fes gezilecek yerler listesi

Fas’ın üçüncü büyük kenti olan Fes, kent dokusu bakımından Fransız etkisinin her mahallesinde hissedilebildiği Kazablanka’dan çok, Mağribi mimariyle inşa edilmiş Marakeş’e benziyor. Bu özelliğe sahip olmasında kentin, Fas Krallığı’na başkentlik yapmasının payı oldukça fazla. Eğlence olanaklarının kısıtlı olduğu Fes gezilecek yerler açısındansa Kuzey Afrika’nın en zengin şehirleri arasında gösteriliyor.

Fes Gezilecek Yerler Listesi

Ilıman iklimin etkisi altındaki şehirde konaklama seçimi yaparken güvenliği ön planda tutmanız gerekiyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda kent merkezi genelde gezginlerin ilk tercih ettikleri seçenek oluyor.

Üstelik merkezden kırmızı renkli taksilere binerek gezilecek yerlere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Tabi fiyat konusunda dikkatli olmak koşuluyla.

1. El Attarine Medresesi (Medersa El Attarine)

fes'te gezilecek yerler Medersa El Attarine

Merenid Sultanı II. Ebu Said tarafından 1323-1325 yılları arasında inşa ettirilen El Attarine Medresesi, mimarisinin görkemi nedeniyle Fes gezilecek yerler listesine alınabilecek bir yapı. Özellikle avlusuna zaman ayırırsanız, Merenid Hanedanı’nın mimaride ne kadar gelişmiş olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Yapının bu kısmının inşasında kullanılan ahşaplar ve çiniler, görünüm açısından oldukça etkileyici bir sonuç ortaya çıkarmış. Tarihi medrese adını, kentin baharat ve parfüm satılan pazarından almış. Geçmişte eğitime ayrılmış üst katları, günümüzde ibadethane olarak kullanılıyor. Medresenin çatı katı, kent manzarası izlemek için oldukça ideal.

2. Bab Boujloud (Borj Nord)

fes gezilecek yerler Bab Boujloud

Kentin eski yerleşimi olan Fez El Bali’nin ana giriş noktası konumundaki Bab Boujloud, Mağribi üslubuyla 1913’te inşa edilmiş.

Tamamlanmasından kısa bir süre sonra ağır silahların gelişimi ile birlikte savunma açısından bir değeri kalmadığı düşünülen kapı, şehrin turistik açıdan en çok ilgi çeken yapıları arasında kendisine yer bulmuş.

Mimari açıdan zengin bir görünüme sahip kapıyı kuşbakışı görmek içinse Borj Nord, kentteki en iyi noktalardan biri. 16. yüzyılın sonlarında kontrol amaçlı inşa edilen kale, askeri amacı dışında geçmişte hapishane ve yasama binası olarak da kullanılmış.

Günümüzdeyse askeri yapının içerisinde, Üç Krallar Savaşı’nda kullanılan büyük top da dâhil olmak üzere binlerce silahın sergilendiği bir müze faaliyet gösteriyor.

3. Chouara Tabakhaneleri (Chouara Tannery)

fes Chouara Tannery

Fes’te geleneksel yöntemlerle deri işlemeciliğinin yapıldığı üç yerden en ünlüsü olan Chouara Tabakhaneleri, Eski Şehir’de nehir kıyısına yakın bir noktada yer alıyor.

Fes’in ilk dönemlerinden beri işler halde olan tabakhanelerde yüzyıllardır aynı teknik kullanıyor. Bunun bir sonucu olarak da ortaya, kokuyu saymazsak, oldukça otantik bir görünüm çıkıyor. Özellikle kökboyası dolu yuvarlak havuzların görüntüleri, bu tarz yerlerde fotoğraf çekmekten hoşlananlara eşine az rastlanır kareler yakalama fırsatı veriyor.

Çevredeki pazarlarda satılan deri ürünlerin üretildiği tabakhaneleri gezdikten sonra, eğer zamanınız varsa yanı başındaki Al-Safarin Medresesi’ni de görmenizi tavsiye ederim.

4. Ebu İnaniye Medresesi (Medersa Bou Inania)

fes Medersa Bou Inania

Merenid mimarisini görkemine şahit olabileceğiniz bir diğer yapıysa, 1351-1357 yılları arasında Ebu İnan Faris tarafından inşa ettirilen Ebu İnaniye Medresesi.

Tamamlanmasının ardından sultanın adıyla anılmaya başlanan medrese, dini eğitimin yanı sıra ibadet için kullanılmış. Merenid Hanedanı tarafından inşa ettirilen son medrese olarak bilinen yapıyı türdeşlerinden ayıran en büyük özelliği, ibadet bölümünün minberi ve mihrabıyla tam bir cami olması.

Kentte Müslüman olmayan ziyaretçilere giriş izni verilen az sayıdaki İslami yapıdan bir tanesi olan medresenin kapısından çıktıktan sonra tam karşıya bakarsanız, üzerinde hidrolik bir saatin olduğu Dar al-Magana’yı görebilirsiniz.

5. Eski Şehir (Fes El Bali/Old City)

fes gezilecek yerler El Bali Old City

Her ikisi de mimari açıdan gösterişli olan Bab Chorfa veya Bab Boujloud’dan giriş yapmanızı önereceğim Eski Şehir, barındırdığı tarihsel ve kültürel özellikler sayesinde Fes gezilecek yerler listesine girmeyi hak ediyor.

Yaşayan Orta Çağ şehirlerinden biri olan kentin tarihi bölümü aynı zamanda dünyanın en büyük araç trafiğine kapalı yerleşimi unvanını taşıyor. İdrisi Hanedanı’nın başkenti olarak 789-808 yılları arasında kurulan Fes El Bali başta dericiler, baharatçılar ve halıcılar olmak üzere çok sayıda pazar ev sahipliği yapıyor.

Daracık sokaklarındaki dükkânlarda otantik ürünler bulabileceğiniz, Fes mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Medine’deki salaş restoranlarda yerel yemeklerin en lezzetlilerini yeme fırsatı yakalayabilirsiniz.

6. Mellah

fes gezilecek yerler Mellah

Üzerlerindeki baskı dayanılmaz boyutlara gelip de kentten ayrılana kadar Mellah, Fes’in Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapıyormuş. Kraliyet Sarayı’nın kuzeyinde yer alan tarihi mahalle, 14. yüzyılda kentin ticaret hayatına yön veren Yahudiler’i yağma gibi olaylardan korumak için Merenid hükümdarı tarafından inşa ettirilmiş.

Sultanın bu iyiliğini taht her krize girdiğinde yardıma koşarak ödeyen büyük topluluktan geriye günümüzde sadece 70-80 kişi kalmış. Evleri ve ibadethaneleri her ne kadar zamanın yıkıcı etkilerine dayanamamış olsa da açık hava müzesini andıran Fes el-Jdid, kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisi olarak anılıyor.

7. Nejjarine Çeşmesi (Fontaine Nejjarine)

fes Fontaine Nejjarine

Fes-el Bali içerisindeki en güzel yapılardan bir tanesi olan Nejjarine Çeşmesi’ni Bab Boujloud’dan aşağı doğru inerken görebilirsiniz.

Üzerindeki geometrik süslemeler sayesinde adını aldığı Nejjarine Kervansarayı’nın küçük bir kopyası niteliğindeki çeşme ahşap çatısı ve seramik kaplamaları ile oldukça göz alıcı bir görünüm sergiliyor. Çeşmelerinden halen daha sular akan tarihi yapıyı, Eski Şehri gezerken mola verip serinlemek için kullanabilirsiniz.

8. Karaviyyin Camii (Mosque of al Qarawiyyin)

fes Mosque of al Qarawiyyin

Kuzey Afrika’nın en büyük Müslüman ibadethanelerinden birisi sayılan Karaviyyin Camii, 859 yılında Fatma el-Fihri tarafından yaptırılmış.

Önceleri kendi adıyla anılan cami, kent Zenateler’in hâkimiyetine geçtikten sonra günümüzdeki ismini almış. Dini yapı, tamamlanmasının ardından 1200 yıl boyunca İslam dünyasının ruhani ve eğitim yönlerinden en önemli merkezleri arasında gösterilmiş.

12. ve 18. yüzyıllarda önemli eklemelerin yapıldığı caminin Endülüs tarzı mimariyle şekillendirilmiş kısımları, etkileyici görünümleriyle dikkatleri üzerlerine çekiyor. Cebelitarık’taki bir savaşta ele geçirilen görkemli bir avizenin bulunduğu yapıda halen daha ibadet yapılabiliyor.

9. Jnan Sbil

fes Jnan Sbi

Moulay Hassan Caddesi üzerinde bulunan Jnan Sbil, Sultan Molla Abdullah’ın emriyle kurulmasının üzerinden bir asırdan fazla süre geçmesine rağmen halen daha kentin en güzel yeşil alanı olarak anılıyor.

Eski Şehir’den Mellah’a doğru giderken dinlenmek için içerisine girebileceğiniz bahçenin 7,5 hektarlık arazisinde serinlemenize yardımcı olacak havuzlar, çeşmeler ve zengin bir bitki örtüsü sizleri bekliyor.

Tasarımında geleneksel Endülüs tarzının kolayca hissedilebildiği yeşil alandan ayrıldıktan sonraysa rotanızı Kraliyet Sarayı’na, yerel dildeki adıyla Dar El-Makhzen’e, doğru çevirebilirsiniz.

10. Kraliyet Sarayı (Dar El-Makhzen)

Dar el Makhzen fes

İhtişamlı yapısı nedeniyle Fes gezilecek yerler listenize dâhil edebileceğiniz Dar El-Makhzen, 80 hektarlık alan üzerine 17. yüzyılda inşa edilmiş.

Şu an Fas tahtının sahibi olan kralın kente geldiğinde ikametgâh olarak kullandığı sarayın daima halka kapalı tutulan, altın varaklarla kaplanmış 7 kapısının ardında göz alıcı bahçeler, ibadethaneler ve geçmişi 14. yüzyıla kadar uzanan bir medrese bulunuyor.

İçeriye girilemese bile, kalabalıktan etkilenmemek için günün erken saatlerinde gitmenizi önereceğim Kraliyet Sarayı’nın seramikler ve ahşap malzeme ile süslenmiş kapıları mimari görkemlerinden dolayı görülmeyi hak ediyor.

11. Dar Batha Müzesi (Dar Batha Museum)

fes gezilecek yerler Dar Batha Museum

Ebu İnaniye Medresesi’nin tam karşısında bulunan Dar Batha Müzesi, 1915 yılından beri Sultan Molla Hasan tarafından yaptırılmış bir yazlık sarayda faaliyet gösteriyor.

Fes ve çevresinden toplanan eserlerden oluşan koleksiyonu aracılığıyla müzede ziyaretçilere Fas el sanatlarının görkemi aktarılmaya çalışılıyor.

Desenleri ile değerlerini ortaya koyan Berberi halılarını, antik dönemlerden kalma araç-gereçleri inceleyebileceğiniz müzenin koleksiyonunda en değerli bölümü, Fes’in ünü dünyaya yayılmış mavi seramikleri ile oluşturulmuş eşyalar oluşturuyor.

12. Karaviyyin Üniversitesi

fes'te görülecek yerler Karaouine universitesi

Listenin birkaç sıra öncesinde sizlere anlattığım cami gibi Karaviyyin Üniversitesi de Fatma el-Fihri tarafından 859 yılında inşa ettirilmiş. İbadethane ile aynı bahçeyi kullanan üniversitenin en göze çarpan özelliği, açıldığından beri bünyesinde kesintisiz olarak eğitime devam ediliyor olması.

Yüksek eğitim kurumunun, yakın zamanda restore edilerek tekrar kullanıma açılan kütüphanesi 4.000 üzerinde el yazmasını barındırıyor. Bu değerli eserler içerisinde en değerli parça olarak 9. yüzyıldan kalma Kuran gösteriliyor.

13. Molla İdris II Mozolesi (Zaouia of Moulay Idriss II)

fes gezilecek yerler Zaouia of Moulay Idriss II

Fas Krallığı’nı 807’den 828’e kadar yöneten ve Fes’in 810’da ikinci kez inşa edilmesine önderlik eden sultanın ebedi ikametgâhı olan Molla İdris II Mozolesi, Molla İsmail tarafından 18. yüzyılda yaptırılmış.

İnşa edildiği dönemde, özellikle giriş kapısı, oldukça etkileyici görünüme sahip olan ancak zamanla bu özelliğini yitiren türbeyi günümüzde ziyaret eden kitlenin önemli bir kısmını, yakında sünnet edilecek çocuklar ve çocuk doğurmak isteyen kadınlar oluşturuyor.

14. Bab Chorfa

fes gezilecek yerler Bab Chorfa

1069 yılında inşa edilen Bab Chorfa, kullanılmaya başladığı ilk dönemlerde “Soyluların Kapısı” adıyla anılıyormuş. Bab Boujloud ile birlikte Eski Şehir’in en görkemli girişlerinden biri olan yapı, iki gözetleme kulesi ile desteklenerek yerleşimi çevreleyen savunma duvarlarına bağlanmış.

Sellaline Sokağı üzerindeki kapıyı gösterişli hale üzerine yerleştirilmiş gravürler getiriyor. Yapının “L” şeklindeki giriş kısmı günümüzde karakol olarak kullanılıyor.

15. Ibn Danan Sinagogu (Ibn Danan Synagogue)

fes Ibn Danan Synagogue

1999 yılında UNESCO tarafından restore edilen Ibn Danan Sinagogu, 17. yüzyılda dönemin önde gelen tüccarlarından Mimoun Ben Sidan tarafından yaptırılmış. Mellah’ın en güçlü olduğu dönemde yapı, kent surlarının içerisinde faaliyet gösteren sinagoglardan bir tanesiymiş.

Bugünse dini yapı, kentin geçmişinde önemli yere sahip olan Yahudi topluluk hakkında bilgi edinmek için Fes gezilecek yerler listesine alınabilecek az sayıdaki yerden biri olarak gösteriliyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın