Bursa Fidan Han

Fidan Han, Bursa gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan biridir.  15.yüzyılda, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed’in sadrazamı Mahmut Paşa tarafından yaptırılmıştır. Han, Mahmut Paşa Hanı ve zamanında buranın saman pazarı olması sebebiyle Saman Pazarı olarak da anılmaktadır. Fidan Han, Bursa’nın en güzel hanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hanın, ahırlar ve dükkanların bulunduğu alan olmak üzere iki avlusu bulunmaktadır.

Han, dikdörtgen planlı inşa edilmiş olup iki kattan meydana gelmektedir. Revakların ayakları ve kemer yüzleri moloz taş ve tuğla ile işlenmiştir. Alt katında 48, üst katında 50 olmak üzere toplam 98 odadan oluşan Fidan Han’ın alt katında yer olan odaları ve revakları tonozlarla, üst katında yer alan odaları tonoz, revakları ise kubbe ile örtülüdür. Hanın çarşı tarafında kalan alt kat odaları dışındaki tüm odalarında birer pencere bulunmaktadır. Doğusu ve güneyinde birer kapısı bulunan hanın avlusunda, 12 köşeli şadırvan üzerine kurulmuş bir de mescit bulunmaktadır.

Fidan Han; 1561, 1603, 1656, 1760 yıllarında birçok onarımdan geçirilmiş ve bu onarım sırasında hana yapılan eklemeler, hanın orijinalliğini az da olsa bozmuştur. Son yıllarda yapılan restorasyon sonucunda, günümüzde 105 adet dükkanın yer aldığı handa; kafeler ve tekstil üzerine satış yapan mekanlar yer almaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın