İstanbul Eyüp Sultan Camii ve Türbesi istanbul nerede

Çeşmesinden akan suyun kutsal sayıldığı, avlusunu asırlık çınar ağacının süslediği Eyüp Sultan Camii ve Türbesi, Osmanlı’nın İstanbul’a bıraktığı en büyük tarihi miraslardan birisi olarak gösteriliyor.

İslam Dünyası’nın önemli isimlerinden sayılan Eyüp Sultan’ın ebedi ikametgâhına ev sahipliği yapan dini yapı, bu nedenle yıl boyunca hem ibadet hem de ziyaret için gelen binlerce ziyaretçiyi konuk ediyor.

Eyüp Sultan Camii yazı içeriği

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi Hakkında Bilgiler

Cami, ilk olarak 1458 yılında inşa edilmiş. Ancak yapımını Fatih Sultan Mehmet’in emrettiği eski cami, 1766 yılında meydana gelen deprem sonucu kullanılamayacak kadar kötü duruma gelmiş.

Bir süre harap durumda kalan yapı, III. Selim tarafından minareleri ve temelleri haricinde yenden inşa edilmiş ve günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Caminin yeniden yapım süreci 1798’de başlayıp, 1800 yılında tamamlanmış.

Külliye içerisinde en az cami kadar ilgi gören türbe ise Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapan, verdiği müjdeyi kendi gözleri ile görmek için 90 küsur yaşında olmasına rağmen İstanbul’un fethine katılan Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El-Ensari’ye ait.

Sefer sırasında hastalanan ve vefat eden Eyüp Sultan’ın defnedildiği alan, İstanbul’un Osmanlı kontrolüne geçmesinin ardından Fatih’in isteğiyle hocası Akşemseddin tarafından bulunmuş. Ardındansa mezar alanının üzerine manevi ve mimari değeri yüksek türbe inşa edilmiş. Ancak türbe de tıpkı cami gibi zaman içerisinde pek çok değişim geçirmiş.

İstanbul Eyüp Sultan Camii ve Türbesi hakkında bilgiler

Eyüp Camii ve Türbesi’ni tarihi açıdan değerli kılan en büyük özelliği, padişahların kılıç kuşanma törenlerine ev sahipliği yapmış olması.

Fatih Sultan Mehmet döneminde başlayan bu gelenek, ardından gelen padişahlar tarafından devam ettirilmiş. Ayrıca türbeye duydukları büyük saygıdan dolayı I. Selim ve I. Süleyman başta olmak üzere çok sayıda padişah, çıkacakları seferler öncesi buraya gelip dua etmişler.

Cami, haftanın her günü ziyarete ve ibadete açık tutuluyor. Birkaç yıl önce geniş çaplı restorasyon çalışmalarının gerçekleştirildiği türbe ise sadece 09.30-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi nerede ve nasıl gidilir?

İstanbul Eyüp Sultan Camii ve Türbesi nerede ve nasıl gidilir

Dini yapı kompleksi, adını verdiği İstanbul’un tarihi ilçesinin Haliç kıyısına doğru uzanan bölümünde yer alıyor. Bölgeye gitmek için kullanabileceğiniz farklı ulaşım alternatifleri bulunuyor.

İETT tarafından işletilen otobüs hatları, camiye ve türbeye ulaşım konusunda ziyaretçilere en fazla seçeneği sunuyor. Yenikapı, Aksaray, Bakırköy başta olmak üzere İstanbul’un pek çok farklı yerinden Eyüp Sultan Durağı’na veya yakınına rahatça ulaşılabiliyor.

İstanbul Eyüp Sultan Camii'nde namaz kılmak

Trafikte zaman kaybetmek istemeyenler için ideal bir çözüm olan metroyu tercih ederseniz, Yenikapı-Atatürk Havalimanı veya Kirazlı-Yenikapı hatlarını kullanabilirsiniz. Bayrampaşa’da araçtan indikten sonra kısa bir yürüyüşle dini yapıya ulaşabilirsiniz.

Bölgeye ulaşmak için kullanabileceğiniz bir başka toplu taşıma yöntemi ise metrobüs. Ayvansaray Durağı’nda indikten sonra, camiye ulaşmak için kısa bir yürüyüş yapmanız gerekiyor.

İstanbul Eyüp Sultan Camii iç görünüm

Kendi aracınızla bölgeye gelmeyi düşünüyorsanız, kullanabileceğiniz 2 güzergâh bulunuyor. Bunlardan ilki, Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa yönüne ilerleyip, Eyüp çıkışına yönelmek. Bu doğrultuda ilerlerken karşınıza çıkacak yön tabelaları sayesinde külliyeyi rahatça bulabilirsiniz. İkincisi ise Unkapanı Köprüsü’nün altından geçip, Feshane üzerinden Eyüp’e ulaşmak.

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’nin Bölümleri

eyüp sultan türbesi istanbul gezilecek yerler

Cami ve türbenin yanı sıra İstanbul’un ilk külliyesinin içerisine imarethane, şadırvan, şerbethane gibi bölümler inşa edilmiş.

Külliyenin kalbi sayılan Eyüp Sultan Türbesi, kefeki taşı kullanılarak, sekiz köşeli ve kubbeli olarak inşa edilmiş. Geçmişte gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda yapı, mimari açıdan oldukça zenginleşmiş.

İç duvarları, camiye bakan kısmı 16. ve 19. yüzyıllardan kalma Kütahya ve İznik çinileri ile kaplı olan mezar odasının orta kısmında, III. Selim döneminde gümüş şebekeyle kaplanan ahşap sanduka bulunuyor.

Sandukanın üzerinde bulunan örtü ise hattat Rakım Efendi’nin yazmaları ile süslenmiş. Türbenin iç kısımdaki levhalar, değişik dönemlerde hattatlar ve padişahlar tarafından yazılmış. Tüm bu değerli nesnelerin yanı sıra türbe ziyaretinizde Hz. Muhammed döneminden kalma sancağı ve ayak izini de görebilirsiniz.

istanbul eyüp sultan türbesi

Eyüp Sultan Camii ise dikdörtgen planla inşa edilmiş. Merkezi kubbesi 6 sütun ve 2 filayağı ile desteklenen dini yapıya, üzerinde kitabe olan mermer cümle kapısından giriş yapılıyor. Mihrabı eyvan şeklinde olan yapının 3 kısmında galeriler bulunuyor. Caminin minberi de cümle kapısı gibi mermerden inşa edilmiş.

Eyüp Sultan Türbesi nerede ve nasıl gidilirNeredeyse her bölümü el yazmaları ile süslü olan külliyede Eyüp Sultan dışında ayrıca değişik dönemlerde önemli işler yapmış, arkalarında eserler bırakmış çok sayıda tarihi şahsiyetin mezarları bulunuyor. Sokullu Mehmet Paşa, Necip Fazıl, Fevzi Çakmak, Ziya Osman Saba ebedi ikametgâhları sayesinde yapıya uhrevi bir hava katan bu şahsiyetlerden bazıları.

Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii gibi şehrin en önemli dini yapılarından olan Eyüp Sultan Camii‘yi İstanbul gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın