Eyüp Sultan Camii İstanbul

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un fethinden sonra yapılan bir cami, külliye, türbe ve imarethane yapısıdır. 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde gördüğümüz Eyüp Sultan, 1800 yılında sadece minareleri dışında diğer kısımlarının yıkılıp yenilenerek yapıldığı halidir.

Caminin adı İslamiyet’i ilk kabul eden ve Hz. Muhammed’in bayraktarlığını yapan Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El- Ensari’den ve türbesinin burada olmasından gelir. Türbenin ayak ucunda bir pınar ve avlusunda asırlık bir çınar bulunmaktadır. Türbedeki çeşmenin suyunun zaman içerisinde kutsal olduğu düşünülmeye başlanmıştır. Tek kubbeli türbe bu özelliği ile sekiz köşeli yapılardan farklıdır ve araştırmacıların dikkatini çekmektedir.

İstanbul gezilecek yerler listesinde yer alan Eyüp Sultan Camii, her gün binlerce kişi tarafından hem ibadet hem de gezi amaçlı ziyaret edilir. Camii ve türbe, Müslüman dünyası için farklı bir öneme sahiptir. Eyüp semtindeki yapı, Osmanlı mimarisi ile yapılmıştır. Eyüp Sultan’da Sokullu Mehmet Paşa, Beşir Fuad, Necip Fazıl, Fevzi Çakmak gibi önemli ve ünlü kişilerin mezarları da görülebilir.

Eyüp Sultan Camii iç görünüm
Eyüp Sultan Camii İç Görünümü, İstanbul

Dini ve tarihi öneminin yanı sıra padişahların taht törenleri ve savaş hazırlıklarının yapıldığı yer olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Fatih döneminde başlayan burada padişaha kılıç kuşandırma ve yönetimi devretme geleneği sonrasında da devam etmiştir. Eyüp Sultan Camii denilince akla gelen bir diğer yer Pierre Loti Kahvesi’dir. İstanbul’un yüksek bir noktasında bulunan Pierre Loti’de şehir manzarasını izlerken bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii Ziyaret Bilgileri

  • Adres: İslambey Mah., 34050 İstanbul
  • Ulaşım: Metrobüsle Ayvansaray durağından, tramvayla Topçular’dan, otobüsle ise Zalpaşa durağında inerek buraya gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: İbadet saatleri dışında ücretsiz olarak ziyarete açıktır.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın