Floransa Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Topraklarında filizlenen Rönesans hareketiyle önce İtalya’nın ardından Avrupa’nın sanatsal anlamda gelişmesine imkân tanıyan Floransa gezi rehberi boyunca sıraladığım konulardan da anlayabileceğiniz üzere çeşitliliği ile kitleleri kendine çekiyor.

Mimariden sanata, kent yaşamından mutfak kültürüne kadar pek çok konuda ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan kenti enine boyuna tanımak için 3-4 gün ayırmak yeterli oluyor.

Tabii Toskana’nın doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak ve Pisa, Venedik gibi çevre kentlere ziyaretlerde bulunmak isterseniz daha uzun bir tatil süreci planlayabilirsiniz.

Floransa Nerede?

Floransa nerede

Floransa, Kuzey İtalya’nın doğal güzellikleri ile tanınan bölgesi Toskana sınırları içerisinde yer alıyor. Kent, M.Ö. 59 yılında Roma ordusundan emekliye ayrılan askerler tarafından Arno Nehri kıyısına kurulmuş.

Zamanla şehir, nehrin her iki yakasında genişleyerek Careggi, Fiesoli, Settignano, Arcetri, Poggio, Imperiale ve Bellosguardo tepelerinin çevrelediği 102,41 kilometrekare yüz ölçümüne sahip havzayı tamamen kaplamış.

İtalyan Rönesansı’nın başladığı yer olan Floransa’nın 5 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeler arasında en popüleri, kentin gezilip görülmeye değer çoğu tarihi mekânını sınırları içerisinde barındıran Centro Storico.

Tarihi kent merkezinin dışında diğer yerleşim bölgeleri, Santa Maria Novella’dan sonra Floransa’nın ikinci büyük tren garının bulunduğu Campodi Marte ile her biri kendi içinde zengin tarihsel, kültürel birikime sahip Gavinana-Galluzzo, Isolotto-Legnaia ve Rifredi.

Yerleşim bölgeleri kuruluşlarından itibaren uzun süre bağımsızlıklarını korusalar da zaman içerisinde Floransa’ya bağlı hale gelmişler.

Floransa Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Floransa gezi rehberi bilgi ve tavsiyeler
Floransa gezi rehberi blog

Floransa Tarihi

Antik dönemleri hakkında pek fazla bilginin olmadığı Floransa, Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerler tarafından Arno Vadisi’ndeki Fiesole yakınlarında bulunan bir tepeye M.Ö. 59 yılında kurulmuş.

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian’ın emriyle Toskana’nın başkenti haline gelen kent, 6. yüzyılda Lombardlar’ın hâkimiyetine geçmesiyle hızlı bir gelişim sürecine girmiş.

12. yüzyılda “Boni Homines (İyi İnsanlar)” isimli konseyin kurulması ile cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirde bir yüzyıl sonra kilise ve krallık yanlıları arasında siyasi çekişmeler başlamış. Dokumacıların isyanı, 1378 Ağustos olayları ve veba salgını gibi olaylar kenti siyasi anlamda sıkıntıya soksa da ekonomik gelişimin önüne geçememiş. Hatta bu yıllarda komşusu Pisa, gerçekleşen savaşlar sonucunda Floransa hâkimiyetini tanımak zorunda kalmış.

Sürdürdükleri bankacılık faaliyetleri sonucunda oldukça zenginleşen Medici Ailesi’nin 15. yüzyılın ilk yarısında siyasi gücü eline alması sonucunda Floransa siyasi istikrara kavuşmuş.

I. Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun kent yönetimini devralmasının ardında sanatçıları ve bilim insanlarını desteklemesi sonucu Avrupa’yı pek çok alanda ileriye taşıyacak İtalyan Rönesansı başlamış.

Floransa’yı 3 yüzyıl boyunca Toskana Grandükü unvanıyla yöneten ailenin neslinin tükenmesi sonucu şehir önce Avusturya İmparatorluğu’na ardındansa İtalya Krallığı’na bağlanmış.

Roma’nın İtalyan egemenliğine geçmesinden önce 6 yıl boyunca krallığa başkentlik yapan Floransa, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali yaşamış. Ancak Hitler’in hayran kalması sonucu kent, tarihi ve kültürel birikimini büyük oranda korumayı başarmış.

Nüfus & Toplum

Turizm faaliyetlerinin 19. yüzyıldan itibaren arttığı kentin günümüzdeki nüfusu 400 bin civarında. Yerel halkla İtalyanca’nın yanı sıra İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

Halkın büyük bölümü Hristiyan Katolik. Ancak nüfus içerisinde farklı inanç sistemlerini benimsemiş topluluklar da bulunuyor.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Avrupa ve İtalya içinden trenle Floransa ulaşım

Toskana’nın başkenti Floransa’ya ulaşım gelişmiş kara, hava ve demir yolu ağı sayesinde oldukça kolay.

Uçak İle Ulaşım

Türkiye’den Floransa’ya gitmek için en rahat yöntem olarak uçak seferleri öne çıkıyor. Amerigo Vespucci Havalimanı, ülke içerisinden ve dışından kente düzenlenen uçak seferlerinin varış noktası konumunda. Buradan kent merkezine araçla 15 dakikada ulaşılabiliyor.

Zaman zaman kente direkt seferler gerçekleştirilse de Türk Hava Yolları ağırlıklı olarak Floransa’ya uçakla seyahat etmek isteyen gezginlere aktarmalı ulaşım imkânı sunuyor. Ayrıca kente gitmek için KLM, British Airways, Lufthansa gibi büyük hava yolu firmalarının İstanbul çıkışlı seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

Aktarmalı seferlerin tek olumsuz yanı 7 saat ve üzerinde zamana mal olmaları. Ancak bu durumu gezi programınızı daha esnek oluşturarak, hatta aktarmanız Roma, Amsterdam, Atina gibi şehirlere yapılacaksa buraları da kapsayacak şekilde genişleterek telafi edebilirsiniz.

Kente ulaşım için aktarmalı uçak seferleri yerine dilerseniz İtalya’nın Pisa, Milano ve Roma şehirlerine Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global tarafından düzenlenen direkt uçuşları da tercih edebilirsiniz.

Tren İle Ulaşım

Floransa’nın demir yolu trafiği 3 gar aracılığıyla yönetiliyor. Bunlar içerisinde en büyüğü çoğu mekânı sınırları içerisinde bulunduran Centro Storico’daki Santa Maria Novella Tren İstasyonu.

Her yıl 60 milyona yakın yolcuyu ağırlayan garın dışında ayrıca Rifredi ve Campo Marte’de daha küçük boyutlu 2 istasyon daha faaliyet gösteriyor.

Santa Maria Novella daha çok Paris, Viyana gibi Avrupa’nın diğer ülkelerindeki kentlerden ve Pisa, Venedik, Milano, Napoli, Roma’dan gelen yüksek hızlı trenleri ağırlıyor. Ülke içerisinden trenle Floransa’ya yolculuk yapacaksanız Trenitalia ve NTV seferleri arasından seçim yapmanız gerekiyor.

İtalya’nın başkentinden kente ulaşmak sadece 1 saat 32 dakika sürerken, kanallar şehri Venedik’ten yolculuk 2 saat 6 dakikada tamamlanıyor.

Milano’dan kalkan trenlerin Floransa’ya ulaşmalarıysa ortalama 2 saat 13 dakika alıyor. Toskana Bölgesi’nin bir diğer güzel ve görülesi şehri Pisa’dan tren yolculuğu içinse diğerlerinin aksine bölgesel hatlar kullanılıyor. Standart hızdaki trenler, tarihi kentteki merkez gara 1 saat 10 dakikada varıyor.

Otobüs İle Ulaşım

İtalya içinden kente ulaşım için sizlere sunacağım son yöntem, otobüs ile yolculuk. Bu konuda en fazla seçeneği Eurolines sunuyor. Firma aracılığıyla 18 Euro’dan başlayan fiyatlarla Venedik, Milano, Roma başta olmak üzere çoğu İtalyan kentinden Floransa’ya konforlu bir şekilde ulaşılabiliyor.

Eurolines’ın nadiren sefer yaptığı Pisa’daki havalimanından Santa Maria Novella Tren Garı’na otobüsle ulaşmak isteyen gezginlereyse Terravision ve Autostrada daha fazla seçenek sunuyor.

Her iki firmada da bilet fiyatları kişi başı 5 Euro olarak belirlenmiş ve yolculuk ortalama 70 dakika sürüyor. Üstelik her iki firmanın kalkış saatleri farklı olduğu için birini kaçırsanız bile diğerine rahatlıkla binebilirsiniz.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Floransa'ya ne zaman gidilir

Arno Nehri kıyısında, etrafı tepelerle çevrili alan üzerine kurulu Floransa’da yıl boyunca nemli subtropikal iklim etkili oluyor. Kentte yıl boyunca yağışların görülmesine neden olan iklim koşulları yaz aylarını sıcak, kış mevsimini ise ılıman hale getiriyor.

Kentin bu özelliğinden dolayı çoğu turist, gezilecek yerleri daha rahat ziyaret edebilecekler için tatil programlarını yaza göre planlıyor. Eğer sıcakla aranız iyi değilse ilkbahar sonu ya da romantik bir atmosfer sizi daha çok mutlu ediyorsa sonbahar başında Floransa’ya seyahat edebilirsiniz.

Tabii Floransa tatil programınızı iklim özellikleri yerine kültürel organizasyonlara bağlı kalarak da hazırlayabilirsiniz. Kentte festival sezonu, Şubat ayında 10 gün süren karnaval ile açılıyor.

Eğer yılın ikinci ayının ortalarında kente giderseniz, Sevgililer Günü’nü Toskana doğasının enfes manzaraları eşliğinde romantik bir ortamda sevdiğinizle kutlama imkânı bulabilirsiniz. Sevgililer için önemli günün hemen ardındansa Festa di Anna Maria Medici gerçekleştiriliyor.

İlkbaharda kent farklı temalarda iki etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Scoppio del Carro tam bir şenlik atmosferi oluştururken müzik festivali birbirinden güzel performansları canlı seyretme olanağı yaratıyor.

Kentte yazın en hareketli dönemi, haziranda başlayan ve temmuzda sonlanan Dans Festivali ile başlıyor. Floransa’da eylül ayında festival sezonunu sonlandıran etkinliğin baş rolündeyse kâğıt fenerler yer alıyor.

Floransa’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

floransa gezi rehberi otel tavsiyeleri

Konaklama, Floransa gezi rehberi içerisinde seçenek açısından en zengin konulardan bir tanesi. Kentte oteller ağırlıklı olarak tarihi yapılarla çevrili Duomo ve Signoria meydanları çevresi ile Santa Croce sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor.

Ayrıca kentte demir yolu ulaşımının kalbi sayılan Santa Maria Novella Garı çevresinde ve nehrin karşı yakasındaki Oltrarno’da da hizmet kalitesi ile konuklarını memnun eden tesisler yer alıyor.

Duomo ve Signoria meydanlarına yakın konumdaki oteller, gezilecek yerlere yakınlıkları nedeniyle tercih ediliyor. 15- 20 dakikalık bir yürüyüşle kentin simgesi sayılan pek çok yapıyı görme fırsatı bulabileceğiniz bölgede 3★ Hotel del Corso, 4★ FH Hotel Calzaiuoli, 5★ Rocco Forte Hotel Savoy gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Meydanların hemen doğusunda bulunan Santa Croce’daki oteller hem popüler turistik alanlara hem de eğlence olanaklarına yakınlıkları sayesinde gezginlerin ilgisini çekiyor. Üstelik bu bölgede de 3★ Hotel La Casa di Morfeo ve 5★ Relais Santa Croce by Baglioni Hotels gibi her bütçeye hitap eden tesislere rastlamak mümkün.

Floransa seyahatim sırasında konaklama için tercih ettiğim 4 yıldızlı Hotel Londra’nın bulunduğu Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ise sadece otel seçenekleri açısından değil, aynı zamanda yeme-içme olanakları bakımından da zengin sayılabilecek bir bölge.

Eğer yerel halkla iç içe olup kent kültürünü yakından tanımak isterseniz, otel seçimi için Oltrarno’ya odaklanabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Floransa otellerini incelemek için tıklayın.

Floransa’da konaklama hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa'da gezilecek yerler, gezi rehberi

Konaklamanın ardından Floransa gezi rehberi dâhilinde sıradaki konu, gezginlerin tatil programında önemli bir yere sahip olan gezilecek yerler. İtalyan Rönesansı’nın başladığı kentte neredeyse her köşe başında mimari tarzı ile sizleri büyüleyecek bir yapı bulunuyor.

400 yıl boyunca Michelangelo’nun Davud Heykeli’nin aslına ev sahipliği yapan Signoria Meydanı ve görkemli Floransa Katedrali, Rönesans’ın mimari üzerindeki etkilerini anlayabilmek için en ideal yerler.

Mimari özellik açısından ilgi çekici ayrıntılara yer verilmiş bir diğer dini yapıysa Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi isimlerin ebedi istirahatgahı konumundaki Santa Croce Bazilikası.

Tüm bu mekânların zenginleştirdiği etkileyici kent siluetini fotoğraflamak için Piazzale Michelangelo’ya çıkabilirsiniz. Floransa Katedrali’nin hemen yanında yükselen Giotto’nun Çan Kulesi de konuklarına nefes kesici kent manzarasını izleme fırsatı veriyor.

Mediciler’in hem yaşamlarını sürdürüp hem de Toskana’yı yönetirken önemli karalar aldıkları Pitti ile Dante’nin dünyaca ünlü Ölüm Maskesi’ne ev sahipliği yapan Vecchio sarayları, günümüzde sanatseverlerin ilgisini çekebilecek koleksiyonları barındırıyor.

Eğer Rönesans döneminde yaratılan eserleri yakında görmek isterseniz Akademi Galeri, Bargello, Museo dell’Opera del Duomo ve Uffizi Galerisi’ni gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Burada bahsetmiş olduğum mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Floransa Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa’da Ne Yapılır?

Floransa'da yapılacak şeyler Floransa gezi rehberi

Yazımın başında da belirttiğim gibi gezginlerin bir bölümünün Roma, Venedik ya da Pisa ile birlikte aynı tatil döneminde ziyaret etmeyi planladıkları kenti tüm yönleriyle tanımak isteyenlerin 3-4 günlerini ayırmaları gerekiyor. Çünkü Toskana Bölgesi’nin başkentinde keyifli vakit geçirebileceğiniz çok fazla aktivite olanağı bulunuyor.

Eğer siz de dolu dolu bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, Floransa’ya yönelik yapılacaklar listenizi oluştururken aşağıda sıraladığım önerilerime öncelik verebilirsiniz.

 • Zengin koleksiyonlara sahip müzeleri ziyaret edin.
 • Mimari harikası katedral, kilise ve şapelleri görün.
 • Kent hayatını tanımak için meydanları ve köprüleri gezin.
 • Kente büyük katkıları olan Dante’yi yakından tanıyın
 • Duomo’nun kubbesinden veya çan kulesinden manzarayı izleyin.
 • Boboli Bahçeleri’nden huzur dolu yürüyüşler yapın.
 • Santa Croce’nin ara sokaklarında sizleri bekleyen fırsatları keşfedin.
 • Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir konser izleyin.
 • Kendine özgü atmosfere sahip pazarları dolaşın.
 • Toskana’nın lezzetli yemeklerinin tadına bakın.
 • Dondurma yiyip, kahve içmeyi sakın unutmayın.

Floransa gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktivitelerle ilgili ayrıntıları Floransa’da ne yapılır? başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Floransa çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Floransa’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Floransa’da Ulaşım

Floransa'da ulaşım Floransa gezi rehberi

Floransa gezi rehberinin bu bölümünde ulaşım hakkında detaylıca bilgiler vermek istiyorum.

Uçak yolculuğu, ülkemizden kente seyahat etmenin en hızlı yolu. Ancak Toskana’nın başkenti Floransa’ya Türk Hava Yolları ve Atlas Global aktarmalı seferler düzenlemeyi tercih ediyor.

Bu nedenle sizlere aynı firmaların Pisa, Milano ve Roma’ya düzenledikleri direkt uçuşlardan yararlanmanızı öneririm.

Bu şehirlere ulaştıktan sonra Trenitalia veya NTV tarafından gerçekleştirilen yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanabilirsiniz.

İtalya içerisinden ayrıca otobüs yolculuğu da yapabilirsiniz. Eurolines, tercihlerini otobüs seferlerinden yana kullananlara pek çok seçenek sunuyor.

Havaalanı Ulaşım

Floransa’nın hava yolu taşımacılığı ihtiyacını karşılayan Amerigo Vespucci Havalimanı, kent merkezinin 4 kilometre kadar kuzeybatısında faaliyet gösteriyor.

Havalimanına ulaştıktan sonra kentin merkezine gitmek isteyenlerin büyük kısmı, Bus Italia Sita Nord tarafından işletilen Vola in Bus seferlerinden yararlanıyor. Tek yön ücreti 6 Euro olan otobüsler 05.30-23.45 saatleri arasında hizmet veriyor.

Toplu taşıma dışında Floransa Havaalanı kent merkezi arası ulaşımı için konforu ön planda tutan seçenekler de bulunuyor. Taksiler, yolcularını 22 Euro’luk sabit ücret karşılığı 15 dakika içerisinde kentin kalbine götürürken, otel pickup seçeneğinin fiyatı ve ödeme şekli farklılık gösterebiliyor.

CO.A.VE ve Giuliani’s Car Rent gibi firmalar, kente gelen gezginlere binek araçtan midibüse kadar çeşitli tipte araçlar sunabiliyor. Tatili süresince zaman kısıtlaması olmadan, özgürce gezmek isteyenler içinse en ideal çözümse araç kiralama.

Detaylı rehber: Floransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Şehir İçi Ulaşım

Turistik mekânların birbirlerine yakın mesafede olmalarının yanı sıra kentin kendine özgü atmosferi ile iç içe olma fırsatı sunması, gezginlerin büyük çoğunluğunun şehir içi ulaşım seçimlerini yürümeden yana kullanmalarına neden oluyor.

Daha keyifli bir yöntem ilginizi çekerse bisiklet kiralayabilirsiniz. Tramvaylarla yavaş ama nostaljik bir seyahat deneyimi yaşayabilir veya otobüslere binip kentin farklı noktalarına zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Ulaşım ve gezi planlaması yapmak size sıkıcı geliyorsa hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz. City Sightseeing tarafından düzenlenen 24, 48 ve 72 saatlik Floransa hop on hop off turlarında otobüsler 2 farklı güzergâhta ilerliyor. Bu hatların birinde 17, diğerinde 28 durak bulunuyor. Rehberlik hizmetiyse 8 farklı dilde veriliyor.

Detaylı rehber: Floransa Şehir İçi Ulaşım

Hop on hop off otobüs biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz; tıklayın: Floransa: 24, 48 veya 72 Saatlik İndi-Bindi Otobüs Turu (Başlangıç fiyatı 23 Euro)

Floransa Şehir İçi İndirim Kartı: Firenze Card

Floransa gezi rehberi bilet fiyatları

Floransa’da gezginlere cazip indirimler ve ücretsiz bir takım haklar veren iki farklı kart seçeneği sunuluyor. Bu seçeneklerin ilki olan Firenze Card, kullanıcısına 72 saatlik geçerlilik süresi dâhilinde kentte faaliyet gösteren 72 müzeye ilk ziyarette ücretsiz ve bir kısmına sıra beklemeden giriş hakkı tanıyor. Ayrıca anlaşmalı onlarca işletmede, kartı olan gezginlere çeşitli indirimler ve hediyeler sunuluyor.

Eğer ulaşım ihtiyacınıza çözüm olacak bir kart isterseniz, sunulan ikinci seçeneği yani Firenze Card Plus’ı tercih edebilirsiniz. Firenze Card’ın tüm özelliklerine ek olarak plus sayesinde Floransa gezi rehberinin ulaşım başlığı altında bahsetmiş olduğum tüm şehir içi toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilirsiniz.

Floransa’da Alışveriş

Floransa'da alışveriş

Deri ve seramikten üretilmiş, yüksek kaliteye sahip el işi ürünler arayanlar için Floransa, ideal bir tatil destinasyonu. Ayrıca kentin parçası olduğu Toskana’nın gelişmiş bir tarım bölgesi olması sayesinde kentin adı yüzyıllar içerisinde çikolata, reçel, zeytinyağı, şarap ve balzamik sirke gibi ürünler ile özdeşleşmiş.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireylere sunulan Tax Free avantajından yararlanabileceğiniz Floransa’da el yapımı eşyaları ve taze tarım ürünlerini kentin merkezinde uzanan caddelerde, alışveriş merkezlerinde ve pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tatiliniz sırasında Versace, Gucci, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli marka ürünler satın almak isterseniz, görkemli Via dei Tornabuoni’yi gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Yerel tasarımcıların hünerli ellerinden çıkan ürünler size daha çok hitap ediyorsa Via del Corso sizin için doğru adres olabilir. Kupa, anahtarlık, biblo gibi klasik tarzdaki hediyelik eşyaları satın almak içinse Via del Parione’deki dükkânları ziyaret edebilirsiniz.

Kentte çok fazla alışveriş merkezi bulunmuyor. Ancak olanlar da içerik açısından her tarzda gezgini rahatlıkla memnun ediyor. Lüks markaların son kreasyonlarını görmek için The Mall ve The Smart Gallery içerisindeki dükkânları gezebilirsiniz. The Barberino Designer Outlet ve La Rinascente ise kategori çeşitliliği ile göz dolduruyor.

İtalya’da günlük yaşamın önemli parçaları arasında sayılan sokak pazarlarının en güzel örneklerine Floransa’da rastlayabilirsiniz. Fiyat konusunda pazarlık yapma şansı bulabileceğiniz pazarların en ünlü ve en eskileri San Lorenzo Market ile Merkez Çarşısı.

Toskana’nın bereketli topraklarında yetişen ürünlerin en tazelerini bulmak için Merkez Çarşısı’nın yanı sıra Sant’ Ambrogio’daki tezgâhları da dolaşabilirsiniz. Koleksiyon değeri olan parçaları biriktirmekten hoşlananlardansanız, Piazza Ciompi’ye zaman ayırmanızı öneririm.

Floransa gezi rehberinde saymış olduğum alışveriş olanakları hakkında detayları ve döviz bozdurma gibi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı merak ediyorsanız, aşağıda başlıklarını sıraladığım yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Floransa’da Yeme İçme Genel Bilgiler

Yeme içme Floransa gezi rehberi

Floransa gezi rehberi içerisinde sizlere bahsedeceğim bir diğer konuysa kentin zengin yeme-içme kültürü.

Kuzey İtalya’da Toskana Bölgesi’nin başkenti, Rönesans’ın da çıkış noktası olan Floransa gezginlere sadece tarihi yapıları ve dünyaca ünlü sanatçıların nefes kesen eserlerini değil, aynı zamanda benzersiz bir mutfak kültürü de sunuyor.

Floransa’da yemek yemek bir kültür, hatta bir sanat. Taze malzemelerle, yemeği oluşturan malzemelerin aroması kaybolmayacak şekilde pişirilen yemeklerin, eş, dost, arkadaşlarla sohbet eşliğinde uzun sürede, keyifle yendiği bir şehir Floransa. Bu benzersiz gastronomi deneyiminin tadını sonuna kadar çıkarmanızı öneririm.

Tüm dünyada son derece tanınmış olan İtalyan yemeklerinin bölgelere göre çok çeşitli olduğundan Floransa’da Ne Yenir yazısında da bahsetmişim. Ancak söylemem gereken bir detay daha var ki o da; Toskana Bölgesi aslında İtalyan mutfağının temelini oluşturuyor ve tüm ülkenin mutfak kültürü buradan çıkarak çeşitleniyor.

Dolayısıyla Floransa benzersiz sanat eserleri yanında engin bir mutfak deneyimi de sunuyor ziyaretçilere. Kentin yeme içme kültürü ülkenin geri kalanı ile benzer.

En basit haliyle, taze malzemeler kullanılarak özenle hazırlanmış yemekler ve aile veya arkadaşlarla birlikte, saatlerce süren sohbet eşliğinde yeme aktivitesi diyebilirim. Üstelik kenti turist olarak gezenler de bu programa doğallıkla ayak uyduruyor.

Açılış Saatleri

Floransa’da restoranlar, ki eğer kahvaltı servisi yapmıyorlarsa, genellikle öğle yemeği için açılır, öğleden sonra birkaç saatliğine kapanır ve sonra akşam yemeği için tekrar açılır.

Turistik bölgelerde yer alan restoranlar tüm gün açık olsa da kentin yerlilerinin konakladığı bölgelerde bu durum daha yaygındır.

Hatta aile işletmeleri olan trattoria ve osteriaların öğleden sonra kapalı olması son derece yaygın bir uygulama. Açılış kapanış saatleri ise işletmeden işletmeye farklılık göstermekle birlikte genel olarak;

Öğle yemeği için; 12:30–15:30 arası, akşam yemeği için; 19:00–00:00 arası şeklindedir. Ancak söylediğim gibi, turistik yerlerdeki restoranlar genellikle sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar açık olur.

Tatil günleri de benzer şekildedir. Yerel restoranlar Pazar veya Pazartesi günleri kapalı olabilirken, turistik restoranlar genellikle haftanın her günü açıktır.

Floransa Yemek Rehberi yazısında açılış saatleriyle ilgili söyleyeceğim son söz ise; her ne kadar geleneksel restoranların günün bazı saatleri ve haftanın bazı günleri kapalı olma durumu olsa da, Floransa’da açık restoran bulamayıp aç kalmanız mümkün değil.

Yeme İçme Kültürü

Floransa’da kahvaltı temelde şekerli yiyeceklerden oluşur. Kruvasan veya reçelli kızarmış ekmeğe eşlik eden kahve (genellikle cappucino) tipik bir İtalyan kahvaltısı. Yumurta ve peynir içeren kahvaltılar sadece Floransa’da değil, İtalya’nın genelinde pek görülmez.

Ancak tuzlu ağırlıklı bir kahvaltıda ısrarcıysanız çoğu cafede peynirli tost bulabilirsiniz. Bunun dışında merenda denilen, saat 11:00 civarı atıştırmalıklardan oluşan bir öğün de Floransa’da sıkça görülür.

Öğle yemekleri çalışan kesim arasında hızlı geçiştirilen bir öğün olup akşam yemekleri de saat 20:00’den sonra yenir. Ki arada saat 18:00 civarı bir atıştırmalık veya iştah açıcı alınabilir.

Akşam yemeği ise günün en önemli öğünüdür ve Floransalılar buna ayrı bir önem verir. İştah açıcılarıyla, yemek sonrası espressosuyla, mümkün olduğunca sosyal ve keyifli akşam yemekleri yenir.

Rezervasyon

Floransa’da eğer çok özel bir restorana gitmeyi düşünmüyorsanız rezervasyon şart değil. Hatta özellikle turistik bölgelerde yer alan restoranlarda mutlaka yer bulursunuz.

Bu durumun tek istisnası The Fusion Bar & Restaurant, Del Fagioli, Enoteca Pinchiorri veya Cucina Torcicoda gibi Michelin yıldızlı restoranlar ile çok tercih edilen birkaç istisna restorandır. Bunlar dışında gittiğiniz restoran kalabalık olabilir belki ancak yer bulmak zor sayılmaz.

İçecekler

Floransa yemek kültüründe yemek yanında iki içecek bulunabilir. Mineral veya normal su ile şarap. Herhangi bir meyve suyu, kola, çay gibi içecekler yemekle tüketilmez zira İtalyanlar için önemli olan yemeğin lezzetini almaktır dolayısıyla bu lezzeti kapatan her türlü içecekten uzak durulur. Bunun tek istisnası pizza yerken olabilir ve pizza ile kola veya bira içildiğini görmeniz mümkündür.

Şarap ülkenin milli içeceklerinden biri ve Toskana Bölgesi de lezzetli şaraplarıyla tanınıyor. Hatta ülkenin en iyi şarapları bu bölgeden diyebilirim. Dolayısıyla eğer şarap içiyorsanız Toskana şaraplarını mutlaka denemelisiniz.

Yemek Fiyatları

İtalya’nın Roma, Milano gibi diğer turistik şehirleriyle kıyaslandığında Floransa’da yemek fiyatlarının görece düşük olduğunu söyleyebilirim.

Kentte (eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse) 3–4 Euro gibi rakamlara kahvaltı ve bütçeyi çok düşürürseniz 8–10 Euro seviyelerinde öğle ve akşam yemeği bulmak mümkün.

Ancak elbette bu biraz fazlaca eli sıkı bir tatil olur ve bu kadar tasarruflu olmak tatilinizi de sıkıcı bir hale getirebilir. O yüzden bu rakamların biraz da üstünü göze alırsanız daha keyifli bir Floransa tatili yapabilirsiniz.

Kahvaltının 3–4 Euro civarında olduğundan bahsetmiştim. Öğle ve akşam yemeklerini ise dürüm, sandviç gibi atıştırmalıklar veya bir restoranda oturarak yemek yemek olarak ikiye ayırabiliriz.

Sandviç veya benzeri atıştırmalıkları en fazla 7–8 Euro seviyesinde bulmak mümkün Floransa’da ki yanında bir içecekle birlikte 10 Euro gibi bir rakama geliyor.

Eğer bir restoranda oturarak, bir iki çeşit yemek yemek isterseniz de öğün fiyatını 15 Euro civarında düşünebilirsiniz ki içeceklerle birlikte 20–25 Euro gibi bir rakama ulaşmak mümkün.

Bahşiş

Floransa’da servis ücretleri yemek fiyatlarına dahil edildiği için bahşiş bırakma zorunluluğu yoktur. Ancak servis ve yemeklerinden memnun kaldığınız bir yere %5-10 arasında bir bahşiş bırakmak isterseniz de bu ayıp veya yanlış karşılanmaz.

Floransa’da Ne Yenir?

Floransa'da yeme içme yöresel yemekler

Floransa İtalyan mutfağı içerisinde belki de en zengin çeşide ve en lezzetli seçeneklere sahip şehir. Dolayısıyla burada her damak tadına hitap eden yemek çeşidi bulmak mümkün ve kolay. Floransa’da ne yenir? yazısında detaylarıyla bahsetmiştim ancak burada da kısa bir özet verebilirim.

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar hem turistler arasında hem de çalışan Floransalıların hızlı temposunda son derece sık başvurulan bir yemek çeşidi.

Ünlü İtalyan sandviçi Panini başta olmak üzere, Schiaciata ekmeği, kruvasan ve bir sakatat sandviçi olan Lampredotto (aslında bizdeki kokoreç’le özdeşleştirebilirsiniz) en sık tüketilen atıştırmalık yiyeceklerden.

Yemekler

Floransa mutfağında et ve fasulye çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla bu malzemeleri içeren yemekler çok yaygın. Yaz ve kış aylarında tüketilen, sebze ağırlıklı farklı çorbalar da kentin mutfak kültüründe sık bulunan yiyeceklerden.

Bistecca alla Fiorentina (Floransa usulü biftek) kentin milli yemeği diyebilirim, bunun dışında bulabileceğiniz diğer seçenekler ise; Panzanella salatası, Ribollita çorbası, Papardelle al Cinghiale, Zuppa di Fagioli çorbası ve iki çeşit mantar soslu bir makarna olan Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo bunlardan sadece bir kısmı.

Tatlılar

Floransa’dan dondurma yemeden dönmemelisiniz. Koyu kıvamlı, taze ve lezzetli meyvelerle aromalandırılmış İtalyan dondurması Gelato kentte bulabileceğiniz en lezzetli tatlılardan. Yerel bir tatlı denemek isteyenlere önerim ise Schiacciata Fiorentina isimli kek.

Floransa Gece Hayatı

Floransa gece hayatı

Floransa gezi rehberinin bu bölümünü en kafa karıştırıcı konulardan birine, yani gece hayatına ayırdım. Çünkü kültürel ve sanatsal birikiminden dolayı ilk defa seyahat edecek çoğu gezgin Floransa’nın durağan bir kent olduğunu düşünüyor. Oysa ki kentte atmosferleri ile her yaş grubundan bireyi kendisine çekebilen çok sayıda mekân mevcut.

Sayının fazla olmasında kentteki öğrenci nüfusunun payı büyük. Ayrıca yine onlar sayesinde çoğu eğlence mekânında fiyatlar oldukça makul seviyelerde tutuluyor.

Eğer Floransa tatili sırasında sabahlara kadar dans ederek eğlenmek isterseniz, soluğu kentin en popüler gece kulübü olan Tenax Club’da alabilirsiniz.

İtalya’nın ünlü Dj’lerinin canlı performansları eşliğinde eğlenebileceğiniz bir diğer mekânsa Space Club. Benzer içerikler için Bamboo Lounge Club, Yab Club, Full Up Club arasından da seçim yapabilirsiniz.

Yüksek sesli müzik ve kalabalıktan rahatsız oluyorsanız, sakin ortama sahip yerleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz yerlerin başında Uffizi Galerisi bünyesinde faaliyet gösteren bar geliyor.

Buraya alternatif mekân arayışındaysanız Rivoire, Paszkowski veya Cabiria’nın da ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Floransa’ya Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

Pisa gezisi
Pisa, İtalya

Floransa tatili sırasında İtalya’daki trenle ulaşım kolaylığından yararlanıp Pisa, Venedik, Milano ve Bologna’ya günübirlik veya daha uzun süreli gezintiler gerçekleştirebilirsiniz. Benzer içeriğe sahip olduklarından özellikle Pisa, Venedik ve Roma’ya ilgi bir hayli fazla. Floransa’dan komşusu Pisa’ya trenle gitmek 1 saat 10 dakika sürüyor.

İtalya’nın başkenti Roma’ya yolculuk 1 saat 32 dakikada tamamlanırken, kanalları ile ünlü Venedik’e 2 saatte ulaşabilirsiniz.

Venedik ve Roma’ya trenle gitmek isterseniz, biletlerinizi yüksek hızlı tren seferlerini düzenleyen Trenitalia veya NTV’den satın alabilirsiniz. Pisa’ya demir yolu ulaşımı ise bölgesel hat üzerinden Regional Veloce ve Regionale tarafından gerçekleştiriliyor.

Pisa, Siena, San Gimignano gibi yerlere dilerseniz Floransa’dan kalkan turlar ile de gidebilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Pisa, Roma veya Venedik ile ilgili gezi rotası planlamak ve kalacak yer bulmak isterseniz, işinizi kolaylaştıracak önerilerimizi şu rehberlerimizde bulabilirsiniz:

Floransa gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Floransa gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

“Floransa Gezi Rehberi & Tavsiyeler” üzerine bir yorum

 1. özenle ve içten yazılmış bir gezi rehberi olmuş.Bu yaz oralar bizi bekliyor sanırım.
  emeginiz için teşekkür ediyorum
  Mehmet Gülümser

  Yanıtla

Yorum yapın