Eyfel Kulesi Paris
La Tour Eiffel

Eyfel Kulesi yalnızca Paris ve Fransa’nın değil, dünyanın en önemli turistik yapılarından biridir. Mühendis Gustave Eiffel tarafından 1889 Evrensel Sergisi için geçici bir süreliğine yapılan yapı günümüze kadar ulaşmış ve ülkenin en önemli sembolü olmuştur.

1887 yılında yapımına başlanan Eyfel Kulesi’nin inşası 2 yıl 2 ay sürmüştür. 18.000 parça demirin 2,5 milyon perçinle tutturulduğu yapı anten dâhil toplam 324 metre yüksekliktedir. Bu da yaklaşık 80 katlı bir binaya eşittir. Bu özelliğiyle de 1931 yılında New York’taki Empire States binası yapılana kadar dünyanın en uzun yapısı olmuştur. Kulenin başarısından dolayı Mühendis Eiffel’e Legion d’Honneur Ödülü verilmiştir.

Eğer Paris'te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca Paris seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★ Hotel Terminus Lyon başta olmak üzere 3★ Europe Saint Severin, 4★ Novotel Paris Les Halles, 5★ Hotel du Collectionneur Arc de Triomphe gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Eyfel Kulesi yapıldığı zaman başta ünlü sanatçılar olmak üzere halkın bir bölümünden büyük tepkiler almıştır. Parisliler kuleyi “metal kuşkonmaza” benzetseler de fuar sonrası yıkılacağını düşündüğü için çok da fazla sıkıntı çıkartmamışlardır. Fuardan sonra, 1910 yılında kule için yıkım kararı verilse de aradan geçen yaklaşık 110 yıla rağmen Eyfel Kulesi halen ayaktadır. Günümüzde kule her 7 yılda bir 60 ton boya ile boyanmaktadır.

Eyfel Kulesi Paris 2
Eyfel Kulesi, Paris

Eyfel Kulesi yapımından itibaren birçok önemli olaya sahne olmuştur. Kuleye tırmanan dağcılar, kule tepesinden atlayan paraşütçüler, hatta bisiklet ile kuleden inenler bile olmuş. En önemli olaylardan biri ise 1912 yılında Parisli terzi Reichelt’in kendi tasarladığı pelerini ile kuleden atlaması olmuş. Kuleden uçmaya çalışan terzi herkesin gözü önünde yere çakılmış, yapılan otopside ise terzinin yere düşmeden önce kalp krizi geçirdiği ortaya çıkmıştır. Radyo ve televizyonun yaygınlaşmasının ardından Eyfel Kulesi harika bir istasyon olmuş. 1925-1934 yılları arasında ise Eyfel Kulesi Citroen tarafından dünyanın en büyük reklam panosu olarak kullanılmış.

Eyfel Kulesi’nde Görmeniz Gereken Yerler

1930 yılında Antoine Bourdelle tarafından yapılan Eiffel Büstü kulenin hemen kuzey ayağında yer alıyor. Eyfel Kulesi’ne dilerseniz asansörle dilerseniz de merdivenlerden çıkabilirsiniz. İki seçeneğin de giriş ücreti ve çıkış yerleri kulenin farklı noktalarında yer alıyor. 1900 yılında kurulan ve halen çalışan Hidrolik Asansör Sistemi kulenin en önemli bölümlerinden.

Eyfel Kulesi Paris Seyir Terası
Eyfel Kulesi üzerinden Paris manzarası.

1.Platform: Eyfel Kulesi’nin ilk bölümü 57 metre yükseklikteki 1.platform. Buraya dilerseniz asansörle dilerseniz de 360 basamakla çıkabilirsiniz. Platformda yer alan Cineiffel adındaki ufak müzede Eyfel Kulesi’nin tarihi ile ilgili bir video izleyebilirsiniz. Kulenin yapım aşamaları ve kuleyi ziyaret eden ünlüleri videoda görebilirsiniz. 58 Tour Eiffel Restaurant da platformdaki diğer önemli bölüm. Burada dikkat çeken bir diğer önemli bölüm ise kış aylarında kurulan buz pisti. Yaklaşık tenis kortu büyüklüğündeki pist aynı anda 80 sporcunun kaymasına olanak sağlamaktadır.

2.Patform: 115 metre yükseklikteki platformda ünlü Le Jules Verne Restaurant yer alıyor. 1.platforma ile bu bölüm arasında da 359 basamak vardır. Tabi asansör de diğer bir seçenek.

3.Platform: 276 metre yükseklikteki Eyfel Kulesi’nin son platformu çok güzel bir seyir terası. Bu katta Gustave Eiffel’in çalışma ofisini de görebilirsiniz. Platforma asansörle çıkabileceğiniz gibi 1665 basamakla da çıkabilirsiniz

Paris from Eiffel Tower
Eyfel Kulesi’nin en üst platformu

Eyfel Kulesi Ziyareti

Eğer yükseklik korkunuz yoksa mutlaka Eyfel Kulesi’nin en tepesi olan 3. Platformuna çıkın. Paris’in harika manzarasını buradan izleyin. Açık havalarda yaklaşık 72 km’lik bir görüş alanı var. Unutmayın, Paris yılın her ayı hareketli olsa da yaz aylarında çok daha kalabalık oluyor. Bilet ve asansör kuyruğu çok zamanınızı alabilir. Gününüzü planlarken buna dikkat edin.

Eyfel Kulesi’ni arkanıza alarak fotoğraf çekilmek isterseniz en güzel yer kulenin hemen karşısında bulunan Trocadero Meydanı. Akşam hava karardıktan sonra gece saat 01.00’e kadar, her saat başı 5 dakika boyunca göz kırpan yıldızlar şeklinde aydınlatılıyor.

Eyfel Kulesi Gece Paris
Eyfel Kulesi Gece Manzarası.

Bu arada Eyfel Kulesi ile ilgili ufak bir hatıra hediye almak isterseniz aceleci davranmayın. Kule etrafındaki seyyar satıcılardan ya da kenar bölgelerdeki turistik dükkânlardan çok daha uygun fiyatlara hediyelikler alabilirsiniz. Özellikle minik Eyfel Kulesi anahtarlıklarını seyyar satıcılardan çok uygun fiyatlara alabilirsiniz. Eğer sayıca çok alacaksanız çok sıkı pazarlıkla tanesini 0,4$’a bile alabilirsiniz.

Özetle Eyfel Kulesi Paris gezilecek yerler listenizin mutlaka ilk sıralarında olmalı, görmeden şehirden ayrılmamalısınız!

Eyfel Kulesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Champ de Mars
  • Metro: “Bir Hakeim” metro durağı ya da “Champ de Mars” RER durağı üzerinden Eyfel Kulesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Eylül-Haziran ortası 09.30-23.45 (merdivenler 18.30), Haziran ortası-Eylül 09.00-00.45 (son asansör 1 saat 15 dakika önce)
  • Giriş Ücretleri: 4,5€, 8€, 13€ (Ücretler değişebilir, web sitesinden güncel fiyat bilgisi alabilirsiniz.)
  • Web: www.tour-eiffel.fr
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın