Fondaco dei Turchi Venedik

Fondaco dei TurchiVenedik’te bulunan bir saraydır. Günümüzde bu saray, Doğa Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. 13. yüzyılda Giacomo Palmier tarafından inşa edilen bu saray 1381 yılında Ferrara Marki Niccolo II d’Este için Venedik Cumhuriyeti tarafından satın alınmıştır.

Bu saray adını 18. ve 19. yüzyılda burada ağırlanan Venedik’teki Osmanlılardan almıştır. Venedik Bizans mimarisini yansıtan bu eser her dönem ileri gelenlerin ağırlandığı Fondaco dei Turchi tarih boyunca ev, ambar, pazar gibi işlevlerde de kullanılmıştır. Türkler, Napolyon Bonaparte Venedik Cumhuriyeti’ni 1797’de fethettikten sonra 1838 yılına kadar burada yaşamaya devam etmişlerdir. Zaman içerisinde kötü hale gelen yapı 1820 yılında başlayıp yaklaşık 20 yıl süren bir yenileme çalışması geçirmiştir. Tarih içerisinde farklı amaçlara hizmet eden bu yapı günümüzde Doğa Tarihi Müzesi olarak işlev görmektedir.

Fondaco dei Turchi
Fondaco dei Turchi, Venedik

Venedik gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bu müzede 1973 yılında sahrada bulunan tarih öncesinden kalma bir timsah ve dinozor iskeleti dikkat çekmektedir. Ayrıca Venedik lagünü su yaşamını yansıtan eserler ve Roma öncesi dönemden kalma bir su batığı da görülmelidir. Müze içerisinde bir de akvaryum mevcuttur.

Fondaco dei Turchi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Canal Grande, Santa Croce 1730, Venezia
  • Ulaşım: 1 ya da 82 numaralı deniz otobüsleri ile San Marcuola durağından buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 09:00 – 13:00, Cumartesi – Pazar 10:00 – 16:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın