Floransa ulaşım rehberi

Floransa ulaşım konusunda Avrupa’nın en rahat şehirlerinden biri. Gerek şehre ulaşım konusunda gerekse de şehir içinde gezerken ulaşım konusunda gezi boyunca sıkıntı çekmezsiniz. İtalya‘nın merkezinde yer alan şehre gidişte kullanılan en popüler ulaşım aracı İtalyan hızlı trenleridir. Bunun dışında havaalanı bulunan şehre uçakla ulaşmanız da mümkün.

Floransa'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Floransa'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Hotel Pendini, 4★ Grand Hotel Minerva, 5★ Hotel Bernini Palace

Şehir içi ulaşım ise son derece rahat. Floransa ufak bir şehir olduğu için birkaç yer haricindeki tüm bölgelere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Eğer yürümek istemezseniz şehirdeki toplu taşıma araçları işinizi görecektir.

Floransa Havaalanı Peretola (Amerigo Vespucci)

Avrupa’nın önemli bir çok kentinden Floransa’ya uçuş seferleri düzenlenmektedir. Uçuşlar Floransa Amerigo Vespucci Havaalanı ya da namı diğer Peretola üzerinden gerçekleştirilmektedir. Floransa Havaalanı şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. 1932 yılında açılan ve 2006 yılında yenilen havaalanda ufak da olsa bir kaç adet mağaza bulunmaktadır. Havalanından Floransa şehir merkezine ulaşım ise bir kaç yolla sağlanmaktadır. Fly by Bus en çok tercih edilen araçların başında gelmektedir. Havaalanı hakkında detaylı bilgileri Floransa Havaalanı sayfasında bulabilirsiniz.

Floransa ulaşım rehberi
Floransa Amerigo Vespucci Havaalanı

Floransa Tren Ulaşımı

Floransa tren ulaşımı konusunda gerek şehir ve ülke içi gerekse uluslar arası seçenekler sunan bir ağa sahiptir. Hatta Floransa ve civarına ulaşım için en uygun seçeneğin tren olduğu düşünülmektedir. Özellikle İtalya içerisinde birçok tren seferi düzenlenmektedir. Yerel, bölgesel ve yavaş tren seçenekleri vardır. Interregionali adı verilen tren seferleri ise genellikle daha uzun mesafedeki yerlere yapılır ve bu trenler her durakta durmaz. IC adı verilen Intercity trenleri birçok büyük şehir arasında işleyen hızlı trenlerdir. Bunun uluslar arası versiyonu ise EC adı verilen uluslar arası tren servisidir. Bu trenler saatte 300 kilometre hıza ulaşmaktadır. 1. ve 2. bilet sınıf bilet fiyatlarının yanı sıra hızlı treni kullanmak için ekstra ücret ödemek gerekmektedir. Bu bedel biletten ayrı olarak ödenmektedir. Örneğin hızlı tren yerine başka birini seçerseniz sadece bilet bedeli ile seyahat edebilirsiniz.

Floransa tren ulaşımını kullanırken tren biletlerini tren istasyonlarından ve seyahat acentelerinden alabilirsiniz. Eğer istasyondan alıyorsanız kredi kartı kabul eden otomat makineleri mevcuttur. Biletleri online olarak almak da mümkündür. Bunun için www.trenitalia.it adresini kullanabilirsiniz. Eurostar Italia trenlerinde yer rezervasyonu gerekliyken diğerlerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Biletinizi aldıktan sonra turuncu makinelerde geçerli hale getirmeniz gerekmektedir. Bunu yapmazsanız ve herhangi bir kontrolde yakalanırsanız ceza ödemeniz gerekmektedir.

Floransa tren ulaşımı
Floransa Tren İstasyonu Stazione di Santa Maria Novella

Floransa Tren İstasyonu Stazione di Santa Maria Novella

Floransa’da bulunan ana tren istasyonunun adı Stazione di Santa Maria Novella’dır. Bu istasyondan birçok noktaya hareket eden trenlere binebilirsiniz. Milan, Bologna, Venedik ve Roma ile bağlantıları vardır. Ayrıca buradan Toskana bölgesine de seferler düzenlenmektedir. Burada bulunan danışma 07:00 – 21:00 arasında açıktır. İstasyon içerisinde döviz bürosu, banka, ATM seçenekleri, emanetçi ve telefon kulübeleri vardır. Emanetçiye bagajınızı 5 saatliğine bırakmanın bedeli 4 Euro, her ekstra saat 0.6 Euro’dur.

Pisa, Roma, Milano ve Venedik Trenleri

  • Floransa’dan Pisa‘ya tren ile ulaşım seçeceğiniz tren seferlerine göre 49 dakika ile 1 saat 29 dakika arasında sürmektedir. Gün boyu çok fazla sayıda karşılıklı sefer bulunmaktadır.
  • Floransa ve Roma arasında Frecciarossa hızlı trenleri ile yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Bölgesel trenler ile ulaşım ise 3,5 saat sürmektedir. Gün boyu karşılıklı bir çok sefer vardır.
  • Floransa ve Milano arası ise yine aynı hızlı trenler ise yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir. Gün boyu karşılıklı bir çok sefer vardır.
  • Floransa ve Venedik arası tren ulaşımı hızlı trenler ile 2 saat 5 dakika sürmektedir. Gün boyu karşılıklı bir çok sefer vardır.

Dilerseniz bu hatta çalışan trenlerin sefer saatlerini bilet fiyatı detaylarını www.trenitalia.it adresinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Floransa Şehir İçi Ulaşım

Floransa’da şehir içinde gezerken ulaşım araçlarına çok fazla ihtiyacınız olmayacaktır. Yürüyerek şehrin birçok noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Şehrin merkezinin biraz uzağında kalan yerlere ise başta otobüs olmak üzere çeşitli toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs: Şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılan araçlardan biri otobüstür. ATAF tarafından işletilen otobüslerde seyahat etmek için tek yön bilet 1.2 Euro’dur ve bilet 90 dakika geçerlidir. Otobüs bileti birçok büfeden ve otobüsten alınabilir. Günlük bilet bedeli 5, 3 günlük bilet bedeli 12 Euro’dur. Biletinizi otobüs girişinde okutmanız gerekmektedir. Otobüsler genelde kalabalık olduğu için yan kesicilik konusunda dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Tramvay: Floransa’da işleyen bir tramvay hattı vardır. Santa Maria Novella tren istasyonu ile Floransa şehir merkezini birbirine bağlar. 7.4 kilometrelik bir hatta sahip olan bu tramvayın toplamda 14 durağı vardır. ATAF otobüslerinde kullanılan biletler tramvayda da kullanılabilir. Tramvay 05:00 – 00:30 arasında hizmet vermektedir ve seferler 3 -11 dakika sıklıktadır. Santa Maria Novella ile Scandicci arası tramvayla 23 dakika sürmektedir.

Floransa şehir içi ulaşım
Floransa’da tramvay şehir içinde en sık kullanılan araçlardan

Taksi: Floransa şehir içi ulaşımda sık sık tercih edilen seçeneklerden biri taksidir. Fakat genellikle yoldan taksi çevirmek pek mümkün değildir. Şehrin birçok noktasında taksi merkezleri vardır. Buradan taksi çağırabileceğiniz gibi 055 42 42/ 055 4390/ 055 4798/ 055 4499 numaralı telefondan da taksi çağırabilirsiniz. Araç içerisinde yer alan ücretlendirme levhasını kontrol etmeniz tavsiye edilir. Bazı fiyatlar şu şekildedir: Açılış ücreti 3.20, gece açılış ücreti (22:00 – 06:00) 6.40, Pazar ve tatil günleri 5.10, bagaj ücreti parça başı (en fazla 5 parça) 1.00 Euro’dur. Saat 21:00 – 02:00 arasında tek başınıza taksi ile seyahat ediyorsanız %10 indirim imkanından faydalanabilirsiniz.

Taksi ile şehir içi ulaşımın dışında yerlere gitmek istiyorsanız fikir sahibi olmanız için birkaç fiyat şu şekildedir:

İtalya’daki diğer havaalanlarından olan Pisa 140 Euro, Bologna 180 Euro, Roma Fiumicino 550 Euro, Milano Linate 550 Euro ve Milano Malpensa 650 Euro’dur.

Bunun dışında Toskana bölgesinde gideceğiniz bazı yerler için şu ücretleri ödemeniz gerekir: Pisa 150 Euro, Siena 120 Euro, Livorno 160 Euro, Forte dei Marmi 180 Euro, Arezzo 140 Euro, Lucca 140 Euro, Empoli 55 Euro, Pistoia 65 Euro, Volterra 150 Euro, Piombino 300 Euro’dur. Bu fiyatların hepsi yaklaşık ücretlerdir. Küçük değişiklikler yaşanabilir.

Bisiklet: Orta büyüklükte bir Avrupa kenti olması sebebiyle Floransa şehir içi ulaşım için bisiklet diğer seçeneklerden daha ideal olabilmektedir. Bisiklet kiralayabileceğiniz tanınmış iki yer vardır. İlki Alinari’dir ve 055 28 05 00 numaralı telefondan ulaşılabilir. Bisiklet kiralamanın bir saatlik bedeli 2.5 – 3 Euro arasındadır. Bisiklet kiralayabileceğiniz diğer seçenek ise Florence by Bike’dır. 055 48 89 92 numaralı telefondan ulaşılabilen bu yerden bisiklet kiralamanın günlük bedeli bisikletin türüne göre 13, 19 veya 31 Euro’dur.

Hop On Hop Off Otobüsler: Hop on & hop off adındaki üstü açık turistik otobüsler ile yolculuk Floransa’da da çok popüler. Şehirdeki otobüs turlarının başlangıç durağı genellikle Stazione di Santa Maria Novella Tren İstasyonu. Buradan kalkan otobüsler 60-120 dk boyunca şehri keşfedebilirsiniz. Otobüslerden hiç inmeden şehir genelini gezebileceğiniz gibi belirli duraklarda inip bölgeyi gezdikten sonra arkadan gelen otobüslerle de gezmeye kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Turlarda kulaklıklar ile gezdiğiniz bölge hakkında bilgiler verilse de maalesef desteklenen diller arasında Türkçe yok.

Floransa gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Floransa Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın