Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası Venedik

Frai Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Venedik’teki gotik bir bazilikadır. Fransiskan rahipleri tarafından inşa edilen bu bazilikanın dış cephesi sade olsa da iç kısmı oldukça görkemlidir. Latin çarmıhı şeklindeki yapı 15. yüzyılda yapılmıştır. Temeli 1250 yılında atılsa da ilk kilise ancak 14. yüzyılda tamamlanmıştır ve hemen ardından yenisinin inşasına başlanmıştır. Bazilikanın çan kulesi, Aziz Mark’ın Çan Kulesi‘nden sonra Venedik’teki en yüksek yapıdır.

Venedik gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan Frai Santa Maria Gloriosa Bazilikası’nda Titian imzalı “Meryem’in Göğe Yükselişi” ve “Madonna di Ca’Pesaro”, Giovanni Bellini’den “Meryem Ana’nın Taç Giymesi”, Donatello’dan “Baptis John” heykeli, Titian ve dük Foscari’nin heykelleri görülebilecek çalışmalardandır. Üç sıra sandalyeden oluşan “Keşişler Korosu” azizleri ve şehri betimler. Canova’nın neoklasik tarzdaki mezarı da görülmeye değerdir.

Frari Santa Maria Gloriosa interior
Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası, Venedik

Frari Santa Maria Gloriosa Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: San Polo, 3072, 30125, Venezia
  • Ulaşım: 1, 2, 6 veya 14 numaralı deniz otobüsleri ile San Toma durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 18:00, Pazar ve dini tatillerde 13:00 – 18:00 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücreti: Giriş ücreti 13 Euro’dur.
  • Notlar: Bazilika 1 Ocak ve 25 Aralık’ta kapalıdır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın