Eyfel Kulesi hakkında bilgi ve fotoğraflar

Eyfel Kulesi: Paris’in Simgesi Hakkında Her Şey

Paris‘e giden hemen her turistin ilk durağı olan 130 yaşındaki Eyfel Kulesi tarihi eserler ve müzelerle dolu şehrin yegane simge yapısı diyebilirim. Hatta sadece turistler değil, iş veya eş dost ziyareti sebebiyle de kente gelen herkesin “görülecek yapılar” listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Yapımına başlandığında, ve hatta inşaatı tamamlanıp açılışı yapıldığında bile bir gün kulenin bu kadar popüler ve hatta Paris’in Simgesi olabileceği ne mühendisinin ne de o dönemdeki şehrin ileri gelenlerinin aklının ucundan bile geçmiyordu muhtemelen.

Ancak Eyfel Kulesi herkesi şaşırtarak büyük bir ziyaretçi kitlesini kendine çekmeyi başardı ve zaman içerisinde o kadar popüler oldu ki bugün artık “Paris” denildiğinde akla gelen ilk şey diyebiliriz. O zaman henüz bu metal kuleyi görmemiş ve yakında ziyaret etmeyi planlayanlar için tüm detaylarıyla Eyfel Kulesi hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsetmeye başlayalım.

 

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi, Eiffel Kulesi bilgiler

Açılışından bu yana 200 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği, belki bir o kadarının da kuleye çıkmasa bile yakından gördüğü, önünde fotoğraf çektirdiği Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi dünyadaki en turistik yapılar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Her yıl ortalama 6-8 milyon arası ziyaretçi çeken yapı bazılarımız için tek başına Paris ziyareti sebebi bile denilebilir. Peki bu kuleyi bu kadar özel yapan ne?

Kısaca Eyfel Kulesi Tarihi

Eyfel Kulesi geçmişi

Meşhur Fransız Devrimi’nin 100. Yılı olması sebebiyle 1889 Yılı Evrensel Sergisi dönemin en önemli olaylarından biriydi. Bu sergiye hazırlık kapsamında Mühendis Gustave Eiffel tarafından yapımına 1887 yılında başlanan Eyfel Kulesi (Tour Eiffel) 2 yıl 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve 1889 Evrensel Sergisi’ne yetiştirilmiş.

Ancak kulenin inşaatı bittiğinde hem bir “mühendislik harikası” olarak takdir edilmesi, hem de “zevksizlik örneği bir demir yığını” olarak nitelendirilmesi de garip bir ikilem doğurmuş.

Yapıldığı dönemde dünyanın en yüksek yapısı ünvanına da sahip olan Eyfel Kulesi’nin aslında 20 yıl sonra yıkılması planlanıyormuş. Ancak tam da o sıralarda radyo ve televizyon yayınlarının keşfedilerek yaygınlaşması Paris’in Simgesi kulenin hayatını kurtarmış diyebilirim zira yüksek bir yapı olması sebebiyle şehrin yöneticileri kuleyi yıkmak yerine ilk radyo vericilerini yerleştirmeyi tercih etmişler.

Eyfel Kulesi çevresi konaklama

Ardından da kuleye tırmanan dağcılar, tepesinden atlayan paraşütçüler, bisikletle tepeden aşağı inen bir gazeteci, kulenin ayakları arasından küçük bir uçakla geçen Robert Moriartry adlı pilot ve kendi diktiği bir pelerinle kuleden atlayıp uçmayı deneyen terzi Reichelt sayesinde Eyfel Kulesi ününe ün katmış, burayı ziyaret eden turist sayısı katlanarak artmış.

Kısacası kulenin hayat döngüsü başta planlanandan bambaşka bir yöne gitmiş. 2000 yılının ilk dakikalarından beri de her gece ışıklarla süslenen yapı romantizmin başkenti Paris’in kalbinde ziyaretçilerine kucak açmaya devam ediyor.

Eyfel Kulesi Bölümleri

Eyfel Kulesi'nde görülmesi gerekenler

18.038 parça işlenmiş demirin 2,5 milyondan fazla perçinle bir araya getirildiği ve 324 metre yüksekliğinde olan kule (yaklaşık 80 katlı bir apartman gibi düşünebilirsiniz) birbirine 130 metre uzaklıkta bulunan ayaklar üzerinde yükseliyor.

Ağırlığı 10 bin tondan fazla olan ve seyir terasları, Cineiffel isimli müze, kulenin mühendisi Gustave Eiffel’in büstü, hidrolik asansör mekanizması, kış aylarında açılan buz pisti, bar ve restoranlar gibi ziyaret edilecek pek çok noktası bulunan yapı aslında 3 bölümden oluşuyor.

Farklı yüksekliklerde yer alan bu 3 platformdan ilk ikisine hem asansör hem de merdivenlerle ulaşmak mümkünken, en yüksekteki 3.platforma sadece asansörle çıkılabiliyor. Eyfel Kulesi ziyaret programı yapanlar için kuledeki bölümler ve platformlardan da kısaca bahsedeyim:

Eyfel Kulesi Giriş Katı

Eyfel Kulesi hakkında bilgiler

Birbirine 130 metre uzaklıkta bulunan 4 demir bacağın taşıdığı kulenin zemini sadece giriş ve çıkıştan ibaret değil. Burada kulenin 130 yaşındaki hidrolik asansörlerini ilk günden beri çalıştıran makineleri görmekle Eyfel Kulesi turuna başlayabilirsiniz.

(Önemli not: Hidrolik makineler bireysel ziyaretçilere açık değil, sadece rehberli turlarla görülebiliyor). Bunun dışında;

 • Heykeltraş Antoine Boirdelle tarafından yapılan Gustave Eiffel’in heykeli,
 • Atıştırmalık büfeler
 • Hediyelik eşya mağazaları da yer alıyor.

Eyfel Kulesi Birinci Platform

Eyfel Kulesi merdivenleri, asansörler

57 metre yükseklikteki bu ilk platformda bir postane yer alıyor. Bu platformun en önemli özelliği cam zemini sayesinde ziyaretçilere havada duruyormuş hissini yaşatması. Ancak birinci platformda görülecekler cam zeminle sınırlı değil.

 • Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi’nin tarihi ve detaylarına dair görseller ve projeksiyon sunumlarının yer aldığı CinEiffel Müzesi,
 • Yorulanların keyifle dinlenmesi için yemyeşil Ferré Pavillion isimli dinlenme alanı,
 • Kış aylarında açılan bir tenis kortu büyüklüğündeki buz pisti,
 • 58 Tour Eiffel isimli restoran,
 • The Buffet isimli atıştırmalık yiyecekler alabileceğiniz bir büfe,
 • Hediyelik eşya ve kitap bulabileceğiniz bir mağaza ve benzersiz bir Paris manzarası birinci platformda ziyaretçileri bekleyenlerden. Buraya asansörle çıkabileceğiniz gibi kendinize güveniyorsanız 360 basamak çıkarak da ulaşabilirsiniz.

Eyfel Kulesi İkinci Platform

Eyfel Kulesi blog

115 metre yükseklikte bulunan ikinci platform için manzaranın en güzel olduğu yer diyebilirim. Aslında kuledeki platformların hepsinden Paris’i izlemek mümkün ancak en büyülü manzara burada yer alıyor. Louvre Müzesi, Grand Palais, Montmartre Tepesi, Seine Nehri ve Notre Dame’ı en güzel açıdan görebileceğiniz ikinci platformda başka atraksiyonlar da mevcut.

 • Paris’in en iyi restoranlarından olan ve nefes kesici bir şehir manzarasına sahip Michelin yıldızlı Jules Verne Restaurant,
 • Chaillot ve Seine isimli iki hediyelik eşya mağazası,
 • Yine atıştırmalık yiyecekler alabileceğiniz The Buffet isimli büfe burada bulabileceklerinden.

İlkinde olduğu gibi ikinci platforma da isterseniz asansörle isterseniz de merdivenlerle çıkabilirsiniz. Birinci ve ikinci platformlar arasındaki merdivenlerin 359 basamak olduğunu da yeri gelmişken belirteyim.

Eyfel Kulesi Üçüncü Platform (En Tepe)

Eyfel Kulesi'nin en tepesinden Paris görünümü

276 metre yükseklikteki üçüncü platform kulenin en dar yeri olmakla birlikte, belki inanmazsınız ama aynı anda 800 kişiyi alabilecek kapasitede. Ayrıca kule de bu platformla birlikte bitiyor, bundan sonrası kulenin boyunu 324 metreye tamamlayan anten sadece. Üçüncü platform birisi açık diğeri kapalı olmak üzere iki kattan oluşuyor aslında. Burada görebilecekleriniz arasında yer alanlar ise;

 • Gustave Eiffel’in ofisi. Orjinal dekorasyonu korunan ofiste ayrıca muhendisin kendisi, kızı Claire ve misafir ettikleri ünlü fizikçi Edison’ın balmumu heykellerini görebilirsiniz.
 • Üçüncü platformun 1889 yılındaki halini gösteren bir minyatürü,
 • Panoramik haritalar,
 • Champagne isimli bar.

Eyfel Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eyfel Kulesi konum bilgisi

Paris’in Simgesi Eyfel Kulesi konum olarak şehrin merkezinde diyebilirim kısaca. Ancak herkes kentin merkezinde kalmıyor dolayısıyla kuleye ulaşım seçeneklerinden de kısaca bahsetmekte fayda var ancak öncelikle açık adresini yazayım:

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris adresinde yer alan Eyfel Kulesi’ne metro, tren, otobüs ve arabayla ulaşım mümkün. Toplu ulaşım tercih edenler için aşağıdaki tabloda hat ve durak bilgilerini veriyorum:

Eyfel Kulesi'ne nasıl gidilir

Arabayla Eyfel Kulesi ulaşımı içinse en yakın otoparklar:

 • Parking Pullman Tour Eiffel (adres:18 avenue de Suffren), 300 metre mesafede
 • Parking Quai Branly (adres:25 quai Branly), 500 metre mesafede
 • Parking Saint Dominique (adres: 133 rue Sainte Dominique), 650 metre mesafede

Eyfel Kulesi Güncel Giriş Ücretleri

Eyfel Kulesi giriş ücretleri

Eyfel Kulesi giriş ücretleri hangi platforma veya platformlara gitmek istediğinize ve asansörle mi merdivenlerle mi çıkmak istediğinize göre değişkenlik gösteriyor. Ayrıca bazı biletler internet üzerinden, önceden satın alınabilirken bazılarını sadece kulenin satış gişesinden alabiliyorsunuz. Ben burada Paris’in Simgesi için giriş ücretleri bilgisini de yazıyı bitirmeden vereyim.

İnternet Üzerinden Satın Alabileceğiniz Eyfel Kulesi Biletleri

İkinci Platform, Asansörle Çıkış Biletinin Fiyatı; yetişkinler için 16,60 Euro, 12-24 yaş arası öğrenciler için 8,30 Euro, 4-12 yaş arası çocuklar ve her yaştan engelliler için 4,10 Euro, 4 yaşından küçük çocuklar içinse ücretsiz.

Üçüncü Platform, Asansörle Çıkış Biletinin Fiyatı; yetişkinler için 25,90 Euro, 12-24 yaş arası öğrenciler için 13 Euro, 4-12 yaş arası çocuklar ve her yaştan engelliler için 6,50 Euro, 4 yaşından küçük çocuklar içinse ücretsiz.

Eyfel Kulesi'nin en tepesinden manzara

Sadece Eyfel Kulesi Bilet Gişesinden Alabileceğiniz Biletler

İkinci Platform, Merdivenlerle Çıkış Biletinin Fiyatları; yetişkinler için 10,40 Euro, 12-24 yaş arası öğrenciler için 5,20 Euro, 4-12 yaş arası çocuklar ve her yaştan engelliler için 2,60 Euro, 4 yaşından küçük çocuklar içinse ücretsiz.

Üçüncü Platform, Merdiven + Asansörle Çıkış Biletinin Fiyatları; yetişkinler için 19,70 Euro, 12-24 yaş arası öğrenciler için 9,80 Euro, 4-12 yaş arası çocuklar ve her yaştan engelliler için 5 Euro, 4 yaşından küçük çocuklar içinse ücretsiz.

Burada bahsettiğim 2018 Mart fiyatları idi. Eyfel Kulesi yazımı çok daha sonraki bir tarihte okuyor olursanız eğer şu linkte * güncel fiyatlara ulaşabilirsiniz.

 • toureiffel.paris/en/rates-opening-times

Ayrıca online olarak bilet almak isterseniz de aynı linki kullanabilirsiniz. Kule biletlerinizi dilerseniz turlar vasıtası ile de satın alabilirsiniz. Altta en popüler Eyfel Kulesi turları hakkında ayrıca bilgiler yer alıyor.

Eyfel Kulesi İle İlgili En Popüler Turlar

Yazı başında da belirttiğim gibi Eyfel Kulesi, Paris’in en önemli gezi noktalarından biri. Bu nedenle kule biletlerinizi bana göre mutlaka önceden alın. Dilerseniz kuleyi rehberli turlar ile de gezebilirsiniz. Hatta Eyfel Kulesi + Sen Nehri Turu + Louvre Müzesi vb gibi kombo turlara katılıp daha ekonomik de gezebilirsiniz.

İşte Eyfel Kulesi ile ilgili en popüler turlardan bazıları:

Eyfel Kulesi: İkinci Kata Öncelikli Erişim (Süre 2 saat, Hızlı Giriş, Hızlı Onay) İkinci kata öncelikli erişim bileti ile Eyfel Kulesi’nde değerli zamanınızdan tasarruf edin. Kişi başı 42,50 Euro’dan başlayan fiyatlar

Eyfel Kulesi: Zirveye veya İkinci Kata Öncelikli Erişim (Süre 2 saat, Hızlı Giriş, Canlı rehber, Zirveye erişim (seçenek rezerve edildiyse)) Kişi başı 49 Euro’dan başlayan fiyatlar

Eyfel Kulesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Eyfel Kulesi ne zaman açılıyor

Paris’in Simgesi, büyüleyici Eyfel Kulesi yılın her günü ziyarete açık. Sadece saatler değişkenlik gösteriyor.

Yaz aylarında (13 Temmuz – 29 Ağustos arası) ziyaret saatleri sabah 09:00’da başlıyor ve kule 00:45’e kadar açık. Ancak son ziyaretçi kabulü en geç 23:00’de.

1 Eylül – 12 Temmuz arasındaki kış döneminde ise asansörlü ziyaretler 09:30 – 23:45 arasında (ki son giriş 22:30’da kabul ediliyor), merdivenle çıkılan ziyaretler 09:30 – 18:30 arasında gerçekleştirilebiliyor.

Yine bu yazımı yazdığım tarih olan Mart 2018’den çok sonra okuyanlar ziyaret saatleriyle ilgili herhangi bir endişe duyarsa bir önceki bölümde verdiğim linkte sayfanın en altında güncel giriş saatlerini görebilirler.

Eyfel Kulesi Yakınında Otel Tavsiyeleri

Paris ziyareti sırasında nefes kesici Eyfel Kulesi manzaralı konaklama tercih edenler için otel önerilerim ise;

Eyfel Kulesi Cler Hotel Konaklama
Eyfel Kulesi ve çevresinde konaklamak isterseniz Cler Hotel adlı tesise göz atabilirsiniz. Oteli incelemek için tıklayın.

3★ Cler Hotel: Cler Hotel’in Eyfel’e yürüme mesafesinde olmasının yanı sıra şehirdeki diğer turistik yerlere de gerek yürüyerek gerekse metro ile ulaşımının son derece kolay olması en önemli avantajı.

Üstelik böyle merkezi bir konumda olmasına rağmen fiyat seviyesi de benzerlerine kıyasla çok daha uygun. Otelde daha önceden kalmış 900 konuğun Cler Hotel’i 9 puanla değerlendirmesi de bir başka avantajı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eyfel Kulesi otel tavsiyesi
Eiffel Turenne, Eyfel Kulesi’ne yakın bir yerde kalmak isteyenler için güzel bir seçenek. Tesisi incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Eiffel Turenne: Eyfel Kulesi’ne yürüyerek 10 dakikada ulaşabileceğiniz Hotel Eiffel Turenne temiz, konforlu ve şık döşenmiş odaları, metro istasyonuna 200 metre mesafede olması ve 2000 konuğun 9,1 puanla değerlendirmesi sebebiyle bu bölgede konaklamak isteyenler için ideal bir alternatif. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Paris gezi rehberiParis gezilecek yerler ve Paris’te nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda Paris seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek birçok önemli bilgiyi bulabilirsiniz.

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top