Floransa alışveriş rehberi

Alışverişten konu açıldığında İtalya’da akla gelen ilk şehirler genelde; Roma, Milano ve Venedik oluyor. Ama Toskana’nın başkenti Floransa, kültüründen izler taşıyan ürünleri ve mekânlarıyla gezginlere daima üst düzey alışveriş deneyimi yaşatıyor.

Hazırlamış olduğum Floransa alışveriş rehberine birkaç dakikanızı ayırarak kente ilk seyahatini gerçekleştirecek bireylere şaşırtıcı gelen kentin bu özelliğinin detaylarını öğrenebilirsiniz.

Floransa Alışveriş Hakkında Bilgiler

Floransa alışveriş olanakları hakkında detaylara girmeden önce kente dair birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmanın doğru olacağını düşünüyorum.

Para Birimi: Floransa’da nakit alışverişlerde Avrupa Birliği’nin resmi para birimi Euro kullanılıyor.

Döviz Bozdurma: Floransa tatiliniz sırasında döviz bozdurmanız gerekirse büroların yanı sıra bankalara hatta postanelere başvurabilirsiniz. Döviz büroları, diğerlerine göre daha uzun çalışma saatlerine sahipken işlem sırasında daha yüksek komisyon oranları sunuyor. Bu nedenle birkaç döviz bürosundan fiyat alıp en uygununu bulmaya çalışmak gerekebiliyor.

Döviz bürolarının büyük kısmı merkez tren garı çevresi ile Via Calzaiuoli ve Via Por Santa Maria üzerinde faaliyet gösteriyor. Bankalar ise mesai saatleri içerisinde müşterilerine daha uygun oranlarla döviz bozdurma fırsatı veriyor. Kentteki banka şubeleri hafta içi her gün 09.00-15.45 saatleri arasında hizmet veriyor. Hafta sonları ise bir kısmı açık olabiliyor.

Kredi Kartı Kullanımı ve ATM’ler: Floransa’da alışveriş sırasında nakit kullanımı yaygın olsa da deneyimli gezginlerin çoğu kredi veya banka kartı kullanmayı tercih ediyor. Çünkü nakit kabul eden mekânların bazıları fatura kesmeyebiliyor ve bu yaklaşımları onlardan ürün alan kişinin para cezası almasına neden olabiliyor.

Buna karşılık kredi kartı kullanımını tercih ederseniz yanınızda yüklü miktarda para taşıma riskine girmemiş olursunuz. Nakit ihtiyacı duyduğunuzdaysa kent merkezindeki ATM’leri kullanabilirsiniz. Tabii bu işlem için kartınızın yurt dışı işlemlere açık olması gerekiyor.

KDV Muafiyeti (TaxFree): İtalya’nın tüm turistik kentlerinde olduğu gibi Floransa’da da Avrupa Birliği vatandaşı olmayan gezginler kapsam dâhilindeki mekânlardan tek seferde yapacakları 154,94 Euro ve üstü alışverişler için vergi iadesi avantajından yararlanabiliyor.

Toplam alışveriş tutarının %10’luk kısmının iadesi için faturanızla birlikte Global Blue’nun havalimanında ve Via del Calzaiuoli’de bulunan başvuru ofislerinden birisine gidip formu doldurmanız yeterli oluyor. Hesaplanan tutar kredi kartınıza iade edilebildiği gibi çek şeklinde de size sunulabiliyor.

Mağaza, Dükkân Açılış Saatleri: Kent merkezindeki mağaza ve dükkânlar, öğle arası vermeden pazartesiden cumartesiye kadar tam gün faaliyet gösteriyor. Yerel dilde “orariocontinuato” adı verilen bu uygulama, kent merkezinden uzaklaşıldıkça yerini daha geleneksel yaklaşımlara bırakıyor.

Klasik düzeni terk etmeyen alışveriş mekânları tam gün çalışanlar gibi 09.00-10.00 gibi açılıp, 13.00 civarında öğle molası için kapatılıyor. 15.30-16.30 saatlerinde yeniden açılan dükkânlar, 20.00’a doğru günlük faaliyetlerini sonlandırıyor.

Bu farklılığın gezi programınızı aksatmaması için alışverişe başlamadan önce gideceğiniz mekânın açılış-kapanış saatini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Pazarlık: Alışveriş merkezlerindeki ve cadde üzerindeki mağazalarda pazarlık yapma şansı bulunmuyor. Ancak pazarlarda stant açan bireyler ve sokak satıcıları ile biraz konuşarak ilginizi çeken ürüne ilk teklif edilenden daha düşük bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Tabii bu noktada sokak satıcılarından taklit ürünler almamanız konusunda sizi uyarmak istiyorum. Çünkü polis rutin kontrol sırasında kaçak ya da taklit ürün satın aldığınızı fark ederse size 1000 Euro’ya kadar değişen cezası kesebiliyor.

Floransa’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Floransa alışveriş
Floransa alışveriş caddesi: Via dei Tornabuoni

Floransa’nın tarihi merkezinde ziyaret edebileceğiniz alanlar sadece Rönesans’tan kalma sanat eserleriyle dolu müzelerden ve tarihi yapılardan ibaret değil.

Yüksek kalite el işçiliği ile tanınan kentin kalbi aynı zamanda taze ürünlerin satıldığı pazarlara, moda markalarının son kreasyonlarını sunan butiklere ve uygun fiyatlı outlet mağazalara da ev sahipliği yapıyor.

Bu bölümde sizlere kısaca bahsedeceğim alışveriş mekanları hakkında tüm detayları, “Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa Alışveriş Caddeleri

Kent merkezi yüz ölçümü açısından oldukça küçük olsa da sınırları içerisinde her yaştan gezginin ilgisini çekecek mağazaların sıralandığı caddeler barındırıyor.

Bu caddeler içerisinde en görkemlisi, 18. yüzyıldan beri lüksün ve şıklığın kentteki tek adresi olan Via dei Tornabuoni.

Versace, Gucci, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli gibi pek çok prestijli markanın ürünlerine yer verilen mağazalarla dolu caddede ayrıca Salvatore Ferragamo Müzesi yer alıyor. Via dei Calzaiuoli’de ise high-end ürünlerle ticari markaları yan yana görebilirsiniz.

Via del Corso’da zincir mağazalar yerine yerel tasarımcıların ürünler satan küçük butikleri bulabilirsiniz. Caddede özellikle Piero Puliti’nin gömlek mağazası büyük ilgi görüyor.

Kupa, anahtarlık, biblo gibi klasik tarzdaki hediyelik eşyalar içinse rotanızı Via Santa Spirito veya Via del Parione’ye çevirebilirsiniz.

Floransa Alışveriş Merkezleri ve Marketler

Floransa alışveriş merkezleri

Floransa’da alışveriş olanaklarının birçoğu az önce sizlere bahsetmiş olduğum caddelerde yer alıyor. Ancak kentte her tarzda bireyi memnun edecek AVM ve outlet mağaza seçenekleri de bulunuyor. Üstelik Floransa hop on hop off otobüs turu düzenleyen firmalar bu mekânlardan bazılarına servis hizmeti sunuyor.

Kentte outlet mağazası bulunan markaların başında Roberto Cavalli, Prada, Fendi ile Dolce&Gabana geliyor. Bu mekânlara ilginin yüksek olmasında, indirimler sayesinde tüketicilerin high-end ürünlere normalin çok daha altında fiyatlarla sahip olabilmelerinin payı büyük.

Alışveriş merkezi dendiğindeyse akla gelen ilk yerler, The Mall ve The Smart Gallery oluyor. Her iki AVM’de de ağırlıklı olarak lüks markalara yer veriliyor.

The Barberino Designer Outlet ile La Rinascente’ye gittiğinizdeyse kozmetikten oyuncağa, giyimden elektroniğe kadar çeşitli kategorilerden ürünleri bulabilirsiniz.

Floransa Sokak Pazarları

Floransa alışveriş sokak pazarı

Tüm İtalya’da olduğu gibi Floransa’da da pazar kültürü bir hayli gelişmiş durumda. Üstelik kent hayatına dair pek çok detayı gözlemleme fırsatı veren bu mekânlarda Toskana’ya özgü ürünleri pazarlık yaparak, AVM ve outlet mağazalara göre çok daha uygun fiyata satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Ürün çeşitliği nedeniyle hem gezginlerin hem de yerel halkın gözdesi konumundaki San Lorenzo Market ile aynı bölge içerisindeki 19. yüzyıldan kalma bina içerisinde kurulan Merkez Çarşısı pazar kültürünün kentteki bayrak gemisi konumundalar.

Merkez Çarşı ünü sayesinde şehir dışından gelenlerin de çiftlik ürünlerine yönelik ihtiyaçlarını giderdikleri bir pazar alanıyken, aynı amaç için halk Sant’ Ambrogio’yu da ziyaret etmeyi ihmal etmiyor.

Rönesans’ın başladığı yıllarda kentin elitlerinin sıklıkla uğradıkları Porcellino Pazarı’ndaki tezgâhları, günümüzde başta deri ürünleri olmak üzere değişik kategorilerden eşyalar süslüyor.

Seyahat ettiği şehirlerden koleksiyon değeri olan eşyalar toplamayı sevenlerdenseniz, tatil günlerinizden bir tanesini Piazza Ciompi’deki pazara ayırmanızı öneririm. Meydanda her ayın son Pazar günü, normaldekinden çok daha geniş bir pazar kuruluyor.

Floransa’dan Ne Alınır?

Floransa hediyelik eşyalar

Toskana’nın bereketli topraklarına kurulu olması ve kaynağını Rönesans’tan alan zengin kültürel birikimi sayesinde Floransa konuklarına satın alabilecekleri birbirinden değerli pek çok ürün sunuyor.

Bu ürünler içerisinde aslan payı tabi ki kente özgü lezzetlere ait. Balzamik sirke, şarap, zeytinyağı, çikolata, reçel çeşitlerine eşsiz tatlarından dolayı talep bir hayli yoğun. Hatta bu ürünlere ek olarak yöreye özgü ekmekleri ve Cantuccini Vin Santo isimli kurabiyeleri de alışveriş listenize dâhil edebilirsiniz.

Deri ve seramik ürünleri ile ünlü kentte farklı tarzdaki giyim markalarının ürünlerini pek çok yerde bulabilirsiniz. Eğer alışveriş bütçeniz kısıtlıysa odak noktanıza magnet, t-shirt gibi klasik anı eşyalarını alabilirsiniz.

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın