Formentera gezi rehberi bilgiler

Formentera, şehirlerin karmaşasından uzak, tatil ticaretinin az olduğu tatlı küçük bir İspanya adası.

Formentera henüz pek fazla kişi tarafından keşfedilmemiş muhteşem mi muhteşem, herkesin mutlaka gidip görmesini şiddetle tavsiye edebileceğim sahili temiz insanı az olan henüz bakir bir adadır. Yerel halk nüfusu 125 bin civarında olan bu adada, yaz aylarında nüfus normale nazaran hayli bir artış göstermektedir.

İklimi yaz aylarında oldukça sıcak ve nemlidir. Sezon mayıs ayında açılıp eylül sonuna kadar sürmektedir. Yüz ölçümü İspanyanın diğer adalarıyla kıyaslandığında oldukça küçüktür ama bu küçük sahil kasabasını andıran az nüfuslu İspanya adası kesinlikle görülmeye değerdir. Ayrıca film meraklılarına; Lucia y el sexo filminin insanın kalbini bin parçaya bölen sahnelerinin çekildiği ada Formetera Adası‘dır.

Benim seyahatlerim içerisinde sanırım en  büyülendiğim yerlerden bir tanesi. Formentera henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmedi, ama hadi gelin hep beraber nerededir bu Formentera, ne yenilir, ne içilir, Formentera’dan ne alınır, Formentera’ya ulaşmak kolay mıdır, bu tatlı Akdeniz adasında ne yapılır bir göz atalım.

Formentera Nerede?

Formentera İspanya’nın en güney adası olup, özerk Balear Adaları‘nın en küçüğüdür. İbiza‘ya oldukça yakın olan bu İspanyol adası, İbiza’ya yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Yüz ölçümü oldukça küçük, İtalya ve İspanya arasındadır.

Formentera Gezilecek Yerler

Formentera’ya gezimi kısa süre önce gerçekleştirdim ve tüm samimiyetle söylüyorum hala etkisinden çıkamadım. Bildiğiniz gibi Formentera İspanya’nın en küçük üyesi, bu yüzden maalesef ki tarihi, sanatsal ve kültürel yerlerinden ziyade plajlarıyla gözler önüne geliyor.

İbiza’ya yakın olmasına rağmen maalesef İbiza’nın hızlı gece hayatıyla alakası bile yok. Çok fazla kulüp bulabileceğiniz, gece hayatına düşkünlüğünüz varsa eğer beklentilerinizi karşılayabilecek bir ada değildir. Formentera genellikle sakinlik ve dinginlik arayan ses istemeyen “genç nüfusun” tercih ettiği bir adadır. Bu kadar sakin, İspanya’nın diğer adalarına nazaran gelişmemiş olmasına rağmen Plajları Formentera’ya dair tüm beklentilerimi fazlasıyla karşıladı. Küçük bir ada olduğundan dolayı plajlarından ve limanından başka pek bir şeyi yok, lakin plajları inanılmaz güzel. Hadi o zaman ben de size plajlarından bahsedeyim.

1. Playa de Ses Illetes

Formentera denize girilecek yerler Playa de Ses Illetes
Formentera, Playa de Illetes

Formentera’da gittiğim ilk plajdı ve gördüğüm an sanırım birkaç dakika sadece durup izledim. Kalabalığı az, sakinliği çok; barları ve satılıcıları az, samimiyeti bol; denizi desen berrak, kumu desen bembeyaz, tertemiz; havası tam bir Akdeniz iklimi. Denizinin rengi mavinin en güzel tonlarını bir arada tutuyor.

Formentera’nın bu güzel plajının, Karayipler‘i anımsatan denizinin rengi posidonia otlarından gelmektedir ve bu otlar denizin derinliklerinde olduğundan dolayı yüzerken insanları rahatsız etmiyor. Ve bu plajın bu kadar güzel olmasına rağmen hiçbir alt yapısının olmaması beni oldukça şaşırtmıştı.

Denizi oldukça sığ ve asla bir taş, kaya bulamazsınız. Dalgası pek yok, son derece dingin ve berrak olan Formentera’nın bu güzel denizinde ne kadar ilerlerseniz ilerleyin, fazla derinleşmiyor ve gözlerini açtığınız an su altının muhteşem manzarasıyla göz gözesiniz.

Şahsen ben yüzerken balıkların ya da deniz hayvanlarının vücuduma değmesinden rahatsız oluyorum ama bu denizde böyle bir durumla karşılaşmadım. Deniz hayvanlarına alerjisi olan ya da benim gibi sevmeyen insanlar için gidilebilecek en güzel plaj.

Formentera Playa de Ses Illetes

Biraz plajın kendisinden bahsetmek istiyorum. Plaj halk plajı, ve girişinde hiçbir şey ödemek zorunda kalmadık. Böyle güzel bir plajda bedava denize girmek paha biçilemez. 🙂 Ticari boyutu olmayan bir plaj olduğu için, yerel halkı ve turistler kendi şemsiyelerini ve portatif sandalyelerini kapıp gelmişlerdi. Şezlongda güneşlenmek isteyenler için şezlong kiralama imkanı da var ve fiyatı Formentera için bence yoğundu (9 Euro). Bunun dışında ben uzak yollardan geliyorum şemsiye falan taşıyamam ama güneşte de kalmak istemiyorum diyenler için şemsiye kiralayan seyyar satıcıya da denk gelmiştim. Şemsiyenin günlük kirası ise 11 Euro’ydu.

Bunun dışında para harcamak istemiyorum ama tadını da çıkarmak istiyorum diyenler için havlunuzu serip güneşlenip rahatça denizinize girebilirsiniz. Gözlemlerime göre turistler İtalyan ağırlıklıydı ve gözüme çarpan bir diğer olay da insanların güneşlenme tarzı 🙂 Formentera’daki bu sevimli plajda insanları çoğu üstsüz, bazıları çıplak güneşleniyor.

Formentera adası ispanya

2. Playa de Llevant

Burası Formentera Adası’nda gezilecek, görülecek, yüzülecek 2.  güzel plajı (Birinci kesinlikle Playa de Ses Illetes). Playa de Ses Illetes’e yaklaşık 15 dk uzaklıkta olan ve birbirilerine paralel uzanan plajlardır. Playa de Llevant’ı ilk görseydim eminim ki büyülenirdim, lakin ilk durağım Playa de Ses Illetes olduğundan, pek çıtamı yükseltemedi. Yine de sahil boyunca yürüdüğünüzde göreceğiniz bir plaj ve gitmişken biraz da Playa de Llevant’ta serinlemenizi tavsiye ederim. Bu plaj da Playa de Ses Illetes kadar temiz ve berrak ama biraz daha kayaların arasında, ve Formenteranın 2. popüler plajıdır.

3. Sant Francesc

Formentera’nın merkezi diyebileceğimiz Sant Francesc, küçük sevimli bir beldedir. Ulaşımı pek kolay değildir, lakin limandan nadir kalkan otobüsleri yakalarsanız bu beldeye ulaşmanız mümkündür. Limandan buraya yaklaşık 3 kilometredir, otobüsle ulaşım yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Formentera küçük bir yer olduğu için, bu beldede de beklentinizi pek yüksek tutmamanızda yarar var. Meydanda küçük sevimli, ve şirin bir kilise vardır. Bu kilise Formentera’da görülmeye değerdir. Bunun dışında kilisenin yakınlarında bir de küçük müze bulabilirsiniz.

4. Ca Na Costa Megalitik Antik Kenti

Tarihi anlamda mutlaka görülmeye değer olduğunu düşündüğüm bir diğer ise tarihi İ.Ö 1600-1800 yıllarına dayanan Ca Na Costa Megalitik Antik Kenti’dir. Buram buram tarih kokan bu yer kesinlikle tarih meraklılarına tavsiye edilir.

Formentera’da ne yenir?

Formentera yeme içme

Formentera bir Akdeniz adası olduğu için seçenek aslında belli; Deniz mahsulleri. 🙂 Formentera’da cafe, restoran, bar, kulüp bulmak pek kolay değil ne yazık ki, ama plajlarına yakın nezih restoran mevcut. Fiyatları biraz tuzlu olduğu için ben marketlerden alışveriş yapmayı tercih ettim.

Yerel marketleri plaja yakın yerde bulmak pek kolay değil ama limanda tekneden indiğinizde yürüyerek beş dakikada ulaşabileceğiniz marketler mevcut. Market fiyatları İspanya standartlarında ve diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha hesaplı bile diyebiliriz. Eğer siz gelmişim buralara kadar şu bakir denize nazır güzel bir İspanyol yemeği yiyeyim derseniz, Paella denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Paella pirinç, ve safranla çeşitli ürünlerin karışımıyla elde edilen bir yemek. Deniz mahsullü, sebzeli, tavuklu, tavşanlı Paella bulabilirsiniz. Deniz ürünleri olarak Formentera’nın denizinden taze envai çeşit mahsulü restoranlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. İçecek olarak alkol tüketenler için İspanyanın milli içeceği diyebileceğim soğuk bir Sangria içerek sıcak havalarda biraz serinleyebilirsiniz.

Formentera Ulaşım

Formentera adası ispanya

İşte size kötü haber… Formentera’ya ulaşmak ne yazık ki pek kolay değil. Bundandır ki bu cennet gibi ada hala tertemiz ve sakindir. Küçük ve pek gelişmemiş bir ada olduğundan dolayı maalesef havaalanı mevcut değil. Ada olduğu için tren veya otobüs yolculuğu da yapmak imkansız. 🙂

Formentera’ya en kolay ulaşım İbiza’dan sağlanmaktadır. İbiza limanından çok uygun fiyata  (10 Euro) bir tekne gezisiyle denizin tuzlu kokusunu hissederek Formentera limanına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İbiza ile Formentera arası yaklaşık 6 kilometredir ve tekne ile yaklaşık 40 dk sürmektedir. Bu İbiza limanından alacağınız  Formentera bileti gün içinde kullanabileceğiniz tarifesi esnek biletlerdir.

Formentera içine gelecek olursak; ne yazık ki Formentera içinde toplu taşıma pek yaygın değil. Yaz aylarında bazı otobüsler limandan Formentera’nın farklı destinasyonlarına gitmektedir ama saatleri oldukça seyrektir. Buna alternatif olarak turistler genelde araç kiralamayı tercih etmektedir.

Formentera’ya vardığınızda limana 5 dakika yürüme mesafesinde bisiklet ve scotter kiralayabileceğiniz yerler var. Fiyatları 40-50 Euro arasında değişmektedir. Eğer bir arkadaşınızla seyahat ediyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa bu seçenekleri kullanabilirsiniz. Oralardan uygun fiyatlara günlük bir araç kiralayıp plajlara ulaşabilirisiniz.

Bir diğer seçenek olarak taksiler var sıklıkla bulabileceğiniz. Taksiye binmediğim için fiyatlarını bilmiyorum ama Playa de Ses Illetes’e yaklaşık 20 Euro civarında tutacağını düşünüyorum. Eğer kalabalıksanız, araba kiralamak da mümkün. Ben hiçbir şey kiralamadım bir çılgınlık yapıp otostop çektim ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Otostop yaptığım araçlar beni ana yolda bıraktılar ve plaja giden patika yolda yaklaşık bir on dakika yürüdükten sonra kolayca plaja vardım. Bir diğer hatırlatma ise; eğer herhangi bir araç kiralarsanız araçların plaj alanına yakın park etmesi ücretli. Ücretleri günlük 7 Euro.

ispanya Formentera adasına ulaşımFormentera’da Alışveriş

Formentera’da alışveriş, hediyelik eşya olarak neler alabileceğinizden bahsedeceğim. AVM kavramı yok. Kıyafet olarak limana yakın yerlerde küçük tatlı butikler ulaşabilirsiniz. Vitrinlerinde çok hoş yazlık bembeyaz birbirlerinden güzel elbiseler ve bikiniler görmüştüm. Butiklerin konseptleri çok güzeldi ve satıcılar çok güler yüzlülerdi. Fiyatları düşük bütçeli biri için pek hesaplı değil. Elbiseler 20 Euro’dan başlıyordu. Ama gitmişken bir göz atın derim. Bunun dışında klasik buzdolabı süsü 3 Euro, plakalar 5 Euro bardaklar 5-7 Euro arasında ve limanın hemen yanındaki açık pazarda çeşitli el işi takıları ise 10-30 Euro arasında değişmektedir.

Formentera Adası’na Genel Bakış

Formentera benim en güzel en güzel destinasyonalarımdan biriydi. İbiza’ya yolunuz düşerse Formentera’yı görmeden dönmeyin. Havası, suyu ve dinginliği ile kendinizi bulacağınız bol bol kafa dinleyeceğiniz bir tatil diliyorum. Formentera’dan pişman olmayacaksınız 🙂

Şu yazılar da ilginizi çekebilir;