Floransa gezi rehberi blog
Floransa gezi rehberi

Topraklarında filizlenen Rönesans hareketiyle önce İtalya’nın ardından Avrupa’nın sanatsal anlamda gelişmesine imkân tanıyan Floransa gezi rehberi boyunca sıraladığım konulardan da anlayabileceğiniz üzere çeşitliliği ile kitleleri kendine çekiyor.

Mimariden sanata, kent yaşamından mutfak kültürüne kadar pek çok konuda ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan kenti enine boyuna tanımak için 3-4 gün ayırmak yeterli oluyor.

Tabii Toskana’nın doğal güzelliklerinin tadını çıkarmak ve Pisa, Venedik gibi çevre kentlere ziyaretlerde bulunmak isterseniz daha uzun bir tatil süreci planlayabilirsiniz.

Floransa Gezi Rehberi: Genel Bilgiler

Floransa gezi rehberi bilgi ve tavsiyeler
Floransa gezi rehberi blog

Floransa Tarihi: Antik dönemleri hakkında pek fazla bilginin olmadığı Floransa, Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerler tarafından Arno Vadisi’ndeki Fiesole yakınlarında bulunan bir tepeye M.Ö. 59 yılında kurulmuş.

M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Diokletian’ın emriyle Toskana’nın başkenti haline gelen kent, 6. yüzyılda Lombardlar’ın hâkimiyetine geçmesiyle hızlı bir gelişim sürecine girmiş.

12. yüzyılda “Boni Homines (İyi İnsanlar)” isimli konseyin kurulması ile cumhuriyetin temellerinin atıldığı şehirde bir yüzyıl sonra kilise ve krallık yanlıları arasında siyasi çekişmeler başlamış. Dokumacıların isyanı, 1378 Ağustos olayları ve veba salgını gibi olaylar kenti siyasi anlamda sıkıntıya soksa da ekonomik gelişimin önüne geçememiş. Hatta bu yıllarda komşusu Pisa, gerçekleşen savaşlar sonucunda Floransa hâkimiyetini tanımak zorunda kalmış.

Sürdürdükleri bankacılık faaliyetleri sonucunda oldukça zenginleşen Medici Ailesi’nin 15. yüzyılın ilk yarısında siyasi gücü eline alması sonucunda Floransa siyasi istikrara kavuşmuş.

I. Cosimo’nun torunu Lorenzo’nun kent yönetimini devralmasının ardında sanatçıları ve bilim insanlarını desteklemesi sonucu Avrupa’yı pek çok alanda ileriye taşıyacak İtalyan Rönesansı başlamış.

Floransa’yı 3 yüzyıl boyunca Toskana Grandükü unvanıyla yöneten ailenin neslinin tükenmesi sonucu şehir önce Avusturya İmparatorluğu’na ardındansa İtalya Krallığı’na bağlanmış.

Roma’nın İtalyan egemenliğine geçmesinden önce 6 yıl boyunca krallığa başkentlik yapan Floransa, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali yaşamış. Ancak Hitler’in hayran kalması sonucu kent, tarihi ve kültürel birikimini büyük oranda korumayı başarmış.

Nüfus & Toplum: Turizm faaliyetlerinin 19. yüzyıldan itibaren arttığı kentin günümüzdeki nüfusu 400 bin civarında. Yerel halkla İtalyanca’nın yanı sıra İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

Halkın büyük bölümü Hristiyan Katolik. Ancak nüfus içerisinde farklı inanç sistemlerini benimsemiş topluluklar da bulunuyor.

Ulaşım: Mimarisi, kültürü ve doğal güzellikleri ile her yıl milyonlarca gezgini kendisine çeken kente, ülkemizden uçak seferleri ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İtalya’nın diğer şehrinden ve Avrupa’nın çeşitli noktalarındansa tren ya da otobüs seferlerini tercih edebilirsiniz.

Ulaşım seçenekleri konusunda ayrıntılı bilgiyi “Floransa Nerede ve Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Floransa'ya ne zaman gidilir

Arno Nehri kıyısında, etrafı tepelerle çevrili alan üzerine kurulu Floransa’da yıl boyunca nemli subtropikal iklim etkili oluyor. Kentte yıl boyunca yağışların görülmesine neden olan iklim koşulları yaz aylarını sıcak, kış mevsimini ise ılıman hale getiriyor.

Kentin bu özelliğinden dolayı çoğu turist, gezilecek yerleri daha rahat ziyaret edebilecekler için tatil programlarını yaza göre planlıyor. Eğer sıcakla aranız iyi değilse ilkbahar sonu ya da romantik bir atmosfer sizi daha çok mutlu ediyorsa sonbahar başında Floransa’ya seyahat edebilirsiniz.

Tabii Floransa tatil programınızı iklim özellikleri yerine kültürel organizasyonlara bağlı kalarak da hazırlayabilirsiniz. Kentte festival sezonu, Şubat ayında 10 gün süren karnaval ile açılıyor.

Eğer yılın ikinci ayının ortalarında kente giderseniz, Sevgililer Günü’nü Toskana doğasının enfes manzaraları eşliğinde romantik bir ortamda sevdiğinizle kutlama imkânı bulabilirsiniz. Sevgililer için önemli günün hemen ardındansa Festa di Anna Maria Medici gerçekleştiriliyor.

İlkbaharda kent farklı temalarda iki etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Scoppio del Carro tam bir şenlik atmosferi oluştururken müzik festivali birbirinden güzel performansları canlı seyretme olanağı yaratıyor.

Kentte yazın en hareketli dönemi, haziranda başlayan ve temmuzda sonlanan Dans Festivali ile başlıyor. Floransa’da eylül ayında festival sezonunu sonlandıran etkinliğin baş rolündeyse kâğıt fenerler yer alıyor.

Floransa’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

floransa gezi rehberi otel tavsiyeleri

Konaklama, Floransa gezi rehberi içerisinde seçenek açısından en zengin konulardan bir tanesi. Kentte oteller ağırlıklı olarak tarihi yapılarla çevrili Duomo ve Signoria meydanları çevresi ile Santa Croce sınırları içerisinde faaliyet gösteriyor.

Ayrıca kentte demir yolu ulaşımının kalbi sayılan Santa Maria Novella Garı çevresinde ve nehrin karşı yakasındaki Oltrarno’da da hizmet kalitesi ile konuklarını memnun eden tesisler yer alıyor.

Duomo ve Signoria meydanlarına yakın konumdaki oteller, gezilecek yerlere yakınlıkları nedeniyle tercih ediliyor. 15- 20 dakikalık bir yürüyüşle kentin simgesi sayılan pek çok yapıyı görme fırsatı bulabileceğiniz bölgede 3★ Hotel del Corso, 4★ FH Hotel Calzaiuoli, 5★ Rocco Forte Hotel Savoy gibi seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Meydanların hemen doğusunda bulunan Santa Croce’deki oteller hem popüler turistik alanlara hem de eğlence olanaklarına yakınlıkları sayesinde gezginlerin ilgisini çekiyor. Üstelik bu bölgede de 3★ Hotel La Casa di Morfeo ve 5★ Relais Santa Croce by Baglioni Hotels gibi her bütçeye hitap eden tesislere rastlamak mümkün.

Floransa seyahatim sırasında konaklama için tercih ettiğim 4 yıldızlı Hotel Londra’nın bulunduğu Santa Maria Novella Tren İstasyonu çevresi ise sadece otel seçenekleri açısından değil, aynı zamanda yeme-içme olanakları bakımından da zengin sayılabilecek bir bölge.

Eğer yerel halkla iç içe olup kent kültürünü yakından tanımak isterseniz, otel seçimi için Oltrarno’ya odaklanabilirsiniz.

Otel Rezervasyonu: Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Floransa otellerini incelemek için tıklayın.

Floransa’da konaklama hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Floransa'da gezilecek yerler, gezi rehberi

Konaklamanın ardından Floransa gezi rehberi dâhilinde sıradaki konu, gezginlerin tatil programında önemli bir yere sahip olan gezilecek yerler. İtalyan Rönesansı’nın başladığı kentte neredeyse her köşe başında mimari tarzı ile sizleri büyüleyecek bir yapı bulunuyor.

400 yıl boyunca Michelangelo’nun Davud Heykeli’nin aslına ev sahipliği yapan Signoria Meydanı ve görkemli Floransa Katedrali, Rönesans’ın mimari üzerindeki etkilerini anlayabilmek için en ideal yerler.

Mimari özellik açısından ilgi çekici ayrıntılara yer verilmiş bir diğer dini yapıysa Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi isimlerin ebedi istirahatgahı konumundaki Santa Croce Bazilikası.

Tüm bu mekânların zenginleştirdiği etkileyici kent siluetini fotoğraflamak için Piazzale Michelangelo’ya çıkabilirsiniz. Floransa Katedrali’nin hemen yanında yükselen Giotto’nun Çan Kulesi de konuklarına nefes kesici kent manzarasını izleme fırsatı veriyor.

Mediciler’in hem yaşamlarını sürdürüp hem de Toskana’yı yönetirken önemli karalar aldıkları Pitti ile Dante’nin dünyaca ünlü Ölüm Maskesi’ne ev sahipliği yapan Vecchio sarayları, günümüzde sanatseverlerin ilgisini çekebilecek koleksiyonları barındırıyor.

Eğer Rönesans döneminde yaratılan eserleri yakında görmek isterseniz Akademi Galeri, Bargello, Museo dell’Opera del Duomo ve Uffizi Galerisi’ni gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Burada bahsetmiş olduğum mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğrafları “Floransa Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa’da Ne Yapılır?

Floransa'da yapılacak şeyler Floransa gezi rehberi

Yazımın başında da belirttiğim gibi gezginlerin bir bölümünün Roma, Venedik ya da Pisa ile birlikte aynı tatil döneminde ziyaret etmeyi planladıkları kenti tüm yönleriyle tanımak isteyenlerin 3-4 günlerini ayırmaları gerekiyor. Çünkü Toskana Bölgesi’nin başkentinde keyifli vakit geçirebileceğiniz çok fazla aktivite olanağı bulunuyor.

Eğer siz de dolu dolu bir tatil deneyimi yaşamak isterseniz, Floransa’ya yönelik yapılacaklar listenizi oluştururken aşağıda sıraladığım önerilerime öncelik verebilirsiniz.

 • Zengin koleksiyonlara sahip müzeleri ziyaret edin.
 • Mimari harikası katedral, kilise ve şapelleri görün.
 • Kent hayatını tanımak için meydanları ve köprüleri gezin.
 • Kente büyük katkıları olan Dante’yi yakından tanıyın
 • Duomo’nun kubbesinden veya çan kulesinden manzarayı izleyin.
 • Boboli Bahçeleri’nden huzur dolu yürüyüşler yapın.
 • Santa Croce’nin ara sokaklarında sizleri bekleyen fırsatları keşfedin.
 • Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir konser izleyin.
 • Kendine özgü atmosfere sahip pazarları dolaşın.
 • Toskana’nın lezzetli yemeklerinin tadına bakın.
 • Dondurma yiyip, kahve içmeyi sakın unutmayın.

Floransa gezi rehberi dâhilinde sıralamış olduğum aktivitelerle ilgili ayrıntıları “Floransa’da Ne Yapılır? Floransa’da Yapılacak Şeyler Listesi” başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

 Tur Rezervasyonları:  Floransa çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Floransa’da yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Floransa’da Ulaşım

Floransa'da ulaşım Floransa gezi rehberi

Türk Hava Yolları, Pegasus veya Atlasglobal tarafından düzenlenen uçak seferleri ile Amerigo Vespucci Uluslararası Havalimanı’na ulaştıktan sonra kent merkezine gitmek için kullanabileceğiniz çeşitli seçenekler bulunuyor.

Vola in Bus adını taşıyan ve Bus Italia Sita Nord tarafından işletilen otobüsler bu seçeneklerin başında geliyor. 05.30- 01.00 saatleri arasında havalimanından kente yolcu taşıyan otobüsler, fiyat açısından oldukça ekonomikler.

Kent merkezine ulaşmaları 20-30 dakika süren otobüsler yerine daha hızlı bir seçenek ararsanız, sabit fiyat tarifesi kapsamında hizmet veren taksileri tercih edebilirsiniz.

Daha özel hizmet içinse rezervasyon yaptırdığınız otelin havaalanı transfer seçeneklerini ya da CO.A.VE veya Giuliani’s Car Rent gibi özel firmaların sunduğu teklifleri değerlendirebilirsiniz. Araç kiralama da Floransa’ya seyahat edenlerin sık kullandığı seçenekler arasında yer alıyor.

Otelinize ulaştıktan sonra gezi programınız doğrultusunda yürüyerek kentin tarihi ve kültürel alanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Turistik mekânların birbirlerine yakın mesafede olmalarının yanı sıra kentin kendine özgü atmosferi ile iç içe olma fırsatı sunması, gezginlerin büyük çoğunluğunun şehir içi ulaşım seçimlerini yürümeden yana kullanmalarına neden oluyor.

Daha keyifli bir yöntem ilginizi çekerse bisiklet kiralayabilirsiniz. Tramvaylarla yavaş ama nostaljik bir seyahat deneyimi yaşayabilir veya otobüslere binip kentin farklı noktalarına zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

Ulaşım ve gezi planlaması yapmak size sıkıcı geliyorsa hop on hop off otobüs turlarına katılabilirsiniz. City Sightseeing tarafından düzenlenen 24, 48 ve 72 saatlik Floransa hop on hop off turlarında otobüsler 2 farklı güzergâhta ilerliyor. Bu hatların birinde 17, diğerinde 28 durak bulunuyor. Rehberlik hizmetiyse 8 farklı dilde veriliyor.

Floransa gezi rehberi içerisinde ulaşıma ayırdığım bu bölümünde haklarında kısa bilgiler verdiğim tüm seçenekler hakkında detayları, aşağıdaki yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 Satın Al:  Hop on hop off otobüs biletinizi dilerseniz internetten de satın alabilirsiniz; tıklayın: Floransa: 24, 48 veya 72 Saatlik İndi-Bindi Otobüs Turu (Başlangıç fiyatı 23 Euro)

Floransa Şehir İçi İndirim Kartı: Firenze Card

Floransa gezi rehberi bilet fiyatları

Floransa’da gezginlere cazip indirimler ve ücretsiz bir takım haklar veren iki farklı kart seçeneği sunuluyor. Bu seçeneklerin ilki olan Firenze Card, kullanıcısına 72 saatlik geçerlilik süresi dâhilinde kentte faaliyet gösteren 72 müzeye ilk ziyarette ücretsiz ve bir kısmına sıra beklemeden giriş hakkı tanıyor. Ayrıca anlaşmalı onlarca işletmede, kartı olan gezginlere çeşitli indirimler ve hediyeler sunuluyor.

Eğer ulaşım ihtiyacınıza çözüm olacak bir kart isterseniz, sunulan ikinci seçeneği yani Firenze Card Plus’ı tercih edebilirsiniz. Firenze Card’ın tüm özelliklerine ek olarak plus sayesinde Floransa gezi rehberinin ulaşım başlığı altında bahsetmiş olduğum tüm şehir içi toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilirsiniz.

Her iki kartın avantajlarını ve dezavantajlarını, fiyatlarını, geçerli oldukları yerleri, nasıl satın alabileceğinizi öğrenmek için “Firenze Card (Floransa Kart) Nedir? Nerelerde Geçerli?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Floransa’da Alışveriş

Floransa'da alışveriş

Deri ve seramikten üretilmiş, yüksek kaliteye sahip el işi ürünler arayanlar için Floransa, ideal bir tatil destinasyonu. Ayrıca kentin parçası olduğu Toskana’nın gelişmiş bir tarım bölgesi olması sayesinde kentin adı yüzyıllar içerisinde çikolata, reçel, zeytinyağı, şarap ve balzamik sirke gibi ürünler ile özdeşleşmiş.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bireylere sunulan Tax Free avantajından yararlanabileceğiniz Floransa’da el yapımı eşyaları ve taze tarım ürünlerini kentin merkezinde uzanan caddelerde, alışveriş merkezlerinde ve pazarlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tatiliniz sırasında Versace, Gucci, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli marka ürünler satın almak isterseniz, görkemli Via dei Tornabuoni’yi gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz.

Yerel tasarımcıların hünerli ellerinden çıkan ürünler size daha çok hitap ediyorsa Via del Corso sizin için doğru adres olabilir. Kupa, anahtarlık, biblo gibi klasik tarzdaki hediyelik eşyaları satın almak içinse Via del Parione’deki dükkânları ziyaret edebilirsiniz.

Kentte çok fazla alışveriş merkezi bulunmuyor. Ancak olanlar da içerik açısından her tarzda gezgini rahatlıkla memnun ediyor. Lüks markaların son kreasyonlarını görmek için The Mall ve The Smart Gallery içerisindeki dükkânları gezebilirsiniz. The Barberino Designer Outlet ve La Rinascente ise kategori çeşitliliği ile göz dolduruyor.

İtalya’da günlük yaşamın önemli parçaları arasında sayılan sokak pazarlarının en güzel örneklerine Floransa’da rastlayabilirsiniz. Fiyat konusunda pazarlık yapma şansı bulabileceğiniz pazarların en ünlü ve en eskileri San Lorenzo Market ile Merkez Çarşısı.

Toskana’nın bereketli topraklarında yetişen ürünlerin en tazelerini bulmak için Merkez Çarşısı’nın yanı sıra Sant’ Ambrogio’daki tezgâhları da dolaşabilirsiniz. Koleksiyon değeri olan parçaları biriktirmekten hoşlananlardansanız, Piazza Ciompi’ye zaman ayırmanızı öneririm.

Floransa gezi rehberinde saymış olduğum alışveriş olanakları hakkında detayları ve döviz bozdurma gibi ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayacağınızı merak ediyorsanız, aşağıda başlıklarını sıraladığım yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Floransa’da Yeme İçme

Yeme içme Floransa gezi rehberi

Floransa gezi rehberi içerisinde sizlere bahsedeceğim bir diğer konuysa kentin zengin yeme-içme kültürü. En az sanatsal birikimi ve tarihi kadar popüler olan Toskana mutfağının temelinde et ve zeytinyağ başrolü oynuyor. Tabii taze meyve ve sebzeleri de unutmamak lazım.

Yerel halk kahvaltıyı kahve eşliğinde kruvasan ve reçelli ekmek ile geçiştirmeyi yeğlerken, asıl yoğunluğunu öğle ve akşam öğünlerine veriyor. Hatta restoranlar da bu geleneğe uyup servis saatlerinin odak noktasına bu iki öğünü alıyorlar.

Hızlı tempoyu benimsemiş Floransa halkı atıştırmalık olarak panini, schiaciata, kruvasan ya da lampredotto tüketmeyi seviyor.

Ana öğünlerde ise Ribollita, Papardelle al Cinghiale, Zuppa di Fagioli gibi çorbaların ve yerel dildeki adı Bistecca alla Fiorentina olan biftek yemeğinin tüketimi bir hayli yaygın.

Tabii kentteki mekânlarda çeşitli soslarla tatları zenginleştirilmiş makarnaları da yeme fırsatı bulabilirsiniz. Kentteyken tatlı kriziniz tutarsa hemen bir dondurmacıya uğrayabilir veya Schiacciata Fiorentina isimli keki deneyebilirsiniz.

Floransa’da yerel yemeklerin yanı sıra kendi kültürümüzden lezzetleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Çünkü kentte helal sertifikalı ürünler kullanarak Türk yemekleri hazırlayan restoranlar da bulunuyor.

Kentteki yemek kültürü ve helal gıda seçenekleri hakkında detayları şu başlıkların altında bulabilirsiniz:

Floransa Gece Hayatı

Floransa gece hayatı

Floransa gezi rehberinin bu bölümünü en kafa karıştırıcı konulardan birine, yani gece hayatına ayırdım. Çünkü kültürel ve sanatsal birikiminden dolayı ilk defa seyahat edecek çoğu gezgin Floransa’nın durağan bir kent olduğunu düşünüyor. Oysa ki kentte atmosferleri ile her yaş grubundan bireyi kendisine çekebilen çok sayıda mekân mevcut.

Sayının fazla olmasında kentteki öğrenci nüfusunun payı büyük. Ayrıca yine onlar sayesinde çoğu eğlence mekânında fiyatlar oldukça makul seviyelerde tutuluyor.

Eğer Floransa tatili sırasında sabahlara kadar dans ederek eğlenmek isterseniz, soluğu kentin en popüler gece kulübü olan Tenax Club’da alabilirsiniz.

İtalya’nın ünlü Dj’lerinin canlı performansları eşliğinde eğlenebileceğiniz bir diğer mekânsa Space Club. Benzer içerikler için Bamboo Lounge Club, Yab Club, Full Up Club arasından da seçim yapabilirsiniz.

Yüksek sesli müzik ve kalabalıktan rahatsız oluyorsanız, sakin ortama sahip yerleri tercih edebilirsiniz. Bu tarz yerlerin başında Uffizi Galerisi bünyesinde faaliyet gösteren bar geliyor.

Buraya alternatif mekân arayışındaysanız Rivoire, Paszkowski veya Cabiria’nın da ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Floransa’ya Yakın Gezilecek Diğer Şehirler

Pisa gezisi
Pisa, İtalya

Floransa tatili sırasında İtalya’daki trenle ulaşım kolaylığından yararlanıp Pisa, Venedik, Milano ve Bologna’ya günübirlik veya daha uzun süreli gezintiler gerçekleştirebilirsiniz. Benzer içeriğe sahip olduklarından özellikle Pisa, Venedik ve Roma’ya ilgi bir hayli fazla. Floransa’dan komşusu Pisa’ya trenle gitmek 1 saat 10 dakika sürüyor.

İtalya’nın başkenti Roma‘ya yolculuk 1 saat 32 dakikada tamamlanırken, kanalları ile ünlü Venedik’e 2 saatte ulaşabilirsiniz.

Venedik ve Roma’ya trenle gitmek isterseniz, biletlerinizi yüksek hızlı tren seferlerini düzenleyen Trenitalia veya NTV’den satın alabilirsiniz. Pisa’ya demir yolu ulaşımı ise bölgesel hat üzerinden Regional Veloce ve Regionale tarafından gerçekleştiriliyor.

 Floransa’dan Günübirlik Turlar:  Pisa, Siena, San Gimignano gibi yerlere dilerseniz Floransa’dan kalkan turlar ile de gidebilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Pisa, Roma veya Venedik ile ilgili gezi rotası planlamak ve kalacak yer bulmak isterseniz, işinizi kolaylaştıracak önerilerimizi şu rehberlerimizde bulabilirsiniz:

Floransa gezi rehberi yazısı boyunca alışverişten ulaşıma, konaklama yapılacak bölgelerden gezilecek yerler konusuna kadar elimden geldiğince birçok detaylı bilgi paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgileri de Floransa gezi rehberi yazısına eklemelisiniz dediğiniz şey varsa mutlaka yorum yazarak bizimle paylaşım.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın