Feshane fuar alanı
Feshane

Feshane, İstanbul’da yer alan bir Uluslar Arası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi’dir. Feshane, Vakay- ı Hayriye olarak bilinen askeri birliklerin lağvedilmesi ile kurulmuştur.

Sultan II. Mahmud’un Avrupa tarzı bir ordu oluşturması ile isyan eden Yeniçeri Ocağı lağvedilmiştir. Yeni oluşturulan ordu için kıyafet ihtiyacı baş göstermiştir. Kıyafet üretimi için Feshane kurulmuştur.

Dönemin tüm imkanları kullanılarak teknolojik makineler getirtilmiş ve yapının çelik kolonları Belçika’dan getirilmiştir. Bu özellikleri ile Osmanlı dönemine ait en modern yapıların başında gelen Feshane’de kıyafet üretimi bir süre sonra sadece fes üretimine dönüştürülmüştür. İsmi de Feshane – i Amirane olarak değiştirilmiştir.

Haliç kıyısında bulunan yapı 56 metrekarelik bir alan üzerine kuruludur. Cumhuriyet döneminde en önemli tekstil fabrikalarından olan bu yapı, bir dönem de Sümerbank tarafından kullanılmıştır. 1992 – 1997 yılları arasında yeni bir işlev kazanarak çağdaş el sanatları müzesi olarak hizmet vermiştir.

Günümüzde Uluslar Arası Fuar Kongre ve Kültür Merkezi olarak kullanılmaktadır. Özel davet ve organizasyonlarda kullanılan yapı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Beltur tarafından idare edilmektedir.

Feshane Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Nişancı Mah. 34050 İstanbul
  • Ulaşım: E5 Karayoluna direkt bağlantısı bulunan kültür merkezinin kendisine ait iskelesi de vardır. Ayrıca Eminönü istikametine giden birçok otobüs  önünden geçmektedir. Kendi adını taşıyan durakta inerek buraya ulaşabilirsiniz.
  • Web sitesi: http://www.feshane.com.tr
Önceki makaleYıldız Parkı
Sonraki makaleFransız Sokağı (Cezayir Sokağı)
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın