Floransa'dan ne alınır

Floransa, başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Adeta açık hava müzesi olan bu güzel şehirde gezip görülecek onlarca yer var.

Floransa'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Floransa'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Pendini, 4★ Grand Hotel Minerva, 5★ Hotel Bernini Palace

Dünyanın en gözde kilise ve sanat merkezlerini içinde barındıran bu şehri dolaştıktan sonra sıra alışverişe gelince herkesin aklına gelen ilk soru doğal olarak “Floransa’dan Ne Alınır?” oluyor. Şehirden kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz başlıca hediyeler şunlar:

Deri Çanta, Ayakkabı ve Kemer

Deri ürünleri İtalya genelinde bulmanız mümkün olsa da en fazla ürün seçenekleri Floransa’da bulunuyor desek yanlış olmaz. Duomo, Republica ve Signoria Meydanı ve çevresinde yer alan caddelerde birçok deri ürün satan mağaza bulabilirsiniz. Buralarda dünyaca ünlü markalar kadar yerel markalar da bulunuyor. Floransa tren istasyonuna doğru da birçok deri ürün satan mağaza bulunuyor. Biraz daha ekonomik ürün arıyorsanız seyyar satıcı tezgahlarına göz atabilirsiniz. Mercato Centrale adındaki ünlü kapalı pazarın hemen dışındaki sokaklarda kurulan pazarlarda da çakma ürünler bulabilirsiniz.

Floransa'dan ne alınır
Floransa’da deri ürün satışı yapılan birçok mağaza var. Çanta, ayakkabı, kemer ve cüzdan gibi birçok ürünü şehrin genelinde bulabilirsiniz.

Pinokyo Temalı Ürünler

Dünyaca ünlü Pinokyo romanlarının yazarı olan Carlo Collodi Floransa doğumlu. Pinokyo‘nun doğduğu şehir olarak bilinen Floransa’da birçok pinokyo temalı ürün bulabilirsiniz. Satılan hediyelik eşyaların en orijinal olanları bize göre Santa Groce Meydanı‘na yakın konumda yer alan Bartolucci adlı mağazalarda satılıyor. Bu mağazada ufak pinokyo biblolarından çok şirin oda süslerine kadar birçok tahta işlemesi bulabilirsiniz. Kapıya asılan tahta isimlikler 18 Euro’dan satılıyor. Birçok özel tasarım özel ürün ve el yapımı magnet de bulabilirsiniz.

Floransa'da alışveriş
Bartolucci adındaki mağazada çok orijinal ürünler bulabilirsiniz.

Şal

Şehirde gezerken gözünüz seyyar satıcılarda ya da mağaza vitrinlerinde satılan şallar dikkatinizi çekecek. Piazza della Repubblica meydanının hemen yan sokaklarında şal satan seyyarları görebilirsiniz. Seyyar satıcılar şalın tanesine 10 Euro dese de 3-4 tane alırsanız pazarlıkla tanesi 7,5 Euro’ya kadar şal satın alabilirsiniz. Şehre özgün olması ve taşınmasının kolay olması şalların hediyelik olarak da sık tercih edilen ürünlerin başında yer almasını sağlıyor.

Floransa alışveriş
Piazza Repubblica Meydanı’nda şal satışı yapan seyyar satıcı

Kırtasiye

Floransa’da çok orijinal kırtasiye ürünleri bulabilirsiniz. Pul, divit, mühür, el yapımı defter gibi birçok ürünü şehir genelinde bulabilirsiniz. Via dei Tavolini 13r adresindeki ll Papiro ve Via dei Servi 5 – 7r’de bulunan Scriptorium kırtasiye alışverişi yapabileceğiniz yerlerden.

Floransa alışveriş
Floransa’da kırtasiye alışverişi

Sanat ve Antika Ürünler

Sanat ve kültür denince akla gelen şehirlerden olan Floransa’dan sanat ve değerli antika ürünlerini alabilirsiniz. Via Maggio’da bu alanda satış yapan birçok yer bulunabilir. Gallori Turchi, Guido Bartolozzi Antichita ve Gianfranco Luzzetti sanat ve antika ürün seçenekleri ile dikkat çeken yerlerden.

Floransa antika alışverişi

Güzellik Ürünleri

Parfüm, sabun, krem gibi ürünler hem size hem de varsa evcil hayvanınıza yönelik olarak satışa sunulmuş. Via della Scala 16 adresinde bulunan Officina Profumo – Farmaceutica Santa Maria Novella güzellik ürünleri konusunda birçok seçenek sunmakta.

El Yapımı Ürünler

Floransa mozaik çeşitleri ile ünlüdür. Özellikle el yapımı olan mozaik çeşitleri içeriğinde kullanılan malzeme ve kalitesine göre farklı fiyatlara satılmaktadır. Pitti Mosaici bu konuda şehirdeki en ünlü yerlerdendir ve Piazza Pitti 23 – 24 adresinde bulunmaktadır.

Seramik

Sanat eseri haline dönüştürülmüş seramik çeşitleri Floransa’dan alınabilecek ürünler arasındadır. La Botteghina del Ceramista Via Guelfa 5 adresinde bulunmaktadır ve şehirdeki en uygun fiyatlı seramik ürünleri burada bulunabilir. Bunun dışında showroomu da bulunan Giuseppe Rampini’de görülebilir. Daha büyük çaplı çalışmaları görmek ve satın almak için Richard Ginori’ye gidebilirsiniz.

Moda & Giyim

İtalyan modası 1950 – 1960lı yıllarda yükselişe geçmiş olsa da hala dünya modasındaki yerini korumaktadır. Armani, Gucci, Pucci, Ferragamo gibi dünya devleri burada bulunabilir. Şehirdeki moda merkezlerinden biri Via de’ Tornabuoni’dir. Bunun dışında The Mall birçok mağazayı bulabileceğiniz bir yer.

Floransa giyim alışveriş

Takı

Eğer alacağınız şeyler için nispeten yüksek bir bütçe ayırdıysanız Floransa gümüş ve altın takısı alabileceğiniz bir yerdir. 16. yüzyıldan beri gümüş ve altın işlemeciliğinin yapıldığı bu kent takı seçenekleri ile sizi şaşırtabilir. Takı satın almak için gidebileceğiniz birkaç yer şunlardır: Via Santo Spirito 11 adresinde bulunan Aprosio, Via Condotta 2 adresindeki Tharros Bijoux, Via Santo Spirito 58r’de bulunan Angela Caputi.

Oyuncak

1980’lerden beri Floransa’nın en ünlü oyuncak üreticisi ve satıcısı olan La Citta del Sole via dello Studio 23r adresinde görülebilir. Parmak kuklası, 3D yapboz, çocuk kitapları buradan alabileceğiniz ürünler arasındadır.

Magnet & Hediyelik Eşya

Yıkarıda saydıklarımız dışında şehirde birçok orijinal magnet tarzında klasikleşmiş ürünler bulabilirsiniz. Magnetler genellikle tanesi 3-4 Euro’dan 2 tanesi ise 5-6 Euro’dan satılıyor.

Floransa hediyelik eşya
Klasikleşmiş buzdolabı magnetleri

Yiyecek

Tüm İtalyan şehirlerinde olduğu gibi Floransa’dan da başta makarna ve zeytinyağı olmak üzere yiyecek alışverişi yapabilirsiniz.

Floransa makarna alışveriş

Kısacası Floransa’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz birçok seçenek bulunuyor. Şehirde alışveriş hakkında genel bilgileri, sokak pazarlarını ve alışveriş yapabileceğiniz bölgeler hakkında bilgileri Floransa Alışveriş Rehberi sayfamızda bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın