istanbul Fatih Cami ve Külliyesi

Doğanın acımasızlığını pek çok kez yaşamış olan Fatih Camii ve Külliyesi, Osmanlı’da bir geleneği başlatan yapı olarak biliniyor. Sultanlar ve aileleri tarafından yaptırılan selâtin camilerinin ilki konumundaki dini yapı, yaşadığı felaketlerden dolayı aslından büyük ölçüde uzaklaşsa da mimari anlamda ilgi çekici bir zenginlik kazanmış.

Fatih Camii ve Külliyesi Hakkında Bilgiler

Cami ve külliyesi, Fatih Sultan Mehmet’in emri doğrultusunda dönemin değerli mimarı Sinaüdddin Yusuf bin Abdullah, nam-ı diğer Atik Sinan, gözetiminde inşa edilmiş. İstanbul’un fethinden 9 yıl sonra, 1462 yılında başlayan caminin inşa süreci 1469 yılında tamamlanmış.

Yapı kompleksi tamamlandığında, içerisinde ibadet bölümünün dışında 16 medrese, hastane, konukevi, imarethane, kütüphane ve hamam bulunuyormuş. Hizmete açıldığı dönemde dini bir merkez olmasının yanı sıra cami, külliyesi sayesinde önemli bir sosyal ve kültürel merkezmiş.

Fatih Cami ve Külliyesi istanbul avlusu

Türk mimari geleneğinin gelişmiş örneklerinden sayılan cami ve külliyesinin inşası için seçilen alanda önceden, İstanbul’un kurucularından İmparator I. Constantinus’un yaptırdığı Havariyun Kilisesi’nin olduğu düşünülüyor.

Şehrin gelişmesinde büyük katkıları olan her iki devlet adamının da Bizans imparatorlarının mezarlarının bulunduğuna inanılan tepeyi ilk inşa ettirdikleri dini yapılar için seçmiş olmaları, ilginç bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Tarihi yapı kompleksi, İstanbul’da çeşitli dönemlerde yaşanan deprem felaketlerin sonucunda büyük zararlar görmüş. Osmanlı zamanında 1509, 1557, 1754 ve 1766 depremlerini ağır hasarlı olarak atlatan yapı, her defasında geniş çaplı yeniden inşa sürecine girmiş.

Gerçekleştirilen bu çalışmaların sonucunda yapı, orijinal halini büyük oranda kaybetmiş. Cami, son olarak Gölcük’te yaşanan depremde zarar görmüş ve zemin güçlendirme çalışmalarının ardından 2012 yılında yeniden ibadete açılmış.

Fatih Camii, 1932’de ilk Türkçe ezanın okunacağı yer olarak seçilmiş.

Fatih Camii ve Külliyesi nerede ve nasıl gidilir?

Fatih Cami ve Külliyesi nerede ve nasıl gidilir

Dini yapı, adını verdiği ilçedeki Fevzi Paşa Caddesi üzerinde bulunuyor. Haliç yönünde olduğu için camiye ve külliyesine Eminönü üzerinden gitmek, ulaşım açısından gezginlere daha fazla seçenek sunuyor.

Ulaşımda tercihiniz toplu taşıma ise Eminönü’ne gelmek için otobüs, tramvay, vapur seferlerinden faydalanabilirsiniz. İstanbul gezilecek yerler listenize alabileceğiniz birçok değerli mekânı barındıran ilçenin Haliç kıyısındaki meydanına ulaştıktan sonra buradaki duraklardan Fatih yönüne giden otobüslere binebilirsiniz.

Şahsi aracınızla bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız, önce Haliç kıyısından Atatürk Bulvarı’na bağlanıp, sonrasında kolayca Fevzi Paşa Caddesi’ne geçiş yapabilirsiniz. Cadde üzerindeki yön tabelalarını takip ederek, kısa süre içerisinde tarihi camiye ulaşabilirsiniz.

Fatih Camii ve Külliyesi’nin Bölümleri

fatih camii iç görünüm

Külliyeye biri kıbleye bakan, diğer ikisi ise yanlarda olan 3 kapıya sahip dış avludan giriş yapılıyor. Bu bölümde yer alan şadırvan ve çevresindeki duvarın bir kısmı, orijinal yapıdan günümüze ulaşan kısımları oluşturuyor.

Geçmişte pek çok bölüme sahip külliyeden geriye sadece 8 medrese ve kütüphane kalmış. 1470 yılında tamamlanan medreselerde dönemin önemli ilim adamları ağırlanırken, çeşitli dallarda eğitimler verilmiş.

1766 depreminde ağır hasar gören medreseler, günümüzde farklı amaçlar için kullanılıyor. Ziyaretiniz sırasında görme fırsatı yakalayacağınız kütüphane ise aslının yıkılmasının ardından 1742’de inşa edilmiş. 20. yüzyılın ortalarına kadar işlevini sürdüren bu bölümdeki tüm tarihi yazmalar, 1956’da Süleymaniye Kütüphanesi’ne taşınmış.

Fatih Cami ve Külliyesi istanbul gezilecek yerler

22 kubbesi olan, revaklı iç avludan gireceğiniz cami, geçirdiği her yeniden yapım sürecinde mimari açıdan daha da zenginleşmiş. Dini yapı ilk tasarlandığında, 26 metre çapındaki kubbesi iki ayak üzerine oturtulmuş.

Günümüzdeki halindeyse merkezi kubbe 4 fil ayağı üzerinde oturuyor ve daha küçük boyutlardaki 4 yarım kubbe ile çevrelenmiş durumda. İç kısımdaki mihrap, yapının eski halinden kalan tek unsur konumunda. Aynı şekilde birinci şerefeye kadar minareler de asıl görünümlerini kaybetmemişler.

Caminin en çok ilgi çeken bir diğer bölümü ise hazire. Bu bölüm başta Fatih Sultan Mehmet, eşi Gülbahar Valide Sultan ve Gazi Osman Paşa olmak üzere çok sayıda sadrazamın, şeyhülislamın, müşirin, ilmiye mensubunun ebedi ikametgâhına ev sahipliği yapıyor.

Fatih Camii ve Külliyesi Ziyareti

Fatih Cami ve Külliyesi istanbul gezilecek yerler

Camiyi ziyaret etmek isteyenlerden giriş ücreti talep edilmiyor. Ancak tüm dini yapılarda olduğu gibi, ziyarete gelen misafirlerin ibadet saatlerinde cemaate saygı göstermeleri, Fatih Cami ve Külliyesi içerisindeyken kılık-kıyafetlerinin dini kurallara uygun olmasına dikkat etmeleri bekleniyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın