Fenice Tiyatrosu Venedik
La Fenice

Fenice Tiyatrosu, Venedik’te yer alan en eski ve en büyük tiyatro salonudur. 1792 yılında inşa edilen bu yapı, şehirde tiyatronun giderek daha popüler olduğu bir dönemde yapılmıştır. Şehirdeki özel tiyatroların en bilinenlerinden olan Fenice Tiyatrosu, 1836’da meydana gelen bir yangında büyük ölçüde zarar görmüştür. Sonrasında yapılan bir yenileme çalışması ile daha görkemli bir şekilde kapılarını açmıştır. 1996 yılında meydana gelen başka bir yangında hemen hemen tamamı yok olunca tiyatro binası baştan inşa edilmiştir. 2003 yılında yangına karşı korumalı olarak bir restorasyon çalışması geçirmiştir. Tiyatro, 900 kişilik izleyici kapasitesine sahiptir.

Fenice Tiyatrosu’nda galası yapılan eserler arasında Verdi’nin “La Traviata”, Rossi’nin “Tancredi” ve “Semiramide” operaları bulunmaktadır. Avusturya işgali sırasında İtalyan bayrağının renkleri olan beyaz, kırmızı ve yeşil çiçeklerin sahneye “Viva Verdi” sesleri arasında atılması tiyatro tarihi açısından unutulmaz anlardan biridir. Fenice Tiyatrosu’nda günümüzde sergilenen oyun ve konser sezonu Malibran Tiyatrosu ile paylaşılmaktadır.

Fenice Tiyatrosu, Venedik
Fenice Tiyatrosu, Venedik

Fenice Tiyatrosu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Campo San Fantin, Venezia
  • Ulaşım: San Marco Valerosso durağından buraya ulaşılabilir. 1, 2, 6 veya 14 numaralı deniz otobüs hatları kullanılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Tiyatro 09:30 – 18:00 arasında açıktır. Fakat sergilenen oyunlar ve düzenlenen organizasyonlar nedeniyle açılış – kapanış saatleri çeşitlilik gösterebilmektedir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 9, indirimli bilet 6.5 Euro’dur.
  • Web Sitesi: www.teatrolafenice.it
  • Notlar: Bu tiyatroda sergilenen oyun ve opera çeşitleri yoğun ilgi gördüğü için biletinizi önceden almanız tavsiye edilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın