Floransa ulaşım rehberi

Avrupa’da uzunca bir süre siyasi hayatın, sanatın merkezinde yer alan Floransa, kültürel ve mimari birikimi nedeniyle İtalya’nın en fazla turist çeken kentlerinin başında geliyor.

Kentin popülaritesinin her yıl daha da artmasında gezilecek yerlerinin cazibesi kadar ulaşım ve konaklama olanaklarının üst düzey kalitede olmasının katkısı bir hayli fazla.

Başlığından da anlayabileceğiniz üzere bu yazımda sizlere Floransa ulaşım seçenekleri hakkında bilgiler vereceğim. Eğer konaklama ile ilgili bilgiye ihtiyaç duyarsanız “Floransa’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Floransa Ulaşım Rehberi & Nerede ve Nasıl Gidilir?

İtalyan Rönesansı’nın başlangıç noktası Floransa, İtalya’nın kuzeyindeki Toskana Bölgesi’nde yer alıyor.

M.Ö. 1. yüzyılın ortalarında Arno Nehri’nin kıyısına kurulan kent, zamanla genişleyerek Careggi, Fiesoli, Settignano, Arcetri, Poggio, Imperiale ve Bellosguardo tepeleri ile çevrelenmiş 102,41 kilometrekarelik alanı kaplamış.

Merkezi 5 ilçeye bölünmüş kentte turistik açından en çok ilgiyi Centro Storico çekiyor. Kentin tarihine ışık tutan pek çok yapıyı ve müzeyi barındıran yerleşim aynı zamanda kentin en büyük tren garı Santa Maria Novella’ya ev sahipliği yapıyor.

Uçak yolculuğu, ülkemizden kente seyahat etmenin en hızlı yolu. Ancak Toskana’nın başkenti Floransa’ya Türk Hava Yolları ve Atlas Global aktarmalı seferler düzenlemeyi tercih ediyor. Bu nedenle sizlere aynı firmaların Pisa, Milano ve Roma’ya düzenledikleri direkt uçuşlardan yararlanmanızı öneririm.

Bu şehirlere ulaştıktan sonra Trenitalia veya NTV tarafından gerçekleştirilen yüksek hızlı tren seferlerinden yararlanabilirsiniz.

İtalya içerisinden ayrıca otobüs yolculuğu da yapabilirsiniz. Eurolines, tercihlerini otobüs seferlerinden yana kullananlara pek çok seçenek sunuyor.

Ulaşım seçenekleri hakkında detayların yanı sıra kentin konumu ve seyahat etmek için en ideal dönemlerini öğrenmek için “Floransa Nerede? Floransa’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Floransa Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Floransa'da ulaşım havaalanı ulaşımı

Floransa’nın hava yolu taşımacılığı ihtiyacını karşılayan Amerigo Vespucci Havalimanı, kent merkezinin 4 kilometre kadar kuzeybatısında faaliyet gösteriyor.

Havalimanına ulaştıktan sonra kentin merkezine gitmek isteyenlerin büyük kısmı, Bus Italia Sita Nord tarafından işletilen Vola in Bus seferlerinden yararlanıyor. Tek yön ücreti 6 Euro olan otobüsler 05.30-23.45 saatleri arasında hizmet veriyor.

Toplu taşıma dışında Floransa Havaalanı kent merkezi arası ulaşımı için konforu ön planda tutan seçenekler de bulunuyor. Taksiler, yolcularını 22 Euro’luk sabit ücret karşılığı 15 dakika içerisinde kentin kalbine götürürken, otel pickup seçeneğinin fiyatı ve ödeme şekli farklılık gösterebiliyor.

CO.A.VE ve Giuliani’s Car Rent gibi firmalar, kente gelen gezginlere binek araçtan midibüse kadar çeşitli tipte araçlar sunabiliyor. Tatili süresince zaman kısıtlaması olmadan, özgürce gezmek isteyenler içinse en ideal çözümse araç kiralama.

Floransa ulaşım rehberinde kısaca değinmiş olduğum tüm transfer yöntemleri hakkında detaylı bilgiyi “Floransa Havaalanı Şehir Merkez Ulaşım” başlığı altında bulabilirsiniz.

Floransa Tren Ulaşımı

Floransa ulaşım rehberi tren ulaşımı, Roma, Venedik, Pisa trenleri

İtalya’daki diğer turistik şehirlerden Floransa’ya ulaşmak için en ideal çözüm olarak yüksek hızlı trenler gösteriliyor. Bu nedenle NTV ve Trenitalia Milano, Roma, Napoli gibi büyük şehirlerin yanı sıra Toskana sınırları içerisindeki bir diğer turistik yerleşim olan Pisa’dan gün içerisinde Floransa’ya çok sayıda sefer düzenliyor.

Tüm seferlerin varış noktası olaraksa kentteki üç tren garının en büyüğü olan ve her yıl 60 milyona yakın yolcuyu ağırlayan Santa Maria Novella kullanılıyor.

İtalya’nın güneyini kuzeyi ile birleştiren yüksek hızlı hattı kullanan trenler Roma’dan 1 saat 32 dakikada kente ulaşıyor. Venedik’ten yolculuk 2 saatin biraz üzerinde bir zamanda tamamlanırken, Milano’dan yola çıkan trenlerin kente ulaşması aşağı yukarı 2 saat 13 dakikayı buluyor.

Pisa-Floransa arasındaysa trenler bölgesel hatları kullanıyor. Buna rağmen yolculuk en fazla 1 saat 10 dakika sürüyor.

Ülke içerisinden Floransa’ya trenle seyahat etmek ilginizi çektiyse ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri “İtalya’da Tren Ulaşımı” adlı yazımda bulabilirsiniz.

Floransa Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Floransa ulaşım rehberi şehir içi ulaşım

102,41 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olması, kent merkezinde bir yerden başka bir yere gitmek için araç kullanılması zorunluluğunu büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Tabi zamandan kazanmak isterseniz, aşağıda sıraladığım seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz.

Yürüme

Floransa’yı keşfetmek için en ideal yöntem aslında yürümek. Bu sayede hem yerel halkla daha fazla içli dışlı olabilir hem de kent dokusunu daha yakından inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Centro Storico sınırları içerisindeki çoğu caddenin araç trafiğine kapalı oluşu, gezginlerin yürümeyi tercih etmelerinin bir diğer nedeni. Bölgeyi gezmek ortalama 30 dakika sürüyor. Eğer tek başınıza dolaşmak istemezseniz, rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Tramvay

Tramvaylar, Floransa ulaşım ihtiyacına 3 farklı hat üzerinden çözüm getiriyor. Bu hatlardan 7,4 kilometrelik T1’in Santa Maria Novella ile Scandicci arasında 14 durağı bulunuyor.

Araçlar T1’de 05.00-00.30 saatleri arasında faaliyet gösterirken, hattın bir ucundan diğerine yolculuk 23 dakika sürüyor. Diğer iki hatsa havaalanı ile hastaneyi kent merkezine bağlıyor.

Belediye Otobüsü

Floransa şehir içi ulaşım ihtiyacına ATAF’ın tramvay dışında sunduğu diğer çözümse belediye otobüsleri.

07.00’dan 21.00’a kadar hizmet veren otobüslerin C1, C2, C3 ve D hatları tarihi kent merkezinin iç kısımlarına giremeseler de yolcularını Santa Maria Novella ve Piazza San Marco’ya kadar taşıyor.

Taksi

Şehir içerisinde çabukluk avantajı sağlayan taksiler, kent meclisinin aldığı karar doğrultusunda havaalanına ve hastaneye giden yolculardan sabit ücret alıyor.

Bunun dışındaki yerler içinse ya tarihi kent merkezi çevresindeki 21 duraktan en yakın olana yürümek ya da firmalara ait rezervasyon numaralarını aramak gerekiyor. Havaalanı ve hastane haricindeki yerlere gitmek istendiğinde taksimetre 3,20 Euro’dan açılıyor.

Bisiklet

Centro Storico’nun büyük bölümü araç trafiğine kapalı olduğu için çoğu gezgin bisiklet kiralayarak ulaşım ihtiyacını gidermeyi tercih ediyor. Kent konseyi de bu ihtiyaca yönelik olarak “Mille e una bici” adlı programı yürürlüğe koymuş.

Program dâhilinde Santa Maria Novella ve PiazzaGhiberti’deki hizmet noktalarından saatlik, hatta günlük kiralama yapılabiliyor. Ücretlerse 2 Euro’dan başlıyor.

Floransa ulaşım rehberinde haklarında kısaca bilgiler verdiğim yukarıdaki seçenekler hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz, “Floransa Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlığına göz atabilirsiniz.

Floransa Ulaşım Fiyatları & Firenze Card

Floransa'da ulaşım toplu taşıma

Floransa kent içi ulaşım ağından sorumlu ATAF, tramvay ve otobüs seferlerinden yararlanmak isteyenlere tek kullanımlık bileti 1,20 Euro’dan sunuyor.

Eğer kentte 1-2 gün geçirecek ve toplu taşımadan çok fazla yararlanmayacaksanız, 4 binişlik ve 1 günlük bilet seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Ancak tatiliniz 2 günden uzun süreyi kapsıyor ve kendinize uzun bir Floransa gezilecek yerler listesi hazırladıysanız, ATAF’ın çok kullanımlık biletleri yerine Firenze Card edinmenizi tavsiye ederim. Çünkü 72 saat geçerlilik süresine sahip kart ile tüm şehir içi ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanabilir, müzelere ve cazibe noktalarına indirimli fiyatlarla giriş yapabilirsiniz.

Üstelik indirim kartı, kapsamı dâhilindeki tarihi mekânları ziyaret ederken sıra bekleme sorunu da ortadan kaldırıyor. 72 Euro fiyatla satışa sunulan kart hakkında detaylı bilgi resmi web sitesinde sizleri bekliyor.

Floransa Hop On Hop Off Otobüs Turları

Floransa ulaşım rehberi hop on hop off

Floransa ulaşım rehberinin son kısmınıysa kentin gezilecek tüm mekânlarını kapsayan City Sightseeing’in hop on hop off otobüs turlarına ayırdım.

Biletleri ATAF’a ait toplu taşıma araçlarında da kullanılabilen duraklamalı turlar gezginlere 24, 48 ve 72 saatlik paketler halinde sunuluyor.

Santa Maria Novella Tren Garı’nın önünden başlayan turlar için birbiriyle kesişen iki farklı güzergâh belirlenmiş. Bu güzergâhlardan A hattında 17 durak bulunurken, B hattında otobüsler 28 farklı noktaya uğruyor.

Sesli kayıt aracılığyla 8 farklı dilde rehberlik hizmeti verilen Floransa hop on hop off otobüs turu fiyatları, yetişkinler için 23 ila 33 Euro arasında değişiyor. 5-15 yaş arası bireylerse tura indirimli fiyattan katılabiliyor. Biletleri dilerseniz otobüse binmeden önce veya online satış kanalı üzerinden satın alabilirsiniz.

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın