Eskişehir Ulaşım Rehberi

Eskişehir ulaşım konusunda Türkiye’nin en önemli kavşak noktalarından biridir. Özellikle demiryolu ulaşımında, Türkiye’nin birçok noktasına gidip gelen yolcu trenleri Eskişehir’den geçmektedir. Ülkenin birçok bölgesine sefere çıkan günde yaklaşık 60 yolcu ve yük treni Eskişehir Tren İstasyonu’na uğramaktadır. Bu sebeplerden trenler Eskişehir ulaşımında tercih edilen araçlarının başında gelmektedir.

Eskişehir ulaşımında karayolları da gayet rahat ve kolay bir ulaşım imkanı sağlamaktadır. Özellikle İstanbul-Eskişehir-Ankara devlet yolu Eskişehir’e ulaşımı sağlayan en önemli karayoludur. Eskişehir’in her bölgesine ulaşım, bu karayolu ve bu yola bağlı bağlantılı hatlardan oluşmaktadır. Eskişehir ulaşımınızı özel aracınızla gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bu karayolunu ve bu karayoluna bağlantılı yolları kullanabilirsiniz.

Eskişehir Havaalanı

İlk uçak seferi 2005 yılında gerçekleşen Eskişehir’e bir dönem, Anadolu Üniversitesi’ne ait uçuşlar ve İstanbul-Eskişehir arası yolculuklar için seferler düzenlenmekteydi. Günümüzde ise bu şehre uçuşlar genellikle yaz aylarında Belçika’dan gelen yolcular ve bazı özel organizasyonlar için yapılmaktadır. Havaalanı olarak halen Anadolu Üniversitesi Havaalanı kullanılmaktadır.

Eskişehir Tren Ulaşımı, Hızlı Tren Seferleri

Eskişehir tren ulaşımı konusunda Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Şehirde yer alan Tülomsaş fabrikası geçmişten günümüze Türkiye Devlet Demiryolları’na büyük hizmetler vermektedir. Eskişehir tren garı ise şehrin merkezinde yer almaktadır.

Gardan indikten sonra kısa bir yürüyüş ile birçok önemli noktaya ve otele ulaşabilirsiniz. Gardan indikten sonra 5-10 dakikalık yürüyüş ile şehrin en hareketli noktası olan Porsuk Çayı ve Adalar Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Eskişehir’de konaklama yapabileceğiniz otellerin birçoğu yine gara kısa bir ulaşım mesafesinde yer alır.

Eskişehir’den gün boyu İstanbul, Ankara ve Konya’ya hızlı tren seferleri düzenlenmektedir. İstanbul-Ankara yönünde çalışan hızlı trenlerin en önemli duraklarından biri Eskişehir’dir. Bunlar dışında Afyon, Kütahya, İzmir ve Doğu Anadolu şehirlerine de normal tren seferleri düzenlenmektedir.

Eskişehir-İstanbul Hızlı Trenleri: Eskişehir’den İstanbul’a şu an için de günde 5 adet hızlı tren seferi düzenlenmektedir. Yolculuk süresi ise yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Eskişehir-Ankara Hızlı Tren Seferleri: Eskişehir’den Ankara’ya günde 5 adetten fazla sefer düzenleniyor. İstanbul-Ankara hızlı tren sefeleri dışında sadece Ankara-Eskişehir arasında da seferler düzenlenmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 23 dakikadır.

Eskişehir-Konya Hızlı Tren Seferleri: Eskişehir ile Konya arasında günde 2 adet sefer düzenlenmektedir. Sabah ve akşamları düzenlenen seferler ile günübirlik bu iki şehri gezmek mümkündür. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat 40 dakikadır.

Hızlı tren hattındaki çalışmalar halen devam etmektedir. Çalışmalar tamamlandığında ve bu hatlarda çalışacak tren sayısı arttığında yolculuk sürelerinde ve sefer saatlerinde değişiklik olabilir. Hızlı trenlerle ilgili güncel bilgileri TCDD’nin sitesinden takip edebilirsiniz.

Eskişehir ulaşım rehberi
Eskişehir tren istasyonu

Eskişehir Otobüs Seferleri, Eskişehir Otogarı

Konum olarak ülkenin en önemli kavşaklarından birinde yer alan Eskişehir’e gün boyu yüzlerce otobüs seferi düzenlenmektedir. Otobüs ulaşımı ile Eskişehir-İstanbul arası yaklaşık 5-5,5 saat, Eskişehir-Ankara arası 3-4 saat, Eskişehir-Bursa arası 2-2,5 saat ve Eskişehir-Antalya arası yaklaşık 5-6 saat sürmektedir.

Eskişehir otobüs ulaşımı ise günümüzde Nilüfer, Kamil Koç gibi büyük otobüs firmaları ve Eskişehir’in bölgede söz sahibi olan İsmail Ayaz ve Buzlu gibi firmalarıyla sağlanabilmektedir.

Eskişehir Otogarı konum itibariyle şehrin biraz dışında, Eskişehir’in Tepebaşı ilçesinin Şeker Mahallesi’nde yer almaktadır. Otogardan birçok büyük şehre ve Eskişehir’in ilçelerine ulaşım sağlamanız mümkündür.

Eskişehir Otogarı’na ulaşım ise oldukça rahat ve kolaydır. Tramvay, belediye otobüsleri ve taksilerle otogara ulaşmanız mümkündür. Tramvayın son durağının bu otogarda yer alması nedeniyle Bölgeye en rahat ulaşımı tramvay ile sağlayabilirsiniz.

Belediye otobüsleriyle ise; 9 numaralı Sümer Mahallesi-Otogar, 13 numaralı Tıp Fakültesi-Otogar, 18 numaralı Üniversite Evleri-Otogar, 29 numaralı Uluönder-Otogar, 30 numaralı Yenikent-Otogar ve 51 numaralı SSK Hastanesi-Otogar hatlarını kullanarak otogara ulaşabilirsiniz. Ayrıca otogara taksilerle de ulaşım mümkün olup otogar ile şehir merkezi arası ulaşım yaklaşık 15-25 TL tutarındadır.

Eskişehir Şehir İçi Ulaşım

Eskişehir şehir içi ulaşım, ülkemizdeki birçok kente göre daha kolay ve aynı zamanda gelişmiş bir seviyededir. Tüm gezilip görülecek merkezi yerler birbirine yakın noktalarda yer almaktadır. Bu sebeple Eskişehir’in gezilecek birbirinden farklı bazı noktalarını yürüyerek görmeniz son derece mümkündür. Ayrıca şehir içi ulaşımda kullanılan “Estram” adı verilen tramvayı, belediye otobüslerini ve ticari taksileri kullanarak istediğiniz hemen her noktaya rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eskişehir şehir içi ulaşım araçlarını gezi amaçlı en az birkaç gün kullanmayı düşünüyorsanız, tüm toplu ulaşım araçlarında bilet yerine geçmekte olan “Eskart” adı verilen elektronik kartı kullanabilirsiniz.

Bu karta yapacağınız para yüklemesiyle hem devamlı bilet almak zorunda kalmaz hem de 60 dakika boyunca geçerli olan toplu ulaşım araçlarında yapabileceğiniz ücretsiz aktarma imkanlarından faydalanıp daha hesaplı bir seyahat yapma olanağına sahip olabilirsiniz. Eskart’ınızı ya da biletlerinizi ise duraklara yakın bilet satış noktalarından ve büfelerden almanız mümkündür.

Tramvay: Estram diye adlandırılan ve Eskişehir şehir içi ulaşımında büyük kolaylık sağlayan Eskişehir Tramvayı, seferlerine başladığı 24 Aralık 2004 tarihinden bu yana şehri gezmek isteyenlerin en çok tercih ettiği bir toplu ulaşım aracıdır.

Hattın otellerin ve öğrenci nüfusunun çok olduğu Bağlar bölgesinde de durağı bulunmaktadır. Eskişehir Tramvayı’nı kullanarak şehrin birçok noktasını gezmeniz mümkün olup günümüzde çalışmaları devam eden yeni hat güzergahlarının da tamamlanmasıyla birçok noktaya daha tramvay ile ulaşmak mümkün olacaktır.

Eskişehir şehir içi ulaşım
Şehirde gelişmiş bir tramvay ağı var.

Otobüs: Eskişehir şehir içi ulaşımında kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracı da belediye otobüsleridir. Belediye otobüslerini kullanarak şehrin birçok noktasına ulaşmanız mümkündür.

Kırmızı, siyah ve mavi şeklinde 3 farklı renk ile gruplandırılan belediye otobüsleri, 79 güzergahta ulaşım hizmeti vermektedir. Tramvayla ulaşımın olmadığı Sazova Park ve Şelale Park gibi park alanların ise belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanabilmektedir.

Sazova Park’a 11, 17 ve 31 numaralı belediye otobüslerini, Şelale Park’a da 1 numaralı belediye otobüsünü kullanarak gidebilirsiniz. Ayrıca Odunpazarı mevkinde toplanmakta olan bu belediye otobüslerini kullanarak; Odunpazarı Evleri, Balmumu Müzesi, Kurşunlu Külliyesi ve daha birçok turistik mekanı gezebilirsiniz.

Taksi: Eskişehir şehir içi ulaşımında kullanılan ticari taksiler ise şehrin merkezi yerlerinin birbirine yakın olması ve uzun mesafeli yolculukların yapılmaması sebebiyle diğer büyük şehirlere oranla biraz daha yüksek fiyatta bir ulaşım imkanı sunmaktadırlar. Şehir merkezinde yapılan yolculuklar ortalama 10-20 dakika arası sürüyor olup merkezden otogara taksi ile gitmeyi düşünüyorsanız, bu mesafe yaklaşık 15-25 TL tutarındadır.

Gondol & Esbot: Eskişehir’in Porsuk Çayı’nda eğlence ve turistik amaçlı seyahat imkanı sağlayan gondol ve botları kullanarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Venedik kanallarıyla özdeşleşmiş gondol yolculuğunun bir benzerini ülke dışına çıkmadan Eskişehir’de yapmanız mümkündür. Porsuk Çayı’nda yapılan bot turları hafta içi 13.00-19.00, hafta sonu 13.00-20.00 saatleri arasında, Köprübaşı-Tülomsaş güzergahında yapılmaktadır.

Bot turunun kişi başı ücreti ise 1,5 TL’dir. Bota nazaran daha nostaljik bir görünüme sahip gondollarla yapılan turun bedeli ise 15 TL’dir ve gondollara 4 kişiye kadar binmek mümkündür. (Fiyatlarda değişiklik olabilir.)

Turistik Otobüs: Özellikle yaz aylarında dönem dönem seferler düzenleyen ve Odunpazarı’ndan hareket etmekte olan turistik gezi otobüsüne denk gelirseniz, bu otobüs ile kapsamlı bir şehir turu atmanız mümkün olmaktadır.

Yürüme: Eskişehir’e tamamen turistik amaçlı geldiyseniz, yeterli zamanınız varsa ve şehrin tüm güzelliklerini adım adım görmek istiyorsanız yaya ulaşım seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Şehrin merkezi yerlerinin ve turistik öneme sahip noktalarının birbirine yakın olması sebebiyle birçok yeri yürüyerek gezip görmeniz mümkündür.

Eskişehir gezisi ile ilgili ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz. Konaklama ile ilgili detaylar Eskişehir’de Nerede Kalınır? sayfasında…

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın