Fethiye Müzesi İstanbul
Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, İstanbul‘daki önemli müzelerden olup İstanbul gezilecek yerler listemizin en önemli yapılardan Ayasofya Müzesine bağlıdır. Patrikhane, kilise, cami gibi farklı amaçlarla kullanılan yapı 1940 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Eski ve değerli bir yapı olan Fethiye Müzesi, Doğu Roma döneminde yapılsa da Haçlı Seferleri sırasında zarar görmüş ve yeniden inşa edilmiştir. Sonrasında 13. yüzyılda bir kez daha inşa edilen yapıya zaman içerisinde bazı ek kısımlar yapılmıştır.

İstanbul’un fethinden sonra birçok kilise camiye dönüştürülse de bu Fethiye Müzesi’nin olduğu yapı için böyle olmamıştır. Patrikhanenin burada hizmet veriyor olmasının etkisi bunda büyüktür. Fethiye adı Sultan III. Murat döneminde verilmiştir. Bu dönemden sonra yapıya mihrap ve minare eklenmiştir. Bu kısımları namaz vakitlerinden önce ziyaret etmek mümkündür.

Camiye dönüştürülme sürecinde kiliseden kalma fresk ve işlemelerin üstü kapatılmış, sonrasında müzeye dönüştürülünce bunlar tekrar açığa çıkarılmıştır. Ayasofya Müzesi ve Kariye Müzesi kadar ilgi çekmese de Fethiye Müzesi de görülmeye değer bir yerdir. Fethiye Müzesi’nin bir kısmı hala ibadete açıktır.

Fethiye Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Fethiye Cad. Draman, 34200 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Buraya Eminönü’nden otobüs veya tramvay ile ulaşabilirsiniz. Müze, Ayasofya’ya yakın konumdadır.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Çarşamba günleri hariç 09:00 – 16:30 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş bedeli 3 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://fethiyemuzesi.gov.tr
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Önceki makalePierre Loti Tepesi
Sonraki makaleAynalıkavak Kasrı
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın