Eskişehir Kurşunlu Camii gezisi

Eskişehir’in Odunpazarı İlçesi’nde yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi kentin bir başka önemli turistik noktası. Yanı başındaki Odunpazarı Evleri ile de benzersiz bir uyum içerisinde yükseliyor.

Hem 16.YY’a uzanan tarihçesi ve titizlikle korunmuş olan yapıları, hem de caminin hala faal bir ibadethane olması sebebiyle turistik geziler için de ibadet için de yoğun olarak ziyaret edilen bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Eskişehir Kurşunlu tarihi

Odunpazarı’nı gezen her gezginin mutlaka uğramasını önereceğim Kurşunlu Camii ve Külliyesi aynı zamanda kentin kültürel hayatında da önemli bir yer tutuyor.

Çünkü burada çeşitli müzeler, galeriler, el sanatları çarşıları, atölyeler de yer alıyor hatta Uluslararası Cam Festivali de Külliye’nin Kervansaray isimli bölümünde gerçekleştiriliyor.

Özetle; sebebiniz ister ibadet etmek, ister Eskişehir’in kültürel hayatını keşfetmek, ister kentin tarihinde bir yolculuğa çıkmak olsun, Eskişehir’e gitmişken Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ben de sizlere yazının devamında vereceğim bilgilerle bu turunuzu dolu dolu geçirmenize yardımcı olayım.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler

Kurşunlu Camii ve Külliyesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Başta cami, bununla birlikte medrese (hanikah), misafirhane (tabhane), 2 kervansaray, sıbyan mektebi, mutfak ve imaret (yemekhane ve yoksullara yiyecek ve diğer yardımların yapıldığı yer) bölümlerinden oluşan Kurşunlu Camii ve Külliyesi 500 yıldır tüm görkemiyle Odunpazarı Semti’nde önemli yer tutuyor.

Yazının devamında biraz daha detaylı bahsedeceğim ancak bu külliye bölümlerinden sadece cami bugün hala aynı amaçla, yani cami olarak kullanılıyor.

Diğer bölümler ise orijinaline uygun olarak çeşitli restorasyon çalışmalarından sonra el sanatları atölyeleri, el sanatları mağazaları, müze, kütüphane gibi amaçlarla kullanıma açılmış.

Külliyenin inşasında bildiğimiz beton yerine yumurta akı ve kireç gibi malzemelerin karışımından elde edilen “horasan harcı” kullanıldığı söyleniyor ki yapıya 500 yıl dayanmasını sağlayan sağlamlığını da bu farklı harç vermiş.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Tarihi

Kurşunlu Külliyesi Eskişehir tarihi

Kanuni Sultan Süleyman’ın hükümdarlığının ilk yıllarında Osmanlı Devleti vezirlerinden olan Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliye 1517 ve 1525 yılları arasında inşa edilmiş. Kesin olmamakla birlikte tasarımının Mimar Sinan’da önce baş mimar olan Mimar Acem Ali olduğu söyleniyor.

Usta Mimar Sinan ise yıllar sonra külliyenin kervansarayında bir tamir veya restoran yapmış.

Külliye yüzyıllar boyunca içerisindeki her bir yapının amacına uygun kullanılmasından sonra 1955 yılı ve sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından çeşitli restorasyon çalışmalarından geçirilmiş ve Eskişehir’in dini ve kültürel hayatına olan katkısı böylece kesintisiz olarak devam etmiş.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Bölümleri

Kurşunlu Camii ve Külliyesi
Kurşunlu Camii

Kurşunlu Camii ve Külliyesi yazının başında da belirttiğim gibi cami, medrese, sıbyan mektebi, mutfak, kervansaray, imaret gibi bölümlerden oluşuyor. Kısaca hepsinden bahsetmek gerekirse:

Kurşunlu Camii ve Külliyesi hakkında gezi notları

Medrese (Hanikah): Külliyenin güneydoğu köşesinde yer alan L formundaki medrese 20 hücreli bir yer. Avluya açılan cephesinde ahşap tavanlı revaklar bulunan Medrese binasında dershaneler ve yatakhaneler bulunuyormuş.

Bugünse yatakhane kısmı lületaşı atölyelerine ev sahipliği yapıyor. Ve Medrese kısmında ayrıca 500’e yakın eser görebileceğiniz Lületaşı Müzesi yer alıyor (girişi ücretsiz).

Kurşunlu Camii Eskişehir
Kurşunlu Camii

Cami: Kubbesi kurşunla kaplı olduğu için tüm külliyeye “Kurşunlu” adını veren cami kesme taş malzemesi ile yapılmış ve mermer sütunlarla desteklenmiş.

Kubbe içi ise kalem çalışmalarıyla süslü. Cami günümüzde hala ibadethane olarak kullanılıyor ve özellikle Ramazan Ayı ve dini bayramlarda yoğun bir cemaati mevcut.

Kurşunlu Camii Sıcak Cam Atölyesi
Sıcak Cam Üfleme Atölyesi

Kervansaray: İki yanda payandalarla desteklenmiş kemerli girişiyle kervansaray dikdörtgen formunda bir yapı olan, o dönemde ahır ve kervanlar için dinlenme hanıymış.

Bugünse Cam Sanatları Merkezi ve Sıcak Cam Üfleme atölyelerine ev sahipliği yapıyor.

El Sanatları Çarşısı Kurşunlu Camii ve Külliyesi
El Sanatları Çarşısı

Sıbyan Mektebi: Cami’nin doğusunda yer alan, biri açık biri kapalı olmak üzere kubbeyle örtülü iki mekandan oluşan Sıbyan Mektebi bugün kütüphane olarak Eskişehirlilere ve merak eden gezginlere hizmet veriyor.

Tabhane (Misafirhane): 4 kubbeli bir çatının örttüğü, yan yana dizilmiş birbiriyle aynı ölçülerdeki odalardan oluşan bölüm misafirhane olarak yapılmış.

Bir dönem de Mevlevihane’nin haremi olarak kullanılmış. Şimdi ise Vakıflar Genel Müdürlüğü Eskişehir İrtibat Ofisi olarak kullanılıyor.

Aşevi (Mutfak): Külliye’nin bir dönem (19. YY sonlarından 1960’lara kadar) saat kulesi olarak da kullanılan bölümü bacası ve ocak nişleri ile uzun süre mutfak olarak kullanılmış.

İmarethane (Yemekhane): Kurşunlu Külliyesi Avlusu’nun güneybatı köşesinde yer alan yapı yemekhane olarak kullanılmış. Bu bölüm günümüzde Odunpazarı Belediye Nikah Salonu olarak hizmet veriyor.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Camii harita konumu
Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Odunpazarı İlçesi’nde, tarihi Odunpazarı Evleri’nin hemen yanında bulunan Kurşunlu Camii ve Külliyesi ulaşımı toplu taşıma ile de kendi aracınızla da son derece kolay.

Toplu taşıma tercih ediyorsanız pek çok otobüs Odunpazarı İlçesi’nden geçmekte. Otogar yönünden gelen tramvay hattına binerseniz de Atatürk Lisesi Durağı’nda inebilirsiniz.

Kendi aracınızla gittiğinizde külliyenin hemen önünde aracınızı park edecek yerler bulabilirsiniz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin içinde yer aldığı Odunpazarı Semti hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Odunpazarı Gezilecek Yerler yazısını, buradaki tarihi evlerle ilgili bilgi edinmek içinse Odunpazarı Evleri yazısını okuyabilirsiniz. Bölgede yer alan diğer bir turistik nokta Atlıhan El Sanatları Çarşısı’nı da mutlaka görmenizi öneririm.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi Ziyaret Bilgileri

Kurşunlu Camii ve Külliyesi girişi ücretsizdir.

Eskişehir seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu içeriklerde bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın