Paris yemek rehberi

Fransız mutfağı dünyanın en önemli mutfakları arasında yer alıyor. Eğer dünya mutfaklarına açık biriyseniz Başta Paris yemekleri olmak üzere Fransız yemekleri gezi boyunca size keyifli anlar yaşatacaktır.

Restoran tabiri aslında Fransızca “restaur” yani restore etmek kelimesinden gelmekte olup bu kelimenin 1765 yılına dayandığına inanılır. Fransızlar yemeği severler. Dışarıda yemek yemek, Paris’teki en büyük keyiflerden biridir. Fransızların iyi yemeğe verdikleri önem, yemeği dışarıda yemek  Paris’i ziyaret etmenin en önemli zevklerinden biri haline getirir. Şehirde lezzetli Fransız yemeklerini tadabileceğiniz birçok kalitede ve çeşitlilikte restoran yer alıyor.

Paris'te nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Paris gezisine çıkmadan önce ülke kültüründe çok önemli yere sahip olan yemek kültürü ve Paris yemekleri hakkında az da olsa bilgi sahibi olmakta fayda var. Şehirde yemek kültürü hakkında önemli noktalara göz atalım.

Paris’te çoğu yerde öğlen yemeği saat 12.00-13.00 gibi sunulur ve genellikle fiks mönü sunulur. Akşam yemekleri ise 20.00 ile 23.00 saatleri arasın yenilir. Restoranların bazıları Temmuz ortasından Ağustos sonuna kadar kapalı olabilir. Menülerde fiyatlara vergi ve hizmet dâhildir (Service Compris).

Paris’te Ne Yenir?

Paris yemekleri çok zengin seçeneklere sahiptir. Şehirde birbirinden güzel Fransız yemeklerini bulabileceğiniz gibi çok sayıda Çin, Vietnam, Laos, Yunan, Türk ve İtalyan restoranı da bulabilirsiniz.

Fransızların zengin bir kahvaltıları yok. En tipik kahvaltı kruvasan ile tüketilen bir fincan kahvedir. Ana yemeklerde ise birçok seçenek mevcut. Paris’te zengin et yemeklerinden yöresel yiyeceklere kadar geniş seçenek bulabilirsiniz. Şehirde yiyebileceğiniz ünlü yemekler hakkında bilgileri “Paris’te Ne Yenir?” sayfasında bulabilirsiniz.

Paris'te yeme içme

Paris Yeme İçme Hakkında

Paris’te yer alan yemek salonlarını yalnızca kafe ve restoran olarak gruplandıramayız. Şehirde; restoran, bistro, brasserie, kafe, şarap barları ve çay salonları gezginlere hizmet veriyor.

Bistro: Küçük, samimi, genellikle uygun fiyatlı işletmelerdir. Çoğunlukla aile işletmeleri olan bistrolarda mekân sahibi mutfakta ya da ön sıralarda yer alır. Buralarda törensel sunumları olmayan basit, makul fiyatlı ama kaliteli yemekleri bulabilirsiniz. Yemek seçeneği çok fazla olmayabilir. En iyi restoran şeflerinin genellikle kendi bistrolarını açtığı bilinmektedir.

Bistrolarda dekorasyonlar genellikle dantelli perdeler, lambriler ve ekose masa örtülerinden oluşur. Modern bistrolarda teknolojik ışıklandırmalar ve kaliteli mobilyalar bulabilirsiniz.

Rivayete göre “bistro” sözcüğü, Napolyon Savaşları’nın 1815’te sona ermesinin ardından Paris’te bulunan sabırsız Rus Kazak subaylarının garsonlara kendi dilinde “bystro” yani “çabuk!” diye seslenmeleri üzerine çıkmıştır.

Brasserie: Genellikle bar, kafe ve restoran karışımı mekânlardır. Dekorasyonun sade olduğu brasserie’lerde hafif yiyeceklerden akşam yemeklerine kadar birçok seçenek bulabilirsiniz. Büyük ve kalabalık yemek salonu olarak nitelendirebileceğimiz brasserie’ler gece yarsına kadar hizmet verir.

Kafe: Paris’te kafeler genellikle sabah erken saatlerde açılır ve turistik olanlar dışında olanlar gece 22.00 gibi kapanır. Kafe menülerinde genellikle salata, sandviç, omlet ve ızgara türü yiyecekler bulunur. Bazı kafelerde bira servisi olabilir. Burada midye ve patates kızartması türü şeyleri de bulabilirsiniz.

Bistro du Vin (Şarap Barı): Yiyecek seçenekleri sosis tabakları, peynir gibi aperetif yiyecekler ile sınırlıdır. Buralarda ortam gayrı resmidir. Uygun fiyatlara basit öğle yemekleri de bulabilirsiniz.

Nerede Yenir? Paris’te yeme içme mekânı bulmakta sorun çekmezsiniz ancak bazı bölgeler mekân konusunda daha çok seçenek sunar.

 • Sol Yaka: Boulevard St Germain ile Pont Neuf arası, Rue St Severin civarı, Rue Mouffetard, Rue Descartes, Boulevard Montparnasse civarı.
 • Sağ Yaka: Les Halles civarı, Place de la Bastille, Marais, Place de l’Opera ile Boulevard Haussmann arası, Şanzelize’nin kuzeyine doğru ya da Place des Ternes’in kuzeyinde kalan Avenue Wagram civarında hoşunuza gidecek yerler bulabilirsiniz.

Menüler: Bütün Fransız restoranları yasa gereği menülerini restoran dışında sergilemek zorundadır. Buradaki fiyatlara servis ücreti de dâhildir. Böylece aklınızda hesap ne kadar gelecek korkusu olmaz J Eğer yeme içme konusunu ekonomik hala getirmeyi düşünüyorsanız en iyi çözüm; sabit fiyatlı olan “Table d’hote” ya da “Prix Fixe” dir. “Formule” ise her şeyin dâhil olduğu hesaplı menüdür. Genellikle bir başlangıç + ana yemek ya da ana yemek + tatlı ya da peynirden oluşur. Kimi restoranlarda menüye alkollü içecek de ilave edilir. Bu; “BC (boisson comprise)” ya da “VC (vin compris)” olarak belirtilir. Günün yemekleri ise “plats du jour” olarak menüde yer alır.

Rezervasyon: Rezervasyon, lüks ve ünlü Fransız restoranları için olmazsa olmaz bir zorunluluk. Eğer çok ünlü bir yerde yemek yemek isterseniz aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Orta şeker restoran, bistro ve brasserielerde akşam yemeği için önceden rezervasyon yaptırmak önemlidir. Yoksa masa beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Giyim Koşulları: Çok resmi olmayan ünlü restoranlar dışında makul ölçüde, dilediğiniz şekilde giyinebilirsiniz. Önemli restoranlarda erkekler için ceket giymek zorunludur. Kravat ise nadir olarak aranmaktadır.

Fransız Garsonları: Fransız garsonları için genelde küstah yakıştırması yapılır. Ama bu durum gözünüzü korkutmasın, sonuçta paranızla yemek yiyorsunuz. Eğer hoşnut olmadığınız bir durumla karşılaşırsanız siz de benzer şekilde karşılık verebilirsiniz. Bu arada Fransa’da garsonlara “Monsieur”, bayan garsonlara ise “Madame” ya da “Mademoiselle” şeklinde hitap edilir.

Kahve, kruvasan

İyi Restoran ve Kafeler

Paris lüks yeme içme seçeneklerini en zengin olarak bulabileceğiniz dünyanın en önemli şehridir. Paris’te yer alan restoranlar ve bu restoranların efsanevi şefleri bu şehre seyahat etmeye bile neden olabilir. Yalnız dikkat! Şehirde yer alan ünlü restoranlarda yemek yiyebilmek için çok önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilmektedir.

Michelin Yıldızı/Statüsü: Paris’teki ünlü restoranlardan bahsetmeden önce Michelin Statüsü’ne değinmek gerekiyor. 1900 yılında ünlü lastik şirketi Michelin’in kurucusu Andre Michelin sürücüler için hazırladığı rehber kitapta iyi restoranlara yıldız vermiştir. Okuyuculara daha fazla gezmeyi, yol yapmayı kısacası lastik tüketmeyi hedefleyen rehberde gezilecek yerler, kaliteli restoranlar ve oteller belirtilmiştir. İlerleyen yıllarda Michelin Guide dünyaya yayılmış ve Fransızların iyi yemek konusunda ününü dünyaya yaygınlaştırmıştır. Günümüzde lüks ve ünlü restoranlar Michelin Statüsüne göre değerlendirilmektedir. Yıldızlar belli kriterlere göre veriliyor. Dünyada 3 yıldız sahibi restoran sayısı ise sınırlı, Paris bunların bir kısmına ev sahipliği yapıyor.

Paris’te birbirinden güzel Fransız yemeklerini yiyebileceğiniz birçok restoran var. Bizim bu restoranları birebir deneyimleme şansımız olmasa da sizler için yaptığımız araştırma ile lüks restoranların bilgilerine ulaşabilir, Paris geziniz boyunca dilerseniz bu restoranlara bir şans verebilirsiniz.

 • L’Astrance: 4 Rue Beethoven, 75016.
 • La Tour D’Argent: 15 Quai de la Tournelle,75005.
 • Le Meurice: 228 rue de Rivoli, 75001.
 • Pierre Gagnaire: 6 rue Balzac, 75008.
 • Ledoyen: 1 Ave. Dutuit, 75008.
 • L’Arpege: 84 Rue de Varenne, 75007.
 • Le Voltaire: 27 Quai Voltaire, 75007.
 • L’Atelier de Joel Robuchon: 5 Rue de Montalembert, 75007.
 • La Brasserie Bofinger: 5-7 Rue de la Bastille, 75004.
 • Le Jules Verne: Eyfel Kulesi, 75007.

Paris Yemek Fiyatları

Her yerde olduğu gibi Paris’te de yeme içme fiyatları restorana ve bölgesine göre çok değişiklik gösteriyor. Fiyatlar bazı yerlerde son derece ekonomikten diğer yerlerde ise son derece pahalı olabilir. Orta şeker bir yerde öğle yemeği 12-15€ iken merkezi bir bistro, brasserie ya da restoranda şarapla birlikte bu rakam 30-40€’ya çıkabilir. Lüks restoranlarda ise yemek, şarapla birlikte 45€’dan başlar ve 200€’ya kadar çıkabilir. Eğer gezi boyunca ekonomik bir öğün geçirmek isterseniz ana yemeği öğle yemeğinde tüketebilirsiniz. “Formule” ya da “Prix Fixe” adı verilen sabit fiyatlı, ekonomik menüler bütçe dostudur. Bu gibi menülerde kahve için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Eğer hizmetten memnun kalırsanız 1€ ile hesabın %5’i arasında bahşiş bırakabilirsiniz. Bunlar dışında ünlü fast food restoranları da ekonomik menüler için ideal yerlerdir.

Paris Türk Restoranları

Eğer yabancı yiyeceklerle aranız iyi değilse gurbetçi nüfusunun fazla olduğu Paris’te birçok Türk restoranı bulmanız mümkün. Şehirde döner restoranı başta olmak üzere onlarca Türk restoranı bulunuyor fakat tavsiye edilebilecek restoran sayısı soru işareti. Aşağıda Google Maps kaydı bulunan biraz daha düzgün Türk restoranlarının iletişim bilgilerini bulabilirsiniz.

 • Breizh Cafe: 109 Rue Vieille du Temple, 75003. Tel:+33 1 42 72 13 77, www.breizhcafe.com
 • Sizin Restaurant:: 47 Rue Saint-Georges 75009. Tel: +33 1 44 63 02 28
 • Pizza Grill İstanbul: 10 Rue Marx Dormoy 75018, www.pizza-grill-istanbul.com
 • Istanbul Restaurant: 4 Rue du Petit Pont (Hôtel-de-Ville)
 • Restaurant Seç 1: 18 Rue Jouffroy d’Abbans,75017, Tel: 01 42 67 68 65, Métro: Wagram ou Rome
 • Restaurant Seç 2: 165, Rue Ordener 75018,Tel: 01 42 51 18 46, Métro: Jules Joffrin, www.restaurant-sec.com
 • Mélodie: 22 Rue Amsterdam 75009, Tel: +33 1 42 80 26 93
 • Le Janissaire: 22 Allée Vivaldi, 75012, Tel: +33 1 43 40 37 37, lejanissaire.fr
 • Le Risale: 245 Rue Saint-Jacques, 75005, Tel:+33 1 43 29 45 26, www.lerisale.fr
 • Kibélé: 12 Rue Echiquier, 75010, Tel: +33 1 48 24 57 74, www.kibele.fr
 • Rana Restaurant: 49 Avenue de Paris, 94800 Villejuif, Tel:+33 1 46 77 91 80

Paris gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Paris Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın