Eskişehir yemek rehberi

Eskişehir’in köklü bir geçmişe sahip olması, tarih boyunca birçok farklı kültür ve medeniyetlere ev sahipliği yapması, şehrin yemeklerine de farklı lezzetler ve çeşitlilik katmıştır. Günümüz Eskişehir yemeklerinde, Anadolu kültürüne ait geleneksel beslenme alışkanlıkları devam etmektedir. Ancak geçmiş yıllarda bu şehre göç eden Kırım, Kafkas ve Balkan göçmenlerinin yöresel yemekleri de sıklıkla görülmektedir.

Eskişehir yemekleri şehrin kırsal kesimlerinde hamur işleri, buğday ve bulgur ürünlerinden oluşmakta olup ebegümeci, mantar gibi sebzeler de tüketilmektedir. Et yemekleri ise daha çok şehir merkezlerinde tüketilmektedir. Özellikle Odunpazarı bölgesinde mayasız hamurdan ve haşhaştan yapılan gözleme ise şehrin bir diğer özel lezzetlerinden biridir. Eskişehir yemekleri içinde çorbalar da önemli bir yer tutmaktadır.

Yöresel Eskişehir Yemekleri

Yöresel Eskişehir yemekleri oldukça çeşitli olup ana hatlarıyla; geleneksel yemekler, Kırım Tatar yemekleri, düğün yemekleri şeklinde kategorize edilebilir. Eskişehir’in bölgelerine göre yemek alışkanlıkları da değişmekte olup kimi yörelerde et yemekleri kimi yörelerde hamur işi ve buğday ürünlerinden yapılan yemekler kimi yörelerinde ise haşhaşın yoğun olarak kullanıldığı yemekler yapılmaktadır. Çibörek şehrin en ünlü yemeği. Balaban Köfte ise bir diğer lezzetli yemek. Kuzu sorpa, sütlü ovmaç, toyga, göceli tarhana, bamya çorbası ve met helvası gibi lezzetleri Eskişehir gezisinde tadına bakabilirsiniz.

Şehre özgü yemeklerle ilgili genel bilgileri Eskişehir’de Ne Yenir? sayfasında bulabilirsiniz.

Eskişehir yemekleri
Eskişehir’in en ünlü yemeği çibörek.

Eskişehir Restoranları

Şehirde yer alan yoğun öğrenci nüfusundan dolayı yeme içme genellikle Eskişehir’de ucuzdur. Birçok salaş mekan bulabileceğiniz gibi çok kaliteli, marka restoran ve kafeleri de Eskişehir’de bulmanız mümkün.

Papağan Çiğbörek Evi: Eskişehir’in merkezinde 1975 yılından beri hizmet veren Papağan Çiğbörek evi, şehrin en meşhur çibörek salonudur. Papağan Çiğbörek Evi’nin yemekleri diğer restoranlara oranla daha az yağlı ve lezzetlidir. Çok tercih edilen bir yer olması sebebiyle genellikle yoğun olan restoranın fiyatları da son derece uygundur. Yalnız hizmet kalitesinde çok fazla beklenti içinde olmayın. Yemeğini yiyip kalkmaya bakın. Restorana birçok merkezi noktadan yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi tramvayı kullanmak isterseniz, İki Eylül Caddesi’ndeki “Çarşı” durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Restoran özellikle cumartesi günleri çok kalabalık olmaktadır. Kapıda sora bekleyebileceğiniz için gezi planınızı buna göre yapmanızda fayda var. Bu arada restoranda çatal bıçak servisi özellikle yok.

Eskişehir'de yeme içme
Eskişehir’in ünlü çibörekçilerinden Papağan Çiğbrek Evi.

Abdüsselam Köfteci: Abdüsselam Köfteci’nin kuruluş tarihi yıllar öncesine, 1938’li yıllara dayanmaktadır. Esnaf lokantası görünümüne sahip olan restoran, balaban köftenin en iyi yapıldığı, şehrin meşhur restoranlarından biridir. Eskişehir Büyükşehir Belediye binasının arkasında yer alan bu mekana; yürüyerek ya da tüm toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşmanız mümkündür. Restorana en yakın tramvay durağı ise “Belediye” durağıdır. En ünlü restoranlardan olan mekanı hangi esnafa sorsanız gösterecektir. İçine adım atınca ortamdan dolayı hayal kırıklığına uğramayın, son gittiğimizde yan masada Kadir Çöpdemir vardı 🙂 Karışık, Tamekli siparişinizi verin ve yemeğin keyfini çıkartın.

Eskişehir yemek, Eskişehir restoranları
Eskişehir’in ünlü restoranlarından Abdülselam. Mekan salaş olsa da şehirdeki en güzel Balaban Köfteyi bura yiybilirsiniz.

Fahrettin Usta Kebap Salonu: Eskişehir’in meşhur yemeklerinden olan balaban köfte, bonfile şiş kebap ve sade köfte gibi yemek seçenekleri sunan Fahrettin Usta Kebap Salonu; balaban köfteyi iyi yapan, tanınmış Eskişehir restoranlarındandır. Fahrettin Usta Kebap Salonu, Kurtuluş Mahallesi Ziya Paşa Caddesi’nde yer almakta olup buraya 14 numaralı Gündoğdu Mah-Odunpazarı-Tıp Fakültesi belediye otobüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz.

Eskişehir Çibörek Evi: Eskişehir Çibörek Evi alanında öncü bir marka olup, Eskişehir mutfağını Türkiye’ye ve şehrin meşhur çiböreğini ise dünyaya tanıtma gibi bir misyon üstlenmiş restorandır. Restoranda çiböreğin dışında; çorbalar, hamur işleri, et yemekleri ve tatlılar gibi geniş bir menü seçeneği de mevcuttur. Atatürk Bulvarı’nda, Eti Arkeoloji Müzesi’nin karşısında yer alan Eskişehir Çiğ Börek Evi’ne; 12 numaralı Fevzi Çakmak Mah-Tıp Fakültesi belediye otobüsünü kullanarak ulaşabilirsiniz. Tarihi Odunpazarı Evleri‘ne 15-20 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan restorana yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Köfteci Ali: Izgara köfteleri oldukça lezzetli olan Köfteci Ali, bir diğer Eskişehir restoranı. Eskişehir Tren Garı’nın hemen karşısında yer alan ve trenle yolculuk edenlerin sıklıkla tercih ettiği mekanlardan biri olan restoranda ızgara köftesini, yolunuz tren istasyonuna düşerse deneyebilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda restoran 2. şubesini Bağlar bölgesine açtı. Birçok otelin yer aldığı mekan şehrin ünlü alışveriş merkezi Espark AVM’nin hemen karşısında yer alır.

Tatlıdil Köftecisi: Eskişehir’in en eski ve en meşhur köftecilerinden biri olarak kabul edilen Tatlıdil Köftecisi’nin görünümü biraz eski olsa da köfteleri son derece lezzetlidir. Eskişehir çarşısının içinde yer alan bu köfteciye toplu ulaşım araçlarının yanı sıra yürüyerek ulaşmanız gayet mümkündür. Dilerseniz bölgeye “Çarşı” tramvay durağı üzerinden de ulaşabilirsiniz. Taşbaşı Çarşısı içerisinde yer alan restoranı hangi esnafa sorsanız size restoranın yerini tarif edecektir.

Eskişehir İstasyon Köfte Evi: Eskişehir İstasyon Köfte Evi, şehrin meşhur balaban köftesini yiyebileceğiniz bir başka mekan. Ayrıca sucuk ekmek gibi bir yemek seçeneğini de bulabileceğiniz bu restoranın yemekleri, fiyatı biraz yüksek olmasına karşın oldukça lezzetli. Osmangazi Üniversitesi’nin karşısında yer alan Eskişehir İstasyon Köfte Evi’ne, bu üniversiteye giden tüm toplu ulaşım araçlarıyla ulaşmanız mümkün. Restoran, Osmangazi Üniversitesi’nin karşısındaki ışıklarda, Shell Benzin İstasyonu ile Migros Market’in olduğu alandadır.

Doyuran Kahvaltı Salonu: Lezzetli bir kahvaltı seçeneği sunan Doyuran Kahvaltı Salonu, özellikle menemen ve yumurta seçenekleriyle ünlüdür. Atatürk Stadı’nın karşısında, küçük bir ara sokakta yer alan Doyuran Kahvaltı Salonu; şehrin en meşhur restoralarından biridir. Restoran, özellikle sabah erken saatlerde ve öğle yemeği saatlerinde çok kalabalık olabilmektedir. Ayrıca cumartesi sabahları restorana şehrin birçok köşesinden ziyaretçiler akın eder.

Pino: 1928 yılından beri hizmet veren ve en eski Eskişehir restoranlarından olan Pino’nun aynı zamanda şehirde birçok şubesi bulunmaktadır. Ev yapımı hamburgerleriyle farklı bir lezzet seçeneği sunan bu restoranda ayrıca pino tava, sosis tava ve pizza gibi farklı menüler de bulabilirsiniz. Fiyatları, bilenen büyük hamburger markalarına göre daha hesaplı olan Pino; özellikle gençlerin en çok tercih ettiği mekanların başında gelmektedir. Pino’nun Eskişehir’deki şubeleri ise; Espark AVM, İstasyon, İki Eylül, Osmangazi Tıp Fakültesi, Yunusemre Kampüsü ve Eczacılık Fakültesi gibi şehrin birçok noktasına yayılmış olup, şehirde gezerken bir Pino şubesine denk gelmeniz mümkündür.

Söğütönü Alabalık: Eskişehir’in yöresel yemeklerinin yanı sıra şehirde balık yemek isterseniz Söğütönü Alabalık restoranı tercih edebilirsiniz. Çardaklarla dolu bahçesinde keyifli bir yemek yeme seçeneği sunan Söğütönü Alabalık; Eskişehir-İstanbul çevreyolu üzerinde yer almaktadır. Bölgeye toplu taşıma ile ulaşmak mümkün değildir, özel aracınız ile şehir merkezinden yaklaşık 20-25 dakikalık bir yolculuk ile restorana ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’in birçok noktasında, yukarıda yer alan restoranların dışında birçok restoran yer almaktadır.Osmanlı Evi, Leman, 222, Havelka, Birsen KebapSempre İtalyan Restoranı, Acıktım Kafe, Chinatown gibi restoranlar ve Porsuk ile Adalar bölgesinde, AVM’lerde yer alan kafe-restoranlar, size çeşitli yemek seçenekleri sunan diğer bazı mekanlardandır.

Eskişehir gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Eskişehir Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın