Firenze Card nedir, Floransa Kart

İtalya’nın tarihi yapılar ve sanat eserleri açısından en zengin kentlerinden biri olan Floransa bu haklı ününü her yıl dünyanın her yerinden gelen turistlerle kanıtlıyor.

Hatta 2016 yılında şehre gelen yerli ve yabancı turist sayısının 9,4 milyar (evet, milyar) olduğu açıklandı ki 2017 yılı kapandığında bu rakamın da üzerine çıkması bekleniyor (2917 resmi rakamları bu yazı yazıldığı sırada açıklanmadı). Peki nedir bu kadar gezgini Floransa’ya çeken?

Elbette kentin sahip olduğu Duomo, Santa Trinita Bazilikası, Santa Croce Bazilikası, Vecchio Köprüsü, Vasari Koridoru, şehrin irili ufaklı eski meydanları birer sebep.

Ancak bunun dışında Floransa’da yer alan, başta Rönesans Dönemi olmak üzere geçmişin en önemli sanatçılarının en önemli eserlerini Pitti Sarayı, Uffizi Galerisi, Pitti Sarayı, Boboli Bahçeleri, Gallerie dell’ Academia gibi müzelerde görmek, şehrin zengin mutfak kültürüne ait lezzetleri tatmak da bir başka ziyaret sebebi. Özetle Floransa için bir tarihi yapılar ve müzeler şehri demek hiç de yanlış olmaz.

Müze ve tarihi yapılarının bu kadar çok ve bu kadar ünlü olduğu bir kentte bu görülmeye değer noktaların giriş ücretleri de haliyle yüksek.

Dolayısıyla Firenze Card (Floransa Kart) burada maliyet düşürme açısından son derece faydalı olabilir. Yazının sonunda söyleceğimi en baştan belirteyim; faydalı olabilir ancak her durumda değil. Uzatmadan Firenze Card ile ilgili tüm detayları vermeye başlayayım isterseniz.

Firenze Card (Floransa Kart) Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Floransa Kart hakkında bilglier

Floransa’nın resmi müze kartı diyebiliriz Firenze Card (Floransa Kart) için. Günümüz itibariyle şehirdeki 72 müzede geçerli ve bu müzelere ücretsiz giriş sağlıyor.

Kartın ayrıca popüler müzelerde sıra beklemeden giriş, bazı program ortağı işletmelerde indirim veya hediye gibi avantajları da var ki bunlardan ayrıca bahsedeceğim.

Kartın geçerli olduğu müzelerin güncel listesine ise şu linten ulaşabilirsiniz.

Firenze Card diğer Avrupa şehirlerinde sıklıkla görülen ulaşım & turistik yer ziyaretini kombine etmiyor normalde. Zaten Floransa o kadar küçük bir şehir ki genelde her yere yürüyerek gidilebiliyor, toplu ulaşıma ihtiyaç duyulmuyor.

Fiyatı da 72 Euro olan Firenze Card ile kentteki 72 müzeyi 72 saatlik bir sürede ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. Öte yandan her müzeyi 1 defa ziyaret etme hakkının olduğunu belirtmeliyim.

Normal şartlarda pek olmaz ama aynı müzeye birkaç defa gitmeyi düşünürseniz veya gitmeniz gerekirse ilk seferden sonra Firenze Card sahibi olsanız da olmasanız da ödeme yapmanız gerekir.

Yazının ilerleyen bölümlerinde Firenze Card nereden, nasıl alınır konusuna değineceğim. Şimdilik kartın nasıl aktive edildiğinden bahsedeyim.

Aslında kartın geçerlilik süresi olan 72 saat, Firenze Card satın aldığınızda başlamıyor. Kartı isterseniz önceden online olarak satın alın, isterseniz Floransa’ya ulaştığınızda herhangi bir satış noktasından alın, geçerlilik süresi Firenze Card ile yapacağınız ilk müze ziyaretinde başlıyor ve 72 saat sürüyor.

Kartı aktive etmek için üzerine isim, soy isim, ve aktive edilen tarih ile saati yazmanız gerekli.

Firenze Card temelde Floransa’daki müzelere ücretsiz giriş sağlıyor demiştim. Ancak bir de bunun ek ücret karşılığında sunulan bir başka versiyonu da var ki o da; Firenze Card Plus. 5 Euro daha fazla ödeyerek (yani toplamda 77 Euro) Firenze Card avantajlarını genişletebiliyorsunuz.

Firenze Card Plus Nedir?

Firenze Card toplu ulaşım araçlarında geçerli değil demiştim. Evet, Floransa’da toplu ulaşıma muhtemelen pek ihtiyacınız da olmayacak.

Ancak birlikte seyahat ettiğiniz grupta yaşı ilerlemiş ve çabuk yorulan kişilerle birlikte geziyor veya turistik şehir merkezinin dışına da çıkmayı planlıyorsanız 5 Euro farkla toplu ulaşımda da geçerli olan Firenze Card Plus almayı düşünebilirsiniz.

Firenze Card Plus ayrıca 72 saat boyunca şehrin her yerinden ücretsiz WiFi erişimine sahip olmanızı ve şu adreste adresinde listelenen program ortaklarında Firenze Card Plus sahiplerine indirim veya bazı ücretsiz ikram avantajları da sağlıyor. Ki verdiğim adreste hangi restoranın ne tür avantajlar sağladığı bilgisi de yer almakta.

Daha sade bir anlatımla, aşağıdaki tabloda Firenze Card ve Firenze Card Plus’un sağladığı avantajları görebilirsiniz:
Firenze Card rehberi, kart seçenekleri

Önemli: Firenze Card almadan, Firenze Card Plus satın alınamıyor. Dolayısıyla önce Firenze Card satın almalı ardından 5 Euro fark vererek Firenze Card Plus almalısınız.

Firenze Card (Floransa Kart) ile Nelere Sahip Olacaksınız?

Floransa Kart nedir

Aslında Firenze Card son derece faydalı olmakla birlikte bunu ne kadar kullanabileceğiniz tartışılır. Ancak o konuya geçmeden önce kısaca Firenze Card ile elde edebileceğiniz tüm faydaların bir listesini yapalım. Kartın aktive edildiği andan sonraki 72 saat boyunca;

Floransa’daki 72 adet müzeye ücretsiz giriş. Ki bu müzelerden bazıları (Galleria Uffizi veya Gallerie dell’ Academia) kalıcı koleksiyonlarına ek olarak zaman zaman geçici sergiler de düzenliyor ve bu tarz geçici sergiler olduğu zaman giriş ücretleri daha yüksek. Firenze Card ile bu müzelere giriş her durumda ücretsiz.

Önemli ve popüler müzelere girişte zaman zaman çok uzun kuyruklar oluşabiliyor. Hatta Uffizi Galerisi ile Gallerie dell’ Academia bu tarz uzun sıra problemlerinin yaşandığı yerlerden. Firenze Card sahipleri ise sırada beklemeden öncelikli olarak müzeye alınıyor. Sırada beklemeden içeri alınmanın tek istisnası Duomo’nun kubbesine çıkış. Duomo’nun kubbesine de sıra beklemeden çıkmak istiyorsanız Firenze Card olsun olmasın şu linkten linkinden önceden rezervasyon yapmalısınız.

Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden birine ait pasaportunuz varsa, 18 yaşından küçük çocuklarınız ebeveynlerinden birinin kartı ile tüm bu müzelere ücretsiz girebiliyor. (Ebeveyn başına 1 çocuk olacak şekilde).

Ek olarak;

Eğer Firenze Card Plus satın alırsanız toplu ulaşımı limitsiz bir şekilde ücretsiz kullanabilir ve yukarıda bahsettiğim program ortaklarında indirim veya ikram avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Eğer sürekli internet bağlantısına sahip olmak sizin için önemliyse, Firenze Card Plus sayesinde 72 saat boyunca şehrin her yerindeki WiFi ağlarına kartınızla birlikte size verilen şifreyi kullanarak ücretsiz bağlanabilirsiniz.

Firenze Card (Floransa Kart) Fiyatları

Floransa Kart hakkında bilglier

Floransa’daki 72 müzeye 72 saat boyunca ücretsiz giriş ve popüler olan müze ve turistik yerlerde de giriş önceliği sağlayan Firenze Card fiyatıyla da “72” döngüsünü tamamlıyor.

Fiyatı da 72 Euro olan Firenze Card kullanım şeklinize ve müze ziyareti yoğunluğunuza göre son derece yüksek fayda sağlayabilirken, eğer yoğun bir müze ziyareti programınız yoksa zararlı bir alış veriş de olabilir.

Firenze Card Plus ise Firenze Card’a ödediğiniz 72 Euro’nun yanında +5 Euro farkla sahip olabileceğiniz bir kart. Yine burada da önemli olan toplu ulaşımı ne sıklıkta kullanacağınız.

