Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Eskişehir gezilecek yerler listemizdeki en önemli tarihi yapıların başında geliyor. Şehrin tarihi ve popüler gezi noktalarından Odunpazarı semtinde yer alan külliye geçmişten günümüze Eskişehir’in önemli dini yapılarının başında geliyor. Uzun seneler külliye olarak hizmet veren yapı yakın dönemde yapılan düzenlemelerin ardından şehrin popüler turizm noktalarından biri haline geldi.

Kubbesinin kurşunlu kaplı olmasından dolayı bu isimle anılan Kurşunlu Külliyesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında Acem Ali‘ye yaptırılmıştır. Külliye; cami, şadırvan, kervansaray, hanikah ve sıbyan mektebi gibi bölümlerden oluşuyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Bölümleri

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Eskişehir

Kurşunlu Camii ve Külliyesi yedi farklı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler İmaret, Aşevi, Kervansaray, Şadırvan, Cami, Sıbyan Mektebi, Medrese (Mevlevihane) ve Tabhane bölümleri olarak sayılabilir.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi bahçe

Tarihte bu bölümlerin her biri amacı doğrultusunda kullanılmaktayken özellikle Mevlevihane ve Tabhane bölümleri bu gün turistik amaçlı kullanılmaktadır.

Tabhane içinde günümüzde El Sanatları Çarşısı oluşturulmuş, buradaki atölyeler ziyarete açılmıştır. El Sanatları Atölyeleri içinde pek çok sanatçı tezhip, süsleme, cam sanatlarıyla uğraşmakta, eserler burada satışa sunulmaktadır.

Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi Eskişehir

Kurşunlu Külliyesi’ne yakın zamanda Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi açıldı.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii

Külliyenin en önemli bölümü cami günümüzde halen şehrin en önemli dini yapılarının başında geliyor. Sahip olduğu manevi önemden dolayı özellikle ramazan aylarında cami oldukça kalabalık olabiliyor.

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii ve Külliyesi şadırvan

Kurşunlu Camii ve Külliyesi iç bölüm

Lületaşı Müzesi

Alanında dünyanın sayılı müzelerinden olan Lületaşı Müzesi, Kurşunlu Külliyesi’nin Hanihaki olarak adlandırılan bölümünde yer alıyor. 60 kadar sanatçının yaklaşık 400 eserinin sergilendiği müze ufak olsa da birçok etkileyici eseri içinde barındırıyor. Müze girişi ücretsiz. Müze alanında alışveriş yapabileceğiniz ufak tefek dükkanlar da mevcut.

Lületaşı Müzesi Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Camii ve Külliyesi Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Lületaşı Müzesi Eskişehir 2

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

El Sanatları Merkezi

Külliyenin El Sanatları Çarşısı‘nda birçok sanatçının yaptığı eserleri canlı izleyebilir satıştaki ürünleri de dilerseniz satın alabilirsiniz. Bu alan yapılan ürünler daha çok tezhip ve ebru sanatı tarzında ürünler. Lületaşı vb ürünler arıyorsanız külliyeye yakın noktada yer alan Atlıhan El Sanatları Çarşısı‘na göz atabilirsiniz.

El Sanatları Çarşısı Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi El Sanatları Çarşısı

Sıcak Cam Atölyesi

Külliyenin girişinde yer alan atölyelerde birbirinden güzel cam eşyaların yapımını izleyebilirsiniz. Bu bölümde camdan yapılmış nar ürünleri vb bulabilirsiniz. Atölye gün boyu açık olmuyor bilginiz olsun.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi cam atölyesi

Sıcak cam atölyesi Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi alışveriş

Kurşunlu Küliyesi’nin olduğu alana ulaşım son derece kolay. Öncelikle Eskişehir’de çalışan bir çok otobüs hattı Odunpazarı noktasından geçiyor. Bölgeye ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı tramvay. “Atatürk Lisesi” tramvay durağında indikten sonra 10 dakika yürüyerek külliyeye ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınız ile gidecekseniz külliyenin hemen önünde aracınızı park edebileceğiniz yerler var. Eğer hafta sonu ya da resmi tatil gibi günlerde külliyeye gitmezseniz genelikle park sorunu olmuyor. Eskişehir’in merkezinden ya da tren garından vb bu noktaya taksi ile ulaşmak isterseniz de 10-20 TL arasında bir ücret ödemeniz beklenebilir.

Kurşunlu Külliyesi’nin içinde bulunduğu Odunpazarı, şehrin en önemli ve tarihi semti. Külliyenin çevresinde birbirinden güzel Odunpazarı Evleri bulunuyor. Evlerin arasında dolaşarak tarihte bir yolculuğa çıkıyor hissini yaşayabilirsiniz.

Külliyenin hemen karşı çaprazında Atlıhan El Sanatları Çarşısı yer alıyor. Alt kısımlara doğru yürürseniz Çağdaş Cam Sanatlı Müzesi ile Eskişehir Balmumu Müzesi‘ni de görebilirsiniz.

Eğer Eskişehir manzarasına karşı bir şeyler yiyip içmek isterseniz Şelale Park‘a gidebilirsiniz. Bunun dışında şehirde konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimi Eskişehir’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın