Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi ya da Havacılık Parkı, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alan bir park. 1998 yılında ziyarete açılan parkta çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları görülebilir. Parkın içinde yer alan kapalı müze alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve çeşitli uçak motorları yer alıyor.

Eskişehir’de bulunan 1. Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı tarafından oluşturulan müze 2011 yılında Anadolu Üniversitesi ve komutanlık arasında imzalanan protokol gereği üniversiteye devredilmiştir. Bu tarihten önce müzenin bakımı ve ziyaret sorumluluğu asker kontrolündeyken, devirden sonra müze tamamıyla sivil çalışan istihdam etmiştir.

Eskişehir Havacılık Müzesi içinde çok sayıda uçak bulunmaktadır. Açık alanda sergilenen bu uçaklar içinde halen kullanılan modeller de yer almaktadır. Kullanılan modeller arasında bir adet F-4 Ağır Bombardıman Uçağı, C4 Nakliye Uçağı gibi uçaklar da bulunmaktadır. Ancak bu uçaklar ömürlerini doldurmuş ve restore edildikten sonra buraya yerleştirilmiştir.

Girişin hemen yanında herkesçe görülen bir füze rampasıyla birlikte yerleştirilmiştir. Biraz ileride daha önce kafe olarak kullanılan ancak ofise çevrilen nakliye uçağı yer alır. Bu uçak Kıbrıs Savaşı sırasında hasar görmüş, onarım sonrası müzeye verilmiştir. Yine açık alanda polis helikopteri, çeşitli amaçlarla kullanılan ve tarihi nitelik kazanmış uçaklar da yer almaktadır.

Eskişehir Havacılık Müzesi
Eskişehir Havacılık Parkı

Eskişehir Havacılık Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Yenibağlar Mh. 26170 Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım: “Hava Müzesi” tramvay durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Eskişehir Havacılık Müzesi pazartesi ve salı günleri haricinde haftanın her günü 09.00 ve 17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın