Floransa gezi rehberi

Kültürü ve mimarisiyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden olan Floransa, Kuzey İtalya‘daki Toskana bölgesinin başkenti. Rönesans’ın doğum yeri olarak da bilinen şehirde Leonardo da Vinci ve Michelangelo dünyaca ünlü sanatçılar yetişmiş. Floransa Katedrali, Uffizi Galerisi ve Ponte Vecchio şehrin sembolü olmuş yapılardan.

Floransa'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Floransa'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Pendini, 4★ Grand Hotel Minerva, 5★ Hotel Bernini Palace

Floransa Gezi Rehberi

Her yıl milyonlarca turist adeta açık hava müzesi gibi olan bu şehri görmek, sokaklarında kaybolmak, birbirinden önemli sanat galerilerini gezmek için şehre akın ediyor. Türkiye’deki gezginler de en az Avrupalılar kadar şehre yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’den düzenlenen İtalya turlarının neredeyse hepsinde Floransa 1-2 gecelik geziler ile karşımıza çıkıyor. Floransa’ya İtalya Turları’na katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz. Üstelik geziden çok daha fazla zevk almanız da garanti. Tabi iki durumda eğlenceli bir Floransa gezisi için biraz araştırma yapmanızda fayda var. Floransa gezi rehberi yazıları boyunca, Floransa hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi
Gezip Gördüm Floransa Gezi Rehberi

Floransa Gezisi Hakkında Bilgiler

Kuzey İtalya’nın en önemli şehirlerinden olan Floransa, Toskana bölgesinin başkentidir. Armo Nehri etrafına kurulu olan kent İtalyan Rönesans’ının da doğum yeri olarak bilinir. Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi dünyaca ünlü sanatçıların yaşadığı şehir geçmişten günümüze dünyanın en önemli sanat, tarih ve mimarı merkezlerden biri olarak öne çıkar. Günümüzde yaklaşık yarım milyonluk nüfusa sahip olan şehir başta İtalya olmak üzere Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biridir.

MÖ 6. yüzyılda Sezar döneminde kurulduğu düşünülen Floransa yüzyıllar boyunca bir çok önemli tarihi olaya ev sahipliği yapmıştır. Floransa tarihi Orta Çağ’da ticaretin önem kazandığı bir döneme şahit olmuştur. Rönesans döneminden sonra Medici Ailesi’nin yükseliş dönemi başlamıştır. Floransa’nın lideri olarak bu ailenin hükümdarlığı yaklaşık 300 yıl sürmüştür. 19. yüzyılda Floransa nüfusu ikiye katlanmıştır. 20. yüzyılla birlikteyse nüfus daha da artmıştır. Şehir günümüzde Avrupa’nın en turistik şehirlerinden biridir.

Floransa’nın bulunduğu bölgede birkaç farklı kısım yer almaktadır ve bu nedenle farklı hava ve iklim koşulları seyredebilmektedir. Hava sıcaklığı yine de tipik Akdeniz iklimine uygun olarak yıl boyu ılıman geçmektedir. Şehri ziyaret edebileceğiniz en güzel zaman ise havaların ılık olduğu ve turist yoğunluğunun çok fazla yaşanmadığı ilkbahar aylarıdır.

Floransa tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, vize,telefon, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Floransa Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa gezi rehberimizin en önemli bölümlerinin başında şehirdeki gezilecek yerler geliyor. Birbirinden güzel ve önemli dini yapıları, sanat galerileri, müzeleri ve meydanları ile Floransa gezginleri şehre geldikleri ilk andan itibaren etkiliyor. Şehirdeki gezilecek yerlerin büyük bölümü merkez sayılan Duomo Meydanı ve çevresinde yer alıyor. Meydandaki Floransa Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi ve Aziz Giovanni Vaftizhanesi şehrin en önemli yapılarından. Bunun dışında Uffizi Galerisi, Ponte Vecchio, Pitti Sarayı, Santa Maria Novella Bazilikası, Santa Croce Bazilikası, San Lorenzo Bazilikası, Boboli Bahçeleri, Vecchio Sarayı ve Akademi Galerisi de Floransa gezilecek yerler listesinde olması gereken önemli gezi noktalarından.

Floransa’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Floransa Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz. Bu sayfadaki bağlantıları kullanarak gezi noktaları hakkında detaylı bilgilere, fotoğraflara, ulaşım ve ziyaret konusunda gezi boyunca lazım olabilecek notlara ulaşabilirsiniz.

Floransa gezi rehberi, Floransa gezilecek yerler
Ponte Vecchio, Floransa’nın simge yapılarından.

Floransa’da Nerede, Hangi Otelde Kalmalı?

Floransa yüz ölçümü bakımından çok büyük bir şehir değil. Merkezi bir yerde konaklarsanız gezilecek bir çok noktaya yürüyerek gidebilirsiniz. Eğer şehre Roma veya Venedik’ten gelip gidecekseniz muhtemelen İtalyan hızlı trenlerini kullanacaksanız demektir. Şehrin ana tren istasyonu olan S. M. Novella merkezi bir konumda yer alıyor. İstasyon çevresinde ise birçok güzel ve hesaplı otel var. Bu bölgede kalırsanız bavul taşımada da vb zorlanmazsınız. Bunun dışında şehrin en güzel ve önemli meydanları olan Duomo, Signorio ve Repubblica çevresi ve ara sokakların birçok otel yer alıyor.

Biz son Floransa gezimizde 4 yıldızlı Hotel Londra‘da konakladık. Tren istasyonunun hemen ara sokağında yer alan bu otel, Booking.com’da 1600 değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 7,8 gibi yüksek bir puana sahip. iz otel için gecelik 129 Euro gibi bir bedel ödedik. Bu fiyata kahvaltı dahil. Biz rezervasyonumuzu gezimize kısa süre kaldığında yapmıştık bu yüzden erken rezervasyon ile çok daha uygun fiyatlara rezervasyon yaptırmanız mümkün. Bir sonraki Floransa gezimizde ilk göz atacağımız otellerden biri burası olacak.Otel hakkına bilgi almak isterseniz tıklayın.

Floransa Otel Tavsiyesi
Hotel Londra, konaklama için güzel bir seçenek.

Bu otel dışında şehirde yer alan tüm otelleri çeşitli kriterlere göre analiz ettim ve konum, fiyat ve imkanlara göre konaklama yapabileceğiniz en güzel 24 oteli sizin için seçtim. Firenze Number NineHotel della SignoriaHotel CityHotel Savoy ve Hotel Pendini bana göre bu oteller arasında en dikkat çekenlerden.

Floransa’da konaklama hakkında detaylı bilgileri ve şehirde konaklamaya yapabileceğiniz tüm otel tavsiyelerimizi Floransa’da Nerede Kalınır? sayfamızda bulabilirsiniz.

Floransa Ulaşım Rehberi

Floransa gezi rehberimizin en sıkıntısız konularından biri de ulaşım konusu. Ülkenin merkezinde yer alan Floransa aynı zamanda tren hattının da merkezinde yer alır. İtalya’daki hızlı trenler ile dilediğiniz şehre çok kısa sürelerde rahatça ulaşabilirsiniz. Milan, Venedik ve Roma gibi şehirlerden Floransa’ya gün boyu birçok tren seferi düzenleniyor. Eğer Floransa’ya Avrupa’daki diğer ülkelerden direk olarak ulaşmak isterseniz Floransa Havaalanı üzerinden şehre ulaşabilirsiniz. Floransa gezilecek yerler listesinde yer  alan hemen hemen birçok yapı birbirine yürüme mesafesinde. Bu nedenle şehir içinde yürüyerek çoğu yere ulaşabilirsiniz. Uzak noktalara ise otobüs hattını ya da üstü açık turistik otobüsleri kullanabilirsiniz.

Eğer Floransa gezinizi kendiniz organize ediyorsanız havaalanı ve havaalanından şehir merkezine ulaşım konusunda Floransa Havaalanı sayfası işinize yarayabilir.Bunun dışında ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Floransa Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Floransa gezi rehberi, Floransa ulaşım rehberi
Floransa Tren İstasyonu

Floransa Alışveriş Rehberi

Yabancı bir şehri ziyaret ederken en keyif alınan konuların başında alışveriş geliyor. Floransa sahip olduğu imkanlar ile gezginlere alışveriş konusunda bir çok seçenek sunan bir yer. Şehirde alabileceklerinizin başında deri ürünler, giyim, el yapımı ürünler, takı ve antika ürünler gelmektedir. Merkezdeki Duomo bölgesi ise alışveriş yapabileceğiniz en önemli yerlerin başında gelir. Bunlar dışında Floransa sokak pazarı konusunda da zengin bir kent. San Lorenzo Pazarları hem turistlerin hem de yerli halkın en çok ilgi gösterdiği pazarlar. Alışveriş merkezi konusunda ise Floransa maalesef çok fazla beklentiye sahip olunmaması gereken bir yer. Yine de ulaşımınızı ayarlayabilirseniz şehrin dışında yer alan outlet merkezlerine bir göz atabilirsiniz.

Floransa’dan satın alabileceğiniz hediyeler hakkında detayları Floransa’dan Ne Alınır? sayfasında, alışveriş konusunda genel bilgileri, sokak pazarları hakkında bilgileri ise Floransa Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Floransa gezi rehberi, Floransa'da alışveriş
Floransa’da alışveriş yapmak oldukça keyifli.

İtalyan Mutfağı & Floransa Yemekleri

Floransa yemek kültürü açısından hem İtalyan mutfağını hem de dünya mutfağı seçeneklerini sunmaktadır. Sızma zeytinyağı yemeklerin en önemli etkenlerinden biridir. Floransa’da yemeklerin çoğunda bölgede yetiştirilen taze ürünler kullanılmaktadır. Eğer kaliteli bir restoranda yemek isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Restoranlarda hesaba genellikle bahşiş oranı eklenir. Bunu hesapta görebilirsiniz. Eğer eklenmemişse bahşiş için %10 gibi bir rakam bırakabilirsiniz. Soğan çorbası, lazanya ve üzümlü ekmek yöresel Floransa yemeklerinden sadece bir kaçıdır. Yurt dışında yeme içme konusunda sıkıntı çekiyorsanız Floransa’da yer alan Türk restoranları imdadınıza yetişecektir. Turkuaz ve İstanbul Kebab şehirdeki ünlü Türk restoranları arasında yer alır. Floransa’da yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Floransa Yemekleri & Floransa’da Ne Yenir? bulabilirsiniz.

Floransa gezi rehberi Floransa'da yeme içme
Floransa’da nefis Toskana ve İtalyan lezzetli sizi bekliyor.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın