Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir
Eti Arkeoloji Müzesi

Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir’in önemli müzelerinden biridir. Müzenin geçmişi 1945 yılına dayanır. Arkeolojik çalışmalarda elde edilen eserler bu tarihte şehrin tarihi camilerinden Alaaddin Camii‘nde muhafaza edilmeye başlanmıştır. 1966 yılında Kurşunlu Camii ve Külliyesi içerisinde Eskişehir Müze Müdürlüğü resmen kurulmuş, teşhir ve hizmete açılmıştır. 1974 yılında yeni müze binasının yapım çalışmalarına başlanmıştır.

Müze binasının yetersiz kalması, günümüz şartlarına uygun bir müze ihtiyacı ile 2011 yılında ziyarete ve bilimsel çalışmalara kapatılmıştır. 2007 yılına kadar müze için bir alan oluşturulamamış, Eti sponsorluğunda müze yeni binası için çalışmalar bu yılda başlamıştır. 2010 yılında açılışı gerçekleşen müze bu tarihten itibaren ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Ancak kapasite sorunu halen çözülememiş, 18 binden fazla eser müze deposuna kaldırılmıştır.

Müze üç bölümden oluşmaktadır. İki adet sergi salonunda hassas eserlerin teşhiri gerçekleşirken bahçedeki açık alanda da tarihi değere sahip çeşitli yapıtlar sergilenmektedir. Müzenin en dikkat çekici yanlarından birisi ODTÜ ve TÜBİTAK’la birlikte gerçekleştirilen dijital sergi uygulamalarıdır.

Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi
Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi bahçesi.

Eti Arkeoloji Müzesi içindeki dijital sergi uygulamaları şehrin sahip olduğu taşınmaz kültür varlıklarının tanıtılması amacı taşımaktadır. Şehirdeki önemli antik mezarlar ve eserler üç boyutlu çizim tekniğiyle ziyaretçilere izletilmektedir.

Eti Arkeoloji Müzesi içinde sergilenen iki bin eser içinde çok sayıda ilginç eserle karşılaşmanız olasıdır. Bunlar içinde ünlü “Bol Şans” ya da “Bono Fides” eserine bir hayli güleceğinizden emin olabilirsiniz. Buradaki gezinizde çok sayıda mitolojik figür, çeşitli araç gereçler, savaş ürünleri görebilir, tarihin karanlık dönemlerine ilginç bir yolculuk yapabilirsiniz.

Eti Arkeoloji Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Akarbaşı Mh. Atatürk Blv No:64 Eskişehir, Türkiye
  • Ulaşım: Odunpazarı Bölgesi’nden Atatürk Bulvarı yönüne giden otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz. Müze, Odunpazarı Bölgesi’ne yürüyerek 15 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın