Floransa helal gıda Floransa Türk restoranları rehberi

Yurt dışına çıkan Türk ve Müslümanlar’ın yemekle ilgili sıklıkla karşılaştıkları bir sorun “helal gıda” bulabilmek. Aslında Avrupa ve Kuzey Amerika bu açıdan Asya veya Güney Amerika’ya göre çok daha rahat. Göçmen nüfusun yoğunluğundan dolayı bu bölgelerde helal gıda bulabilmek daha kolay oluyor. Ancak her ne kadar kolay olsa da, yine de nereye gideceğinizi, ne sipariş edebileceğinizi, başka bir deyişle sahip olduğunuz seçenekleri bilmeniz gerekiyor.

Floransa da hem İtalya’da olmasının getirdiği avantajla bol çeşitlilik gibi bir olanağa hem de helal yemek bulunan restoran ve cafelere sahip şehirlerden biri. Özet olarak; Floransa’da helal gıda bulmak aslında düşünüldüğünden daha kolay.

Tabii yazının başlığı “Helal Gıda ve Türk Restoranları” ama ben bu yazıyı sadece helal gıda olarak sınırlandırmak istemiyorum. Yemek konusunda seçici olan, sağlıkla ilgili veya psikolojik sebeplerle ya da sadece öyle tercih ettiği için et veya et türevlerini tüketmek istemeyen gezginlerin de faydalanabilmesi için bazı yemek seçenekleri ve restoranlardan da bahsedeceğim. Herhangi bir sınırlandırma veya seçicilik olmadan kenti ziyaretinizde yemek anlamında neler bulabileceğinizle ilgili daha detaylı yazımı ise Floransa’da Ne Yenir? linkinde bulabilirsiniz.

Floransa’da Restoranlarda Bulabileceğiniz Helal Gıda Statüsündeki Yemekler

Floransa helal yemek Ortadoğu

İtalya’nın tüm dünyadan yemek turlarına yapılmasına bile sebep olacak kadar mutfağı ünlü bölgesi Toskana’nın Floransa şehrinde sadece helal et değil, helal sayılan her türlü yemeği bulmak mümkün. Bunları nerelerde bulabileceğinizden önce, seçeneklerin ne olduğundan bahsedelim isterseniz. Öyleyse ilk olarak Floransa’da helal gıda kategorisine girebilecek yemekler nelerdir diyelim ve başlayalım.

Kebap ve Diğer Orta Doğu Yemekleri

Floransa helal yemek Ortadoğu

Kebap ve et içeren diğer Ortadoğu mutfağı yemekleri nerelerde yediğinize göre helal gıda kategorisine girebilir veya girmeyebilir. Burada aranması gereken en önemli kriter, gittiğiniz Türk veya Ortadoğu restoranının helal gıda sertifikasına sahip olup olmaması ki bunu restoranın internetteki sayfalarında veya içeride duvara asılmış halde görebilirsiniz. Bu sertifikaya sahip olan yerlerde güvenle kebap veya diğer et yemeklerini yiyebilirsiniz. Aslında sahibi ve işletmecisi Türk olan yerlere de güvenebileceğinizi düşünebilirsiniz ancak ben her zaman helal gıda sertifikasının çok daha garantili olduğuna inanıyorum.

Makarna ve Pizza

makarna pizza Floransa yeme içme

Makarna ve Pizza ise içeriğindeki malzemelere göre helal gıda olabilir veya olmayabilir. Her iki yemek de farklı soslar ve malzemelerle yüzlerce farklı şekilde hazırlanabiliyor. Sebzeli pizza veya makarna seçenekleri helal gıda açısından en garantili çözümken, tavuk, somon veya ton balıklı seçenekler de kesim açısından helal gıda kapsamına belki girmez ancak domuz eti yemediğinizden emin olabileceğiniz bir diğer seçenek.

Vejetaryen Seçenekler

Floransa helal gıda vejetaryen

Makarna ve pizzanın sebzeli versiyonları dışında da Floransa’nın hemen her yerinde vejetaryen veya vegan (peynir, yumurta, süt de dahil hiçbir hayvansal gıda içermeyen, sadece sebze ve bitkilerden oluşan) yemek seçenekleri bulabilirsiniz. Vejeteryan restoranları dışında Ortadoğu restoranlarında sıkça karşılaşacağınız falafel, humus, kuskus, tabulleh gibi yemekler de vejetaryen sınıfına girdiği için helal gıda açısından son derece güvenli seçeneklerden.

Deniz Ürünleri

Floransa deniz ürünleri, balık

Deniz ürünleri için kesinlikle helal gıda diyemem. Burada aslında önemli bir ayrıntı var. Örneğin midyenin helal gıda sayılıp sayılmaması tamamen farklı görüşlerin olduğu bir konu. Ayrıca herhangi bir deniz ürününün de İslami usullere uygun bir şekilde kesilip pişirildiğinden emin olamayabilirsiniz. Ancak eğer helal gıda konusundaki kişisel sınırınızı “domuz eti yememek” olarak çizdiyseniz, temel balık yemeklerini yememek için hiçbir sebebiniz yok ki Floransa restoranları bu konu oldukça geniş bir seçenek yelpazesine sahip.

Floransa’da Yemek Yiyebileceğiniz Türk Restoranları

Floransa'daki Türk restoranları

Aslında Londra, Amsterdam, Berlin gibi herhangi bir Kuzey Avrupa metropolü kadar sayıca çok olmasa da Floransa’da Türk Restoranları mevcut. Özellikle kentin turistik bölgelerinde yoğunlaşan bu işletmeler ucuz ve helal gıda bulabileceğiniz ideal yerlerden.

Istanbul

Floransa’da yer alan Türk restoranları arasında hem oturup keyifle yemek yiyebileceğiniz, hem de dürüm gibi atıştırmalıklardan alıp hızla kenti gezmeye devam edebileceğiniz İstanbul Restaurant zengin kebap ve iştah açıcıları 8–10 Euro aralığında fiyatlarla bulabileceğiniz bir yer.

 • Adres: Santa Croce, Via dè Benci 18R, 50122 Floransa, İtalya
 • Açık: Her gün 11:30–23:00 arası açık.

Mesopotamia Kebab

Hem döner ve diğer kebap türlerini, hem de Türk mutfağının sarma, dolma, humus gibi en lezzetli zeytinyağlılarını bulabileceğiniz Mesopotamia Kebab da dürüm ve atıştırmalık açısından tercih edebileceğiniz bir yer. 10 Euro altı fiyat seviyesinde yer alan restoranlar arasında taze ve lezzetli malzemeler kullanmasıyla tanınıyor.

 • Adres: Duomo, Piazza Salvemini 14, 50122 Floransa, İtalya
 • Açık: Her gün 10:00–00:00 arası açık.

Istanbul Taste

Avrupa’da kebapçı denildiğinde aslında “dönerci” olarak algılayabilirsiniz ki İstanbul Taste de bu tanıma uyuyor. Diğer iki Türk Restoranı kadar da merkezi bir konum ve yolunuz düşerse yine 10 Euro altı dürüm ve kebap seçeneklerini bulabilirsiniz.

 • Adres: Duomo, Via Pellicceria 20, 50123, 50123 Floransa, İtalya
 • Açık.Her gün 09:00–02:00 arası açık.

Cose Turche

Cose Turche de Floransa’da helal gıda bulabileceğiniz bir başka Türk Restoranı. Kebap ve döner ağırlıklı menüsü yeterince zengin ve fiyatlar da 10 Euro altında.

 • Adres: Via de’ Benci 15R, 50122 Floransa, İtalya

Floransa’da Yemek Yiyebileceğiniz Ortadoğu Restoranları

Floransa helal gıda Ortadoğu restoranı

Ortadoğu Mutfağı tüm Avrupa’ya yayıldığı gibi Floransa’da da mevcut. Ancak daha çok Türk kebapçılarının bir taklidi diyebilirim. Buralarda helal et kullanılarak yapılmış kebap seçenekleri bulabileceğiniz gibi sarma, dolma, humus, kuskus gibi sebze içerikli Ortadoğu yemekleri de bulabilirsiniz.

Valle Dei Cedri

Otantik bir dekorasyona sahip Valle Dei Cedri aslında keyifli bir akşam yemeği için ideal. Hem helal gıda bulabileceğiniz, hem de uygun fiyatlarla birkaç saat geçirebileceğiniz bir seçenek.

 • Adres: Santa Croce, Borgo Santa Croce 11R, 50122 Floransa, İtalya
 • Açık: Her gün 12:00–15:00 ve 19:00–00:00 arası açık.

Caffe Bistrot

Duomo Meydanı’na çıkan ara sokaklarda yer alan Lübnan Restoranı Cafe Bistrot hem isterseniz helal gıda bulabileceğiniz, hem de daha güvenilir et ve sebze yemeklerini alkol eşliğinde uzun ve keyifli bir akşam yemeğinde tüketebileceğiniz oryantal bir restoran.

 • Adres: Duomo, Via dell’Anguillara 72, 50122 Floransa, İtalya

FC Kebab

Sadece kebap değil, Ortadoğu mutfağının diğer helal yemeklerinden Falafel, Humus, Kuskus gibi sebze seçeneklerini de bulabileceğiniz FC Kebab da atıştırmalık dürüm alarak Floransa gezinize devam edebileceğiniz bir restoran. Doğal olarak fiyat seviyesi de 10 Euro altında.

 • Adres: Novoli, Via di Novoli 42, 50127 Floransa, İtalya

Il Faraone

Aslında Ortadoğu restoranları ile Türk restoranları Avrupa’da birbirinden çok farklı değil. Sanırım Floransa’da Helal Gıda yazısında bahsettiğim diğer Ortadoğu restoranlarını okurken de bunu fark etmişsinizdir. Il Faraone de temelde bir kebapçı. Malzemesi bol, son derece lezzetli ve doyurucu dürümleri uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

 • Adres: Le Cascine, Via Cristofori Bartolomeo, 14R, 50144 Floransa, İtalya

Floransa’da Yemek Yiyebileceğiniz Vejetaryen Lokantaları

Floransa helal gıda

Vejetaryen veya vegan yemeklerinin Floransa’da helal gıda arayanlar için son derece güvenli olduğundan yazının başında bahsetmiştim. Kent aslında tam bir et cenneti olmakla birilikte vejetaryen restoranları açısından da son derece zengin. Yurt dışında özellikle sebze tüketmeye çalışan ve hatta bunun için bıkmadan usanmadan restoran arayan bir turist olarak, benim en beğendiğim birkaç tanesinden bahsetmek istiyorum.

Il Vegetariano

1981 yılında açılan Il Vegetariano şehirdeki ilk vejetaryen restoranı. Açık büfe sistemine sahip olan Il Vegetariano’da porsiyonlar büyük ve doyurucu, fiyatlar da 8–10 Euro arasında ve gayet uygun. Hatta salatası, tatlısı ile birlikte bir menü aldığınızda 15–20 Euro arasında bir rakamla gayet keyifli bir öğün geçirebiliyorsunuz.

 • Adres: Piazza San Marco, Via della Ruote 30, Floransa
 • Açık: Salı – Cuma arası öğle ve akşam yemekleri için 13:30–15:30 ve 19:30–00 arasında, Pazartesi sadece öğle yemekleri için 13:30–15:30 arasında, Cumartesi ve Pazar günleri sadece akşam yemekleri için 19:30–00:00 arası açık.

Qiunoa

Aslında sadece bir vejetaryen lokantası değil Quinoa, asıl uzmanlığı glutensiz yemekler. Son derece şık bir iç ve dış mekana sahip olan Quinoa’da Thai veya füzyon mutfağından yemekler bulmak da mümkün. Modern ve şık bir restoranda güvenle yemek yemek için önerebilirim.

 • Adres: Vicolo di Santa Maria Maggiore 1, 50123 Floransa, İtalya
 • Açık: Pazar hariç her gün 12:30–15:00 ve 19:30–23:00 arası.

Giumella

Mevsiminde, taze sebzelerle yemek sunan Giumella öyle oturup saatlerce yemek yenilebilecek bir yer sayılmaz pek, içeride 1-2 masası ancak var. Küçük bir restoran olan Giumella daha çok paket servise odaklanmış durumda. Vejetaryen, vegan veya glutensiz yemeklerin hepsini bulabileceğiniz bu küçük restoranda fiyatlar da aldığınız yemeğin miktarına göre belirleniyor (tartılarak) ve son derece uygun. Hatta 7–8 Euro gibi bir fiyata doymak mümkün.

 • Adres: Via Lorenzo di Credi 12, Floransa, İtalya
 • Açık: Pazartesi Cuma arası her gün 10:30–20:00 arası (kış mevsiminde sadece Pazar, yaz mevsiminde Cumartesi ve Pazar günleri kapalı).

Carduccio

Tarladan masaya” felsefesiyle organik ve taze ürünleri kullanan (hatta restoranın bir köşesinde satış da yapılıyor) Carduccio aslında kahvaltı ve öğle yemekleri için tercih edebileceğiniz bir restoran. Hızlı, sağlıklı ve helal olması açısından güvenilir yemekleri uygun fiyatla yiyerek yola devam edebilirsiniz. Meyve sularını özellikle denemenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Sdrucciolo de Pitti 10, Floransa, İtalya
 • Açık: 08:00’den itibaren

Floransa’daki Fast Food Restoran Seçenekleri

Floransa fast food Subway, KFC, Mc DOnads's

Floransa’da fast food restoranları olmakla birlikte bilinen zincir restoranların genelde 1 şubesi bulunuyor. Aslında bu restoranlarda her yemek helal gıda kapsamına girmez ancak uluslararası zincir restoranlardan olmalarından dolayı menülere hakim olup, tercihinize uygun seçimler yapmanız kolay olduğu için Floransa’da Helal Gıda yazısında bir öneri olarak belirtmek istedim.

 • Mc Donald’s: Piazza Stazione 25/37, 50123, Floransa, İtalya
 • Burger King: Piazza Adua, 50123 Floransa, İtalya. (Açık: 09:00 – 02:00 arası)
 • Subway: Via Cavour, 65/r, Floransa, İtalya (Açık: Her gün 10:00 – 00:00 arası.)

Floransa geziniz öncesinde Floransa gezilecek yerler ve Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın