Floransa Katedrali ne zaman yapıldı

Floransa Katedrali (Duomo) Hakkında Bilgiler

Dünyadaki belki de en güzel yapılar topluluğu Floransa’daki Duomo Meydanı’nı dolduruyor ki bunlar Floransa Katedrali – Duomo, Campanile Kulesi ve Vaftizhane (Baptistery).

Duomo da denilen Floransa Katedrali, ya da uzun adıyla Santa Maria del Fiore Katedrali, dünyadaki en güzel ve etkileyici kiliselerden biri olarak tanımlanıyor. Belki de katedralin adandığı Azize’nin Çiçeklerin Koruyucusu olmasından dolayıdır bu güzelliği ve etkileyiciliği, kim bilir…

Aynı zamanda şehrin sembolü de olan tarihi yapı yapıldığı dönemde kentin ihtişamını yansıtmak üzere tasarlanmış. Ve hatta uzun bir süre dünyadaki en büyük kilise ünvanını da elinde bulundurmuş.

Bugün ise Floransa semalarını süsleyen ve şehrin hemen her yerinden görülebilen kubbesi ile turistler için popüler bir uğrak noktası. Hatta belki de Floransa’daki en popüler turistik yer.

Bu yazıda daha çok Floransa Katedrali hakkında bilgiler verip, biraz da aynı meydandaki Campanile Kulesi ve Vaftizhane’den bahsedeceğim. Ne okuduğunuza ne de buraları gezmeye zaman ayırdığınıza pişman olmayacaksınız.

Floransa Katedrali – Duomo Hakkında Bilgiler

Floransa Katedrali Duomo hakkında bilgiler
Piazzale Michelangelo’dan Floransa Katedrali görünümü…

Yapıldığı dönemde dünyanın en büyüğü olup sonradan bu ünvanını kaybetmiş olsa da Floransa Katedrali bugün bile İtalya’daki en büyük ikinci kilise. (İtalya’daki en büyük kilise Roma’da bulunan Aziz Peter Bazilikası).

116,54 metre yüksekliğindeki kilisenin sadece kubbesi 37 bin ton ağırlığında. Ki ilerleyen bölümlerde bu kubbeye ayrıca değineceğim. Ayrıca katedralin içerisinde 3600 metrekare duvar da fresklerle süslü.

Tüm inşaatın tamamlanması toplamda 170 yıl sürmüş. Katedralin sadece kubbesinin yapılması bile 16 yıl almış ve üstelik bu kubbe iskele olmadan yapılmış. Hangi dönem veya hangi şartlar altında olursa olsun, fazlasıyla iddialı bir başarı değil mi?

Floransa Katedrali – Duomo Tarihi

Floransa Katedrali Duomo ziyaret saatleri

Santa Maria del Fiores adlı azizeye adanan Floransa Katedrali aynı yerde bulunan ve tarihçesi 4. YY’a uzanan Santa Reparata Kilisesi’nin yerine yapılmış aslında.

1296 yılında Arnolfo di Cambio tarafından tasarlanan ve yapımına başlanan kilisenin inşaatı 1300’lü yılların sonunda tamamlanmış. Gerçi tamamlanmış diyorum ama o sırada kubbesi hala yokmuş.

Bugün katedrali bu kadar ünlü yapan faktörlerden biri olan, hatta katedralin adına bile kısaca Duomo (Kubbe) dedirten kubbenin yapımı neden gecikmiş derseniz…

O dönemde katedrale yapılmak istenen görkemli kubbe için çeşitli tasarım yarışmaları açılmış ancak dönemin teknolojisi ile o büyüklükte bir kubbeyi yapmak fazlasıyla zormuş. İşte ünlü mimar ve sanatçı Brunelleschi’nin dehası burada devreye girmiş.

Brunelleschi devasa boyuttaki kubbeyi, üstelik payandasız (destek uzuvları olmadan) tasarlamış ve 1420 yılında inşaatına başlanmış. Ustanın kendisi kubbenin tamamlandığını göremeden ölmüş ancak onun kullandığı ve o dönemde devrim niteliğinde bir yenilik olan teknik bugün hemen her yerde kullanılıyor.

Katedralin içinden görülebilen, kubbenin içini baştan başa kaplayan freskler (The Last Judgement – Son Yargı) ise çok sonra, 1572 ve 1579 yılları arasında bir başka ünlü sanatçı ve mimar Giorgio Vasari tarafından tasarlanmış ve Federico Zuccari tarafından da bitirilmiş.

Floransa Katedrali Bölümleri 

Floransa Katedrali Duomo Floransa gezilecek yerler

Floransa Katedrali dıştan bakıldığında ne kadar ihtişamlı ise içerisi de o kadar sade. Ancak her iki hali de kendi türünün en güzel örneklerinden. Bu konuda biraz daha detay vermem gerekirse:

Floransa Katedrali – Duomo Dış Cephesi

Floransa Katedrali dış cephesi

Aslında 170 yıl sonra tamamlandığında mimar Arnolfo Di Cambio’nun tasarımından oldukça farklı olan Floransa Katedrali – Duomo dış cephesi rölyeflerle süslü.

Çan kulesinin eteklerindeki rölyefler kadın ve erkeğin yaratılışını betimlerken, İncil’den tasvirler ve hatta gezegenlerin tasvirleri de katedralin dış cephesinde yer alıyor.

Dantel gibi işlenmiş dış cephenin alt kısımlarda yer alan rölyefler daha çok astroloji veya tıp gibi bilimle ilgili sahneler içeriyor ancak üst kısımlardaki rölyefler daha çok teolojik ögelerle dolu.

Bu arada, yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğim Giotto’nun Campanile Kulesi de Floransa Katedrali dış cephesinin görüntüsünü tamamlayan detaylardan.

Floransa Katedrali – Duomo İçi

Floransa Katedrali Duomo iç görünüm

Dış cephenin detaylı işçiliği ve süsüyle tezat olarak Floransa Katedrali – Duomo içi son derece sade. Devasa kolonlarla desteklenmiş iç kısımda yer alan geniş boşluklar bu tezatı sağlayan en büyük etken ancak katedralin içinde hiçbir eser yok diye de düşünmemek lazım.

Buradaki eserler arasında şüphesiz en popüleri ve en değerlisi kubbenin içini boydan boya süsleyen, Giorgio Vasari’nin The Last Judgement adlı freski.

Dominico di Michelino tarafından yapılan Dante’nin Portresi, ana girişin üzerinde yer alan ve Paolo Uccello tarafından süslenen, İtalyan usülü saatleri gösteren (gün yine 24 saat ancak başlangıç ve bitimi gün batımında) saat, girişteki ana nefi süsleyen ve Gaddi tarafından tasarlanan freskler, 15. YY’dan kalma bir kısmını Donetello’nun tasarladığı vitray süslü camlar ve Andrea del Castagna tarafından yapılan Niccolò da Tolentino freski burada görebileceğiniz değerli sanat eserlerinden.

Floransa Katedrali Kubbesi (Duomo)

Floransa Katedrali Kubbesi hakkında bilgiler

Floransa Katedrali – Duomo nasıl Floransa’nın en popüler turistik yeri ise katedralin kubbesi de işte bu katedralin en turistik noktası.

46 metre çapı ile dünyanın en büyük taş kubbesi ünvanına sahip olan Floransa Katedrali Kubbesi daracık 463 basamakla çıkılabilen bir yer. Kubbenin eteğinde yer alan ve yapılışı sırasında iskele görevi gören yürüyüş yolu ise Vasari’nin ünlü The Last Judgement freskini yakından görmek için ideal.

Kubbe aynı zamanda muhteşem bir Floransa manzarası seyretmek için de ideal ancak buraya çıkış zahmetli ve ücretli. Yalnız bu zahmet ve ücret kubbenin popülaritesini etkilememiş, Floransa Katedrali’ni ziyaret eden turistlerin büyük kısmı kubbeye de çıkıyor.

Santa Reparata Mezar Odası

Floransa Katedrali – Duomo yerinde daha önce Santa Reparata Kilisesi olduğundan yazının başında bahsetmiştim. Şehirdeki erken dönem Hristiyanlık dininin de bir kanıtı olan ve 20. YY’daki kazılarda ortaya çıkarılan bu mezar odası duvarlarındaki 8. YY freskleri ile dikkat çekiyor ancak buranın çok daha önemli bir özelliği daha var:

Ünlü kubbenin mimarı Brunelleschi’nin mezarı da burada yer alıyor.

Aziz John Vaftizhanesi (Baptistery)

Aziz John Vaftizhanesi Floransa Katedrali Duomo

İtalyanca’da Battistero San Giovanni adıyla bilinen vaftizhane ayrı bir bina olsa da aslında Duomo yapı kompleksinin bir parçası. Altıgen şeklindeki 1059 yılından kalma yapı Floransa’daki en eski binalardan da biri bu arada.

Bronz kapıları (ki aslında orjinalleri Opera del Duomo Müzesi’nde sergileniyor, buradakiler orjinaline çok uygun kopyaları) ve vaftizhanenin içerisindeki 1200’lü yıllardan kalma İncil’den hikayelerin tasvir edildiği mozaikler de burayı tarihi, sanatsal ve turistik açıdan ilgi çeken detaylar.

Campanile Kulesi

Floransa Katedrali Duomo Campanile Kulesi
Campanile Kulesi seyir terasından Floransa manzarası…

1334 yılında Giotto tarafından tasarlanan çan kulesi Floransa Katedrali – Duomo dışında, ayrı bir yapı olsa da tüm kompleksin bir parçası.

414 basamakla tırmanılan kulenin terasından da Floransa manzarası izlemek mümkün, hem de yanı başınızda ünlü kubbeyi görerek.

Opera dell Duomo Müzesi (Museo dell’Opera del Duomo)

Floransa Katedrali Duomo Museo dell Opera del Duomo

Floransa Katedrali – Duomo ve Vaftizhane’den alınan yaklaşık 1000 kadar heykel ve sanat eserinin sergilendiği Opera dell Duomo Müzesi aynı zamanda bu yapı kompleksindeki binaların tarihçesine ve inşasına dair detayların de sergilendiği bir müze.

Michelangelo, Donatello, Ghiberti gibi Rönesans’ın en büyük ustalarının eserlerinin yer aldığı müzede yukarıda bahsettiğim Bronz Vaftizhane kapıları da sergileniyor.

Müzenin terası ise ünlü Floransa Katedrali Kubbesi’ni seyretmek için ideal bir yer.

Floransa Katedrali Nerede ve Nasıl Gidilir?

Floransa Katedrali Duomo harita konumu
Floransa Katedrali’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Kentin tarihi şehir merkezinde yer alan Floransa Katedrali – Duomo ulaşımı fazlasıyla kolay. Öncelikle, eğer tarihi şehir merkezi içerisindeyseniz buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Şehrin herhangi bir yerinden toplu taşıma ile ulaşım istiyorsanız da T1 tramvay hattını veya 6, 11, 14, 23, C1 veya C2 otobüslerini kullanabilirsiniz.

Floransa Katedrali Güncel Giriş Ücretleri

Aslında Floransa Katedrali – Duomo girişi ücretsiz. Ancak bu şekilde sadece katedralin içini gezebilirsiniz. Katedralin kubbesi, Campanile Kulesi, Vaftizhane (Baptistery) ve Opera dell Duomo Müzesi girişi ücretli.

Bu saydığım yapıların hepsini kapsayan biletin ücreti ise 18 Euro.

Floransa Katedrali Ziyaret Gün ve Saatleri

Floransa Katedrali – Duomo Ziyaret saatleri ise:

  • Pazartesi, Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri 10:00 – 17:00 arası,
  • Perşembe günleri 10:00 – 15:30 arası,
  • Pazar günleri ve resmi tatillerde ise 13:30 – 16:45 arası.

Floransa seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Floransa Katedrali (Duomo) Hakkında Bilgiler”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top