Eskişehir Hayvanat Bahçesi giriş

Eskişehir Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası

Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Eskişehir‘in en önemli gezi noktalarından Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı‘nın en yeni ve önemli bölümlerinden bir tanesi. Yapımı 2 yıl süren ve Mayıs 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan park özellikle çocuklu ailelerin eğlenceli vakit geçirebilecekleri güzel bir tesis.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Gezilecek Yerler

Eskişehir Hayvanat Bahçesi; Eti Sualtı Dünyası, Japon Bahçesi, Tropik Merkez, Papağan Evi gibi çeşitli bölümlerden oluşuyor.

Toplamda 243 farklı türde birçok çeşitte hayvana ev sahipliği yapıyor. Bu hayvan türlerinin 120 tanesi hayvanat bahçesinin genel bölümünde yer alırken diğer 123 tanesi ise Eti Sualtı Dünyası adındaki bölümde yer alıyor.

Hayvanat Bahçesi’ni gezmek genel olarak 1-2 saat sürebilir. Bu süreye Eti Sualtı Dünyası ziyareti de dahil. Gezi planınızı buna göre yapabilirsiniz.

Hayvanat Bahçesi’nin içerisinde yemek yiyebileceğiniz bir restoran vb bulunmuyor. Ama Eti Sualtı Dünyası içerisinde kafeterya yer alıyor. Bu bölüme oturup bir şeyler içip dinlenebilirsiniz. Bunun dışında parkın birçok noktasında su vb içecekler satılıyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi yerleşim planı

Açıldığı ilk dönemde yaşanan çeşitli olumsuz gelişmelerden dolayı haberlerde sıkça adı duyulan hayvanat bahçesinde hayvanların yaşam alanı 58 bin m2.

Japon Hayvanat Bahçesi’nin en güzel bölümlerinden Japon Bahçesi ise 27 bin m2 alana kurulu. Bu bölümlerle Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin toplam genişliği ise 85 bin m2 ediyor. 2 yıl içerisinde planlanan yeni alanların açılması ise toplam alanın 145 bin m2 büyüklüğe ulaşması hedefleniyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Hayvanlar

Memeliler, balıklar, eklem bacaklılar, kuşlar, sürüngenler ve amfibiler gibi birçok türde hayvanın yer aldığı Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde hayvanlar kendilerine özel olarak hazırlanmış çeşitli bölümlerde yer alıyor.

Hayvanat bahçeleri genel olarak kötü imaja sahip yerler olsa da genel yapı itibari ile Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde bu soğukluğu biraz daha az hissediyorsunuz. Hayvanların olduğu bölümlerde kafesler, teller dikkat çekici değil. Burada yer alan küçük voltajda elektriğe sahip teller hayvanların bulunduğu alanlarda durmalarını sağlıyor.

Gerçi hayvanat bahçesinin ilk açıldığı dönemde bazı hayvanların tellerdeki akıma çocukların gözleri önünde kapılmaları tesisin ulusal basında sıkça eleştirilmesine neden olsa da dünyanın birçok yerinde yer alan hayvanat bahçesine nazaran Eskişehir Hayvanat Bahçesi özellikle çocuklu aileler için eğlenceli vakit geçirebilecekleri güzel bir alan gibi gözüküyor.

Hayvanların kendi doğal ortamlarında yer almalarını savunanlar arasında yer alsam da ufak çocuğu olan biri olarak bu gibi imkanlar da zaman zaman güzel olabiliyor. Eskişehir Hayvanat Bahçesi ziyareti bu noktada sizin tercihinize kalmış.

Hayvanat Bahçesi Eskişehir

Yerleşim planında da görebileceğiniz üzere Eskişehir Hayvanat Bahçesi çeşitli bölümlerden oluşuyor. Gezmeye sağdan ya da soldan başlayabilirsiniz.

Girişin hemen sağ tarafında Eti Sualtı Dünyası adında güzel bir akvaryum var. Eğer hava sıcaksa ve kapalı bir alandan gezmeye başlamak isterseniz buradan geziye başlayabilirsiniz. Açık alandan gezmeye başlamak isterseniz de sol kısımdan ziyarete başlayabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Park
Eskişehir Hayvanat Bahçesi zebra
Eskişehir Hayvanat Bahçesi Lemur
Lemur, Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nde çoğuyerde görme şansımız olan zebra, deve, keçi vb hayvanları görebileceğiniz gibi lemur, mirket, penguen gibi benim de açıkçası merak ettiğim ve hareketlerini seyretmekten keyif aldığım hayvan türleri de var.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Mirket
Mirket, Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi Penguenler
Penguen, Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Hayvanat bahçesinin en ilgi gören kısımlarından biri şüphesiz penguenlerin olduğu kısım.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Tropik Merkez

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin Eti Sualtı Dünyası’na yakın olan bölümünde Tropik Merkez adında güzel bir bölüm var. Burada çeşitli sürüngenler, kuşlar özel bölümlerde sergileniyor. Tarantula cinsi örümcekler, kertenkeleler, yılanlar ya da görünce şaşıracağınız çeşitli kuş türlerini bu alanda görebilirsiniz.

Özellikle sıcak yaz günlerinden bu gibi kapalı bölümler zaman zaman imdada yetişebiliyor. Tropik Merkez’in hemen yan kısmında yer alan Papağan Evi adlı bölümün açık ve kapalı alanlarında ise çeşitli papağan türleri sergileniyor. Rengarenk papağanlar ilgi çekici.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Tropik Merkezi
Tropik Merkez, Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Tropik Merkez Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Tropik merkezde sergilenen kuşlar gerçekten ilgi çekici.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Eti Sualtı Dünyası

Eti Sualtı Dünyası ilk açıldığı dönemde Sazova Parkı‘nın en popüler noktalarından biriydi. Giriş ücreti yalnızca bu alan için geçerliydi. Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin ziyaretçilere açılmasının ardından artık bu bölüm hayvanat bahçesinin bir bölümü halini aldı.

Sazova Eti Sualtı Dünyası Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi için aldığınız giriş bileti bu bölümde de geçerli. Yani ekstra bir ücret ödemenize gerek yok. Bu alanda 123 türde binlerce deniz canlısı sergileniyor.

Eğer İstanbul ve Antalya‘da yer alan büyük akvaryumlar gibi bir yer beklerseniz işin aslı biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz çünkü bu yapı o kadar büyük değil. Yine de içerisinde yer alan su altı tüneli gibi bölümler oldukça ilgi çekiyor.

Köpek balıkları arasında gezmek, fotoğraf çektirmek çocuklar kadar büyükler için de ilgi çekici olabilir. Üstelik hayvanat bahçesinin giriş ücreti bahsettiğim büyük akvaryumların giriş ücretleri yanında çok cüzi kalıyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Sualtı Dünyası

Eti Sualtı Dünyası‘nın çıkış noktasında kafeterya ve hediyelik eşya bölümü yer alıyor. Dilerseniz bu bölümde biraz soluklanıp bir şeyler içebilir, kendinize ve sevdiklerinize hatıra eşyalar alabilirsiniz. Akvaryum binası genel olarak çok büyük olmasa da hediyelik eşya bölümü benzerleri kadar büyük ve çok çeşitli ürünlerin satışı yapılıyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Japon Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin en sakin ama güzel bölümlerinden biri Japon Bahçesi. Hayvanat Bahçesi’nin kuzey batısında yer alan bu bölümde çok çeşitli peysaj düzenlemeleri yer alıyor.

Japon Bahçesi Eskişehir giriş

Hayvanat bahçesinin diğer bölümlerinin aksine oldukça az kişinin ziyaret ettiği bu bölümde keyifli bir yürüyüş yapabilir, banklarda soluklanıp kafa dinleyebilirsiniz.

Eskişehir Japon Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi, Japon Bahçesi
Eskişehir Hayvanat Bahçesi Japon Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti & Ziyaret Saatleri (2019)

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin giriş ücreti yetişkinler için 10 TL. Öğrenci ve 65 yaş üstü ziyaretçiler içinse ücret 5 TL.

Çalışma gün ve saatleri:

  • Ekim-Kasım: Gişe kapanış: 17:00, Bahçe kapanış: 18:00
  • Mart-Nisan: Gişe kapanış: 17:00, Bahçe kapanış: 18:00
  • Aralık-Ocak-Şubat: Gişe kapanış: 16:00, Bahçe kapanış: 17:00
  • Mayıs-Haziran-Temmuz-Ağustos: Gişe kapanış: 18:00, Bahçe kapanış: 19:00

DikkatPazartesi günleri ise tesis ziyarete kapalı.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’ne Ulaşım

Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde yer alan Sazova Parkı‘nda yer alan hayvanat bahçesine kendi aracınız ile gidecekseniz aracınızı parkın iki ucunda yer alan otoparklara bırakabilirsiniz.

İlk güzel seçenek Eskişehir-Kütahya çevre yolu üzerindeki otopark. Buraya park ederseniz parkın güney ucuna çıkıyorsunuz.

Eğer Yeni Eskişehirspor Stadyumu tarafındaki otoparkı tercih ederseniz de parkın ana girişine yakın bir yere park etme şansınız olur. Yalnız buraya park ettikten sonra 10 dk yürümeniz gerekebilir, aklınızca bulunsun.

Eğer Sazova Parkı’na toplu taşıma ile gelmeyi planlıyorsanız Eskişehir gezilecek yerler listemizin üst sıralarında yer alan şehrin en önemli ve merkezi noktası Odunpazarı‘ndan hareket eden 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile şehrin tam merkezindeki eski stadyumun arkasından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüsleri kullanabilirsiniz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi’nin de içinde yer aldığı Sazova Parkı içerisinde gezilecek birçok yer var. Eğer vaktiniz varsa Esminyatürk, Türk Dünyası Merkezi, Korsan Gemisi, Masal Şatosu, Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi gibi birçok bölüm var.

Bu arada Eskişehir’de konaklama konusunda çeşitli bilgi ve tavsiyelerim ile otel önerilerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

4 thoughts on “Eskişehir Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası”

  1. Bişey sorcan giriş türbe gibi cAmi heykeler var bide mimar Sinan müzik aletleri var bide karayıp korsan gemisi var ordan var engelli para almadılar ama hayvanat şoto bilim para aldılar bu nasıl bişey müze kartı geçiyormu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top