Floransa yemek rehberi

Kuzey İtalya‘da Toskana Bölgesi’nin başkenti, Rönesans’ın da çıkış noktası olan Floransa gezginlere sadece Duomo, Pitti Sarayı, Boboli Bahçeleri, Vecchio Köprüsü gibi büyüleyici tarihi yapılar, Michelangelo, Caravaggio, Boticelli ve Raphael gibi sanatçıların nefes kesen eserlerini değil, aynı zamanda benzersiz bir mutfak kültürü de sunuyor.

Hatta dünyanın her yerinden, sadece yemeğe odaklanan Floransa (aslında Toskana) yemek turları yapılması da boşuna değil. Şehir bu ününün hakkını sonuna kadar veriyor.

Aslında yemekle ilgili Floransa’da Ne Yenir başlıklı yazımızda detaylı olarak şehrin yemek çeşitlerinden ve restoranlardan bahsettim. Floransa Yemek Rehberi yazısında ise biraz daha kentin yeme içme kültüründen söz etmek istiyorum.

Turist olarak kendi yemek kültürünüzü ve yeme içme düzeninizi takip etmek isteseniz de, farklı seçeneklere açık olup kentin yeme içme alışkanlıklarını deneyimlemek isteyebilirsiniz diye faydalı bilgiler vermeye çalışacağım. Sadece, belki de en son söylemem gerekeni en başta söyleyeyim.

Floransa’da yemek yemek bir kültür, hatta bir sanat. Taze malzemelerle, yemeği oluşturan malzemelerin aroması kaybolmayacak şekilde pişirilen yemeklerin, eş, dost, arkadaşlarla sohbet eşliğinde uzun sürede, keyifle yendiği bir şehir Floransa. Bu benzersiz gastronomi deneyiminin tadını sonuna kadar çıkarmanızı öneririm.

Floransa’da Yeme İçme Hakkında

Floransa'da yeme içme kültürü

Tüm dünyada son derece tanınmış olan İtalyan yemeklerinin bölgelere göre çok çeşitli olduğundan Floransa’da Ne Yenir yazısında da bahsetmişim. Ancak söylemem gereken bir detay daha var ki o da; Toskana Bölgesi aslında İtalyan mutfağının temelini oluşturuyor ve tüm ülkenin mutfak kültürü buradan çıkarak çeşitleniyor.

Dolayısıyla Floransa benzersiz sanat eserleri yanında engin bir mutfak deneyimi de sunuyor ziyaretçilere. Kentin yeme içme kültürü ülkenin geri kalanı ile benzer.

En basit haliyle, taze malzemeler kullanılarak özenle hazırlanmış yemekler ve aile veya arkadaşlarla birlikte, saatlerce süren sohbet eşliğinde yeme aktivitesi diyebilirim. Üstelik kenti turist olarak gezenler de bu programa doğallıkla ayak uyduruyor.

Açılış Saatleri

Floransa’da restoranlar, ki eğer kahvaltı servisi yapmıyorlarsa, genellikle öğle yemeği için açılır, öğleden sonra birkaç saatliğine kapanır ve sonra akşam yemeği için tekrar açılır.

Turistik bölgelerde yer alan restoranlar tüm gün açık olsa da kentin yerlilerinin konakladığı bölgelerde bu durum daha yaygındır.

Hatta aile işletmeleri olan trattoria ve osteriaların öğleden sonra kapalı olması son derece yaygın bir uygulama. Açılış kapanış saatleri ise işletmeden işletmeye farklılık göstermekle birlikte genel olarak;

Öğle yemeği için; 12:30–15:30 arası, akşam yemeği için; 19:00–00:00 arası şeklindedir. Ancak söylediğim gibi, turistik yerlerdeki restoranlar genellikle sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar açık olur.

Tatil günleri de benzer şekildedir. Yerel restoranlar Pazar veya Pazartesi günleri kapalı olabilirken, turistik restoranlar genellikle haftanın her günü açıktır.

Floransa Yemek Rehberi yazısında açılış saatleriyle ilgili söyleyeceğim son söz ise; her ne kadar geleneksel restoranların günün bazı saatleri ve haftanın bazı günleri kapalı olma durumu olsa da, Floransa’da açık restoran bulamayıp aç kalmanız mümkün değil.

Floransa Yeme İçme Kültürü

Floransa yemek hakkında genel bilgiler

Turist olarak Floransa’yı gezerken siz uygulamak istersiniz, istemezsiniz o ayrı ancak ben biraz da kentin yeme içme kültüründen bahsetmek istiyorum, ki uyum sağlayabilirseniz çok keyif alacağınızı söyleyebilirim.

Floransa’da kahvaltı temelde şekerli yiyeceklerden oluşur. Kruvasan veya reçelli kızarmış ekmeğe eşlik eden kahve (genellikle cappucino) tipik bir İtalyan kahvaltısı. Yumurta ve peynir içeren kahvaltılar sadece Floransa’da değil, İtalya’nın genelinde pek görülmez.

Ancak tuzlu ağırlıklı bir kahvaltıda ısrarcıysanız çoğu cafede peynirli tost bulabilirsiniz. Bunun dışında merenda denilen, saat 11:00 civarı atıştırmalıklardan oluşan bir öğün de Floransa’da sıkça görülür.

Öğle yemekleri çalışan kesim arasında hızlı geçiştirilen bir öğün olup akşam yemekleri de saat 20:00’den sonra yenir. Ki arada saat 18:00 civarı bir atıştırmalık veya iştah açıcı alınabilir.

Akşam yemeği ise günün en önemli öğünüdür ve Floransalılar buna ayrı bir önem verir. İştah açıcılarıyla, yemek sonrası espressosuyla, mümkün olduğunca sosyal ve keyifli akşam yemekleri yenir.

Rezervasyon

Floransa’da eğer çok özel bir restorana gitmeyi düşünmüyorsanız rezervasyon şart değil. Hatta özellikle turistik bölgelerde yer alan restoranlarda mutlaka yer bulursunuz.

Bu durumun tek istisnası The Fusion Bar & Restaurant, Del Fagioli, Enoteca Pinchiorri veya Cucina Torcicoda gibi Michelin yıldızlı restoranlar ile çok tercih edilen birkaç istisna restorandır. Bunlar dışında gittiğiniz restoran kalabalık olabilir belki ancak yer bulmak zor sayılmaz.

İçecekler

Floransa'da yeme içme kahve

Floransa yemek kültüründe yemek yanında iki içecek bulunabilir. Mineral veya normal su ile şarap. Herhangi bir meyve suyu, kola, çay gibi içecekler yemekle tüketilmez zira İtalyanlar için önemli olan yemeğin lezzetini almaktır dolayısıyla bu lezzeti kapatan her türlü içecekten uzak durulur. Bunun tek istisnası pizza yerken olabilir ve pizza ile kola veya bira içildiğini görmeniz mümkündür.

Şarap ülkenin milli içeceklerinden biri ve Toskana Bölgesi de lezzetli şaraplarıyla tanınıyor. Hatta ülkenin en iyi şarapları bu bölgeden diyebilirim. Dolayısıyla eğer şarap içiyorsanız Toskana şaraplarını mutlaka denemelisiniz.

Floransa Yemek Fiyatları

Floransa yemek

İtalya’nın Roma, Milano gibi diğer turistik şehirleriyle kıyaslandığında Floransa’da yemek fiyatlarının görece düşük olduğunu söyleyebilirim.

Kentte (eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse) 3–4 Euro gibi rakamlara kahvaltı ve bütçeyi çok düşürürseniz 8–10 Euro seviyelerinde öğle ve akşam yemeği bulmak mümkün.

Ancak elbette bu biraz fazlaca eli sıkı bir tatil olur ve bu kadar tasarruflu olmak tatilinizi de sıkıcı bir hale getirebilir. O yüzden bu rakamların biraz da üstünü göze alırsanız daha keyifli bir Floransa tatili yapabilirsiniz.

Öğün Fiyatları

Floransa yemek fiyatları, yeme içme ne kadar

Kahvaltının 3–4 Euro civarında olduğundan bahsetmiştim. Öğle ve akşam yemeklerini ise dürüm, sandviç gibi atıştırmalıklar veya bir restoranda oturarak yemek yemek olarak ikiye ayırabiliriz.

Sandviç veya benzeri atıştırmalıkları en fazla 7–8 Euro seviyesinde bulmak mümkün Floransa’da ki yanında bir içecekle birlikte 10 Euro gibi bir rakama geliyor.

Eğer bir restoranda oturarak, bir iki çeşit yemek yemek isterseniz de öğün fiyatını 15 Euro civarında düşünebilirsiniz ki içeceklerle birlikte 20–25 Euro gibi bir rakama ulaşmak mümkün.

Bahşiş

Floransa’da servis ücretleri yemek fiyatlarına dahil edildiği için bahşiş bırakma zorunluluğu yoktur. Ancak servis ve yemeklerinden memnun kaldığınız bir yere %5-10 arasında bir bahşiş bırakmak isterseniz de bu ayıp veya yanlış karşılanmaz.

Floransa’da Ne Yenir?

Floransa'da yeme içme yöresel yemekler

Floransa İtalyan mutfağı içerisinde belki de en zengin çeşide ve en lezzetli seçeneklere sahip şehir. Dolayısıyla burada her damak tadına hitap eden yemek çeşidi bulmak mümkün ve kolay. Floransa’da Ne Yenir yazısında detaylarıyla bahsetmiştim ancak burada da kısa bir özet verebilirim.

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar hem turistler arasında hem de çalışan Floransalılar’ın hızlı temposunda son derece sık başvurulan bir yemek çeşidi.

Ünlü İtalyan sandviçi Panini başta olmak üzere, Schiaciata ekmeği, kruvasan ve bir sakatat sandviçi olan Lampredotto (aslında bizdeki kokoreç’le özdeşleştirebilirsiniz) en sık tüketilen atıştırmalık yiyeceklerden.

Yemekler

Floransa yemek kültürü

Floransa mutfağında et ve fasülye çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla bu malzemeleri içeren yemekler çok yaygın. Yaz ve kış aylarında tüketilen, sebze ağırlıklı farklı çorbalar da kentin mutfak kültüründe sık bulunan yiyeceklerden.

Bistecca alla Fiorentina (Floransa usülü biftek) kentin milli yemeği diyebilirim, bunun dışında bulabileceğiniz diğer seçenekler ise; Panzanella salatası, Ribollita çorbası, Papardelle al Cinghiale, Zuppa di Fagioli çorbası ve iki çeşit mantar soslu bir makarna olan Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo bunlardan sadece bir kısmı.

Tatlılar

Floransa’dan dondurma yemeden dönmemelisiniz. Koyu kıvamlı, taze ve lezzetli meyvelerle aromalandırılmış İtalyan dondurması Gelato kentte bulabileceğiniz en lezzetli tatlılardan. Yerel bir tatlı denemek isteyenlere önerim ise Schiacciata Fiorentina isimli kek.

Floransa’da Helal Yemek ve Türk Restoranları

Floransa'da yeme içme Türk restoranları

Floransa mutfağı et üzerine kurulduğu ve İtalyanlar yemek kültürü konusunda biraz tutucu olduğu için helal yemek bulmak belki diğer Avrupa kentlerine göre kısmen daha zor Floransa’da ancak imkansız değil.

Floransa’da Helal Gıda & Türk Restoranları yazısında çok daha fazlası olmak üzere kentte helal yemek bulabileceğiniz Türk restoranları ve diğerleri arasından tavsiye edebileceklerim ise;

Mesopotamia Kebab (Duomo, Piazza Salvemini 14, 50122 Floransa, İtalya), İstanbul Taste (Duomo, Via Pellicceria 20, 50123, 50123 Floransa, İtalya), Valle dei Cedri (Santa Croce, Borgo Santa Croce 11R, 50122 Floransa, İtalya) ve Il Vegetariano (Piazza San Marco, Via della Ruote 30, Floransa).

Floransa seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın