paris'te yeme içme, paris yemekleri

Fransızların yemeğe son derece önem vermesinden dolayı ülkede gelişmiş bir yeme içme kültürü mevcut. Bu durum Fransız mutfağının zenginliğinden restoran seçeneklerinin çokluğuna kadar her alanda kendini gösteriyor.

Paris özelinde ise hem yerel halkın sadık olduğu Fransız kültürü, hem dünyanın her yerinden gelen göçmenlerin buraya kattıkları hem de her yıl milyonları bulan turistlere uygun alternatifler sunma çabası kenti yeme içme açısından cazip bir konuma getirmiş diyebilirim.

Paris Yemek Rehberi yazısında bir yandan sizlere bir turist olarak Paris’i ziyaret ettiğinizdeki seçenekleriniz hakkında bilgilendirirken bir yandan da kentin genel yeme içme kültürü hakkında bilgi vermek istiyorum.

Bu arada bu kentte neler yiyebileceğinizle ilgili ise özel olarak yazdığım Paris’te Ne Yenir? yazısını da okuyabilirsiniz.

Paris’te Yeme İçme Hakkında

paris yemek rehberi yeme içme rehberi

Paris yemek rehberi yazısına kentin yeme içme kültüründen bahsederek başlamak sanırım en doğrusu. Şehir sahip olduğu 10.000’in üzerinde restoran ve cafe ile turistlere çok çeşitli seçenekler sunuyor.

Klasik Fransız restoranlarını mutlaka denemenizi öneririm ancak damak tadınıza uygun değilse Türk ve Orta Doğu mutfaklarından da yeterince örnek Paris’te mevcut.

Parisliler arasında sigara içmek yaygın olsa da (diğer Avrupa ülkelerine kıyasla) restoranlarda ve kapalı alanlarda sigara içmek yasak, bu kuralın pek istisnası da bulunmuyor.

Restoran ve cafe dışında kentte ayrıca Bistro seçenekleri de mevcut, hatta Paris kültürünün bir parçası. İsterseniz alkol eşliğinde isterseniz alkolsüz olarak basit yemekler alabileceğiniz, ancak bu yemekleri keyifli bir ortamda tüketebileceğiniz, ya da isterseniz sadece bir şey içmek için oturabileceğiniz bistrolar turistler için de keyifli ve uygun fiyatlı seçenekler arasında.

Açılış Saatleri

Paris yemek rehberi yazısında öncelikle bahsetmek istediğim konu restoran, cafe ve bistroların açık olduğu saatler. Restoranlar genellikle 10:30–24:00 arası açık olsa da kentte istediğiniz her zaman yemek bulmanız mümkün.

Pazar günleri restoran ve cafelerin kapalı olma ihtimali var ancak özellikle şehir merkezinde sık rastlanan bir durum değil.

Yeme İçme Kültürü

paris yemek rehberi fransız mutfağı

Her türlü sosyo ekonomik sınıftan Paris’lilerin hayatında yemek ve şarap çok önemli bir yer kaplıyor. Dolayısıyla fast food türü atıştırmalıklar alabileceğiniz yerler dışında hemen her restoranda ülkenin zengin şarap çeşitlerinden bulabilirsiniz.

Paris’liler pek elde yiyecekle yolda yürümezler ancak bu turistler arasında yaygın bir yemek yeme şekli, dolayısıyla ihtiyaç duyduğunuzda sandviç, falafel veya benzeri atıştırmalıklarınızı alıp yola devam etmeniz mümkün.

Kahvaltı kültürü sadece Türkler’e kıyasla değil, genel olarak zayıf olan bir şehir Paris. Tipik bir Fransız kahvaltısı kruvasan, kahve ve belki bir bardak meyve suyundan oluşuyor. İşin ilginci akşam yemeği de daha az önem verilen bir konu. Dolayısıyla öğle yemeği kentin yerlileri arasında günün en önemli öğünü. Oysa biz genellikle öğle yemeğini hızlıca geçiştirmeyi seven bir milletiz.

Kentte yoğun bir Türk, Kuzey Afrikalı ve Çinli nüfusu mevcut. Aslında her milletten göçmen var ancak bu ırklar en yoğun olanları. Dolayısıyla bu ülkelerin mutfakları da Paris yeme içme kültürünün bir parçası olmuş durumda.

Restoranlarda ücretsiz ikramlar da çoğunlukla mevcut. Çok ucuz cafe ve restoranlar dışında hemen her yerde ekmek, tereyağı gibi yiyecekler ücretsiz servis edilir.

Rezervasyon

Paris yemek rehberi hazırlarken şehirdeki restoranların rezervasyonla çalışıp çalışmadığından da bahsetmek isterim. Son derece turistik bir metropol olmasından dolayı restoranlarda yer bulmanın sorun olabileceğini düşünebilirsiniz ancak Paris’te o kadar büyük bir problem değil.

Restoran ve cafe sayısının da çok olmasından dolayı özellikle belirli bir yeri tercih etmiyorsanız yemek için rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Bu durum hafta sonları veya sadece Michelin yıldızlı restoranlar için farklılık gösteriyor. Hatta özellikle turistik bölgelerde restoranlarda siz tercih etseniz bile rezervasyon alınmayabiliyor.

İçecekler

paris'te yeme içme,

Şarap şehrin kültüründe önemli bir yere sahip demiştim. Normalde bir restorana gittiğinizde şarap siparişi verirken bu konudan biraz da anlamanız beklenir. Ancak bir turist olarak her zaman garsona fikir ve önerilerini sorabilirsiniz. Bira ve diğer içkiler de kentte rahatlıkla bulabileceğiniz alkollü seçeneklerden.

Bunun dışında herhangi bir yerde su siparişi verdiğinizde, aynı İtalya’da olduğu gibi, mineral su mu normal su mu olduğu sorulur çünkü her ikisi de sıklıkla tüketiliyor.

Paris Yemek Fiyatları

paris yemek rehberi yeme içme fiyatları

Paris yemek rehberi yazısının belki de en önemli kısmı fiyatlar. Hepimiz az ya da çok belirli bir bütçeyle seyahat ediyoruz. Yemek çok önemli olmakla birlikte bütçemizin yarısını buna harcamak da çok mantıklı sayılmaz.

Ancak turistik olmasından dolayı seçeneklerin çokluğu ve rekabetin yüksek olması Paris’te yemek fiyatlarının aşırı yüksek olmasının önüne geçiyor. Tabii ki özellikle son dönemde artan yüksek Euro kuru Türk turistler için zorlayıcı bir faktör.

Öğün Fiyatları

Paris yemek rehberi yazısında öğün fiyatlarıyla ilgili net bilgi vermek en iyisi. Temelde kahvaltı 7–8 Euro, öğle yemeği 5–15 Euro, akşam yemeği 10–20 Euro gibi fiyatlara mal edilebilir.

Tabii konaklamanızı kahvaltı dahil almanızı şiddetle öneririm. 7–8 Euro uygun bir fiyatmış gibi görünse de kahvaltı kruvasan ve kahveden oluştuğu için bana göre biraz pahalı.

Herhangi bir bistro veya restoranda öğle ve akşam yemeklerini, içecekler hariç ortalama 20–25 Euro civarında bulabilirsiniz.

Daha pahalı veya ucuz seçenekler de mevcut. Ayrıca atıştırmalık dediğimiz sandviç gibi restoranda oturmadan bir şeyler yemeyi tercih ederseniz bu rakamları 10 Euro seviyesine çekebilirsiniz.

Restoranda oturarak, keyifle bir yemek yemeyi tercih ediyorsanız size önerim “menü” seçmek. Paris’te sabit menüler aperatif, ana yemek ve tatlıdan oluşan üçlü seçenekler ve maliyetleri de bunları tek tek satın almaktan çok daha düşük.

Bahşiş

Bahşiş sıklıkla kafa karıştıran bir konu. Örneğin Amerika’da bahşiş genellikle hesaplara dahil edilmez ve bahşiş bırakmamak büyük bir kabalık sayılır. Ülkemizde de hesaplara dahil edilse de bahşiş bırakmak adettentir.

Paris’te de restoran, cafe, bar ve bistrolarda bahşiş toplam hesaba dahil edilir. Dolayısıyla ayrıca bahşiş bırakmanız şart değil. Ancak servisinden veya yemeklerinden özellikle memnun kaldığınız yerlerde bahşiş bırakmanız da mümkün, bu durum ayıp karşılanmıyor.

Paris’te Ne Yenir?

paris'te yeme içme, ne yenir

Paris Yemek Rehberi yazısının aslında en geniş bölümü. Ancak bununla ilgili Paris’te Ne Yenir? yazısında çok detaylı bilgiler vermiştim. O yüzden burada kısaca turist olarak kenti ziyaret ettiğinizde sizi ne gibi seçeneklerin beklediğinden bahsedeyim.

Atıştırmalıklar

Atıştırmalıklar tüm metropollerde olduğu gibi Paris günlük hayatının da önemli parçası. Çok zamanınız yoksa ve kenti hızlıca gezmek istiyorsanız sizin için de tam bir kurtarıcı.

Falafel Paris’te en yaygın bulabileceğiniz, lezzetli ve ucuz bir atıştırmalık. Bunun dışında hamburger ve her türlü burger de tercih edebilirsiniz.

Her sokakta sıkça rastlanan krep dükkanları da atıştırmalıklar açısından zengin seçenekler sunuyor. Tatlı veya tuzlu binbir çeşit aromayla farklı kreplerin tadına bakmanızı öneririm.

Kruvasan da aslında lezzetli bir atıştırmalık ancak sabah kahvaltısı veya akşam üstü çay saatlerinde tercih ederseniz daha çok keyif alabilirsiniz.

Yemekler

Paris’te Türk, Hint, Çin, Thai, Orta Doğu ve tabii ki Fransız mutfağına özgü pek çok yemek bulmanız mümkün. Ancak bizlerin damak tadına da yakın seçenekler önermem gerekirse ünü tüm dünyaya yayılmış soğan çorbası, sebze eşliğinde sunulan ızgara biftek Steak Frites, bir sebze yemeği Ratatouille, ördek edini seven veya merak edenler için Confit de Canard Paris’te bulabileceğiniz Fransız mutfağının en leziz örneklerinden.

Tatlılar

Tatlı söz konusu olduğunda Paris en doğru adreslerden biri. Dünya mutfağına kazandırdığı Sufle ve Creme Brulee de bunun en büyük ispatı.

Paris seyahatinizde bu iki tatlıyı yerinde denemenizi mutlaka öneririm. Biraz daha sıra dışı tatlı alternatifleri içinse Iles Flottantes, Clafoutis veya Madeleines şekerlemeleri birebir.

Paris’te Helal Yemek ve Türk Restoranları

paris'te yeme içme, fransa paris'te helal yeme içme

Paris yemek rehberinin biz Türkler için en önemli kısmı da helal yemek seçenekleri ve restoranları. Özetle Paris helal yemek bulma konusunda hiç bir sorun yaşamayacağınız bir şehir. Türk veya Orta Doğu restoranları dışında vejeteryan yemekler veya vejateryan lokantaları, deniz ürünleri gibi seçenekler de bol ve kolay ulaşılabilir.

İstanbul Restaurant, Urfa Dürüm, Menekşe gibi Türk lokantaları yanında, Chez H’Anna, L’as de Fallafel gibi Orta Doğu mutfağı örnekleri, Thank You My Deer ve Soya gibi vejeteryan restoranları yanında East Side Burgers, Maoz gibi vejeteryan fast food zincirleri veya Subway, Pizza Hut gibi bizim de tanıdığımız zincirler Paris’te helal yemek arayışlarınıza cevap verecek yeterlilikte.

Paris seyahati boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri; Paris gezi rehberi, Paris gezilecek yerler ve Paris’te nerede kalınır gibi yazılarda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın