Fethiye Jeep Safari

Fethiye‘de çakma da olsa Safari keyfi yaşamaya ne dersiniz? Çakma diyorum çünkü bu Dubai ve diğer çöl ülkelerinde yapılan safarilere pek benzemiyor, biraz Türk işi 🙂

Fethiye, başta Ölüdeniz olmak üzere yabancı turistlerin Türkiye’de tatil  yaptığı noktaların başında geliyor. Özellikle Ölüdeniz‘de İngilizler başta olmak tüm turistler gün boyu halkla iç içe. Belek ve Kemer gibi yerlerde sadece otel ve tatil köyü içerisinden çıkmayan turistleri düşündüğümüzde Ölüdeniz’in bu yönüyle farklı bir havada olduğunu söyleyebiliriz.

Fethiye
Fethiye

Ölüdeniz‘de bulunduğumuz 1 hafta boyunca tatilcilerin yalnızca %10 unun Türk olmasından dolayı Pınar’la kendimizi ciddi anlamda yurt dışında hissetmiştik 🙂 Nereye baksan abartı bir İngiliz turist yoğunluğu, İngilizce menüler ve dükkan tabelaları, sokakta hissedilen İngilizce hakimiyeti ve çok daha fazlası kendimizi yurt dışı balayı tatilimizdeki gibi hissetmemize neden olmuştu.

Neyse konumuza dönecek olursak tüm bu turist hakimiyetinden dolayı şehrin her yerinde onlarca tur acentası görmek mümkün. Özellikle merkezde neredeyse her 3-4 dükkandan birisi tur acentası. Biz de acentalarda yer alan mutlu turist resimlerine kandık ve acenta çalışanlarının da gazıyla hem etrafı gezelim hem de eğlenelim diye “Safari” turuna katılmaya karar verdik. Safari turunun diğer otobüs turlarından farkını sorduğumuzda hemen hemen herkesi cevabı aynı: “Çok eğlenceli ama fazla sulu bir gün geçireceksiniz hazırlıklı olun 🙂 Hem eğlenceli hem de karamsar düşündüren bu cevapların ardından tura yazılıp tur ücreti olan 30 TL‘yi veriyoruz. Nedir bu Safari turu derseniz Safari turu, jeeplere tıkış pıkış doluşmuş eğlence meraklısı yerlisi yabancısı gezginin bir yandan Fethiye etrafını gezmesi bir yandan da gezi boyunca su tabancaları ile devamlı bir su savaşı içinde olması mantığından oluşuyor.

Ölüdeniz
Ölüdeniz, Fethiye

Fethiye’de Safari

Safari sabahında su savaşlarına hazırlıklı olarak mayolarımızı giyiyoruz. Saat 08:30‘u gösterirken bizi almaya gelen jeepi görünce ilk şokumuzu yaşıyoruz. Jeep bize acentanın söylediği gibi yeni kasa Land Rover‘lardan değil bildiğin 20-30 senelik kasası açık uyduruk jeeplerden resmen. Jeepte şoför yanında  2, arka sırada ise 3 tane ufak koltuk var. Jeep kasasına ise karşılıklı oturulsun diye koltuk benzeri bir döşeme yapılmış. Tura yazılırken ısrarla yan yana koltuklu jeep istesek de hepsi turu satıncaya kadarmış diyoruz.  (Bu arada yeri gelmişken belirtmekte fayda var bize taahhüt edildiği gibi yan yana koltuklar yalnızca Focus Tours jeeplerinde var.) İlk olarak Ölüdeniz’de bulunan diğer müşterileri almak için yola çıkıyoruz.

Tura katılacak diğer müşterileri almak için gittiğimiz otelde en büyük şaşkınlığımızı yaşıyoruz. 5 kişiden oluşan ve abartısız kişi başı ortalama 90-100 kilo olan İngiliz baskül ailesi bizim jeepe binmeye çalışıyor. Bizim yanımıza en zayıfları sayılan İngiliz baba oturuyor ama ailedeki diğer bireylerin durumu vahim, hepsi iç içe girmiş durumda resmen 🙂 Normalde tura yazılırken acenta bize Türkleri ve turistleri farklı farklı jeeplere bindirdiklerini söylemişti. Nedeninin şaka anlayışlarımızın farklı olmasıymış. (Bir İngilizin şaka olsun diye eşinize baştan aşağıya su dökse, el şakası yapsa ne hissedersin diye soran turcuya hak vermiştim açıkcası.) Ama tura başlayınca bu konuda da kazıklandığımızı anlıyoruz.Üstelik yalnızca bizi değil tura katılan tüm turistlere de benzer şeyler anlatılmış.

Fethiye Jeep Safari
Fethiye Jeep Safari

Araçta daha fazla yer olmadığına kanaat getirince tura katılan diğer jeeplerle buluşmak üzere Fethiye’ye doğru yola çıkıyoruz. Kısa bir yolculuğun ardından ufak bir köy evi önünde diğer jeepler ile buluşuyoruz. Burası turun başlangıç noktası. İsteyenlere burada yol boyu yapılacak olan su savaşında kullanmaları için su tabancaları satılıyor, tabi son dakika fiyatına. Uyduruk, plastik tabancalar 10-15 TL. Bizim gibi tura hazırlıksız gelenler mecburen paraya kıyıp tabancalardan alıyor. Su savaşından haberdar olanlar ise merkezden hem daha ucuza hem de devasa boyda su tabancaları almışlar. İşimiz yaş diyorduk ki bizim İngiliz aile de boş değilmiş onlar da hazırlıklı gelmiş 🙂 Jeep kasalarında bulunan kovalarımızı su ile doldurup yola çıkıyoruz, turda toplam 7 jeep var.

Daha yola çıkalı bir kaç dakika olmadan su savaşları başlıyor. Turistleri alıştırmak için tüm şoförler sırayla birbirlerini solluyor ve herkesin açık kasaların üzerinden su savaşı yapmasına olanak veriyorlar. Fethiye’nin dağlık yollarına sapıp ilk durağımız olan Balık Çiftliğine doğru yola çıkıyoruz. Çiftlik girişinde jeeplerdeki ıslatmak için özel olarak yapılmış şelalenin altından geçip dinlenmek için biraz mola veriyoruz. Çiftlik, tamamen insan gücüyle oluşturulmuş bir çok şelaleden oluşuyor. Şalala suyunda 5 dk durana bedava içecek, 15 dk durana ise bedava gözleme verilecek denilse de kimsenin gözü buz gibi suda durmayı yemiyor 🙂

Jeep Safari Fethiye
Jeep Safari esnasında yemek molası…

Burada dilerseniz şelaleler etrafında gezebilir, çok güzel fotoğraflar çekebilir ya da ablaların yaptığı “Turkish Pancakelerden” yani gözlemelerden yiyebilirsiniz. 40 dakikalık molanın ardından tekrar yola çıkıyoruz. Balık çiftliğinin girişinde özel oluşturulmuş, safarideki araçları boydan boya ıslatan şelalenin altından bu sefer geçmeden kuru bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Bu dakikadan itibaren su savaşları ciddi bir şekilde başlıyor, herkes çeşitli taktikler yapıp birbirini ıslatmaya çalışıyor. Yol kenarında araç bozulmuş numarası yapıp ters taraftan kova kova suyla dalanlar, yol kenarında sağdan soldan hortum bulup birbirine acımasızca ıslatanlar…

Jeep Safari Fethiye
Dilerseniz mola esnasında nefis gözlemelerin tadına bakabilirsiniz.

Dağlık alanlara geldiğimizde ise Safari çok daha eğlenceli bir hal alıyor. Dağ köylerinde yaşayan tüm köylüler turistlerin bu çocuksu eğlencesine alışmış. Jeep seslerini duyan tüm çocuklar yol kenarına fırlıyor. Kimi masumca “Helloo” diye yollara fırlayıp jeeptekilerin açık hedefi haline gelirken kimi de karşılık verip hortumlarla jeeptekileri ıslatmaya çalışıyor. Özellikle bazı köylü kadınların jeepleri hortumlarla yıkaması tam acımasızlık 🙂 Köylüler işe kendilerini o kadar kaptırmış ki artık taktik bile yapmaya başlamışlar. Kimileri çocukları yolun karşısına dikip açık hedef haline getirip onları sulayan turistleri arkalarından hortumla banyo yaptırıyorlar 🙂 Ama tüm bu köylülerin arasında ufak bir kızı hatırlamadan olmaz. Yol üzerinde hararet yapan jeepleri soğutmak için verilen molada turdakilere elinde “Free” kartonu ile incir dağıtan kız tam Türk geleneklerini, misafirperverlerliğini gösteriyor. Bir yanda şımarıkça millete su atan koca koca turistler bir yanda da küçük elleriyle herkese incir dağıtma derdinde olan kız… Neyse araçları soğuttuktan sonra öğle yemeği vermek üzere tekrar yola çıkıyoruz.

Öğle yemeğindeki menümüz önceden tercihimize sunulan köfte ya da tavuk seçiminin yanında açık büfe salatalar ve makarnalar. İçecekler ise ekstra. Örnek olarak kola 5 TL. Öğle yemeğinin ardından tur başından beri esas olarak merak ettiğimiz Saklıkent‘e doğru yolumuza çıkıyoruz. Saklıkent, Türkiye’deki en etkileyici doğal güzelliklerden birisi. Burada dileyenler rafting yapabiliyor. 30 dk süren rafting Antalya ve diğer yerlerdeki raftinglere nazaran biraz daha hafif, parkur çok engebeden oluşmuyor. Rafting boyunca herhangi bir set yok, yalnızca 5 km lik hafif akıntı var. Rafting turistlere 25 TL Türklere ise 20 TL. Fiyat farkı anlaşılmasın diye rehber Türklerin paralarını en son topluyor. Pınar’la hiç aklımızda yokken kendimizi bir anda raftingin ilk sırasında buluyoruz. Birbirimize bağladığımız botlarla yaklaşık 15 dakika buz gibi suyun içinde rafting yaptıktan sonra kıyıya yaklaşıyoruz.Tam araçların olduğu bölgeye geldik diye sevinirken son darbeyi botları kenara çeken çocuğun 1 kova buz gibi suyu üzerimize boca etmesiyle yaşıyoruz. Tüm raftingcilerin kıyıya çıkmasından sonra araçlarla tekrar Saklıkent‘e dönüp ve kanyonu keşfetmek için yola çıkıyoruz.

Saklıkent Kanyonu Rafting
Saklıkent Kanyonu Rafting

Kanyon içerisinde eğer ayağınızda sandalet yoksa terlikle gezemiyorsunuz. Akıntı çok kuvvetli ve kanyonun giriş kısmında belinize gelen sudan geçmeniz gerekiyor. Bu yüzden kanyon girişinde köylerde gördüğümüz lastik ayakkabılardan kiralamanız gerekli. Ayakkabılar 3 TL’ye kiralanıyor. Kanyon giriş ücreti ise 4,5 TL. Saklıkent gerçekten insanı büyüleyen bir güzellikte. Bu yüzden yanınıza mutlaka fotoğraf makinanızı alın. Kanyonda biraz dolaştıktan sonra grubun buluşma saati yaklaşıyor, mecburen geri dönüyoruz. Saklıkent’te toplam 2 saat geçirdikten sonra  günün bir diğer merakla beklenen eğlencesi olan  çamur banyosuna doğru yola çıkıyoruz.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Çamur banyosu zorunlu değil yalnız büyük çoğunluk denemekten çekinmiyor. Tur rehberi devamlı garip garip hareketler yaptırıp iyice çamura bulanmanızı sağlıyor. Az çamurlananları ise açıkça tehdit etmekten çekinmiyor 🙂 Sonuç olarak 10-15 dakikalık çamur banyosu boyunca saçımız dahil bütün vücudumuzu çamurlanıyor. Çamur banyosundan sonra mecburen temizlenmek için yakında bulunan akarsuya giriyoruz. Su aşırı derece soğuk olduğundan dolayı kimse tamamen temizlenemiyor bu yüzden tekrar yola çıkıp hem araçların hem de çamur banyosu yapanların temizlenmesi için yol üzerinde bir komplekste 30 dk mola veriyoruz. Burada dileyenler duş alabilirken dileyenler de havuzda yüzebiliyor. Yalnız tesis içinde bulunan market abartı pahalı. En ufak cipsler 4 TL gibi fiyatlara satılsa da bütün turistler alışveriş yapıyor.

Fethiye Çamur Banyosu
Çamur Banyosu

Tekrar yola çıkıp son durağımız olan Fethiye Çalış Plajı‘na geliyoruz. Günün son durağı olan Çalış’ta yarım saatlik deniz molamız var. Plaj girişi ve şezlongları tura katılanlara ücretsiz. Yorgunluktan bitap düşen grubun bir kısmı batan güneşi izleyip dinlenirken bir diğer kısım denizin keyfini çıkartıyor. Programımızı tamamladıktan sonra vedalaşmalar yapılıyor ve şoförlere bahşişler toplanıp dağıtıldıktan sonra bütün jeepler milleti oteline bırakmak üzere tekrar yola çıkıyor.

Çalış Plajı Fethiye
Çalış Plajı’nda gün batımı…

Sonuç olarak tüm acenta çalışanlarının bıyık altı gülüp  “Çok eğlenceli ve sulu bir gün geçireceksiniz lafının ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Ufak bir uyarı: Tur boyunca ıslak kıyafetlerle devamlı rüzgar yediğinizden dolayı beliniz çok üşüyor. Bu yüzden en azından yanınıza torba içinde bir kaç farklı t-shirt bulundurun ki yemek molalarında üstünüzü değiştirme imkanınız olsun. Yanınıza gereksiz eşya almayın. Aldıklarınızı da sağlam torbaların içinde muhafaza edin. Ayrıca sağlam bir su tabancasını önceden edinmeyi unutmayın 🙂

Fethiye’de gezip görmeniz gereken en önemli yerleri incelemek için tıklayın: Fethiye Gezilecek Yerler.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

7 Yorum

 1. Kimse kanmasın, tur gerçekten zulüm. Su savaşı başta güzel geliyor ama bir süre sonra gerçek bir ızdırap oluyor. Her durakta alınan buz gibi suları aralaksız yiyorsunuz. Ben sıkmiyim banada sıkmazlar gibi bi düşünceniz olmasın, turun başından sonuna rüzgar eşliğinde buz gibi suyu yiceksiniz. Biz artık şu tur bitsin diye dua ediyorduk sonlara doğru. Bazı çıkıntı herifler yoldan geçen sivil arabalara bile su sıkmaya başladı (düşünün ortamın zeka seviyesini), sivil araçlardan birinin camı açık olunca ve içerdeki ıslanınca kavga çıktı. Geç kalanı beklemeyiz gibi bi kural var, tamamen yalan. Herkes iki insanı 30 dakika bekledi,(Güneş batmıştı, buz gibi suyla rüzgar yiyorduk). Bu arada safari araçlarında fazla hareket etmeyin, düşebilirsiniz. Zira araca o kadar insan dolduruyolar ki sivrisinek rezarvasyonsuz giremez araca. Hiç bir organizasyonu kötülemek değil amacım. İnsanları uyarmak istiyorum. Zaten giderseniz buraya gelir ‘haklıymışsın kardeşim’ yazarsınız, sarılır ağlarız 🙂

 2. Tam acenta ismi gormedim ben
  Fethiyede butun otel ve motellerle anlasmalilar sanirim oteller kisi basi yada gurup basi komisyon aliyor
  Hangi otelin rezervesyon bolumune yarin ne yapsam.desdniz sizi yonlendiriyor
  Ucreti onceden istiyip size bilet kesiyorlar
  Bende yarin gidecem bakalim

 3. slm yazınız için önce teşekkürler bende fehtiye tatile gitçem işallah, araştırken sizin sitenizi gördüm çok iyi anlatmışsınız keşke tur şirketini ismini yazsaydınız ve ya bütün turlarda aynı şekilde mi hizmet veriyor acaba şimdide teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın