Floransa konaklama blog

Rönesans’ın başkenti Floransa tüm İtalya’da da Roma, Venedik ve Milano ile birlikte en çok turist çeken şehirlerden biri. Aslında Floransa küçük bir şehir. Özellikle tarihi bölgeleri göz önüne alırsanız, başka bir deyişle eski Floransa, bir uçtan bir uca en fazla yarım saatte yürünebilecek kadar küçük.

Dolayısıyla, tarihi yerler dışında veya şehir dışındaki küçük kasabalarda kalmak gibi bir planınız yoksa hangi bölgede kalırsanız kalın turistik yerlere ulaşımınız ortalama 5-10 dakika veya maksimum yarım saat sürecektir. Tarihi şehir merkezi diyorum ancak yine de bu merkezin bölgeleri ve mahalleleri arasında ufak tefek de olsa farklar var. Floransa Konaklama Rehberi yazısında sizlere kısaca turistik bir ziyaret açısından ideal bölgelerden bahsetmek istiyorum.

Tabii ki herkesin turistik ziyaret şekli farklı, kimimiz sırt çantasını alıp mümkün olduğunca çok yeri en ucuz fiyatlarla görmek isterken, kimilerimiz de zar zor aldığımız birkaç günlük, bir haftalık yıllık izinde, veya bir hafta sonunda dostlarımızla, sevgilimizle hem keyifli, hem konforlu hem de mümkün olduğunca uygun fiyatlı gezmek istiyoruz. Elbette bazılarımız da bütçesinin elverdiği ölçüde “lüks” bir tatil planlıyor. Dolayısıyla Floransa Konaklama Rehberi yazısını farklı beklentileri ve farklı bütçeleri olan turistlere farklı öneriler sunacak şekilde yazmak istedim. Yalnız isterseniz öncelikle ne tür bir tatil için hangi bölgelerin uygun olduğundan ismen bahsedeyim ve ardından buraları tanıtayım.

Floransa konaklama rehberi

Sırt Çantalı Gezginler İçin Floransa Konaklama Rehberi

Floransa konaklama tavsiye

Sırt çantalı gezginler zamanı (görece) bol, bütçesi düşük tatiller peşinde en uygun konaklama seçeneklerini arıyorlar. Dolayısıyla bu tarz bir seyahat yapanlar için temizlik ve uygun fiyat ön planda olurken konfor ikincil hatta üçüncül öncelik olabiliyor. Bir de sosyalleşmeye uygun ortam varsa hostellar sırt çantalı gezginler için birebir. Aslında bu tarz bir konaklama için Floransa’nın hemen her bölgesinde hostel alternatifleri mevcut ancak hem fiyat hem de yoğunluk olarak en uygun iki bölgenin San Lorenzo ve San Marco olduğunu söyleyebilirim.

San Lorenzo

Kentin tarihi zenginliklerinin yer aldığı San Lorenzo uygun fiyatlı alış veriş için San Lorenzo Pazarı ve Merkez Pazarı’na da sahip. Kiliseler, sevimli ve hareketli meydanlar, dar parke taşlı sokaklar ve sanatsal değeri ne olursa olsun irili ufaklı tarihi yapıların yer aldığı San Lorenzo aslında her bütçeden konaklamaya uygun olmakla birlikte sırt çantalı gezginler için gecelik 15–20 Euro seviyesinde yatak fiyatlarının ve geniş sosyalleşme olanaklarının bulunduğu bir bölge.

Burada yer alan en önemli tarihi ve turistik yapılar ise; Medici Şapeli, Medici Riccardi Sarayı, San Lorenzo Bazilikası ve pazarlar.

San Marco

Floransa konaklama tavsiye San Marco

Duomo’dan birkaç dakikalık mesafede yer alan San Marco kentin yerlilerinin yaşadığı bir bölge olmanın yanında, bünyesinde yer alan üniversite ve akademiler sebebiyle bir öğrenci bölgesi. San Marco Meydanı’nda gazetelerini okuyan emeklilerle, gruplar halinde oturup sohbet eden öğrencileri gördüğünüzde bölgenin bu kozmopolit yanını siz de fark edeceksiniz.

San Marco aynı zamanda Floransa’nın kültürel anlamda modern yüzünü klasik tarihiyle birbirine bağlayan bir köprü görevi de görüyor. Merkeze bu kadar yakın olmasından kaynaklanan ulaşım avantajı da bir başka cazibesi.

Burada yer alan turistik noktalar ise; Academia Gallery, San Marco Müzesi, Innocenti Müzesi, Santa Maria della Scala Kilisesi ile Santissima Annunziata Bazilikası ve Opificio delle Pietre Dure Müzesi.

Gelelim bu bölgelerde önerebileceğim otel ve hostel alternatiflerine:

Hostel Gallo D’Oro

Floransa konaklama rehberi Hostel Gallo D oro

Kahvaltı dahil konaklama seçenekleri sunan Hostel Gallo D’Oro San Marco Bölgesi’nde yer alıyor ve karma yatakhane ile sadece bayan yatakhane odaları mevcut. Odalarda kilitli dolaplar, okuma ışıkları gibi hostel tipi konaklama açısından güvenli ve konforlu özellikler de mevcut. Hostelin konumu da son derece merkezi ve Gallerie Academy başta olmak üzere tüm müze ve turistik yerlere yürüme mesafesinde. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Academy Hostel

Floransa konaklama rehberi Academy Hostel

Duomo’da yer alan Academy Hostel hem oda hem de yatakhane seçeneklerine sahip. Dolayısıyla tek başına seyahat ediyor, sosyalleşmek istiyor ancak yatakhanede kalmak istemiyorsanız da uygun bir hostel alternatifi. Üstelik hostelda konukların sosyalleşebilmesi için teras ve bir cafe de mevcut. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Floransa Konaklama Rehberi

Floransa Konaklama Rehberi yazısında sanırım en geniş bölümü ortalama bürçesi olan turistler için ayırdım. Bu tarz bir tatile çıkan gezginlerin beklentileri nispeten daha yüksek ve ödediklerinin karşılığını alma konusunda daha titiz ve seçiciler. Temizlik ve kolay ulaşılabilir bir lokasyon yanında, konfor da en önemli kriterlerden biri diyebilirim. Böyle bir konaklama için Floransa’nın hemen her bölgesinde uygun alternatifler yer almakla birlikte fiyatlar da gecelik 50–100 Euro arasında değişiyor.

Duomo

Floransa konaklama rehberi Duomo

Floransa’nın dini aktivteleri yüzyıllar boyunca Duomo ve Piazza della Signoria Meydanı çevresinde şekillenmiş. Dolayısıyla bugünkü Floransa’nın da tarihi ve turistik merkezi Duomo çevresi diyebilirim. Tabii bu durum konaklama açısından çok zengin alternatifler yaratmasının yanında şehrin diğer bölgelerine oranla fiyatların da biraz pahalı olmasına sebep oluyor.

Brunelleschi’nin ünlü kubbesi, Vaftizhane ve tüm diğer tarihi yapılar sayesinde burada şehrin eskiden nasıl olduğunu hayal etmek çok da zor değil. Bugün Duomo çevresinde ise sokaklar yerel sanatçılarla, hediyelik eşya dükkanları, cafe ve restoranlarla dolu.

Eğer zamanınız kısıtlı ve bu kısa sürede Floransa’da mümkün olduğunca çok şey görmek istiyorsanız, biraz bütçeyi arttırıp Duomo ve çevresinde konaklamalısınız.

Santa Maria Novella

Floransa konaklama rehberi Santa Maria Novella

Aslında Santa Maria Novella kendi içinde de ikiye ayrılan bir bölge. Şehrin ana tren istasyonu olan SMN İstasyonu çevresi daha turistik ve kalabalık bir bölge iken Arno Nehri’ne yaklaştığınızda Floransalılar’ın yaşadığı konaklama bölgelerine giriyorsunuz.

Her ikisinde de otel alternatifleri olmakla birlikte şehrin tarihi ve turistik yerlerine yakınlığı, ayrıca Floransa’yı diğer İtalya kentlerine bağlayan tren istasyonuna da kolay ulaşabilmek için SMN İstasyon çevresi çok daha uygun bir alternatif. Üstelik tren istasyonu civarında yer alan otellerin fiyatları da nispeten daha uygun. Eğer İtalya’da başka şehirleri de gezmek için tren istasyonuna yakın olmak, aynı zamanda turistik yerlere 5–15 dakika gibi kısa sürelerde ulaşmak ve cafe, restoran, mağaza gibi yerlerden de uzak kalmamak istiyorsanız Santa Maria Novella tam sizin için.

Santa Croce

Santa Croce Bazilikası’nın çevresinde şekillenen Santa Croce Bölgesi de hem merkeze olan yakınlığı, hem tarihi eserlerle dolu olması, hem de hareketli gece hayatı ile tercih sebebi. Santa Croce turistik bir konaklama bölgesi olmasının yanı sıra Floransalılar’ın da ikamet etmek için tercih ettiği yerlerden biri. Dolayısıyla burada yerel hayat ile turistik güzelliklerin bir kombinasyonu bulabilirsiniz.

Bu bölgede yer alan tarihi ve turistik yapılar ise; Santa Croce Bazilikası, Firenze Sinagogu ve Ebraico Müzesi, Santa Croce Meydanı, Opera di Santa Croce Müzesi ile Casa Buonarroti.

San Spirido / San Frediano

Floransa konaklama rehberi San Spirido

Floransa Konaklama Rehberi yazısında şimdiye kadar sözünü ettiğim bölgeler Arno Nehri’nin kuzeyinde yer alıyordu. Nehrin güneyi genel olarak Oltrarno ismiyle biliniyor ve Oltrarno’nun batı kısmında yer alan San Spirido ve San Frediano Bölgeleri daha az turistik olmalarına rağmen Floransa’nın en önemli iki turistik yapısına ev sahipliği yapıyor: Boboli Bahçeleri ile Pitti Sarayı (Palazzo Pitti). Gece hayatı da hareketli olan bu bölgeler daha modern olmakla birlikte hala tarihi Floransa’yı hissedebileceğiniz yerlerden.

Bu bölgelerde görebileceğiniz turistik yapılardan bir kısmı ise; Santa Spirito Meydanı, Branacci Şapeli, Santa Spirito Bazilikası, Santa Maria del Carmine ve Santa Monica Kilisesi.

Pitti

Floransa konaklama rehberi Pitti

San Spirido ve San Frediano Bölgesi’nin içinde ancak daha küçük bir bölge olan Pitti’den ayrıca bahsetmek istiyorum. Adı sanat ve tarihle anılan Pitti Rönesans Dönemi mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz küçük bir alan. Aslında günümüzde ünlü Pitti Fuarı sebebiyle Floransa’yı ziyaret edenler arasında da konaklama için sıkça tercih ediliyor.

Piazzale Michelangelo

Floransa konaklama rehberi Piazzale Michelangelo

Tarihi Floransa’nın hemen dışında yer alan bölge Michelangelo Caddesi ile başlıyor. Kavak ve meşe ağaçlarının süslediği Michelangelo yüksekliği sebebiyle büyüleyici Floransa şehir manzarasına da sahip. Tabii bu cümlelerimden bölgenin şehir merkezinden çok uzak olduğu sonucu çıkmasın, en fazla 15–20 dakika içerisinde merkezdeki tüm turistik noktalara ulaşabilirsiniz ki alış veriş, cafe, restoran açısından zengin seçenekler burada da mevcut.

Daha sakin, doğal güzellikleri daha fazla ancak hala tarihi yapılarla çevrelenmiş bir konaklama tercih ediyorsanız Piazzale Michelangelo Meydanı ve çevresi ideal bir seçim olacaktır. Burada görebileceğiniz turistik yerler ise; Piazzale Michelangelo Meydanı, San Miniato al Monte Bazilikası, Stefano Bardini Müzesi, Stüdyo Iguarnieri Galerisi diyebilirim.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

4★ Hotel Spadai

Floransa konaklama tavsiye Hotel Spadai

Duomo’da, Medici Riccardi Meydanı’nda tarihi bir binada yer alan Hotel Spadai 2000’in üzerinde eski misafir tarafından 9,5 puan vererek başarısı tescillenmiş bir otel. Aslında lokasyon olarak Floransa Konaklama Rehberi yazısındaki, hatta tüm Floransa’daki en iyi otel diyebilirim. Hem tüm turistik yerlere 2 ile 15 dakika arasında ulaşanbiliyor hem de şık ve konforlu bir otelde kalmanın tadını çıkarabiliyorsunuz. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel Belle Firenze

Floransa konaklama tavsiye Hotel Bella

Bir aile tarafından işletilen Hotel Belle Firenze SMN Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alıyor. Dolayısıyla hem Floransa’daki turistik yerlere, hem de diğer İtalya şehirlerine ulaşım açısından son derece avantajlı bir konumda. Küçük otel ayrıca çok şık ve temiz odalara da sahip ki daha önceki misafirlerin memnuniyet puanı ortalaması 9 gibi çok yüksek bir rakam. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ Hotel La Casa di Morfeo

Floransa konaklama rehberi Hotel La Casa di Morfeo

Santa Croce’de yer alan Hotel La Casa di Morfeo aslında bir çeşit ruh ve beden sağlığı disiplini olan kromoterapi esasına göre dekore edilmiş. Floransa’daki en iyi konumda olduğunu söyleyemem ancak turistik yerlerin en uzağına bile en fazla 15-20 dakikalık yürüme ile ulaşılabiliyor. Açık büfe kahvaltısı ise İtalya’da bulabileceğiniz en zengin kahvaltılardan. Şık, temiz ve konforlu olan bu küçük aile işletmesini ugyun fiyatı sebebiyle tavsiye ederim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Floransa Konaklama Rehberi

Floransa öyle bir kent ki, şehrin her yerinde lüks konaklamaya uygun alternatifler mevcut. Sadece temizlik ve konfor değil, aynı zamanda SPA, yüzme havuzu, masaj, oda servisi, lüks restoranlar gibi ekstra beklentiler için daha fazla ücret ödemeyi kabul eden turistlerin beklentilerine uygun seçenekler şehrin her yerinde olabilmekle birlikte sanırım en yoğun Uffizi’de yer alıyor. Bu tarz bir konaklamanın ortalama maliyetinin de Floransa’da  gecelik 300 Euro seviyesinden başladığını belirtmek istiyorum.

Uffizi

Eski çağlarda, Via dei Calzaiuoli Caddesi üzerinden ulaşılan bugünkü Floransa şehir merkezi dünyanın her yerinden gelen gezginler için cazibe merkeziymiş. Ki kente her yıl bu milyonlarca turisti çekmeye devam eden bölge hala aynı. Rönesans’ın en güzel örneklerinin yer aldığı Arno Nehri kıyılarındaki Uffizi şık restoranları ve mağazaları tarih ve turizmle aynı potada mükemmel bir estetikle sunan bir bölge.

Buradaki turistik noktalar ise; Uffizi Galerisi, Piazza della Signoria Meydanı, Vecchio Köprüsü ve Perseus Heykeli.

Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ Hotel Bernini Palace

Floransa konaklama tavsiye Hotel Bernini Palace

Tam olarak tarihi şehir merkezinde yer alan Hotel Bernini Palace Vecchio Köprüsü ve Floransa Katedrali’ne de birkaç dakikalık yürüme mesafesinde. Odaları klasik veya Rönesans stili dekore edilmiş olan 5 yıldızlı otelde son derece şık ve lüks bir restoran ile bar da yer alıyor. 15. YY’dan kalma bir binada hizmet veren otel daha önceki konukların verdiği 9,1 gibi normalde de yüksek ancak bu tarz lüks konaklamalar için çok yüksek bir misafir memnuniyeti puanına sahip. Ancak bu oteli Floransa Konaklama Rehberi yazısına almamın en önemli sebebi ise aynı kalitedeki diğer 5 yıldızlı otellere göre çok daha avantajlı olan fiyatı. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın