Floransa'dan ne alınır rehberi

Floransa’dan Ne Alınır? En Güzel Hediye Seçenekleri

Floransa’dan ne alınır? Toskana Bölgesi’nin başkenti Floransa tipik bir İtalyan kentinden bekleyebileceğiniz yeme içme, tarihi yapılar ve sanat eserleri açısından son derece zengin, hatta bence en zenginlerinden. Ki kenti turistik açıdan bu kadar popüler yapan sebep de bu.

Alışveriş ise Floransa’nın gezginlere sunduğu bir diğer avantaj. Ancak ne alacağınızı ve nereden alacağınızı bilirseniz. Aslında Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında kentin en iyi alışveriş caddeleri, AVM ve pazarlarından bahsediyorum.

Floransa’dan Ne Alınır yazısını ise şehri ziyaret ettiğinde Floransa’ya özgü ürünler almak, sevdiklerine hediye etmek veya yıllarca hatıra olarak saklamak isteyenlere seçeneklerinden bahsetmek için yazmak istedim.

Hem şehrin yeme içme kültürüne ait alternatifler hem de Floransalılar’ın yüzyıllar boyunca geliştirip uzmanlaştıkları geleneksel ürünler nelerdir, nerelerde bulabilirsiniz hepsinden kısaca bahsedeceğim. Siz sadece bir bütçe belirleyin.

Aslında Roma, Venedik, Milan gibi İtalya kentleriyle kıyaslandığında Floransa’nın alışveriş açısından daha kısır bir şehir olduğu düşünülebilir, ki görece olarak doğrudur da. Ancak gerçek alışveriş tutkunları ve ziyaret ettikleri şehirden hediye ve hatıra ürünleri almaya özen gösterenler için Floransa’da bile alınabilecek tonla ürün var.

En basitinden Floransa mozaikleri ve Fiorentina Futbol Kulübü lisanslı ürünleri dahi yeter. Ancak daha detaylı bir alışveriş objeleri listesi için sizi yazının devamına alalım.

Floransa’dan Ne Alınır?

Floransa'da alışveriş, hediye seçenekleri

İtalya’nın turizm merkezlerinden Floransa’dan kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

 • Floransa’ya Özel Lezzetler (Gastronomi Ürünleri)
 • Toskana Şarabı
 • Zeytinyağı
 • Balzamik Sirke
 • Çikolata
 • Hazır Giyim
 • Toskana Seramik Ürünleri
 • Kırtasiye Ürünleri
 • Deri Ürünler
 • Pinokyo Temalı Ürünler
 • Hediyelik Eşya ve Magnet

Tüm bu hediyelikleri satın alabileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır? Caddeler, Avm’ler… başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa’ya Özel Lezzetler (Gastronomi Ürünleri)

Floransa'da alışveriş, hediye seçenekleri gastronomi yeme içme

Sadece Floransa şehri değil, tüm Toskana Bölgesi’nin yeme içme konusunda tam bir Cennet olduğunu Floransa’da ne yenir? yazısında belirtmiştim.

Dolayısıyla bu kentten alabileceğiniz hatıra ve hediyeliklerin başında gastronomi ürünleri de diyebileceğim yiyeceklerin gelmesi normal.

Üstelik Floransa’dan yiyecek içecek almak turistler arasında yaygın olduğu için pek çok mağaza bu tarz ürünleri seyahat uygun miktarlarda ve şekillerde paketleyerek satıyor. Dolayısıyla alması da, taşıması da kolay bir seçenek Floransa’ya özgü yiyecek içecekler. Peki nedir bu Toskana’ya, Floransa’ya ait lezzetler derseniz;

 • Toskana sosları,
 • Bal,
 • Toskana ekmeği,
 • Reçeller,
 • Cantuccini Vin Santo isimli kurabiyeler (bisküvi)

Bu ürünleri herhangi bir markette veya gastronomi mağazasında rahatlıkla bulabilirsiniz ancak en taze ve kalitelilerini isterseniz, ki istemelisiniz, pazarlara gitmenizi öneririm. San Lorenzo Pazarı veya Merkez Pazarı bu açıdan ideal.

Toskana Şarabı

Floransa'dan ne alınır Toskana Şarabı

Sangiovese üzümleriyle yapılan ünlü Chianti şaraplarının merkezi Toskana ve Floransa. Dolayısıyla alkol alıyorsanız veya seven bir tanıdığınız varsa bana göre Floransa’da Ne Alınır diye uzun uzun düşünmenize gerek yok.

Turistik bölgelerde yer alan turistik dükkanlardan uzak durmanızı öneririm zira oralarda satılan şaraplar biraz daha fabrikasyon ve kaliteli sayılmaz.

Onun dışında herhangi bir süpermarketten bile kaliteli ve uygun fiyatlı Toskana şarabı alabilirsiniz. Fiyatları ise 10 Euro altından başlıyor ki en ucuzlarının bile son derece kaliteli olduğunu söyleyebilirim.

Zeytinyağı

Floransa'dan ne alınır Floransa Zeytinyağı

Zeytinyağı tüm İtalyan mutfağında önemli bir yer kaplıyor, doğal olarak Toskana ve Floransa’da da. Şehre yapacağınız ziyarette alabileceğiniz en önemli hediyeliklerden de biri ki aslında Floransa’dan kötü bir zeytinyağı almak neredeyse mümkün değil.

Yapabileceğiniz en özensiz alışverişte bile son derece lezzetli ve kaliteli zeytinyağı alabilirsiniz. Hatta konunun uzmanı bir yerden alacaksanız farklı zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarını tatmanızı, kullanım amacına göre (salata, yemek vs gibi) sorarak tercih yapmanızı öneririm.

Bu konuda en ideal adreslerden biri de San Lorenzo Pazarı’nda satış yapan Stefano Conti’nin standı. Kendisi aynı zamanda bir zeytinyağı uzmanı ve bıkmadan sorularınızı cevaplayabilir. Tembellik etmeyin ve gidin derim.

Balzamik Sirke

Floransa'da alışveriş, hediye seçenekleri balzamik sirke

Sanırım en azından bir kere İtalyan restoranına gitmeyenimiz yoktur. Ve yemekten önce masaya gelen balzamik sirkeli zeytinyağına ekmek banmayan….

Dolayısıyla zeytinyağının kardeşi balzamik sirke de Floransa alışveriş listenizde olması gereken ürünlerden. Aslında balzamik sirkeyi satın almadan önce ne kadar çok çeşidi ve aroması olduğuna inanamayacaksınız.

Ekmek banmak için, salata sosu için ve hatta tatlılarda kullanmak için bile ayrı ayrı balzamik sirke çeşitleri mevcut. O yüzden Floransa’dan Ne Alınır diye düşünenler için bölgeye özgü balzamik sirke de son derece iyi bir alternatif. Bunun en iyi adresi ise;

Borgo Sapori Toscana (Borgo S. Lorenzo, 20, 50123 Floransa, İtalya)

Çikolata

Floransa'da alışveriş, hediye seçenekleri çikolata

Bir İsviçre, Belçika olmasa da İtalyan çikolataları da haklı bir üne sahip ve Floransa seyahatinden hediyelik veya hatıra olarak çikolatayla dönmek de son derece mantıklı. Tabii buradaki hassas nokta “Made in Italy” çikolataları bulmak, aksi halde bir anlamı olmayacak.

Eğer uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız yerel marketlerde satılan Novi markasını tavsiye ederim. Biraz daha sofistike seçenekler için Coccole Cioccolato, Caffetteria La Loggia veya ünlü usta Andrea Bianchini’nin mutfağına (La Bottega del Cioccolato, Via de Macci, 50, Floransa) gidebilirsiniz.

Hazır Giyim

Floransa'dan ne alınır Floransa kıyafet giyim

Aslında İtalya’da hazır giyim denildiğinde akla ilk gelen Milano’dur, ancak Floransa’yı da göz ardı etmeyin derim. Ne de olsa Moda dünyasının en önemli fuarlarından Pitti yılda iki defa bu kentte düzenleniyor ve dünyanın her yerinden tasarımcı ve hazır giyim satın almacıları bu sebeple Floransa’da buluşuyor.

Via Tornabuoni, Via della Vigna Nuova, Via del Parione şehirde hazır giyim alışverişi için görmeniz gereken en önemli caddelerden. Kentin sokaklarında keşfedeceğiniz küçük tasarımcı butiklerini saymıyorum bile.

Hatta eğer mutlaka hazır giyim alışverişi yapmak istiyorsanız, bence Floransa’ya kadar gitmişken dünyaca ünlü İtalyan markalarının Outlet mağazalarına da uğramalı ve sezon sonu ürünlerini indirimli fiyatlarla almalısınız. Ki bazılarından Floransa’da Nerede Alışveriş Yapılır yazısında bahsetmiştim.

Toskana Seramik Ürünleri

Floransa'dan ne alınır Toskana Seramikleri

Seramik, Rönesans’dan beri Floransa’da çok önemli bir yere sahip oldu. Hem kentin aristokratları tarafından hem de dünyanın hemen her yerinden gelen taleplerle seramik endüstrisi Floransa ve çevresinde uzun yıllar boyunca gelişti ve büyüdü. Hatta Floransa’ya yakın Montelupo ve Sesto Kasabaları seramik sanatlarının Toskana’da merkezi diyebilirim.

Bugün de özellikle el boyaması seramikler Floransa’dan ne alınır diye düşünen turistlere benzersiz ve özgün bir hediyelik ve hatıralık olarak sunuluyor.

Tabak, kavanoz, kase veya aklınıza gelebilecek her türlü seramik ürününü, tabii ki el yapımı olanları tercih etmelisiniz, kalitesine göre farklı fiyat seviyelerinde bulmanız mümkün. Bunun için size birkaç adres de önerebilirim..

 • La Botteghina: Via Guelfa, 5/R, Floransa
 • Bir baba kızın atölyelerinde birlikte yarattıkları ürünleri sattıkları; La Mie Ceramiche. (Via Giuseppe Verdi 8/R, Floransa)
 • Ceramica Ricceri: Duomo, Via dei Conti, 14R

Kırtasiye Ürünleri

Floransa'dan ne alınır Floransa Kırtasiye

Kırtasiye ürünleri aslında hangi şehri ziyaret ederseniz edin alabileceğiniz özgün ürünlerden. Aslında ürünler sıradan olsa da desenleri, baskıları ve şekilleri itibariyle ziyaret ettiğiniz kentin kültürünü yansıtıyor.

Floransa için de durum aynı. Aslında yaşadığımız dijital çağda kırtasiye ürünleri mi kaldı dediğinizi de duyar gibiyim ancak bence hiç ölmemesi gereken bir gelenek bu.

Sıradan ürünleri bir kenara bırakıp özel bir hediyelik arıyorsanız Floransa’dan Ne Alınır yazısında size bir yer tavsiye etmek isterim.

1976 yılında kurulan Il Papiro her türlü kağıt ve kırtasiye ürününün sıradışı tekniklerle üretildiği ve binlerce farklı modelde bulunduğu özgün bir yer. Floransa’da birkaç şubesi var ve Duomo’dakinin adresi: Piazza del Duomo, 24R, Floransa.

Deri Ürünler

Floransa'da alışveriş, hediye seçenekleri deri ürünler

Floransa’nın dericilik konusunda da ne kadar iddialı olduğunu biliyor musunuz? Dericilik ve deri ürünleri Türkiye’de de yaygın ve maddi açıdan daha avantajlı dediğinizi duyar gibiyim, ki haksız da sayılmazsınız. Ancak İtalyan tasarımlarının şıklığını ne yaparsak yapalım yakalamamız biraz zor.

Çanta, cüzdan başta olmak üzere her türlü deri giysi, kemer ve hatta eldiven Floransa’dan Ne Alınır diye düşünen ve özgün olduğu kadar şık ve ömürlük seçenekler de arayanlar için ideal. Hatta ben özellikle eldivenleri tavsiye ediyorum.

Deri ürünleri alışverişi de Floransa’da iki şekilde olabilir. Kentteki pazarlarda, hatta özellikle San Lorenzo Pazarı’nda uygun fiyatlı seçenekler bulmanız mümkün.

Elbette pazarlık şart. Biraz da elegant ürünler arıyorsanız sizi Floransa’nın köklü deri markalarına ve mağazalarına alalım.

 • Antica Cuoeria: Duomo, Via dei Calzaiuoli ve Via del Corso kavşağı, 48R, Floransa
 • Mannina : Ponte Vecchio ve Palazzo Pitti arasında, Via dei Guicciardini, 16R ve Via dei Barbadori, 19R, Floransa
 • Madova: (Özellikle benzersiz eldivenler için), Via dei Guicciardini 1/R

Pinokyo Temalı Ürünler

Dünyaca ünlü Pinokyo romanlarının yazarı olan Carlo Collodi Floransa doğumlu. Pinokyo‘nun doğduğu şehir olarak bilinen Floransa’da birçok pinokyo temalı ürün bulabilirsiniz.

Satılan hediyelik eşyaların en orijinal olanları bize göre Santa Groce Meydanı‘na yakın konumda yer alan Bartolucci adlı mağazalarda satılıyor.

Bu mağazada ufak pinokyo biblolarından çok şirin oda süslerine kadar birçok tahta işlemesi bulabilirsiniz. Kapıya asılan tahta isimlikler 18 Euro‘dan satılıyor. Birçok özel tasarım özel ürün ve el yapımı magnet de bulabilirsiniz.

Hediyelik Eşya ve Magnet

Floransa'dan ne alınır Floransa magnet hediye

Floransa’dan ne alınır diye düşünürken bütçeyi de çok sarsmak istemeyenler için dünyanın her yerinde geçerli bir seçim ufak tefek hediyelik eşyalar ve magnetler.

Bu tarz ürünleri seyahat ettiğiniz kente özel yapan ise o kente özgü renklerin, dokuların, tarihi eserlerin baskılarının bulunması. Fiyatları 1–5 Euro arasında değişen hediyelik eşyalar ve magnetler turistik bölgelerde yer alan tüm dükkanlarda olduğu gibi pazarlarda da yer alıyor.

Floransa görselli bir magnet, küçük biblolar veya duvar süsleri her baktığınızda size Floransa’yı hatırlayacak, en uygun fiyatlı hediyelik ve hatıralıklardan.

Floransa seyahatiniz öncesinde Floransa gezilecek yerler ve Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top