Fas Gezilecek Yerler – En Güzel 12 Yer!

Bir dönem Fransız sömürgesi olması ve Endülüs’e yakın konumu nedeniyle büyük şehirlerinde Avrupa etkisinin rahatlıkla hissedilebildiği Fas gezilecek yerler bakımından Arap nüfusun yaşadığı Kasbahlar’ı, tarihi ve renkli Medinalar’ı, özgün pazarları ile ünlenmiş kentlerle dolu bir ülke. Ayrıca güneydeki Yukarı Atlas Dağları ve Sahra Çölü’ne açılan kasabaları ülkeye turistik anlamda çeşitlilik katıyor.

Fas Gezilecek Yerler Listesi

Her ne kadar nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olsa da bir Akdeniz ülkesi olması nedeniyle Fas kentleri, ziyaretçilerine eğlence ve sosyal yaşam bakımından hem otantik hem de modern unsurları bir arada sunuyor. Özellikle kasım ve mart ayları arasındaki dönem, kentlerin barındırdıkları zenginleri tam olarak görmek için en ideal zaman.

1. Marakeş

fas gezilecek yerler marakeş

Berberi dilinde adı “Tanrı’nın Ülkesi” anlamına gelen, yerel halk tarafındansa yapılarının renginden ötürü “Kızıl Şehir” olarak anılan Marakeş, Fas gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen şehir.

Ülkenin ilk başkenti olduğu için Fas İslam mimarisinin en görkemli örneklerini barındıran kentte turistik açıdan en çok ilgiyi çeken mekânlar Medina (Eski Şehir) bölgesinde toplanmış. Bu bölgede renkli gece hayatının yaşandığı Jemaa el-Fnaa Meydanı’nı merkeze alarak bir gezi rotası belirleyebilirsiniz.

Meydanın bitişiğindeki Kutubiye Camii’ni gezdikten sonra Halı Pazarı, Terlik Çarşısı, Mellah, Baharat Pazarı başta olmak üzere Marakeş’in dünyaca ünlü pazarlarında alışveriş yapabilirsiniz. Bahia Sarayı, Sahabe Mezarları ve Marakeş Müzesi’nde kent ve ülke tarihi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra Majorelle Bahçeleri’nin veya Menara Bahçeleri’nin otantik ortamında serinleyebilirsiniz.

2. Kazablanka

fas görülecek yerler kazablanka

İspanyolca’da “Beyaz Ev” anlamına gelen adını 20. yüzyıl öncesindeki mimarisinden alan Kazablanka, modern görünümünü sömürge döneminde Fransızlar’ın gerçekleştirdiği projeler sayesinde kazanmış.

Endülüs’e oldukça yakın olan kentte bu çalışmaların etkilerini Muhammed V Meydanı’nda ve Twin Center’da açıkça görebilirsiniz. Alışveriş ve lüks yeme-içme olanaklarını barındıran bu bölgelerden sonra okyanusa açılan plajlarda, yerel halkın yoğun ilgi gösterdikleri kafe ve restoranlarda keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Yine bu bölgedeki kudretli 2. Hasan Camii’ni ve Muhammed V Meydanı yakınındaki Kazablanka Katedrali’ni kentin etnik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için gezi listenize ekleyebilirsiniz. Central Market ise taze deniz ürünleri ve balık pişiricileriyle ün kazanmış.

3. Fes

fas gezilecek yerler fes

Ülkeye adını veren kent, geçmişte Medine ile olan ticari ve kültürel etkileşimlerinden dolayı oldukça zengin bir kültüre sahip olmuş.

Günümüze kadar başarıyla korunmuş tarihi binaları sayesinde “Yaşayan Orta Çağ İslam Kenti” olarak anılan kentte alışveriş yapabileceğiniz otantik pazarları, tarihi anıtları, fotoğraf çekmekten hoşlananların ilgisini çekecek güzellikteki sokaklarıyla Fes el Bali, mutlaka görmeniz gereken bir yaşam bölgesi.

Şık sokakları ve modern kafeleriyle ünlü Ville Nouvelle’ye göre oldukça ilkel olan bu bölgede, Fas’ın Orta Çağ’dan kalma tabakhaneleri faaliyet gösteriyor. Geçmişte İslami eğitiminin verildiği Medersa Bou Inania, Medersa El-Attarine eşsiz mimarileri ve manzaraları ile ilginizi çekebilecek mekânlar.

4. Agadir

fas Agadir

Büyük bir liman kenti olmasının etkisiyle Fas’ın diğer şehirlerinin aksine modern bir yapıya sahip olan Agadir, yılda ortalama 300 gün süren güneşli havası, uzun kumsalları ve şık marinası nedeniyle tatilcilerin Fas gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

1960 yılında yaşanan depremde eski yapılarının büyük çoğunluğunu kaybetmiş olsa da Arap Mahallesi Kasbah, kentin tarihi ve yerel halkın yaşamı hakkında bilgi edinebileceğiniz en uygun yer. Bitki örtüsü açısından zengin bir park olan Jardin de Olhao’nun güneybatısındaki Mémorie d’Agadir Müzesi’nde ise 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren kentte çekilmiş fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

5. Essaouira (Suveyra)

fas gezilecek yerler Essaouira

Eski adı Magador olan Essaouira (Suveyra) askeri amaçla kurulmuş bir balıkçı kasabası. Bir dönem hipilerin yoğun ilgi gösterdiği kentteki tarihi yapıların büyük kısmı, koruma amaçlı inşa edilmiş surların içerisinde bulunuyor.

Gel-git zamanında sıra dışı manzaraların oluştuğu plajları dışında kentin en önemli tarihi yapılarını görmek için Medina (Eski Şehir) bölgesinde zaman geçirebilirsiniz. Bölge içerisindeki Souk Jdid’de alışveriş yaptıktan sonra eski Yahudi Mahallesi’ni, kiliseyi ve camiyi ziyarete edebilirsiniz.

Aynı bölgedeki Galerie Damgaard bölgenin en ünlü sanatçılarının çalışmalarını sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

6. Rabat

Rabat fas

Bağımsızlığın ardından başkent ilan edilen Rabat, çeşitli medeniyetlerden miras kalmış anıtları, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan tarihi binaları ve koloni mimarisi ile oluşmuş yapısıyla Fas’ın en önemli turistik bölgelerinden birisini oluşturuyor.

Arkeoloji Müzesi, St. Paul Mağarası, Bilim ve Doğa Müzesi’nin yanı sıra şehrin Chellah, Kasbah gibi yerleşimlerini ziyaret ettiğinizde tarihi hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz. Alışveriş içinse Rue des Consuls adlı cadde pek çok seçeneği barındırıyor.

Eğlence arayışındaysanız Arap Mahallesi (Kasbah), Mohammed V Caddesi ve PI des Alaouites üzerindeki mekânlara uğramanızı tavsiye ederim.

7. Chefchaouen (Şafşavan)

Chefchaouen fas

Yahudiler’in inşa ettikleri mavi badanalı binaları ve sokaklarıyla ünlenen Chefchaouen (Şafşavan), gece hayatı açısından sönük olmasına rağmen Fas’ın en popüler tatil bölgelerinden birisi olarak anılıyor.

Mimari yönden eşine az rastlanan bir özgünlüğe sahip olan kentte gezginlerin görmek için öncelik verdikleri Medina Bölgesi, kent yaşamını gözlemlemek ve fotoğraf çekmek için ideal.

Bu bölgedeki Plaza Uta-Hammam El isimli meydanı ve Ras El Maa’yı ziyaret ettikten sonra Kasbah’a geçip, Grandee Mosque ile gezinizi noktalayabilirsiniz.

8. Tangier (Tanca)

Tangier fas

Stratejik konumu nedeniyle geçmişte çeşitli uygarlıkların hâkimiyetinde kalmış Tangier (Tanca), otantik ve kaotik sokaklarıyla tam bir Kuzey Afrika kenti görünümünde.

Hem eğlence arayışındakilerin hem de İslam mimarisi ve kültürü meraklılarının Fas gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki kentin sahil kesimine giderseniz, birbirinden güzel restoranlarda ve kulüplerde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yüzmenin tehlikeli olduğu Tanca Sahili dışında tarihi yerleri görmek için Kasbah’a ve Medina’ya mutlaka zaman ayırın.

Değerli bir koleksiyona sahip Musée de Carmen-Macein ve Kasbah Müzesi ise gezi listenize eklemenizi önereceğim bu bölgelerdeki başlıca mekânlar.

9. Merzouga

Merzouga fas

Macera arayışındaki gezginlerin hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşamak için akın ettikleri Merzouga, Sahra Çölü’nün kıyısında; Cezayir sınırına yakın bir noktada yer alıyor. Büyük kentlerden turlarla ulaşabileceğiniz veya civarındaki tesislerde konaklayabileceğiniz köyün bir kısmı altındaki büyük su rezervleri sayesinde palmiye ağaçlarıyla kaplanmış.

Gün doğumu ve batımı sırasında konuklarına eşsiz manzaralar sunan köyün eski kısmında çöl mimarisi ile inşa edilmiş evleri görebilirsiniz. Deve turları ile çevresini gezebileceğiniz yerleşimde akşamları Berberi çadırlarında yemek yiyebilir ve Afrika müziği eşliğinde eğlenebilirsiniz. Marakeş üzerinden buraya gelirseniz, mutlaka Ait ben Haddou’ya uğrayın.

10. Yukarı Atlas Bölgesi

High Atlas fas

Fas’ın en etkileyici bölgelerinden birisi olan Yukarı Atlas Dağları, Sahra Çölü’ne geçiş yapılan rota üzerinde bulunuyor.

Ülkeye gelen gezginlerin kış sporları ve outdoor aktiviteler için tercih ettikleri dağ silsilesinde, en yüksek zirvesini de barındıran Tubkal Ulusal Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Yamaçlarına kurulmuş ve kızıl evleri ile dikkat çeken Berberi köyleri Asni ve İmlil’de muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Özellikle Asni’de konaklayabileceğiniz ve yerel yemeklerin tadına bakabileceğiniz mekânlar bulunuyor.

11. Meknes

Meknes fas

Fas’ın kraliyet şehirlerinden birisi olan ve “Yeşil Şehir” lakaplı Meknes’e Rabat yolu üzerinden giderseniz, şarap mantarlarının üretiminin yapıldığı meşe bahçelerini görebilirsiniz.

Kente giriş yaptıktan sonraysa sakin ve huzurlu yapısıyla dikkat çeken Molla İsmail Mozolesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Mozoleyi ziyaretinizin ardından önce Meknes’teki 27 kapının en büyüğü olan Bab el- Mansur’a, sonra Eski Şehir’in kalbinde yer alan el-Hedim Meydanı’na doğru yürüyebilirsiniz.

Kentten ayrılmadan önce 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve Faslılar tarafından kutsal sayılan Molla İdris Kasabası’nı ve yakınındaki Antik Roma kenti Volubilis’i görmeyi sakın unutmayın.

12. Ouarzazate (Varzazat)

Ourzazate fas

Fas gezilecek yerler listesinde görmenizi önereceğim son kent Ouarzazate (Varzazat) Sahra Çölü’nün başlangıcında olduğu için “Çölün Kapısı” lakabıyla anılıyor.

Fas film endüstrisinin merkezi olan kent için hazırlayacağınız gezi listenizin başına çekimlerin yapıldığı CLA Studios’u yazabilirsiniz. Bu endüstrinin tarihi hakkında bilgiyi Musée du Cinema’da bulabilirsiniz. Develer veya motosikletler ile çevresini gezebileceğiniz yerleşim bölgesinde tarihi dokuyu görmek için Ait Banhaddou başta olmak üzere Arap Mahalleri’nin dar sokaklarında yürüyebilirsiniz.

Fas gezilecek yerler yazısı boyunca Afrika’nın bu en otantik ve turistik ülkesi hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Fas’ta şimdiden eğlenceli vakit geçirmenizi dilerim.

“Fas Gezilecek Yerler – En Güzel 12 Yer!” üzerine bir yorum

Yorum yapın