsun İç kesimlerde gerek kültürü ve tarihi gerekse de eğlence olanakları ile ilgiyi hak eden pek çok şehir bulunuyor. Eskişehir, işte tam da bu özellikleri nedeniyle son yılların gözde tatil rotaları arasına girmiş durumda.

Konaklama, gezilecek yerler ve ulaşım imkânları başta olmak üzere kentin turistik açıdan popülaritesinin yükselmesinde payı olan tüm nedenler hakkındaki ipuçlarını Eskişehir gezi rehberi aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Eskişehir Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Eskişehir tatili hakkında bilgiler

Eskişehir Tarihi

Konumu, Eskişehir’in tarih boyunca güçlü medeniyetlerin ilgi gösterdiği bir yer haline gelmesini sağlıyor. Kentin bulunduğu alana ilk yerleşenler, M.Ö. 14. yüzyılda Hititler olmuştur.

Kentin coğrafi öneminden dolayı kısa sürede, Eti adı verilen bir beylik haline geliyor. Hititler’in gelişinden 2 yüzyıl sonra ise Anadolu’ya yerleşen Friglerin Eskişehir’in de içerisinde bulunduğu bölgede hâkimiyet kurduğu biliniyor.

Bu uygarlığın ardında bıraktığı izleri yakından incelemek isterseniz günümüzde Şarhöyük adıyla anılan Dorlion‘u ziyaret edebilirsiniz.

Friglerin ardından sırasıyla Lidyalıların, Perslerin, Makedonların ve Romalıların egemenliği altına giren Eskişehir, 1074 yılında Selçukluların eline geçmiştir. O dönemde Sultanönü adıyla tanınan kent, 1289’da Osman Gazi’ye verilene kadar mimari açıdan bir hayli gelişmiştir.

Eskişehir gezi rehberi Eskişehir nüfusu

Nüfus & Toplum

Osmanlı yönetimi altındayken kültürel anlamda kentin yaşadığı en önemli olaysa 19. yüzyıldaki göç dalgası olmuştur. Kafkasya, Kırım, Romanya ve Bulgaristan’dan göç eden topluluklar, başta mutfak kültürü olmak üzere birçok konuda kente önemli katkılar yapmıştır.

Eskişehir, aynı zamanda ilklerin şehri olarak tanınıyor. Osmanlı döneminde, burada hem ilk vergi alınmış hem de ilk hutbe okunmuştur. Kentin kurulduğu topraklar, Türk tarihinin ilk modern haritasının çizilmesine de şahit olmuş.

Cumhuriyetin ilanın ardındansa Eskişehir’de birbiri ardına yeni projeler hayata geçirildi. Temyiz mahkemesi, eğitmen kursu, tarımsal araştırma enstitüsü, köy enstitüsü gibi kurumlar, ilk kez bu şehirde faaliyete geçti. Eskişehir’de ayrıca ilk Türk otomobili, 4×4 ticari aracı ve traktörü üretildi.

Ulaşım

Kurtuluş Savaşı zamanında ulusumuzun kaderini belirleyen üç büyük meydan muharebesinin gerçekleştiği Eskişehir’e seyahat etmek için yaşadığınız kente bağlı olarak hızlı tren ya da otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz.

Eğer İstanbul veya Ankara yönünden kente gitmeyi planlıyorsanız tren seferleri sizin için en hızlı ve ekonomik yöntem olacaktır. Eskişehir’de bir adet havalimanı bulunuyor. Ancak bu havalimanı yalnızca yılın belirli dönemlerindeki yurt dışı uçuşları için kullanılıyor.

Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Eskişehir gezi rehberi Eskişehir mevsimi

Eskişehir gezi rehberi dâhilindeki bu bölümde size kente seyahat için tercih edebileceğiniz en ideal dönemler hakkında bilgi vereceğim. Kentin iklimsel özellikleri hakkında fikir sahibi olduğunuzda, gezi programınızı kendi beklentilerin doğrultusunda daha rahat bir biçimde şekillendirebilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi’nin bir parçası olan Eskişehir, tüm yılı karasal iklimin etkisi altında geçiriyor. Haliyle kış mevsiminde hava şartları sertleşebiliyor. Kar yağışının görüldüğü yılın bu döneminin en güzel yanı, güneşli hafta sonları dışında kentte yoğunluğun azlığı oluyor.

Eğer soğuk havaya alışkınsanız bu fırsattan yararlanıp şehre gidebilir ve tenha haldeki kültürel alanları, cazibe noktalarını rahatça gezebilirsiniz. Zarif kar örtüsünün oluşturduğu enfes manzaraları yakalama fırsatı da bulabilirsiniz.

Eskişehir, en eğlenceli ve hareketli dönemini ise mayıs ile eylül arasındaki dönemde yaşıyor. Yalnız özellikle ağustos ayında hava sıcaklıklarının ciddi anlamda yükseliyor.

O yüzden tatilinizi, hava şartlarının daha uygun olduğu geçtiği mayıs, haziran ve eylül aylarından birine denk getirmeyi düşünebilirsiniz. Böylece Porsuk kıyısında ya da Odunpazarı civarında uzun yürüyüşlere çıkabilir, iyiden iyiye hareketlenen gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

Eskişehir, yaz aylarında çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Mayıs ile ağustos ayları arasında kente giderseniz Yunus Emre Kültür Haftası, Eskişehir Film Festivali, Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri, Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri gibi organizasyonları yerinde izleme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Eskişehir’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eskişehir gezi rehberi otel tavsiyeleri

Gezilecek yerlere yakınlık, ulaşım kolaylığı, hizmet kalitesi gibi kriterler göz önünde bulundurulduğunda, Eskişehir’de gezginlere konforlu konaklama deneyimi yaşatabilecek üç bölge göze çarpıyor.

Bunlardan ilki, kentin yeni yüzünü temsil eden Bağlar oluyor. Anadolu Üniversitesi’nin varlığı nedeniyle bölgede genç nüfus ağırlıkta bulunuyor. Dolayısıyla yerleşim bölgesindeki gündelik yaşam oldukça hareketli oluyor.

Dilediğiniz an eğlence ve alışveriş fırsatlarına kolaylıkla ulaşabileceğiniz konumdaki bölgede Dedepark Hotel, Hilton Garden Inn Eskişehir gibi yeni tesisler faaliyet gösteriyor.

Eğer tarihi atmosfere yakın olmak niyetindeyseniz kentin en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Odunpazarı’ndaki konaklama fırsatlarını değerlendirmeye öncelik verebilirsiniz.

Kapsamından dolayı sık sık Madame Tussauds ile karşılaştırılan Balmumu Heykel Müzesi başta olmak üzere bölgede birçok kültürel tesis bulunuyor. Hatta bunların büyük bölümü, yerleşime mimari bakımdan özgünlük katan tarihi konaklarda hizmet veriyor.

Eskişehir’in tarihi ve kültürü hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen gezginler için kaçırılmayacak fırsatlar barındıran Odunpazarı’nda, Tasigo Hotels Eskişehir Bademlik Termal ve Abacı Konak Hotel yoğun ilgi görüyor.

Eskişehir’de nerede konaklayacağınıza halen daha karar veremediyseniz, Porsuk ve tren istasyonu çevresine de bakabilirsiniz. Özellikle Adalar tarafında sosyalleşmek ve dinlenmek için tercih edebileceğiniz kafeler bulunuyor.

Kentin bu kesiminde otel arayışına girdiğinizde, tesislerin modern ve yeni olduklarını kolayca fark edebilirsiniz. ibis Eskişehir, Ada Life, Tymbris Hotel Eskişehir gibi bölge otelleri gerçekten de yıldız kategorilerinin çok üzerinde hizmet kalitesi ile konuklarına eşsiz deneyimler yaşatıyor.

Eskişehir otelleri, özellikle yaz aylarında ve bahar mevsiminde havanın güzel olduğu hafta sonlarında yoğun ilgi görüyor. Haliyle bu dönemlerde uygun fiyata boş oda bulmak için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmak çoğu zaman zorunluluk haline gelebiliyor.

Bu içerikte haklarında kısa bilgiler verdiğim konaklama bölgeleri ile ilgili tüm detayları “Eskişehir’de nerede kalınır?” başlıklı yazım aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Eskişehir turu Sazova Parkı
Sazova Parkı, özellikle çocuklu ailelerin çok eğlenceli zaman geçirebilecekleri noktalardan…

Eskişehir’de gezilecek yerler, hem nitelik hem de nicelik bakımından beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Özellikle eğlenmek isteyenler için şehirdeki seçeneklerin sonu yokmuş gibi duruyor.

Aileler kentsel dönüşüm projeleri sonucunda kente kazandırılan parklara akın ederken gece kulüpleri ve barlar genç nüfustan yoğun ilgi görüyor. Kentin kültürel ve tarihi zenginliği konusunda fikir sahibi olmayı amaçlayan gezginlere değerli bilgiler aktaran yerlerse yalnızca müzelerle sınırlı kalmıyor.

Eğer eğlence odaklı bir Eskişehir hayali kuruyorsanız Bağlar ya da İsmet İnönü Caddesi çevresine odaklanabilirsiniz. Muayenehanelerin yoğunluğundan dolayı Doktorlar Caddesi adıyla da anılan bu cazibe merkezinde 222 Park gibi popüler mekânlar bulunuyor.

Daha fazla seçenek için dilerseniz Porsuk Çayı’nın en çok ziyaretçi çeken bölgesi olan Adalar’a zaman ayırabilirsiniz. Eğer ailelere yönelik eğlence fırsatlarını değerlendirmek isterseniz rotanızı Sazova Parkı‘na çevirebilirsiniz.

Tarihe meraklıysanız en az bir gününüzü Odunpazarı‘nda geçirmelisiniz. Yerleşim, her ne kadar mimari açıdan dikkat çekici evleri ile anılsa da Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Cumhuriyet Tarihi Müzesi gibi çok özel mekânlara ev sahipliği yapıyor.

Bölgede gezerken ayrıca Lületaşı Müzesi, Alaaddin Camii ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tabii bu arada Eti Arkeoloji Müzesi’ni ve antik kalıntılarla dolu Şarhöyük’ü sakın unutmayın.

Eskişehir gezi rehberi dâhilinde adlarını andığımız yerler dışında şehirde gezilip görülmeye değer daha birçok mekân bulunuyor. Bunlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi “Eskişehir Gezilecek Yerler” başlıklı içeriğimde bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yapılır?

Eskişehir gezisi boyunca yapılması gerekenler

Eskişehir, farklı aktivitelere odaklanarak keyifli zaman geçirebileceğiniz bir kenttir. Havaların güzel olduğu günlerde Porsuk Çayı üzerinde yolcu taşıyan Esbot adlı teknelere binip tura çıkabilirsiniz.

Tekneler, yolculuk boyunca akarsunun farklı kısımlarındaki duraklara yanaşıyor; ancak bana sorarsınız bu deneyimi doyasıya yaşamak için en uygun nokta, Porsuk Çayı’nın İsmet İnönü Caddesi ile kesiştiği Köprübaşı yakınındaki durak olur.

Amsterdam tarzı tekne turları yerine Venedik havasını İç Anadolu’ya taşıyan gondollara binmeyi de tercih edebilirsiniz. Yalnız baştan belirteyim; gondol turları tekne gezintilerinden kısa sürüyor.

Eğer fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Eskişehir’de harika manzaralarla karşılaşabileceğinizi yeniden hatırlatmak istiyorum. Kentte, bu konuda öne çıkan yerler Porsuk Çayı kıyısı ve Odunpazarı oluyor.

Akarsu üzerinde gezinti yapan gondolları fotoğraflamak, son yılların en popüler aktivitelerinden biri haline gelmiş durumda. Odunpazarı ise bu konuda misafirlerine daha otantik fırsatlar sunuyor.

Otantik fırsatlar demişken biraz rahatlamak için hamama gidebilirsiniz. Kentteki lüks otellerin bazıları, bünyelerinde sağlıklı yaşam merkezleri barındırıyor. Ancak ne kadar iyi olurlarsa olsunlar Eskişehir’in artık kemikleşmiş hamam kültürünün cazibesine yaklaşamıyorlar.

Siz de bu kültürü deneyimlemeye karar verirseniz rotanızı Hamamyolu Caddesi’ne çevirebilirsiniz. Hamamdan çıktıktan sonra atom içerek enerjinizi tamamen geri kazanabilirsiniz. Ayran, soda, limon, tuz karışımından oluşan bu içecek, sıcak suyun ve masajın etkisiyle oluşan rahatlama hissini biraz daha artırıyor.

Eskişehir’de Ulaşım

Eskişehir gezisi şehir içi ulaşım araçları

Eskişehir kent merkezindeki ulaşım sistemi için oldukça gelişmiş diyebilirim. Hatta kentin bu konuda çevreci çözümleri kabullenmiş olduğunu da belirtmem gerekiyor.

Nüfusun büyük çoğunluğu, ulaşım ihtiyaçlarını gidermek için tramvay ve bisiklet gibi seçeneklere yönelmeyi tercih ediyor. Zaten İsmet İnönü Caddesi’nde dolaşırken sıkça karşılaşacağınız tramvaylar, toplu taşıma sisteminin merkezinde yer alıyor. Gerçi şehir merkezinde konakladığınızda birçok yere yürüyerek de gidebilirsiniz.

Şehirde, ilk tramvay seferi 2004 yılında gerçekleştirilmiş. Estram adıyla hizmet veren araçların sefer sıklıkları oldukça iyi ayarlanmış.

İstasyon da dâhil olmak üzere merkezdeki birçok noktaya, bu araçları kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Eskişehir’de tramvay hatlarının dışında kalan bölgelere gitmek için otobüslere binebilirsiniz.

Araçlar; kırmızı, siyah ve mavi olmak üzere 3 farklı kategoriye ayrılmış. Hat sayısı ise benim şehirde bulunduğum dönemde seksen civarıydı. Bu hatlardan 11, 17 ve 31 numaralı hatlar, Sazova Park‘a yolcu taşıyor. Şelale Park’a gitmek içinse 1 numaralı hatta düzenlenen seferlerden yararlanabilirsiniz.

Tramvay ve otobüs seferlerinden yararlanabilmeniz için “Eskart” edinmeniz gerekiyor. Bakiye sistemi ile çalışan akıllı kartı, merkezdeki çoğu durağın hemen yanındaki gişelerden satın alabilirsiniz. Böylece 60 dakikalık süre boyunca toplu taşıma araçlarında ücretsiz aktarma hakkına sahip olabilirsiniz.

Şehirdeki tatiliniz esnasında zamanı daha iyi değerlendirmek adına taksileri de tercih edebilirsiniz. Gerçi Eskişehir gezi rehberi dâhilinde birkaç defa belirttiğim üzere şehirde gezilecek yerler birbirlerine yakın mesafedeler.

Bu nedenle taksiye binmek, fiyatları da göz önünde bulundurulduğunda, ancak şehir merkezi dışında kalan yerleşimlere ulaşım konusunda mantıklı bir çözüm haline geliyor.

Eskişehir’de Alışveriş

Eskişehir gezi rehberi Eskişehir'in neyi meşhur

Alışveriş, bana göre Eskişehir gezi rehberi başlığı altındaki en renkli konu çünkü kentte farklı tarzda ürünler bulabileceğiniz çok sayıda mekân bulunuyor. Üstelik bunların birçoğunda kent kültürünü yansıtan otantik ürünlerin satışı yapılıyor. Tabii popüler markalara ait mağazalarla dolu alışveriş merkezleri ve cadde üstü butikler de bulunuyor.

Eğer kültürel motifler taşıyan ürünlerin peşindeyseniz öncelikle Taşbaşı ve Hamamyolu’na gitmenizi öneririm. Uygun fiyatlı olduğu için bu bölgelerdeki mekânlar yerli halktan yoğun ilgi görüyor.

Lületaşı, gümüş ve topraktan yapılma ürünler ile ilgileniyorsanız Taşbaşı ile Hamamyolu’nu es geçip Atlıhan El Sanatları Çarşısı’na gidebilirsiniz. Aynı zamanda bir müzeye ev sahipliği yapan çarşının en önemli alternatifleri ise Kurşunlu Külliyesi ve Çukur Çarşı oluyor.

Daha modern bir ortamda, popüler markaların piyasaya sürdüğü en yeni ürünlere sahip olmak niyetindeyseniz Espark, NeoPlus ve Kanatlı AVM’’i gezi programınıza dâhil edebilirsiniz. Espark’ta yılın belirli dönemlerinde etkinlikler düzenleniyor. NeoPlus ise ücretsiz servis hizmeti sayesinde alışveriş tutkunlarına ulaşım açısından kolaylık sağlıyor.

Kentin popüler alışveriş mekânları ve simge ürünleri hakkında tüm ipuçları “Eskişehir’de nerede alışveriş yapılır?” ve “Eskişehir’den ne alınır?” başlıklı yazılarımızda sizleri bekliyor.

Eskişehir’de Yeme İçme

Eskişehir gezi blog yöresel yemekler
Eskişehir’in en ünlü yöresel lezzetlerinden “çibörek”…

Eskişehir’in turistik açıdan vazgeçilmez bir destinasyon haline gelmesindeki en büyük paylardan biri de mutfak kültürüne ait. Bu kültürün en güzel yanıysa Anadolu’ya özgü lezzetler ile Kırım, Kafkasya ve Balkanlar’a ait tarifleri bünyesinde barındırıyor olması.

Üstelik öğrenci nüfusunun yoğunluğu nedeniyle kentteki birkaç restoran haricinde çoğu yerde oldukça uygun fiyatlara karnınızı doyurabilirsiniz.

Eskişehir’de denenmesi gereken lezzetlerin başında çibörek geliyor. Tadı ile damakları şenlendiren börek isteğe bağlı olarak etli veya peynirli yapılıyor. Yanında ayran ile adeta yemeğe doyum olmuyor.

Çiböreği, bir de yerinde yemek isterseniz Papağan Çibörek Evi, Eskişehir Mutfağı, Çibörek Evi ya da Has Kırım Börekçisi’ni tercih edebilirsiniz. Hamur işine düşkünseniz göbeteyi de deneyeceğiniz yemekler listesine ekleyebilirsiniz.

Eğer kırmızı ete düşkünseniz önce kuzu sorpayı, ardındansa sosuyla gerçek bir lezzet şölenine dönüşen balaban köftesini deneyebilirsiniz.

Köfte konusunda sizlere önereceğim restoranlar Fahrettin Usta ve Abdülselam kebap salonlar olacak. Yalnız baştan belirteyim her iki mekân da bu geleneksel tarifi günlük belirli bir porsiyon hesabıyla sunuyor. Haliyle balaban yemek için gün ortasını geçirmemek gerekiyor.

Yemek sonrasında ağzınızın tatlanması içinse met helvası yiyebilirsiniz. Kıvam açısından pişmaniyeye benzeyen helva, silindir şeklinde parçalar halinde tüketime sunuluyor.

Yemesi oldukça zevkli olan bu tatlıyı, kentteki popüler alışveriş bölgelerinde kolayca bulabilirsiniz. Hatta paket halinde satın alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Kenti gezerken bir yerde oturup karnınızı doyurmakla vakit kaybetmek istemezseniz bir fırına uğrayıp leblebi kurabiyesi ya da cevizli haşhaşlı ekmek satın alabilirsiniz.

Kurabiyenin ana malzemesini, 30 yaş ve üzeri tüm gezginlerin tadına aşina oldukları leblebi tozu oluşturuyor. Ekmek ise hem uzun süre tok tutuyor hem de gün boyunca harcanan enerjiyi anında yeniliyor. Her iki lezzeti de Odunpazarı’ndaki fırınlarda bulabilirsiniz.

Eskişehir gezi rehberi dâhilinde anlattıklarımla yetinmeyip kentin zengin mutfak kültürünü detaylıca tanımak isterseniz şu yazılarımıza göz atabilirsiniz:

Eskişehir Gece Hayatı

Eskişehir gezi rehberi gece kulüpleri

Eskişehir’in gece hayatı, öğrenci nüfusundaki yoğunluk nedeniyle her daim canlı kalıyor. Bu sayede de gezginler kente seyahat ettiklerinde doyasıya eğlenme ve tüm yılın stresinden arınma imkânı buluyor.

İsmet İnönü Caddesi ile paralelinde uzanan Barlar Sokağı, Eskişehir eğlence hayatının merkezinde yer alıyor. Kentin en gözde gece kulübü ise 222 Park adıyla Espark Alışveriş Merkezi’nin tam karşısında faaliyet gösteriyor.

Eğer bu mekân sizlere çok kalabalık gelirse biraz ilerisindeki Gate 26’ya yönelebilirsiniz. Daha sakin bir ortam içinse Haller Gençlik Merkezi’ne gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Eskişehir’deki barların bir kısmı, Porsuk Çayı’nın güzellik kattığı Adalar’da bulunuyor. Diğerlerinin aksine havanın güzel olduğu günlerde buradaki mekânlar öğlen saatlerinden itibaren yoğun ilgi görüyor. Odunpazarı’ndaki Kör Kamil Meyhanesi ise nostaljik atmosferi ile eğlence tutkunlarına bambaşka deneyimler yaşatıyor.

“Eskişehir Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine 28 yorum

 1. Eskişehir gerçekten güzel şehirdir. Eskişehir gezi rehberiniz gerçekten detaylı ve eksiksiz olmuş. Emeğinize sağlık.

  Yanıtla
  • Orhan Bey merhabalar. Kayıt yeri konusunda bilgim yok maalesef. Bir ara otobüsler Anadolu Üniversitesi önünde de duruyordu, sorabilirsiniz. Ayrıca otogarın önündeki tramvaya binerek şehir içinde gitmek istediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. biraz pr si abartılmıs sehir adalar civarı salt kafe bar olmus hamamyolu tamirde binalar iç içe gecmiş belediye sazovadan milleti söğüşlüyor resmen

  Yanıtla
 3. sami bey bizde kendi aracımızla grup halinde gelecegiz ve eskişehiri dolaşmak istiyoruz nasılbir yolizlemeliyiz? birde gıda fabrkasına teknik geziye gideceğiz bunun neresi olmasını tavsiye edersiniz?

  Yanıtla
 4. Merhaba Sami bey iki günlük bi gezi yapmak istiyorum iki kişilik otel olarak deda termal hakkında ne düşünüyorsunuz bide öğrenciyiz yeme içme konusunda bütçemizi zorlamayacak tavsiye edebileceğiniz yerler var mı?

  Yanıtla
 5. Merhabalar Sami Bey biz arkadaşlarla pazartesi günü Eskişehir’e günübirlik bir gezi planlıyoruz. Otobüsle gelcez otogardan itibaren en stratejik şekilde nasıl gezebilirz nereden başlamalıyız geziye?

  Yanıtla
  • Süheyla Hanım merhabalar,

   Otobüsten indiğiniz an tramvay hattı ile şehir merkezine geçebilir buradan Adalar bölgesinden başlayarak merkezde yer alan yerleri gezebilirsiniz. Eskişehir gezilecek yerler haritası adındaki yazımızda bu bölgeye yakın yerleri görebilirsiniz. Merkezi gezip sonrasında ya da ertesi gün Odunpazarı bölgesine geçebilirsiniz. Bu arada terminalin hemen karşısında Eskişehir’in önemli parklarından Kent Park var. Kış ve bahar dönemi biraz sakin olsa da yazın burada yer alan yapay plaj ve havuz eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Eskişehir’de eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

   Yanıtla
 6. Sami Bey merhaba, biz arkadaşlarımızla haftasonu Eskişehire gideceğiz inşallah ama arabayla gitmek istiyoruz. Park problemi olur mu, teşekkürler.

  Yanıtla
  • Ayşenur Hanım merhabalar. Eskişehir merkezinde maalesef otopark biraz sıkıntı. Ama zaten gezinize göre 2-3 bölgeyi topluca gezebilirsiniz. Odunpazarı’nda Kurşunlu Külliyesi tarafına aracınızı yol kenarına koyarsanız Odunpazarı bölgesini gezebilirsiniz. Eğer o kısımlarda yer bulamazsanız Tarihi Odunpazarı Evleri’nin az ilerisinde, Atatürk Bulvarı üzerine park edip biraz yürüyebilirsiniz.

   Porsuk Çayı, Adalar Bölgesi ve Doktorlar Caddesi için Kızılcıklı Caddesi üzerinde ücretli park yapabilirsiniz. Eğer yol üzerinde bulamazsanız Kanatlı AVM otoparkına ya da o bölgede ara sokaklarda yer alan belediye parklarına aracınızı koyabilirsiniz.

   Sazova Parkı ve Kent Park’ın kendi otoparkları var. Fiyatları cuzi ve yer sorunu olmuyor. Eskişehir’de keyifli vakit geçirmenizi dilerim…

   Yanıtla
 7. Sami Bey merhabalar Eskişehir’e tur düzenlemeyi düşünüyoruz onun için rehber gerekiyor. Yardimci olur musunuz?

  Yanıtla
 8. merhabalar. ilk defa eskisehire geleceğim. otel değilde günlütk ev tutmaya karar verdim.fakat evlerin konumları Tepebaşı (eskibağlar mah.) ve odun pazarı (arifiye) dir. hangi konumdan ev tutacağıma karar veremedim. onerdiğiniz yerlere yakın yürüme mesafesinde merkezi evler hangi bölgede acaba ?

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   Ben günlük ev kiralamaya mesafeliyim işin aslı. Ne kendi evimi kiraya verirdim ne de başkasının evinde kalırdım. İnanın güzel bir araştırma ile çok uygun fiyatlara otel bulabilirsiniz. Bence riske girmeyin. Kiralarsanız da güvenilir otel rezervasyon siteleri üzerinden kiralayın. Arifi (Odunpazarı), şehrin tarihi yerleşim yeri olan Tarihi Odunpazarı Evleri başta olmak üzere tüm gezilecek yerlere yakın. Tepebaşı ise daha çok Anadolu Üniversitesi tarafına yakın. O bölgede yeme içme ve gece hayatı hareketli.

   Yanıtla
 9. Şehir merkezinin dışında kalan turistik yerlerin tanıtımı hiç yapılmıyor. Yazılıkaya, frig vadisi, gürlek şelaleleri gibi

  Yanıtla
   • İsmet İnönü tramvay hattı ile gar arası yürüyerek kaç dakika sürer ? Gardan öğretmenler evine hangi ulaşım aracını kullansam daha kolay olur ?Gezmek için gidiyorum ve arabada olmadığı için otobüs ve tramvaylara binek zorundayım .Acaba otobüs ve tramvay da kullanılan kartlar(boş) ne kadara satılıyor ?

    Yanıtla

Yorum yapın