Nerelerden Firenze Card (Floransa Kart) Satın Alabilirsiniz?

Firenze Card rehberi, satın alınacak yerler

Firenze Card satın almak aslında çok kolay. İsterseniz seyahatiniz öncesinden internetten online olarak, isterseniz de Floransa’ya ulaştığınızda aşağıda belirttiğim satış noktalarından direkt satın alabilirsiniz. Onlie satınalma yapmanız halinde ödemenize dair çıktıyı alarak satış ofisine göstermeniz gerekmektedir.

Online olarak Firenze Card satın almak için kartın resmi internet sitesinin üzerinden işlem yapabilirsiniz. Ödeme çıktınızı göstererek Firenze Card’ınızı teslim alacağınız turist ofisi veya bilet gişeleri ise;

 • Info Point Turistico (Turist Ofisi) Stazione – Piazza Stazione 4, Floransa
 • Info Point Turistico (Turist Ofisi)Cavour – Via Cavour 1R, Floransa
 • Info Point Turistico (Turist Ofisi)Aeroporto A. Vespucci – Via del Termine 1, Floransa
 • Museo Stefano Bardini Bilet Gişesi – via dei Renai 37, Floransa
 • Cappella Brancacci – Info Point (Turist Ofisi)- Piazza del Carmine 14, Floransa
 • Info Point(Turist Ofisi) Turistico Bigallo – Piazza San Giovanni 1, Floransa
 • Palazzo Strozzi – Bilet Gişesi – Piazza Strozzi, Floransa

Firenze Card satın almanın bir diğer yolu ise şehre ulaştığınızda turist ofisleri veya bazı müzelerinden direkt olarak ödeme yapıp kartınızı almak. Bunun için satış ofisi adresleri ise;

 • Cappella Brancacci – Piazza del Carmine 14
 • Complesso di Santa Maria Novella – Piazza Stazione 4
 • Galleria degli Uffizi – Porta 2 – Piazzale degli Uffizi
 • Museo di Palazzo Vecchio – Piazza Signoria
 • Museo Nazionale del Bargello – Via del Proconsolo 4
 • Museo Stefano Bardini – Via dei Renai 37
 • Palazzo Pitti – Piazza Pitti 1
 • Palazzo Strozzi – Piazza Strozzi
 • Info Point Turistico Stazione – Piazza Stazione 4
 • Info Point Turistico Cavour – Via Cavour 1r

Peki Firenze Card için internetten satın almakla şehre ulaştığınızda almak arasında bir fark var mı derseniz; hayır yok. Genelde internetten yapılan alımlarda belirli bir indirim uygulanır ancak bu Firenze Card için geçerli değil, her iki durumda da kartın fiyatı 72 Euro.

Firenze Card Satın Almaya Değer mi?

Firenze Card rehberi

Firenze Card nedir, özellikleri, faydaları, nerelerden hangi fiyatlarla alınabileceği gibi tüm detaylardan bahsettim. Ancak en önemli konu “Firenze Card Satın Almaya Değer Mi?” Sorusunun cevabı.

Elbette bunun net bir cevabı yok. Ancak seyahat planınıza ve ziyaret etmek istediğiniz yerlere göre bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz.

Sadece küçük bir ipucu vereyim; Firenze Card 72 saat boyunca 72 müzeye ücretsiz giriş sağlıyor. Peki siz 3 günde (ki tek amacınız yemeden içmeden, başka hiçbir şey yapmadan müze gezmek bile olsa) kaç müzeye gidebilirsiniz? 5? 10? 50?

Dolayısıyla Firenze Card satın almanın ne kadar faydalı olduğu çok göreceli. Ancak yine de sizlere yardımcı olmak adına bazı basit öneriler sunabilirim.

Maliyet Açısından

Firenze Card rehberi, kart fiyatları

Şehirde sayısız müze olmakla birlikte aslında turistlerin çoğu sadece Uffizi Galerisi ile Gallerie dell’ Academia ile ilgileniyor ve doğal olarak bu iki müzenin önünde uzun kuyruklar yer alıyor.

Müze giriş ücretleri ise daha önce de söylediğim gibi o anda müzedeki kalıcı koleksyon dışında geçici bir sergi de olup olmamasına göre değişiyor. Ancak yine de her iki müze için ortalama giriş ücretlerinin 15-22 Euro arasında olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla;

Firenze Card Almayın

Eğer zaten sadece bu iki müzeyi görmek istiyorsanız 72 Euro ödeyip Firenze Card almak 30 Euro gibi bir zarara sebep olur. Elbette sırada beklemeden içeri girmek gibi bir avantajı da var kartın ancak bu müzeler için biletinizi önceden satın alıp rezervasyon yaptırarak da bu sıra bekleme sorunundan kurtulabilirsiniz.

Bunun için uffizi.org/buy-tickets/ linkini takip edebilirsiniz. Kaldı ki; bu iki önemli müze dışında birkaç müzeye daha gidecekseniz bile toplam tutar 70–80 Euro civarına geliyorsa kartı almanıza yine de değmeyecektir.

Firenze Card Alın

Eğer Uffizi Galerisi ve Gallerie dell’ Academia başta olmak üzere birden fazla müzeyi ziyaret edecekseniz ve bunlar arasında özel müzeler (devlet müzesi olmayan) de varsa, ziyaret etmek istediğiniz müzelerin sayısına ve hangileri olduğuna bağlı olarak Firenze Card avantajlı olabilir.

Hatta genel bir fikir vermesi açısından; eğer bu iki müze dışında da ziyaret edeceğiniz 5-6 müze daha varsa ve kartınız ziyaretlerin toplam maliyeti 85–90 Euro seviyelerine geliyorsa Firenze Card almanızı tavsiye ederim. Ancak elbette ziyaret etmek istediğiniz müzelerin giriş ücretlerini öğrenip net bir hesaplama yapmanız çok daha garantili sonuç verir.

Sırada Bekleme Açısından

Floransa Kart hakkında bilglier

Daha önce de belirttiğim gibi en uzun kuyruklar Gallerie dell’ Academia ve Uffizi Galerisi’nde bulunuyor. Bu müzelerde Firenze Card sahipleri için ayrı bir giriş var dolayısıyla sırada beklemeden hızla içeri girebiliyorsunuz.

Yine az önce bahsettiğim gibi Uffizi’nin kendi internet sitesinden önceden satın alınan biletler için de giriş yeri ancak duruma göre değişmekle birlikte orada da sıra bekleme ihtimali var.

Floransa’daki diğer müzelerde uzun kuyruklara takılma ihtimali pek yok, ya da en azından belki yaz aylarında yüksek sezon olduğu için bu müzelerin girişinde de sıra olabilir ancak hızlı ilerlediği için sorun etmeye değmeyecek boyutta.

Firenze Card Almayın

Eğer sırada beklemek sizin için önemli değilse veya Uffizi ile Academia’yı gezmeyecekseniz kartı almamalısınız.

Firenze Card Alın

Eğer en önemli iki müzeye hızla girip gezmek sizin için önemliyse Firenze Card almanızı öneririm.

Toplu Ulaşım Açısından

Belirttiğim gibi Firenze Card zaten toplu ulaşımda ücretsiz veya indirimli bir fayda sağlamıyor. Firenze Card Plus ile de limitsiz ve ücretsiz olarak 72 saat boyunca toplu ulaşımı kullanabiliyorsunuz.

Ancak şehir zaten küçük ve eğer nadiren bir yere tramvay veya otobüsle gitmek isteseniz bile 90 dakika boyunca kullanabileceğiniz biletler 1,20 Euro. Dolayısıyla;

Firenze Card ve Firenze Card Plus Almayın

Toplu ulaşımı hiç kullanmayacak veya belki en fazla 1-2 defa kullanacaksanız.

Firenze Card ve Firenze Card Plus Alın

72 saatlik geçerlilik süresinde 5-6 müze ziyareti yanında en azından 5-6 defa da toplu ulaşım kullanacaksanız her iki kartı da almanızı öneririm.

Limitsiz ve Ücretsiz Wifi Açısından

Firenze Card Plus ile Floransa’nın her yerinde 72 saat boyunca internete ücretsiz bağlanabiliyorsunuz. Ancak burada dikkat etmeniz bir nokta daha var, bu kart olsa da olmasa da zaten Floransa’da günde 1 saat ücretsiz Wifi bağlantısına sahip olabiliyorsunuz (şehrin hemen her yerinde yer alan Firenze Wifi noktaları üzerinden). Bu sebeple;

Firenze Card ve Firenze Card Plus Almayın

Eğer internet bağlantısına ihtiyacınız hiç yoksa veya günde 1 saat sizin için yeterliyse kartıalmamalısınız.

Firenze Card ve Firenze Card Plus Alın

Eğer 24 saat boyunca online olmanız önemliyse Firenze Card Plus sahibi olmalısınız.

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın