Cezayir Sokağı
Fransız Sokağı

Fransız Sokağı, İstanbul’da yer alan bir kültür ve ticaret sokağıdır. 2004 yılında açılan bu sokak, Galatasaray Lisesi’nin oradan inen merdivenler ile Cezayir Çıkmazı’nı kapsamaktadır. Sokakta Fransız yemeklerinin sunulduğu kafe, restoran ve barların yanı sıra resim galerileri, el işi ürünlerin satıldığı dükkanlar görülebilir.

Burası İstanbul Kültür Üniversitesi ve Afitaş Yapım tarafından düzenlenen bir proje sonunda düzenlenmiştir ve kısa zamanda İstanbul gezilecek yerler listesinde yer verilir olmuştur. Fransa’nın 1915 olaylarını yasaması üzerine sokağın adı kaldırılsa da işletme isimlerinde kalmıştır.

Fransız kültürü ve havasını yansıtan bu sokak, İstanbul’un Fransız kültürüne aşina olduğunun bir kanıtıdır. Öyle ki Fransız mutfağı zaman içerisinde Osmanlı lezzetlerini de etkilemiştir. Sokak, ilk adı olan Cezayir Sokağı adıyla da bilinir.

Fransız Sokağı’nın kendine ait bir tiyatro topluluğu vardır ve yıl içerisinde belli zamanlarda bu topluluğun oyunları izlenebilir. Çok kültürlü bir şehir olan İstanbul’a yaraşır bir yer olan Fransız Sokağı, tarih, sanat, kültür, dil, mutfak gibi birçok farklı açılardan gece ve gündüz olmak üzere her gün yüzlerce kişiyi ağırlar.

Fransız Sokağı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Firuzağa Mah. Cezayir Sok., 34400 Beyoğlu İstanbul
  • Ulaşım: Taksim ve Tünel’den kalkan tramvaylar ile veya Taksim yönünden kalkan otobüsler ile Galatasaray Lisesi’ne yakın bir yerde inip buraya yürüyebilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın