Floransa nerede, nasıl gidilir

Floransa nerede? Floransa’ya nasıl gidilir? Mimari güzellikleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan tarihi yapıları ve zengin kültürü sayesinde Floransa, her daim gezginlerin yoğun ilgisini çeken bir kent.

Kuzey İtalya’nın doğa harikası bölgesi Toskana’nın başkentinde yoğun ilgiden etkilenmeden, keyifli bir tatil dönemi geçirebilmek için öncelikle Floransa nerede sorusunun cevabını bilmek gerekiyor. Çünkü bu soru kente ne zaman ve nasıl seyahat edileceği konularına da açıklık getiriyor.

Floransa Nerede?

Floransa nerede

Floransa, Kuzey İtalya’nın doğal güzellikleri ile tanınan bölgesi Toskana sınırları içerisinde yer alıyor. Kent, M.Ö. 59 yılında Roma ordusundan emekliye ayrılan askerler tarafından Arno Nehri kıyısına kurulmuş.

Zamanla şehir, nehrin her iki yakasında genişleyerek Careggi, Fiesoli, Settignano, Arcetri, Poggio, Imperiale ve Bellosguardo tepelerinin çevrelediği 102,41 kilometrekare yüz ölçümüne sahip havzayı tamamen kaplamış.

İtalyan Rönesansı’nın başladığı yer olan Floransa’nın 5 ilçesi bulunuyor. Bu ilçeler arasında en popüleri, kentin gezilip görülmeye değer çoğu tarihi mekânını sınırları içerisinde barındıran Centro Storico.

Tarihi kent merkezinin dışında diğer yerleşim bölgeleri, Santa Maria Novella’dan sonra Floransa’nın ikinci büyük tren garının bulunduğu Campodi Marte ile her biri kendi içinde zengin tarihsel, kültürel birikime sahip GavinanaGalluzzo, IsolottoLegnaia ve Rifredi.

Yerleşim bölgeleri kuruluşlarından itibaren uzun süre bağımsızlıklarını korusalar da zaman içerisinde Floransa’ya bağlı hale gelmişler.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Floransa nerede, Floransa'ya ne zaman gitmeli

Floransa nerede sorusuna cevap verdikten sonra sıra, kente ilk defa gideceklerin merak ettikleri ikinci önemli konu olan en uygun seyahat dönemlerini anlatmaya geldi.

Kent, tüm yıl boyunca nemli subtropikal iklimin etkisi altında kalıyor; ancak Akdeniz’e yakın oluşu hava şartlarının ülkemizin güney ve batı kesimlerine benzer özellikler göstermesine neden oluyor.

Şehirde yazlar sıcak, kışlarsa ılıman geçiyor. Ayrıca yaz aylarında gün içerisinde kısa yağmur geçişleri yaşanabiliyor. Kış aylarında ise hava sıcaklıkları 2 ila 5 °C arasında değişmekle birlikte yağışlı gün sayısında artış yaşanıyor.

Gezginlerin büyük çoğunluğu Floransa’ya yazın gitmeyi tercih ediyor. Dans ve klasik müzik temalı iki büyük festivalin düzenlendiği bu aylarda kente ilgi fazla olunca müze ve tarihi alanlara, yeme-içme mekânlarına girişte uzun kuyruklara katlanmak gerekebiliyor.

Tabi uzun bekleme süreleri hoşunuza gitmezse sıcaklıkların biraz daha makul seviyelerde olduğu Mayıs ve Eylül aylarında da kenti ziyaret edebilirsiniz. Mayıs’ta kent Müzik Festivali’ne ev sahipliği yaparken, Eylül ayında Kâğıt Fenerler Festivali yapılıyor.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Toskana’nın başkenti Floransa’ya ulaşım gelişmiş kara, hava ve demir yolu ağı sayesinde oldukça kolay. Araba ile ulaşım yol boyunca rahatlık ve hareket özgürlüğü sağlasa da kent merkezine gelindiğinde park yeri bulma gibi sıkıntılar sıklıkla baş gösteriyor.

Çoğu gezgin bu yüzden tercih hakkını ya uçak ya da tren seferlerinden yana kullanıyor. Bu yöntemlere ek olarak İtalya’nın diğer şehirlerinden otobüsle de kolayca Floransa’ya seyahat edilebiliyor.

Floransa’ya Hava Yolu ile Ulaşım

Floransa nerede, ulaşım seçenekleri

Türkiye’den Floransa’ya gitmek için en rahat yöntem olarak uçak seferleri öne çıkıyor. Amerigo Vespucci Havalimanı, ülke içerisinden ve dışından kente düzenlenen uçak seferlerinin varış noktası konumunda. Buradan kent merkezine araçla 15 dakikada ulaşılabiliyor.

Zaman zaman kente direkt seferler gerçekleştirilse de Türk Hava Yolları ve Atlas Global ağırlıklı olarak Floransa’ya uçakla seyahat etmek isteyen gezginlere aktarmalı ulaşım imkânı sunuyor. Ayrıca kente gitmek için KLM, British Airways, Lufthansa gibi büyük hava yolu firmalarının İstanbul çıkışlı seferlerinden de yararlanabilirsiniz.

Aktarmalı seferlerin tek olumsuz yanı 7 saat ve üzerinde zamana mal olmaları. Ancak bu durumu gezi programınızı daha esnek oluşturarak, hatta aktarmanız Roma, Amsterdam, Atina gibi şehirlere yapılacaksa buraları da kapsayacak şekilde genişleterek telafi edebilirsiniz.

Kente ulaşım için aktarmalı uçak seferleri yerine dilerseniz İtalya’nın Pisa, Milano ve Roma şehirlerine Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global tarafından düzenlenen direkt uçuşları da tercih edebilirsiniz.

Bu şehirlere vardıktan sonraysa sizlere Floransa nerede rehberinin sonraki bölümlerinde anlatacağım hızlı tren veya otobüs seferlerini kullanarak kente rahatça ulaşabilirsiniz.

Floransa’ya Tren ile Ulaşım

Avrupa ve İtalya içinden trenle Floransa ulaşım

Floransa’nın demir yolu trafiği 3 gar aracılığıyla yönetiliyor. Bunlar içerisinde en büyüğü, Floransa gezilecek yerler listesinde sizlere anlattığım çoğu mekânı sınırları içerisinde bulunduran Centro Storico’daki Santa Maria Novella Tren İstasyonu.

Her yıl 60 milyona yakın yolcuyu ağırlayan garın dışında ayrıca Rifredi ve Campo Marte’de daha küçük boyutlu 2 istasyon daha faaliyet gösteriyor.

Santa Maria Novella daha çok Paris, Viyana gibi Avrupa’nın diğer ülkelerindeki kentlerden ve Pisa, Venedik, Milano, Napoli, Roma’dan gelen yüksek hızlı trenleri ağırlıyor. Ülke içerisinden trenle Floransa’ya yolculuk yapacaksanız Trenitalia ve NTV seferleri arasından seçim yapmanız gerekiyor.

İtalya’nın başkentinden kente ulaşmak sadece 1 saat 32 dakika sürerken, kanallar şehri Venedik’ten yolculuk 2 saat 6 dakikada tamamlanıyor.

Milano’dan kalkan trenlerin Floransa’ya ulaşmalarıysa ortalama 2 saat 13 dakika alıyor. Toskana Bölgesi’nin bir diğer güzel ve görülesi şehri Pisa’dan tren yolculuğu içinse diğerlerinin aksine bölgesel hatlar kullanılıyor. Standart hızdaki trenler, tarihi kentteki merkez gara 1 saat 10 dakikada varıyor.

Bu bölümde kısaca bahsettiğim ülke içerisinden Floransa’ya düzenlenen tren seferleri hakkında detaylı bilgiyi “İtalya’da Tren Ulaşımı” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Floransa’ya İtalya İçinden Otobüs ile Ulaşım

Floransa’nın nerede olduğunu ve seyahat etmek için en uygun dönemlerini anlattığım rehberde İtalya içinden kente ulaşım için sizlere sunacağım son yöntem, otobüs ile yolculuk.

Bu konuda en fazla seçeneği Eurolines sunuyor. Firma aracılığıyla 18 Euro’dan başlayan fiyatlarla Venedik, Milano, Roma başta olmak üzere çoğu İtalyan kentinden Floransa’ya konforlu bir şekilde ulaşılabiliyor.

Eurolines’ın nadiren sefer yaptığı Pisa’daki havalimanından Santa Maria Novella Tren Garı’na otobüsle ulaşmak isteyen gezginlereyse Terravision ve Autostrada daha fazla seçenek sunuyor.

Her iki firmada da bilet fiyatları kişi başı 5 Euro olarak belirlenmiş ve yolculuk ortalama 70 dakika sürüyor. Üstelik her iki firmanın kalkış saatleri farklı olduğu için birini kaçırsanız bile diğerine rahatlıkla binebilirsiniz.

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın