Eskişehir gezisi

Eskişehir gezisi özellikle son yıllarda yerli turistlerin en çok rağbet ettiği gezilerin başında geliyor. Anadolu’nun yükselen yıldızı Eskişehir‘e özellikle hafta sonu bağlantılı 2-3 günlük kısa bir gezi düzenleyebilir, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle büyük turizm firmalarının birçoğu Eskişehir’e en az 1 gece konaklamalı turlar düzenliyor. Bunun dışında tren ve kara ulaşımının kolay olduğu kente siz de bireysel olarak gezi düzenleyebilirsiniz.

Tabi her gezide olduğu gibi keyifli ve rahat bir Eskişehir gezisi için biraz araştırma yapmakta fayda. Başta Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler sayfası olmak üzere eğlenceli bir Eskişehir gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Eskişehir Gezisi Hakkında Bilgiler

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Eskişehir, gelişen sanayi ve şehircilik anlayışıyla ülkemizin en önemli kentlerinden biridir. Eskişehir, bünyesinde barındırdığı iki üniversitesi, kültürel mirasları, sanat yapıları ve planlı sanayisi ile Avrupalı kentler görüntüsüne ulaşmış, eğitim ve bilim kenti olmuştur.

Metropol kentler dışında bünyesinde iki üniversite barındıran tek Anadolu şehri olan Eskişehir, ülke gençlerine birçok fakülte, yüksekokul ve enstitüyle destek vermekte ve tam anlamıyla bir üniversite şehri olarak anılmaktadır.

Ülkenin farklı şehirlerinden gelen üniversite öğrencilerini de barındırmakta olan Eskişehir’in 2012 yılı itibariyle toplam nüfusu yaklaşık 790 bindir. Bu nüfusun ise yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmı kırlarda, geriye kalan yüzde 90’lık bölümüyse şehirde yaşamaktadır.

Kültür ve sanat alanına verdiği önemle de son yıllarda iyi bir gelişme gösteren Eskişehir; şehir tiyatrolarıyla birçok yerli ve yabancı sanat festivaline ev sahipliği yapıyor. Anadolu Üniversitesi ve büyük şehir belediye bünyesindeki senfoni orkestrasıyla dünya çapında tanınmış sanatçılarla konser düzenlenen Eskişehir’de, aynı zamanda her yılın sonbahar aylarında Uluslararası Eskişehir Festivali ile müzik, resim, sinema gibi alanlarda birçok etkinlik yapılmakta ve sanat eserleri sergilenmektedir.

Ayrıca sadece doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla bile muazzam bir şehir olan Eskişehir; mimari gelişim, doğal yaşam ve kentleşme adına yaptığı doğru yatırımların dışında ekonomik, kültürel ve eğlence sektörü gibi alanlarda yaşadığı gelişmelerle de ülkenin büyük bir çekim merkezi haline gelmiş, son yılların en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.

Eskişehir hakkında bilgiler
Şehrin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı ve yenilenen Odunpazarı Evleri.

Eskişehir Tarihi

Eskişehir tarihi günümüzden yüzyıllar öncesine, M.Ö. 14. yüzyıla dayanmaktadır. Çok eski bir yerleşim yeri olan bu şehir, o çağlarda Hitit medeniyetinin merkezi konumundadır. M.Ö. 12. yüzyılda ise Frigler Anadolu’ya girerek geniş bir yayılma göstermiş ve o dönemlerde “Dorylaeum” adıyla anılan Eskişehir’in de içinde bulunduğu birçok şehri fethederek geniş bir krallık kurmuşlardır. Sonrasında ise Eskişehir; Lidyalılar, Persler, Makedonlar ve Romalılar gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Eskişehir tarihinde Türklerle ilk buluşma ise Selçuklular zamanında olmuştur. Selçuklular ile Haçlılar arasında yapılan savaşlara sahne olan şehir, 1074 yılında Selçukluların egemenliğine geçmiştir. Selçuklularla birlikte “Sultanönü” olarak anılmaya başlanan Eskişehir; günümüzde Selçuklu dönemine ait pek çok eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Eskişehir tarihini incelediğimizde bu şehir, yeryüzünde yüzyıllarca hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun başlangıç noktası konumundadır. Zira 1298 yılında Osman Bey, uçbeyi olduktan sonra ilk olarak Eskişehir’i, sonrasında İnönü, Seyitgazi ve Sivrihisar’ı topraklarına katarak o büyük imparatorluğun temelini atar. Sonrasında imparatorlukla beraber şehir de büyük gelişme göstermiş, birçok tarihi olaya ve kültüre tanıklık etmiştir. Ayrıca 1894 yılında buharlı lokomotif ve vagon tamiri amacıyla Almanlar tarafından kurulan ve “Anadolu Osmanlı Kumpanyası” adı verilen bir atölye; günümüzde “Tülomsaş” adı verilen, raylı sistem ve demiryolu araçları ile ilgili tüm onarım ve bakım çalışmalarının yapıldığı gelişmiş bir merkez olacak, cumhuriyet tarihinin ilkleri bu yapı bünyesinde meydana gelecektir.

Eskişehir, Türk tarihi açısından Kurtuluş Savaşı’nda da önemli bir role sahiptir. Eskişehir tarihi, Kurtuluş Savaşı döneminde yapılan beş önemli meydan muharebesinin üçüne şahit olmuştur. 20 Temmuz 1921’de Yunanlılar tarafından işgal edilen ve bir müddet Yunan karargahı olan Eskişehir, 30 Ağustos 1922’deki Büyük Taarruzla düşmanı şehirden çıkarmaya başlamış ve 2 Eylül 1922 tarihinde düşman işgalinden tamamen kurtulmuştur.

Eskişehir, cumhuriyetin ilanından sonra, 1925 yılında il olmuştur. Şehir özellikle 1950’li yılların sonlarında sanayi alanında büyük gelişme göstermiştir. İlk olarak; 1959 yılında çalışmalarına başlanan ve TCDD’ye ait Tülomsaş firması tarafından üretilen “İlk Türk Lokomotifi” görücüye çıktığında takvimler 1961’i gösteriyordur. Ancak bu tarih, Eskişehir tarihi açısından ilklerin yaşandığı tek olay olmayacaktır. Hemen kısa bir süre sonra, 29 Ekim 1961’de ilk yerli otomobil olan “Devrim Otomobili” üretilmiştir. 1961 yılında Devrim otomobillerinden dört adet üretilmiş ancak yalnızca bir tanesi günümüze ulaşmıştır. Tülomsaş’ın müze bahçesinde camdan bir garajın içinde muhafaza edilen Devrim otomobili halen çalışır durumdadır.

Eskişehir tarihi, köklü ve ilklerle dolu geçmişe sahip olan bir tarihtir. Günümüzde eğitim, kültür ve sanat alanlarında oldukça gelişmiş, iki adet senfoni orkestrası bulunan ve uluslararası festivaller yapılan bir dünya şehri haline gelmiştir. Her yıl düzenlenen Uluslararası Eskişehir Festivali’nde müzik, resim, tiyatro ve sinema gibi sanat dallarında sergiler ve gösteriler yapılmaktadır. Ayrıca Eskişehir, 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkentliği unvanlarına sahiptir.

Eskişehir gezisi
Midas Anıtı (Yazılıkaya)

İklim & Gezi İçin En Uygun Zaman

Eskişehir’e seyahat etmeyi düşünüyorsanız, şehrin mevsimlere göre değişen hava durumunu ve gezi için en uygun dönemlerini bilmekte fayda var.

Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinin geçiş noktası konumunda olan Eskişehir, bölgesel olarak bu bölgelerin iklimlerini barındırsa da genelinde karasal iklim görülen bir şehirdir. Bu yüzden kışları soğuk ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.

Eskişehir’e seyahat etmeyi düşünenler için ise en uygun gezi zamanı olarak, kışların soğuk geçmesi sebebiyle ilkbahar ve yaz ayları önerilmektedir. Özellikle yaz mevsimi birçok aktivitede bulunabileceğiniz ve farklı gezi seçeneklerinizin olduğu bir mevsimdir. Ayrıca seyahat planınıza göre Eskişehir’de, yılın diğer zamanlarında da seyahat etmeye uygun dönemler mevcuttur.

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir’de karasal iklim hakimdir. Şehirde kışlar sert geçer ve uzun sürer. Yaz ayları ise gündüzleri genelde sıcak olmakla birlikte geceleri serindir. Kışın genellikle soğuk ve kar yağışlı olan Eskişehir’de, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Eskişehir’de yağışlı gün sayısı yılda 90-100 gün kadardır. Şehrin en az yağış alan ayları ise temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır.

Eskişehir’in yıllık sıcaklık ortalaması 10-11 derece arasındadır. Şehirde yılın en soğuk ayı -2 derece ile ocak ayıdır. Aralık ayından şubat ayının ortalarına kadar sıklıkla don olayları yaşanır ve sıcaklıklar -10 ile -25 derecelerinde görülebilir. Haziran, temmuz ve ağustos ayını içeren yaz ayları ise Eskişehir’de en sıcak günlerin yaşandığı dönemdir. Bu dönemde sıcaklık 30-40 derecelere kadar yükselmektedir.

Karasal iklim sebebiyle mevsim geçişlerinin sert olduğu Eskişehir’i, hava koşulları açısından en rahat ilkbahar ve yaz aylarında gezmeniz mümkündür. Özellikle; ilkbaharda yeşeren ve hayat bulan kültür ve doğal yaşam parklarını bu mevsimde gezebilir, yaz aylarında Porsuk Çayı’ndaki bot ve gondol turlarına katılabilirsiniz.

Eskişehir’de yazın sıcağından etkilenmek istemiyorsanız, sonbaharın ilk ayları da seyahat açısından uygun bir zamandır. Ayrıca Eskişehir; tercihinize göre, her mevsiminde birçok farklı güzellik ve gezilecek yerler bulabileceğiniz bir şehirdir.

Eskişehir hava durumu
Porsuk Çayı

Eskişehir’de Gezilecek Yerler 

Eskişehir ufak bir şehir olmasına karşın gezilecek yerler konusunda oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Kentin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı Bölgesi özellikle birçok önemli tarihi ve turistik yapıyı bölgesinde bulundurur. Tarihi Odunpazarı EvleriKurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Eskişehir Balmumu MüzesiLületaşı Müzesi ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi buradaki en önemli gezi noktalarından. Merkezdeki Adalar Bölgesi ve Porsuk ÇayıHaller Gençlik Merkezi ve İki Eylül Caddesi önemli yerlerden. Sazova ParkıŞelale Park ve Kentpark ise Eskişehir’in en ünlü parkları.

Eskişehir gezisi
Şehrin popüler parklarından Sazova Parkı’nda yer alan Masal Şatosu

Başta üste saydığımız bu yerler olmak üzere Eskişehir’de yer alan gezi noktaları hakkında detaylı bilgileri, fotoğrafları, harita konumlarını ve ulaşım seçeneklerini Eskişehir Gezilecek Yerler sayfasındaki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.

Eskişehir’den Ne Alınır? 

Eskişehir gezisinin en keyifli anlarından biri tabi ki alışveriş. Şehirde kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok yöresel hediyelik eşya var. Eskişehir denilince akıllara ilk gelen şey lületaşı ve lületaşından yapılmış eşyalar. Sorkun Çömleği, Met Helva ve Cam Eşyalar ise diğer alternatiflerden.

Eskişehir lületaşı

Alışveriş konusundaki tüm bilgileri Eskişehir Alışveriş Rehberi sayfasında, şehirden alabilecekleriniz hakkındaki bilgileri ise Eskişehir’den Ne Alınır? sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir’de Ne Yenir? 

Eskişehir’de yeme içme denilince akıllara ilk olarak Çibörek gelir. Kıpçak lehçesinde “lezzetli börek” anlamına gelen çiböreği yiyebileceğiniz birçok restoranı şehir genelinde bulabilirsiniz. Balaban köfte ise bir diğer ünlü yöresel yemek. Kuzu sorpa, met helva, haşhaşlı ise şehre özgü diğer lezzetler.

Eskişehir turu
Şehrin ünlü yöresel yemeklerinden Balaban Köft

Şehirde yeme içme ile ilgili genel bilgileri, Eskişehir’deki ünlü restoranlarla ilgili bilgileri Eskişehir Yemek Rehberi sayfasında, şehre özgü yiyeceklerle ilgili bilgileri ise Eskişehir’de Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın