Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, Floransa’nın en ünlü ve en büyük katedralidir. Şehrin sembollerinden olan bu yapı, gotik tarzda ve Santa Reparata Kilisesi üstüne inşa edilmiştir. Kilise bodrumuna inildiğinde bu eski kilisenin kalıntıları hala görülebilir. Burada ayrıca Roma döneminden kalma eserler de vardır. Brunelleschi’nin mezarı da bodrum kısmındadır.

Floransa Katedrali’nin inşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanmıştır. Göz alıcı kubbesi ile dünyaca ünlü olan bu katedralin dış kısmı pembe, beyaz, yeşil mermerler ile bezelidir. Dış kısmı oldukça görkemli olsa da içi nispeten daha sadedir. Ufuk çizgisine egemen olan bu görkemli başyapıt, dünyanın en büyük katedrallerindendir. Katedralin ilk adı Santa Maria del Flore’dir ve bu adı, Cebrail’in Hz. Meryem’e vermesinden alır.

Floransa gezilecek yerler listesinin başında yer alan Floransa Katedrali’nin en ünlü kısımlarından biri girişteki saattir. 15. yüzyılda Paolo Uccello tarafından günün 24 saatinin güneşin batışına göre ayarlandığı saat hala çalışmaktadır. Katedralde yer alan bir diğer ünlü eser Giorgio Vasari’den “Last Judgement” (Kıyamet Günü) freskidir. Bu freskler Vasari’nin öğrencisi Zuccari tarafından boyanmıştır. Katedralin kubbesi oldukça önemlidir. 1296 – 1436 yılları arasında inşa edilen bu kubbeye katedralin dışından girilir. Şehir manzarasının izlenebileceği kubbe kısmına çok sayıdaki merdiven tırmanılarak çıkılır. Kubbenin içinde cehennem ve kıyamet gününe ait resimler bulunmaktadır. Kubbe, Brunelleschi’nin eseridir ve buraya 463 basamakla çıkılabilir.

Floransa Katedrali Duomo interior
Floransa Katedrali (Duomo)

Katedral yanındaki 14. yüzyıldan kalma Giotto’nun Çan Kulesi, Pisano ve Francesco Talenti tarafından yapılmıştır. Kubbeye çıkmakla karşılaştırıldığında bu bölüme çıkmak daha kolaydır ve buradan da şehir manzarası izlenebilir. Duomo’nun iç kısmında yer alan Santa Reperata Merdivenleri, 13. yüzyılda yapılmıştır fakat alt kısmında eski kilisenin temelleri vardır. Katedralin doğu ucundaki şapeller, 15. yüzyıldan kalma vitraylarla bezelidir. Duomo’da görülebilecek bir diğer önemli kısım Vaftizhanenin tavanıdır. Birçok ünlü İtalyanın vaftiz edildiği bu vaftizhanenin tavanında “Son Yargı”yı betimleyen mozaikler ilgi uyandırır.

Duomo Florence
Floransa Katedrali,(Duomo)

Floransa Katedrali Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Duomo, Firenze
  • Ulaşım: 1A, 1B, 6, 7, 10, 11, 14 numaralı otobüslerden biri ile buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma 00:00 – 17:00, Perşembe 10:00 – 15:30, Cumartesi 10:00 – 16.45, Pazar 13:30 – 16.45 arasında ziyarete açıktır.
  • Web Sitesi: http://www.ilgrandemuseodelduomo.it
  • Notlar: Katedral, ayın ilk Cumartesi günü 15:30’da kapanır.

Floransa Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın