Floransa’da Ne Yenir? En Popüler Yöresel Yemekler

Floransa’da ne yenir? İtalyan mutfağı tüm dünyada en çok tanınan ve takdir edilen mutfaklardan biri. Sanırım bunu hiçbirimiz inkar edemeyiz. Ancak bu zengin mutfağı da pizza ve makarnaya indirgememek lazım.

Ülkenin hemen her bölgesi hem coğrafi koşullara hem de tarihi özelliklerine göre kendi mutfağında farklılıklar yaratmış ki Floransa’nın da içinde yer aldığı Toskana Bölgesi bunlar arasında en çok öne çıkanlardan.

Floransa’da Ne Yenir yazısında sizlere kısaca bu büyüleyici kentte bulabileceğiniz atıştırmalık, çorba, salata, et, makarna gibi ana yemekler ve tatlılardan bahsedeceğim ancak öncesinde biraz da Floransa Mutfağı ile ilgili özet bilgi vermek istiyorum.

Kentin mutfağının şekillenmesinde en önemli rolü oynayan faktörler şüphesiz coğrafyası. Bölgede bolca bulunan domates, biberiye, porcini ve truffle mantarları, zeytin, patlıcan, fesleğen ve elbette çeşit çeşit peynir ile et seçenekleri bu mutfağın en önemli oyuncularından.

Sanırım sizler de fark ettiniz, özellikle sebze ve bitkisel malzemeler tipik Akdeniz mutfağı ürünlerinden. Dolayısıyla Floransa’da bulabileceğiniz yemek ve atıştırmalıklar damak tadımıza çok da yabancı değil.

Sanırım en önemli fark et ve şarap kültüründen kaynaklanıyor. Ülkenin genelinde olduğu gibi Floransa’da da domuz eti yaygın olarak tüketiliyor ve bazı yemeklerin yapımında da şarap kullanılıyor.

Floransa’da Ne Yenir yazısında bu tarz yemeklere az da olsa yer vermeye çalıştım çünkü sevenleri olabilir, ancak ağırlıklı olarak Akdeniz mutfağına ve damak tadına yakın seçeneklerden bahsetmeyi tercih ettim.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Floransa’da Ne Yenir?

Floransa'da ne yenir rehberi, yöresel floransa yemekleri

İtalya’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Floransa’da bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Panini
 • Lampredotto
 • Schiacciata
 • Cornetti ve Kahve
 • Crostini
 • Bistecca alla Fiorentina
 • Zuppa di Fagioli
 • Panzanella
 • Ribollita
 • Papardelle al Cinghiale
 • Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo
 • Pappa al Pomodoro
 • Gelato
 • Schiacciata Fiorentina
 • Cantuccini ve Vin Santo

Floransa gezilecek yerler ve Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımıza da göz atmayı unutmayın.

Panini

Floransa'da ne yenir Panini

Roma’da Ne Yenir? yazısında da bahsettiğim taze İtalyan sandviçi Panini Floransa’da da geziniz sırasında hemen her köşede bulabileceğiniz atıştırmalıklardan.

Kendi damak tadınıza göre, taze malzemelerle hazırlanmış ve çoğunlukla ısıtılarak servis edilen Panini doyurucu, lezzetli ve ucuz bir seçenek.

Lampredotto

Floransa'da ne yenir Lampredotto

Sakatat sever misiniz? Cevabınız “evet” ise Lampredotto tam size göre bir sokak yiyeceği. Hem sandviç hem de açık porsiyon olarak bulabileceğiniz, inek bağırsağından yapılan Lampredotto Floransa’nın antik dönemlerden beri en popüler yiyeceklerinden.

Aslında fakir işi bir yemek olan bu sakatat hem restoranlarda hem de köşe başlarındaki yiyecek standlarında bolca bulunabiliyor.

Schiacciata

Floransa'da ne yenir Schiacciata

Schiccaiata aslında bir çeşit ekmek. Önemini şöyle anlatabilirim; antik dönemlerden beri Floransa, hatta genel olarak Toskana Bölgesi’nde yapılan ekmekler tuz içermiyor. Bunun sebebi de fakir olan halkın tuz vergisi ödemek istememesi. Dolayısıyla Floransa’da bulabileceğiniz ekmekler tamamen tuzsuz. Schiccaiata dışında.

Tamamen bir sürpriz olan bu ekmek tuz ve zeytinyağı içeriyor. Sandviç yapmak dışında sade olarak da tüketildiği gibi zaman zaman üzerine domates, fesleğen veya çeşitli sebzeler koyularak da tüketiliyor. Lezzetli, doyurucu ve gayet ucuz bir atıştırmalık.

Cornetti ve Kahve

İtalya Floransa yöresel yemekler Cornetti

İtalyan kruvasanı Cornetti, üzerine çikolata, bal veya çeşitli reçeller sürülerek, kahve ile birlikte tüketildiğinde hem kahvaltı hem de ara öğün olarak son derece enerji verici bir seçenek. Biz Türk’leri doyurmaya yeter mi bilemem ama tatlı sevenler için ideal bir sokak yiyeceği.

Crostini

İtalya Floransa yöresel yemekler Crostini

Aslında ana yemek öncesinde alınan bir çeşit iştah açıcı Crostini. Ekmek üzerinde domates, zeytinyağı ve sarmısaktan oluşan Bruschetta’yı bilirsiniz. Crostini ise birkaç çeşit (farklı malzemelerle hazırlanmış) Bruschetta’dan oluşan bir tabak diyebilirim.

Floransa’nın geleneksel iştah açıcılarından Crostini tabağını farklı soslar, püreler, sebze ve etlerle denemelisiniz.

Bistecca alla Fiorentina

İtalya Floransa yöresel yemekler Floransa Bifteği Florence Steak

Floransa Bifteği, veya Bistecca alla Fiorentina, 1–4 kilo arasında gelen, kalın, az pişmiş bir biftek. Genellikle kilo ile fiyatlandırılıyor ve restoranda bu yemeği sipariş verdiğinizde size öncelikle çiğ olarak getiriliyor.

Orta veya çok pişmiş, ya da artık nasıl seviyorsanız öyle pişirilmesini hiç söylemeyin çünkü bu biraz ayıp kaçıyor Floransa’da. Şefler Bistecca alla Fiorentina pişirmenin tek bir yolu olduğunu düşünüyor ve bu yemeği farklı şekilde pişirtmeniz pek kolay değil. Büyük porsiyonlar olduğu için 2-3 kişi paylaşmanızı öneririm.

Zuppa di Fagioli

İtalya Floransa yöresel yemekler Zuppa di Fagioli

Floransa’da Ne Yenir yazısında, ki bölüm başında da belirttiğim gibi, bir de çorba önerisi vermek istiyorum. Toskana Bölgesi mutfağı oldukça fazla miktarda fasüyle içermesiyle tanınıyor. Dolayısıyla Floransa ziyaretinizde cannellini fasülyesi içeren bir yemek yemeden dönmemenizi tavsiye ederim.

Fasülye, peynir, sosis ve daha onlarca malzeme içeren bu doyurucu çorbayı aslında bir öğün yemek olarak bile tüketebilirsiniz.

Panzanella

Floransa'da ne yenir Panzanella

Eğer Floransa’yı yaz mevsiminde ziyaret edecekseniz bu geleneksel salatayı mutlaka tatmalısınız. Ekmek, domates, soğan, zeytinyağı, balzamic sirke ve tercihe göre değişen başka malzemeler de içeren Panzanella leziz ve doyurucu bir salata.

Ribollita

Floransa'da ne yenir Ribollita

Floransa’da Ne Yenir yazısında bir de kış yemeği önermek istiyorum. Domates, havuç ve başka sebzeler de içeren yoğun kıvamlı bir çorba olan Ribollita zengin, lezzetli ve doyurucu bir yemek. Genellikle et içermiyor ancak yediğiniz restorana göre et veya sosis içerenler de olabilir.

Papardelle al Cinghiale

Floransa'da ne yenir Papardelle al Cinghiale

Baştan belirteyim, dini veya damak tadı gibi sebeplerle domuz eti yemek istemeyenler için uygun bir seçenek değil Papardelle al Cinghiale. Papardelle aslında uzun bir çeşit makarna. Ve genellikle Ragu sosu ile servis ediliyor ki Ragu sosu da içerdiği malzemelere göre değişkenlik gösteriyor.

Domuz eti ile yapılan bir çeşit Ragu sosu olan Cinghiale’li Papardelle besin değeri yüksek ve doyurucu bir yemek. Bu arada aynı yemeği ördek veya tavşan etiyle de bulabilirsiniz.

Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo

İtalya Floransa yöresel yemekler Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo

İnce ve uzun bir makarna türü olan Tagliatelle’nin iki çeşit Floransa’ya özgü mantar içeren bir sosla servis edildiği bir yemek Tagliatelle Funghi Porcini e Tartufo. Sosunda ayrıca lezzet katması için başka sebzeler de kullanılabiliyor.

Pappa al Pomodoro

Floransa'da ne yenir Pappa al Pomodoro

Floransa’da Ne Yenir yazısındaki son çorba önerim de Pappa al Pomodoro. Ve yine sebze ağırlıklı bir çorba bu. Aslında biraz önce bahsettiğim Ribollita gibi domates ve sebze içermekle birlikte Pappa al Pomodoro daha yoğun kıvamlı ve soğuk olarak servis ediliyor. Ve yine her iki çorba da kentin mutfağında antik çağlardan beri yer alıyor.

Gelato

Floransa'da ne yenir Gelato

Gelato, yani dondurma, İtalya’nın hemen her yerinde çok meşhur ve lezzetli. Ancak Floransa bu konuda diğer bölgelerden de bir adım önde.

Ev yapımı, yoğun kıvamlı ve taze meyvelerle üretilmiş dondurmaları yemeden Floransa’dan dönmemelisiniz.

Schiacciata Fiorentina

İtalya Floransa yöresel yemekler Schiacciata Fiorentina

Floransa’da Ne Yenir yazısının başlarında Schiacciata’nın tuzlu ekmek olduğunu söylemiştim o yüzden bu tatlının adı sizi yanıltmasın. Yumuşak ve hafif ıslak bir kek olan Schiacciata Fiorentine kente özgü en lezzetli tatlılardan biri, üstelik hafif de. Keyifli bir yemek sonrasında mutlaka tatmanızı tavsiye ederim.

Cantuccini ve Vin Santo

İtalya Floransa yöresel yemekler Cantuccini

Aslında Cantuccini İtalya’da her türlü cookie’nin genel adı diyebilirim. Floransa’ya özgü olan Cantuccini ve Vin Santo ise Vin Santo isimli şarap içeren badem, fındık veya fıstıklı bisküvi.

Hatta bu bisküviyi şaraba batırarak yemek de Floransa’da gayet yaygın. İsterseniz tatlı, isterseniz atıştırmalık veya isterseniz hediyelik olarak alabilirsiniz. Eğer şarap içmeme gibi bir kuralınız yoksa mutlaka mutlaka denemenizi öneririm.

Şehir’de gezilecek yerlerle ilgili bilgileri Floransa gezilecek yerler yazımızda okuyabilirsiniz. Otel tavsiyelerimiz ise Floransa’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda…

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top