Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Kubbesinin kurşunla kaplı olması yapının bu adla anılmasını saplamıştır. Şehrin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı‘nda yer alan Kurşunlu Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Acem Ali’ye yaptırılmıştır. Şehrin bu önemli yapısı, cami, şadırvan, kervansaray, hanikah ve sıbyan mektebi gibi bölümlerden oluşmaktadır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Bölümleri

Kurşunlu Camii ve Külliyesi yedi farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese (Mevlevihane) ve Tabhane bölümleri olarak sayılabilir. Tarihte bu bölümlerin her biri amacı doğrultusunda kullanılmaktayken özellikle Mevlevihane ve Tabhane bölümleri bu gün turistik amaçlı kullanılmaktadır. Tabhane içinde günümüzde El Sanatları Çarşısı oluşturulmuş, buradaki atölyeler ziyarete açılmıştır. El Sanatları Atölyeleri içinde pek çok sanatçı tezhip, süsleme, cam sanatlarıyla uğraşmakta, eserler burada satışa sunulmaktadır.

Eskişehir Kurşunlu Camii
Kurşunlu Camii, külliyenin şüphesiz en önemli bölümü

Kurşunlu Camii

Külliye’nin en önemli bölümü cami günümüzde halen şehrin en önemli dini yapılarından biridir.

Eskişehir Kurşunlu Camii
Eskişehir Kurşunlu Camii’nin iç görünümü

Lületaşı Müzesi

Alanında dünyanın sayılı müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi’nin Hanihaki olarak adlandırılan bölümünde yer alıyor. 60 kadar sanatçının yaklaşık 400 eserinin sergilendiği müze ufak olsa da birçok etkileyici eseri içinde barındırıyor. Müze girişi ücretsiz.

Lületaşı Müzesi, Eskişehir
Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi’nin önemli bölümlerinden biri.

El Sanatları Merkezi

Külliyenin El Sanatları Çarşısı’nda birçok sanatçının yaptığı eserleri canlı izleyebilir satıştaki ürünleri de dilerseniz satın alabilirsiniz.

El Sanatları Çarşısı Eskişehir
El Sanatları Merkezi’nde geleneksel sanatların yapım çalışmalarını izleyebilir, hazır ürünleri satın alabilirsiniz.

Sıcak Cam Atölyesi

Külliyenin girişinde yer alan atölyelerde birbirinden güzel cam eşyaların yapımını izleyebilirsiniz. Bu bölümde camdan yapılmış nar ürünleri vb bulabilirsiniz. Atölyenin karşısında yer alan bölümde ise cam başdan yapılmış takıları satın alabilirsiniz.

Sıcak Cam Üfleme Atöylesi Eskişehir
Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Kurşunlu Külliyesi, Eskişehir

Kurşunlu Külliyesi’nin içinde bulunduğu Odunpazarı, şehrin en önemli ve tarihi semti. Külliyenin çevresinde birbirinden güzel Odunpazarı Evleri bulunuyor. Evlerin arasında dolaşarak tarihte bir yolculuğa çıkıyor hissini yaşayabilirsiniz. Külliyenin hemen karşı çaprazında Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alıyor. Alt kısımlara doğru yürürseniz Çağdaş Cam Sanatlı Müzesi ile Eskişehir Balmumu Müzesi‘ni de görebilirsiniz.

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın